احتمال گام بزرگ اپل در دنیای عکاسی آیفون با تولید سنسورهای تصویر اختصاصی

احتمال گام بزرگ اپل در دنیای عکاسی آیفون با تولید سنسورهای تصویر اختصاصی

براساس آخرین شایعات، زمانی که اپل مک بوک ایر مجهز به M1 را در سال 2020 عرضه کرد، ما تراشه داخلی آن را “تغییر دهنده بازی” نامیدیم و ممکن است این غول فن آوری در حال برنامه ریزی حرکتی مشابه برای دوربین های آیفون باشد.

به گفته مارک گورمن از بلومبرگ، اپل به دنبال یک استراتژی داخلی برای سنسورهای دوربین است. به عبارت دیگر، ساخت سنسورهای دوربین به شیوه ای مشابه اپل سیلیکون و در حالی که هیچ بازه زمانی مشخصی برای این کار وجود ندارد، این لحظه بزرگی برای عکاسی و فیلمبرداری با موبایل خواهد بود.

مزایای ساخت سنسور دوربین داخلی توسط اپل فراتر از مزایای تجاری ورود به یک بخش در حال گسترش است. اما مورد اصلی برای آیفون یک خط لوله پردازش تصویر بسیار بهینه تر خواهد بود که می تواند کیفیت تصویر و بهبود عملکرد را در ترکیب با موتور فوتونیک اپلی باز کند. همچنین می تواند اپل را در خط مقدم عکس ها و ویدیوهای فضایی قرار دهد.

اپل موتور فوتونیک خود را توسعه عکاسی محاسباتی دیپ فیوژن در سری آیفون 14 معرفی کرد پیشرفت اصلی آن این بود که پردازش چند فریمی اپل را پیش تر در فرآیند توسعه تصویر نسبت به دیپ فیوژن، این بار روی تصاویر فشرده نشده (یا خام)اعمال می کرد. این موضوع به اپل کنترل بیشتری روی جزئیات، رنگ و اکسپوژر می داد و اضافه کردن یک سنسور ساخت اپل به این ترکیب می توانست باز هم پیشرفت های پردازش محاسباتی بیشتری را رقم بزند.

یک سری عکس در خط لوله پردازش تصویر آیفون
(اعتبار تصویر: Apple)

اپل سنسورهای تصویر مورد استفاده در آیفون ها را فاش نمی کند، اما گفته می شود سنسور 48 مگاپیکسلی آیفون 15 پرو، سونی IMX803 (که در آیفون 14 پرو نیز به کار رفته است)خواهد بود. سونی بر بازار سنسور دوربین CMOS تسلط دارد (طبق گزارش The Elec، این شرکت تا پایان سال 2022 سهم بازار 51.6 درصدی داشته است)، بنابراین اکثر دوربین های آیفون (و اسکنرهای لایدار آن ها)مبتنی بر سنسورهای سونی هستند این بدین معنی است که سنسور دوربین داخلی اپل زلزله بزرگی را در این بازار ایجاد خواهد کرد.

این حرکت شایعه شده تنها در مورد دوربین های آیفون نخواهد بود. آن طور که مارک گورمن از بلومبرگ گزارش می دهد، حسگرهای تصویر همچنین “هسته اصلی پیشرفت های آینده در صنایع واقعیت ترکیبی و رانندگی خودکار” هستند. این بدین معنی است که اپل ویژن پرو و به طور بالقوه، خودروی اپل که مدت ها شایعه آن شنیده می شد، از غول دنیای فن آوری یعنی سونی و سامسونگ نیز بهره خواهد برد.

تجزیه و تحلیل: یک حرکت دور از ذهن اما محتمل اپل

دوربین زوم پریسکوپ آیفون 15 پرو مکس
(اعتبار تصویر: Apple)

اگر اپل تصمیم به دنبال کردن این استراتژی داخلی برای سنسورهای دوربین بگیرد، این اتفاق به این زودی ها رخ نخواهد داد. پیش از این شایعه شده بود که آیفون 16 پرو از یک سنسور انباشته (به احتمال زیاد IMX903 سونی)بهره می برد، بنابراین این احتمال حداقل چند سال دیگر وجود دارد.

اما این موضوع برای اپل نیز منطقی به نظر می رسد. اخیرا شایعاتی شنیده ایم مبنی بر اینکه اپل می تواند باتری های خود را برای آیفون های آینده بسازد. و امسال، اپل M3 ما را وادار به بازنگری در کل مفهوم گرافیک یکپارچه در پردازنده ها کرد و حتی می تواند اپل را به یک نیروی بازی تبدیل کند که باید با آن حساب کرد.

آیفون های امروزی دقیقا توسط سنسورهای تصویر عالی سونی پشتیبانی نمی شوند و پردازش محاسباتی در حال حاضر مهم ترین بخش خط لوله تصویر برای گوشی های هوشمند است.

در دنیای دوربین های حرفه ای نیز استفاده از سنسورهای شرکت سونی چندان مرسوم نیست؛ به عنوان مثال دوربین پرچم دار نیکون Z9 با وجود اینکه نیکون با دوربین هایی مانند سونی A9 III برای کسب عنوان بهترین دوربین حرفه ای رقابت می کند، در اطراف یک سنسور سونی (سونی IMX609A QJ)ساخته شده است.

اما فارغ از مفهوم کسب وکار، از اپل سیلیکون مشخص است که اپل توان تکنولوژیکی و توان مالی لازم برای بهینه سازی و تجدید نظر در معماری تراشه هایی را دارد که به صورت سنتی برون سپاری شده اند.

اگر همین کار را با سنسورهای تصویر انجام دهد، می تواند کنترل بسیار بیشتری روی آینده دوربین های جیبی ما داشته باشد و آن ها را به فضاهای جدیدی منتقل کند، مانند ویدیوی فضایی که در حال حاضر در آیفون 15 پرو امکان پذیر است. و همچنین به ترویج مفهوم “محاسبات فضایی” کمک می کند که اپل بسیار مشتاق است تا با اپل ویژن پرو وارد جریان اصلی شود.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *