خانه های هوشمند در سال 2023: آیا ماده واقعا مهم است؟

خانه های هوشمند در سال 2023: آیا ماده واقعا مهم است؟

در رویداد رونمایی از دستگاه های جدید خانه هوشمند در 20 سپتامبر، بزرگ ترین نام در فن آوری خانه هوشمند در مورد بزرگ ترین نوآوری در فن آوری خانه هوشمند صحبت نکرد. بزرگترین سازنده گوشی های هوشمند دنیا نیز در رویداد اخیر خود حضور نداشت و دومین گوشی ساز بزرگ دنیا نیز حضور نداشت. پادشاه بلامنازع وب، شرکتی که احتمالاً در 15 دقیقه گذشته از مرورگر، تلفن یا موتور جستجویش استفاده کرده اید؟ نه، ندا!

استاندارد اتصال ماده و قابلیت هم کاری: تغییرات و چشم انداز

استاندارد اتصال ماده و قابلیت هم کاری در ماه نوامبر توسط آمازون، اپل، سامسونگ، گوگل و صدها شرکت دیگر راه اندازی شد. این پروتکل برای حل مساله اتصال بین دستگاه ها و پلتفرم های خانه هوشمند یک بار برای همیشه طراحی شده و یک پروتکل ارتباطی واحد ارائه می دهد که همه چیز، و منظورم همه چیز، قرار بود با آن کار کند.

با این حال، در سالی که از انتشار استاندارد خانه هوشمند می گذرد، استفاده از آن متوقف شده و بهبودها و تکرارها در این استاندارد محقق نشده است. اوایل سپتامبر، من کریس لاپر را در نمایشگاه بزرگ لوازم الکترونیکی مصرفی IFA در برلین ملاقات کردم. کریس رئیس فن آوری اتحادیه استانداردهای اتصال (CSA) است که استاندارد ماده را هدایت می کند و گربه ها را مسئول توسعه آن می داند. وی تصریح کرد: در حالی که حدود هزار دستگاه تایید شده در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وجود دارد، امروز شاید 30 دستگاه در بازار وجود داشته باشد. و این شامل ده ها مرکز فروخته شده توسط گوگل و آمازون است.

آمازون اکو هاب
Amazon Echo Hub یک کنترلر خانه هوشمند ارزان قیمت جدید است. (اعتبار تصویر: Amazon )

آیا ماده واقعاً مهم نیست؟

در حال حاضر، سوال این است که آیا ماده واقعاً مهم نیست یا تنها در پس زمینه ای نامرئی فعالیت می کند؟ آپل، آمازون، گوگل و سامسونگ به تازگی محصولات خود را معرفی کرده اند، اما آیا ماده واقعاً نقش مهمی در این فرآیند ایفا می کند؟

استاندارد ماده: نامرئی ولی بااهمیت

نکته اینجاست که لامپ ها به خوبی هوشمند نمی شوند. سوئیچ های دیواری به راحتی قابل درک هستند و بلافاصله کار می کنند؛ هر چیزی کم تر از این احساس ناخوشایندی دارد. از این رو نیازی به بازاریابی یا حتی ذکر مشخصات نیست. اگر موضوعش درست باشد، جواب می دهد. دستگاه های امروزی به ندرت با یکدیگر صحبت می کنند و در عوض به مرکزی مانند ایستگاه سامسونگ یا گوگل اسیستنت نیاز دارند.

بدون هیچ چشم داشتی به مصرف کنندگان، بدون هیچ برنامه ای در گوشی، بدون هیچ تنظیماتی در آیفون یا دستگاه اندرویدی، بدون هیچ گزینه ای برای تیک زدن در ویندوز، بدون هیچ لوگویی در هیچ کجای نرم افزارهای ویندوز، iOS یا اندروید.

در مورد لامپ ها

لامپ ها به خوبی هوشمند نمی شوند. سوئیچ های دیواری به راحتی قابل درک هستند و بلافاصله کار می کنند؛ هر چیزی کم تر از این احساس ناخوشایندی دارد. با در نظر گرفتن این حقیقت که خاموش کردن سوئیچ دیواری، برق یک لامپ هوشمند را قطع می کند و ویژگی های هوشمند را بی فایده می کند، و شما دستورالعملی برای فاجعه دارید.

سوئیچ نور حوا
سوئیچ چراغ هوشمند Eve با ماده قرار بود تمام گزینه‌های لامپ هوشمند شما را کنترل کند. (اعتبار تصویر: Eve)

باید دید که این رویکرد با رویکردی که گوگل، سامسونگ، آمازون و اپل در پیش گرفته اند، چه تفاوت هایی دارد. بدون هیچ شتابی، آیا رویای خانه هوشمند یکپارچه قبل از شروع آن از بین می رود؟

به نظر می رسد که در دنیای خانه هوشمند، ماده هنوز هم در میان ماست، اما آیا واقعاً مهم است؟ احتمالاً به عهده سازندگان و توسعه دهندگان است که این پرسش را پاسخ دهند. آیا ماده بهبود معنایی در تجربه مصرفی ما ایجاد می کند، یا تنها یک لایه اضافی از پیچیدگی است؟ آینده خانه هوشمند اینجاست تا پاسخ دهد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *