ChatGPT چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


چت بات ها دنیا را به تسخیر خود درآورده اند و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید.هوش مصنوعی چت بات انقلابی می تواند کاره ای شگفت انگیزی انجام دهد، از برگزاری یک مکالمه گرفته تا نوشتن یک مقاله کامل.

چت بات ChatGPT به قدری هوشمند است که به گزارش نیویورک تایمز نشان دهنده یک “هشدار” برای کسب وکار جستجوی گوگلی ها است. شرکت زیرمجموعه گوگل، دیپ مایند (DeepMind)در سال 2023 چت بات خود را به صورت بتا منتشر می کند.

نگران نباشید، این مقاله هنوز توسط یک انسان نوشته شده است با این حال اگر می خواهید ببینید که ChatGPT چگونه می نویسد، مصاحبه ای که ما با هوش مصنوعی در مورد چیستی آن و کارهایی که می تواند انجام دهد انجام دادیم را بررسی کنید.ما می دانیم که افراد زیادی در تلاش هستند تا بفهمند چگونه از این فن آوری جدید استفاده کنند و محدودیت های آن چیست.

اگر می خواهید بدانید چگونه از چت بات استفاده کنید راهنمای ما در مورد نحوه استفاده از چت بات ChatGPT را مطالعه کنید، اما در اینجا به تمام سوالات مهم شما در مورد چت بات پاسخ می دهیم.

چت بات چیست؟

به طور خاص تر، این یک مدل زبانی هوش مصنوعی است که برای تولید متن انسان گونه طراحی شده و برای گفتگو با افراد طراحی شده است، از این رو “چت” در ChatGPT

“GPT” در ChatGPT از مدل یادگیری است که اپلیکیشن ChatGPT از آن استفاده می کند.GPT مخفف Generative Pre – Trained Transformer است و این سومین تکرار این مدل زبانی است.

به طور عملی، این بدان معناست که برای استفاده از ChatGPT، شما با وارد کردن آن در یک جعبه متنی، مدل را با یک پرس و جو یا درخواست ارائه می دهید.سپس هوش مصنوعی این درخواست را پردازش می کند و براساس اطلاعاتی که در دسترس دارد، پاسخ می دهد.

در مورد ChatGPT، اطلاعاتی که در دسترس است یا با آن آموزش دیده است، مستندات نرم افزاری، زبان های برنامه نویسی صفحات وب و موارد دیگر است.این موضوع آن را به ابزاری فوق العاده قدرتمند تبدیل می کند که قادر به پاسخگویی به سوالات در طیف گسترده ای از موضوعات، ارائه توصیه ها و حتی تولید محتوای نوشتاری است.

راهنمای قدم به قدم نحوه استفاده از ChatGPT را مطالعه کنید

آیا چت بات رایگان است؟

هوش مصنوعی چت بات ChatGPT از Open AI
(اعتبار تصویر: NurPhoto/Getty)

به گفته OpenAI، ChatGPT در حال حاضر یک سرویس رایگان در مرحله تحقیقات است.به احتمال زیاد این موضوع در آینده تغییر خواهد کرد، هر چند هنوز خبری رسمی از OpenAI منتشر نشده است.

با این حال، دو مدل قیمت گذاری وجود دارد که در حال حاضر به ما بینشی در مورد هزینه های ChatGPT می دهد.اولین مورد ساختار قیمت گذاری مورد استفاده برای API های OpenAIs مانند هوش مصنوعی ساخت تصویر DALL-E و مدل زبان داوینچی است.این API ها براساس هر توکن یا هر تصویر قیمت گذاری می شوند، بنابراین Open AI می تواند از سیستمی مشابه برای ارائه ChatGPT به عنوان سرویسی با هزینه مشخص به ازای هر درخواست استفاده کند.

امکان دیگر، طرح حرفه ای 42 دلاری است که برای انتخاب کاربران ارائه شده است.OpenAI این قیمت گذاری حرفه ای را به صورت رسمی ارائه نکرده است، اما برخی از کاربران به تویی تر رفته و در مورد تجربه خود از این سرویس توییت کرده اند.

براساس این اسکرین شات های توییت شده، برنامه حرفه ای حتی زمانی که تقاضا بالا باشد، سرعت پاسخ دهی سریع تر و دسترسی اولویت دار به ویژگی های جدید را ارائه می دهد.یکی از کاربران با دسترسی به صفحه حرفه ای، زاهد خواجه، تصاویر ویدئویی را با استفاده از مدل پرو توییت کرد و قطعا سریع تر از نسخه رایگان پاسخ می دهد.

اگر شما یکی از افراد منتخب برای دسترسی به ترید حرفه ای هستید، گزینه اشتراک در تنظیمات حساب کاربری شما در دسترس خواهد بود.

با ChatGPT؟ چه می توانید بکنید؟

این موضوع در اصل یک واقعیت کلیدی در مورد ChatGPT است: هنوز نمی تواند به طور کامل جایگزین انسان شود.همان طور که مقاله اخیر فوربز نشان می دهد، کسب وکارها و افراد می توانند از آن برای کاره ای زیادی از تحقیقات بازار گرفته تا تهیه پیش نویس محتوا تا خودکار کردن بخش هایی از فرآیند فروش و خدمات مشتری استفاده کنند.

برخی از موارد استفاده از ChatGPT عبارتند از:

  • تولید متن برای مقالات خبری، داستان یک شعر
  • جمع بندی اسناد یا مقالات طولانی تر
  • پاسخ به سوالات به عنوان جایگزینی بالقوه برای جستجوی گوگل
  • تولید ایده ها یا تیترهای داستانی
  • تولید توضیحات محصول، پست های وبلاگ و دیگر انواع محتوا
  • به عنوان معلم برای سوالات و مشکلات تکالیف عمل کند

ChatGPT هنوز از نظر عملکرد محدودیت هایی دارد، می تواند اشتباه کند و سرقت ادبی کند.بنابراین احتمالا باید یا یک انسان بر کاری که انجام می دهد نظارت داشته باشد، کاری که انجام می دهد را اثبات کند یا در نحوه محدود کردن کاری که انجام می دهد بسیار دقیق باشد.در غیر این صورت، این فن آوری زمان بر می تواند مشکلات بیشتری را نسبت به حل آن برای شما ایجاد کند.

چرا گاهی اوقات ChatGPT کار نمی کند؟

ChatGPT از نظر میزان پردازش آنی محدودیت هایی دارد، بنابراین تعداد کاربرانی که می توانند در هر زمان به آن دسترسی داشته باشند را محدود می کند.این رایج ترین دلیلی است که جواب نمی دهد، چون اگر ChatGPT ظرفیت داشته باشد، به شما اجازه ورود نخواهد داد.به نظر می رسد یکی از نکات مهم برنامه حرفه ای که پیش تر به آن اشاره شد، این است که شما در اولویت قرار دارید و امیدواریم از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

گذشته از این مسدودسازی، ChatGPT هنوز هم می تواند مانند هر سایت یا اپلیکیشن دیگری از خطاهای فنی رنج ببرد.ممکن است خطاهای سرور مانع از کار کردن آن شود، یا اگر اتصال اینترنتی ضعیفی دارید ممکن است برای استفاده موفقیت آمیز از آن تلاش کنید.

آیا چت بات ها قابل استفاده هستند؟

چت بات ها مسدود نمی شونددر حالی که این شرکت در ابتدا در سال 2015 به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی تاسیس شد، از آن زمان به یک شرکت غیرانتفاعی تبدیل شده است.تا سال 2020، مایکروسافت تنها طرف خارجی است که به کد منبع GPT-3 دسترسی دارد.باتوجه به اینکه مایکروسافت به تازگی متعهد به سرمایه گذاری چند ده هزار میلیارد دلاری شده، بعید به نظر می رسد که این وضعیت به زودی تغییر کند.

تلاش هایی برای از بین بردن رقبای ChatGPT وجود داردبه تازگی توسعه دهنده ای به نام فیلیپ وانگ (Philip Wang)یک مدل متن باز منتشر کرده که رفتاری مشابه با ChatGPT دارد.براساس گزارش TechCrunch، این مدل مدل زبانی گوگل را با تکنیکی به نام یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی ترکیب می کند.

آیا ChatGPT ایمن است؟ آیا اطلاعات مرا ذخیره می کند؟

هوش مصنوعی چت بات ChatGPT از Open AI
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

این سوال پیچیده ای است.به یک معنا، بله، ChatGPT ایمن است.اگر وارد حساب OpenAI خود شوید و از آن استفاده کنید، هیچ چیز مخربی روی دستگاه شما نصب نخواهد کرد.تنها نگرانی شما این است که OpenAI از یک رخنه اطلاعاتی و افشای اطلاعات شخصی شما رنج ببرد که خطری برای هر حساب آنلاین است.

با این حال، باید آگاه باشید که چه داده هایی را در ChatGPT قرار می دهید.براساس مقاله OpenAIs ChatGPT FA Qs، ChatGPT مکالمات شما را ذخیره می کند و توسط OpenAI برای اهداف آموزشی بررسی می شود.بنابراین هیچ داده حساسی را وارد نکنید چون توسط سیستم ذخیره می شود.اگر می خواهید داده های خود را حذف کنید، باید کل حساب کاربری خود را حذف کنید که برگشت ناپذیر است.برای این کار تنها کافی است به صفحه راهنمای OpenAI بروید و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

علاوه بر این، با هوش مصنوعی نگرانی های اخلاقی و اخلاقی عمیق تری وجود دارد به خصوص که مدل هوش مصنوعی نه اخلاقیات دارد و نه اخلاقیات.همانطور که Bleeping Computer توضیح می دهد، ChatGPT می تواند در پاسخ های خود ناخواسته توهین آمیز باشد، اطلاعات نادرست تولید کند، ایمیل های فیشینگ بنویسد، جنسیت زده باشد، نژادپرست باشد و…از آنجا که مدل هوش مصنوعی اطلاعات را از اینترنت می کشد تا پایگاه دانش خود را شکل دهد، می تواند به طور بالقوه چیزهای مضر را بدون اینکه بداند مضر است، بکشد.بنابراین هنگام استفاده از این برنامه فقط به این عدم وجود حفاظ توجه داشته باشید.

آیا چت بات می تواند همه چیز را اشتباه بگیرد؟

بلهچت بات می تواند همه چیز را کاملا اشتباه بگیردOpenAI در این مورد نیز آزاد است و بیان می کند که ChatGPT گاهی اوقات پاسخ های قابل قبول اما نادرست یا بی معنی می نویسد.این به این دلیل است که هوش مصنوعی ذاتا درست را از غلط نمی داند؛ بلکه باید آموزش ببیند تا تفاوت را که فوق العاده دشوار است، بداند.

هیچ منبعی از حقیقت عینی در آموزش یادگیری تقویت شده وجود ندارد و OpenAI حتی می گوید که اگر این مدل برای تامین شرط های خود بیش از حد آموزش ببیند، می تواند از پاسخ دادن به سوالاتی که می تواند به درستی پاسخ دهد، خودداری کند.

علاوه بر این، عبارت درخواست ها اهمیت دارد.ChatGPT می تواند توانایی خود در پاسخ دادن یا ندادن به یک درخواست را به سادگی در مورد نحوه بیان سوال تغییر دهد.چت بات همچنین به دلیل نحوه یادگیری، تعصبات ذاتی دارد.داده هایی که از آن ها یاد می گیرد، سوگیری های ذاتی دارند و از آنجایی که مدل هوش مصنوعی این موضوع را درک نمی کند، نمی تواند بدون درخواست های خاص، به درستی از این سوگیری ها خارج شود.

به عنوان مثال، در این مقاله Fast Company پروفسور دانشگاه برکلی، استیون پیانتادوسی مثالی را مطرح می کند که در آن هوش مصنوعی توالی کدی را نوشته که دانشمندان خوب را براساس نژاد و جنسیت آن ها فیلتر می کند، بدون اینکه از آن ها خواسته شود به طور خاص این کار را انجام دهند.هوش مصنوعی ذاتا نژادپرست یا جنسیت گرا نیست، اما به دلیل تعصبات ذاتی در داده هایی که یاد گرفته، همان تعصبات را بدون اینکه بداند این کار را انجام می دهد، برمی گزیند.پس فقط دقت کنید و ببینید که ChatGPT چه چیزی در اختیارتان قرار می دهد.

آیا چت بات سرقت ادبی می کند؟

نمایش گرافیکی یک مغز سایبرنتیک
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

پیش از هر چیز، ChatGPT می تواند سرقت ادبی کند.این شرکت داده ها را از سراسر اینترنت به عنوان بخشی از آموزش مدل خود استخراج می کند و برخی از این داده ها دانش مشترکی محسوب نمی شوند.اگر چیزی را در یک اثر مکتوب وارد می کنید و آن را دانش عمومی نمی دانید یا منبع اصلی نیستید، برای جلوگیری از سرقت ادبی باید به آن استناد کنید.در حالی که این چت بات می تواند نقل قول ها و در برخی موارد حتی چک کننده های سرقت ادبی را فریب دهد، اما هنگام استفاده از چت بات برای جلوگیری از سرقت ادبی باید هوشیار باشید.

فقط دانشجویان نیستند که باید نگران این مساله باشند.به تازگی Futurism متوجه شده است که برخی از مقالات CNET که از هوش مصنوعی برای تولید محتوا استفاده می کردند، رقبا را فریب می دادند؛ هرچند ناشر از ChatGPT استفاده نمی کرد.

آیا مردم می توانند تشخیص دهند که شما از چت بات استفاده می کنید یا خیر؟

با رواج بیشتر ChatGPT در نوشتن، مردم شروع به ایجاد ابزارهای هوش مصنوعی برای تشخیص ChatGPT یا مدل های هوش مصنوعی مشابه در محتوای نوشتاری می کنند.GPTZero یکی از این ابزارها است که توسط ادوارد تیان دانشجوی دانشگاه پرینستون ساخته شده است.براساس گزارش NPR، GPTZero برای اندازه گیری پیچیدگی متن از نمره های آشفتگی و انفجار استفاده می کند.

نظریه این است که انسان ها به گونه ای خواهند نوشت که هوش مصنوعی تعیین کند پیچیده تر از محتوای نوشته شده توسط هوش مصنوعی دیگر است.GPTZero اخیرا توانست بین مقاله ای از نیویورکر و پست لینکدین نوشته شده توسط ChatGPT تمایز قائل شود، بنابراین شواهد اولیه ای وجود دارد که نشان می دهد این روش در تشخیص استفاده از ChatGPT موثر است.

می توانید با ChatGPT؟ کد نویسی کنید

در واقع ChatGPT می تواند کد بنویسد و اشکال زدایی کند، این اولین مثالی است که OpenAI در سایت ChatGPT استفاده می کند تا نشان دهد که ChatGPT چه کاری می تواند انجام دهد.در واقع حتی می توانید کد وبسایت ها و اپلیکیشن های ساده را در ChatGPT بنویسید.ChatGPT می تواند به چندین زبان از جمله جاوا اسکریپت و پایتون بنویسد

حال آن طور که این مقاله از TechTarget اشاره می کند، این روش محدودیت هایی دارد.این برنامه هنوز نمی تواند کده ای پیچیده بنویسد، بنابراین اگر می خواهید توسعه دهنده شوید هنوز باید نحوه کدنویسی را یاد بگیرید.همچنین تنها می تواند کد را تولید کند؛ شما باید خودتان سایت یا اپلیکیشن بسازید و هر کاری که انجام می دهید، کد را از قبل نوشته باشید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *