رویای OLED ارزان: چرا هنوز باید برای صفحه نمایش باکیفیت دست به جیب شویم؟

رویای OLED ارزان: چرا هنوز باید برای صفحه نمایش باکیفیت دست به جیب شویم؟

دنیای نمایشگرهای خانگی در نمایشگاه CES 2024 شاهد دو غول بزرگ بود: ارتقاهای هوش مصنوعی و صفحه نمایش‌های شفاف. اما واقعاً چه کسی به اینها نیاز دارد؟

صنعت تلویزیون پر شده است از ویژگی‌های به‌ظاهر بی‌فایده و اضافی که با پیشرفت‌های هوش مصنوعی، حتی گیج‌کننده‌تر هم شده‌اند. نتیجه این شده که تلویزیون‌ها روز به روز گران‌تر می‌شوند، بدون اینکه واقعا تجربه کاربری را ارتقا دهند.

تلویزیون‌های شفافِ برندهایی مثل ال‌جی و سامسونگ (که بیشتر یک نمونه آزمایشی است) مثال خوبی برای این تمرکز بر نوآوری‌های غیرضروری هستند. اگرچه به نظر می‌رسد راه‌های جدیدی برای لذت بردن از سرگرمی‌های روزانه ارائه می‌دهند، قطعا با قیمتی دست نیافتنی به دست مصرف‌کنندگان خواهند رسید.

من نمی‌خواهم روی این پیشرفت‌های جدید عیب بگذارم، اما مگر وقت آن نرسیده است که OLED های ارزان‌تر داشته باشیم؟ زمان آن رسیده است که یک جهش واقعی در این صنعت اتفاق بیفتد، جهشی که تلویزیون‌های OLED را وارد عصر جدیدی از مقرون‌به‌صرفه بودن کند.

نوآوری ارزان در راه است، اما نه به این زودی ها!

قیمت متوسط یک تلویزیون OLED در حال حاضر بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار است که برای صرفا سرگرمی، هزینه زیادی به نظر می‌رسد. البته OLED ها مزایای زیادی نسبت به همتایان LED-LCD خود دارند، مانند:

  • بهره‌وری انرژی
  • زاویه دید گسترده
  • صفحه نمایش نازک‌تر

اما آیا واقعاً این مزایا هزینه‌های سرسام‌آور را جبران می‌کنند؟

در دفاع از OLED ها، باید گفت که قیمت آنها در چند سال گذشته کاهش یافته است، اما شما زیر ۱۰۰۰ دلار هیچ مدل بالاتر از ۵۵ اینچ پیدا نخواهید کرد. حتی بهترین معاملات تلویزیون‌های OLED ارزان‌قیمت هم پر از گزینه‌های بالای ۱۰۰۰ دلار است و تنها مدل نسبتاً مقرون‌به‌صرفه، LG A2 OLED ۴۸ اینچی با قیمت ۶۰۰ دلار است. البته این قیمت عالی است، اما برای خریداران تازه‌وارد OLED نقطه شروع خوبی نیست (و انحصاری Best Buy است، بنابراین دستتان بسته است).

در ماه سپتامبر گذشته، درآمد تلویزیون‌های OLED نسبت به سال گذشته ۲۸٪ کاهش یافته است و فروش واحد تا ۳۱٪ کاهش یافته است.

اگرچه قیمت‌های OLED به تدریج کاهش یافته است، اما به وضوح برای جذب خریداران به این اکوسیستم کافی نیست. همانطور که DisplayDaily در ماه سپتامبر گذشته گزارش داد، درآمد تلویزیون‌های OLED نسبت به سال گذشته ۲۸٪ کاهش یافته است و فروش واحد تا ۳۱٪ کاهش یافته است. علاوه بر این، DisplayDaily دریافت که سهم بازار تلویزیون‌های OLED در سال 2023 نسبت به سال 2022 با کاهش قابل توجهی از 51٪ به 44٪ رسیده است.

بدون شک، تولید بخش مهمی از این مانع قیمتی است. ساخت پنل‌های OLED به دلیل مواد مورد استفاده، هزینه بالایی دارد. برای ساخت لایه‌های ارگانیک پنل OLED به انواع مواد خاکی کمیاب، یک زیرلایه و آند نیاز است که همگی ارزان نیستند.

جدول 1: مقایسه هزینه تولید پنل OLED (دلار آمریکا)

سالWOLEDQD-OLED
2023~400~700
2024~375~700
2025~350~650
2026<300~600

با این حال، حتی مشکلات تولید نیز به مرور زمان کاهش یافته‌اند، همانطور که در گزارش دو سالانه هزینه نمایشگر تلویزیون پیشرفته DSCC که در ماه مه سال گذشته منتشر شد، به خوبی نشان داده شده است. اگرچه این داده‌ها تقریباً یک ساله هستند، اما اطلاعات ارائه شده کاهش مداوم هزینه تولید پنل‌های OLED مختلف، از جمله WOLED و QD-OLED، از سال 2022 تا 2026 را نشان می‌دهد.

هزینه های تولید WOLED تا سال 2026 کاهش می یابد
(اعتبار تصویر: DSCC)

قیمت متوسط هزینه تولید پنل WOLED در سال 2023 کمی کمتر از 400 دلار بوده است، در حالی که QD-OLED ها کمی راکدتر بودند و به قیمت متوسط تولید حدود 700 دلار رسیدند. اگرچه انتظار نمی رود هزینه تولید QD-OLED تا سال 2026 به طور قابل توجهی تغییر کند، از سوی دیگر، WOLED ها قرار است به متوسط هزینه تولید زیر 300 دلار برسند.

برخی پیشرفت‌های جدید در فناوری ساخت پنل وجود دارد، مانند استفاده احتمالی از کریستال‌های MnBz یا صفحه نمایش‌های QDEL. با این حال، این گزینه‌های جدید فناوری نمایشگر تا چند سال دیگر به دست مصرف‌کنندگان نخواهند رسید، مگر اینکه ثابت شود جایگزین‌های مناسبی هستند.

با کمال تاسف، در حال حاضر تنها به تلویزیون‌های OLEDی که می‌شناسیم (و دوست داریم) بسنده کرده‌ایم، زیرا مدل‌های جدید و ارزان‌تر همچنان خارج از دسترس هستند. با این حال، مشکل این نیست، با وجود تراشه‌های جدید شگفت‌انگیز و ویژگی‌های گسترده، این تلویزیون‌ها با وجود کاهش مداوم هزینه تولید سال به سال، روز به روز از دسترس خارج می‌شوند.

تلویزیون‌های شفاف و هوش مصنوعی جایگزینی برای گزینه‌های ارزان‌تر OLED نیستند

LG OLED T صفحه نمایش OLED شفاف
(اعتبار تصویر: LG)

در حالی که شرکت‌های نمایشگر از پیشرفت‌های بزرگ جدید در عملکرد و وضوح تصویر به لطف تراشه‌های هوش مصنوعی انقلابی خبر می‌دهند، این تغییرات برای کسی که به دنبال یک تلویزیون OLED مقرون‌به‌صرفه‌تر است، چندان سودمند نیست. البته، هنوز تصویر روشنی از قیمت بازار تلویزیون‌های OLED 2024 نداریم، اما به نظر می‌رسد که مدل‌های زیادی زیر 1000 دلار نخواهیم دید.

پیشرفت‌های هوش مصنوعی تنها موارد مهمی نیستند که از شرکت‌هایی مانند ال‌جی و سامسونگ می‌آیند. در CES، هر دو تولیدکننده همچنین تلویزیون‌های OLED شفاف جدید و هیجان‌انگیزی را با انبوهی از پتانسیل احتمالی به نمایش گذاشتند. به طور خاص، نمایشگر ال‌جی به نام LG OLED T، به کاربران امکان می‌دهد آزادی بیشتری در مکان قرار دادن صفحه نمایش داشته باشند.

علاوه بر این، لایه شفاف برای کسانی که می‌خواهند ماریا کری را به‌طور زنده درست جلوی خود تماشا کنند، به‌عنوان یک جلوه شبه سه‌بعدی عمل می‌کند. با این حال، گذشته از این موارد، به نظر نمی‌رسد هیچ مزیت واقعی دیگری برای مالکیت یا استفاده از یک تلویزیون شفاف وجود داشته باشد. به علاوه، در حالی که قیمت هنوز مشخص نشده است، OLED T مطمئناً با قیمت بسیار بالایی (قطعاً بیش از 20000 دلار) به فروش خواهد رسید.

در عوض، تلاش‌های اصلی تحقیق و توسعه باید بر ارائه گزینه‌های بهتر تلویزیون OLED به خریداران در محدوده قیمتی پایین‌تر متمرکز می‌شد. خریداران معمولی تلویزیون، نمایشگر جدیدی را با قیمت بیش از 1000 دلار نمی‌خرند، آنها معمولاً منتظر می‌مانند تا یکی از آنها به فروش برسد یا فقط بهترین گزینه بعدی را در حدود 500 دلار انتخاب کنند.

با تنها چند ماه تا زمان اعلام قیمت‌های جدید توسط تولیدکنندگان بزرگ، من فقط می‌توانم امیدوار باشم که برخی از آنها این ضرورت را برای برآورده کردن خریداران با بهترین پتانسیل هزینه خود در نظر بگیرند.

حداقل LG B4 OLED به نظر می‌رسد گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای برای افرادی باشد که نمی‌خواهند هزینه زیادی کنند. سال گذشته، ال‌جی با C3 OLED قدرتمند و محبوب خود، یک مدل تلویزیون OLED فوق‌العاده با قیمت کمی بیش از 1000 دلار، تحسین زیادی به دست آورد. مشخص نیست که جدیدترین C4 OLED دقیقاً از نظر قیمتی کجا قرار خواهد گرفت، اما واقعاً امیدوارم که ال‌جی برای افزایش نفوذ OLED در بازار، قیمت‌ها را پایین نگه دارد.

همانطور که من آن را می‌بینم، تلویزیون‌های OLED تجربه تماشای بهبودیافته‌ای ارائه می‌دهند، اما فقط دلایل خوبی برای کسی وجود ندارد که برای یک OLED گران‌تر که بسیار ساده‌انگار است، چندین هزار دلار هزینه کند.

این یک پارادایم جالب است، زیرا صفحه نمایش‌های OLED همچنان به‌طور مکرر در زندگی روزمره ما در محصولاتی مانند نینتندو سوییچ، iPad و حتی گوشی‌های هوشمند ظاهر می‌شوند، تولیدکنندگان تلویزیون‌های OLED هنوز راهی برای کاهش هزینه‌ها برای اندازه‌های بزرگ‌تر پیدا نکرده‌اند. پس من آن را به این زودی ها نمیخرم! شاید شما هم نخرید!

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *