بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ


این تلوزیون، بهترین تصویری را که می‌توانید در تلویزیون‌های مقرون‌به‌صرفه پیدا کنید، ندارد، اما تلویزیون Q60B QLED سامسونگ می‌تواند برای اتاق کودک یا مهمان که در آن بازی تمرکز اصلی است، خوب باشد.

نکات مثبت

 • قیمت جذاب
 • تاخیر ورودی بسیار کم
 • صدای خوب برای یک تلویزیون مقرون به صرفه

نکات منفی

 • رنگ HDR، کیفیت تصویر فقط خوب است
 • رابط تلویزیون هوشمند از راه دور کمتر از حد متوسط
 • بدون پشتیبانی از HDMI 2.1، Dolby Vision

اما نتایج با این مدل سطح ورودی ترکیب شده اند که خود را کاملا متمایز نمی کند.برخی مشکلات کیفیت تصویر، از جمله رنگ بندی HDR آن، و مشکلات مربوط به رابط تلویزیون هوشمند و کنترل از راه دور کمکی نمی کند.

قطعا در مورد Q60B چیزهایی برای دوست داشتن وجود دارد و باتوجه به قیمت پایین آن (549.99 دلار به عنوان مدل مورد آزمایش)، حتی اگر برخی از رقبای بهتر آن قیمت کم تر یا فقط کمی بیشتر داشته باشند، می توان خیلی چیزها را در مورد آن بخشید. برای استفاده مکمل توسط کودکان یا مهمانان، یا به عنوان یک تلویزیون مخصوص بازی، نسخه 43 اینچی که ما بررسی کردیم دارای این ویژگی است.

تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: مشخصات

قیمت: 549.99 دلار
اندازه صفحه نمایش: 43 اینچ
مدل: QN43Q60BAF
رزولوشن: 3840×2160
HDR: HDR10+، HLG
نرخ تازه سازی: 60Hz
پورت: 3 HDMI 2.0، 2 USB
صوتی: 20W 20W
نرم افزار: Samsung Tize2x1x
وزن (بدون پایه): 18.5 پوند

بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: قیمت گذاری و در دسترس بودن

سری تلویزیون های Q60B سامسونگ در هشت سایز عرضه می شوند که مدل 43 اینچی مورد بررسی ما کوچک ترین و ارزان ترین آن ها است.مجموعه کامل به شرح زیر است:

 • تلویزیون Q60B QLED سامسونگ 43 اینچ (QN43 Q60BAF): 549.99 دلار
 • تلویزیون سامسونگ Q60B QLED قیمت: 649.99 دلار
 • تلویزیون Q60B QLED سامسونگ 55 اینچ (QN55 Q60BAF): 699.99 دلار
 • تلویزیون سامسونگ Q60B QLED قیمت: 799.99 دلار
 • تلویزیون 65 اینچی Q60B سامسونگ (QN65 Q60BAF): 949.99 دلار
 • تلویزیون 65 اینچی سامسونگ Q60B QLED قیمت: 999.99 دلار
 • تلویزیون 75 اینچی مدل Q60B QLED سامسونگ (QN75 Q60BAF): دلار 1،199.99
 • تلویزیون Q60B QLED سامسونگ 85 اینچ (QN85 Q60BAF): دلار 799.99

تلویزیون هایی بااندازه صفحه نمایش کاملا متفاوت گاهی اوقات می توانند تفاوت عملکرد قابل توجهی داشته باشند. بنابراین اگرچه تکنولوژی های به کار رفته در Q60B در کل خانواده یکسان خواهند بود و انتظار داریم که عملکرد آن ها در حد و اندازه صفحه نمایش باشد، اما تلویزیون های بزرگ تر ممکن است نتایج متفاوتی را به همراه داشته باشند.

بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: طراحی و پورت ها

حتی در میان تلویزیون های ارزان قیمت، Q60B چندان براق نیست. صفحه نمایش مدل مورد بررسی ما با حاشیه هایی در حدود یک اینچ در سمت چپ، راست و بالا و با حاشیه های دیگری در حدود یک اینچ در پایین قاب بندی شده بود که همه آن ها به سمت بیرون خم شده بودند بنابراین تلویزیون 18.5 اینچ، 38-by-22-by-1 اینچ بزرگ تر از آن چیزی بود که در واقع وجود داشت.

منوی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

تا جایی که می توان به سامسونگ برای پایه تلویزیون ها اعتبار داد: دو پایه در سمت چپ و راست پایین بدون نیاز به پیچ به پایین مجموعه متصل می شوند، بنابراین به راحتی می توان آن ها را روشن و خاموش کرد.گزینه دیگر، نصب تلویزیون با استفاده از حفره های 200-by-200mm VESA است که تنها وجه تمایز آن در پنل پشتی مشکی است که پلاستیکی است اما با این حال به لطف ظاهر براقش جذاب به نظر می رسد.

کابل برق یک پورت در مرکز سمت چپ پنل پشتی را به هم متصل می کند.در سمت راست، مجموعه ای استاندارد از پورت ها قرار دارد: دو عدد USB (یک عدد 0.5A، یک عدد 1A)، یک عدد اترنت، دو عدد HDMI (یک عدد پشتیبانی کننده از eARC)، و یک عدد کابل کواکسیال که همگی از کناره ها زاویه گرفته اند، و یک عدد پورت HDMI و خروجی صوتی S/PDIF که مستقیما رو به بیرون در حدود 1.5 اینچ به مرکز قرار دارند.

در نظر داشته باشید که هیچ یک از درگاه های HDMI از استاندارد 2.1 (4K در 120Hz) پشتیبانی نمی کنند؛ این موضوع در مورد تلویزیون های با نرخ نوسازی 60Hz رایج است، اما HDMI 2.1 همچنان خوب خواهد بود.

بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: نتایج تست و عملکرد

ادعای سامسونگ در مورد فن آوری Q60Bs QLED تا چه حد صحت دارد؟

یکی از نکات قابل توجه، روشنایی SDR بود.در حالت های استاندارد و فیلم برداری، Q60B نتایج فوق العاده 378 و 315 نیت را برای یک تلویزیون کوچک تر ثبت کرد.(در حالت استاندارد Vizio M-Series Quantum با رسیدن به 499 نیت از آن پیشی گرفت اما سامسونگ بهترین نتیجه حالت خود یعنی 121 نیت را به ثبت رساند.)

عملکرد رنگ SDR سامسونگ تا حدودی چشمگیر بود: 98.81 درصد از Rec.709 گاموت رنگی در حالت فیلم برداری بهتر از ویزیوس 98.45 Qاست، اما کم تر از آنچه از سونی X80K (99.62 ) دیدیم.

میزان روشنایی نمایشگر Q60Bs باتوجه به روشنایی HDR، حدود 500 نیت برای تمام اندازه پنجره ها در حالت استاندارد و 450 نیت در حالت فیلم برداری است.سونی و ویزیو در همه جا کم نور بودند.با این حال Q60B با پوشش 90.57 درصدی گاموت رنگی UHDA-P3 و 67.33 درصدی Rec.2020 در حالت فیلم برداری کم ترین میزانی است که تاکنون دیده ایم.

پخش جریانی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

این فداکاری ها خارج از حوزه مقبولیت برای تلویزیونی با این قیمت نیست، هر چند که خوشبختانه هنوز هم به معنای یک تجربه تماشای مناسب است.گاهی این کار را می کرد و گاهی هم نمی کرد.برای مثال، باتلر در حالت فیلم برداری ضعیف عمل می کرد و رابطه بحرانی بین نور و سایه اغلب توسط کنتراست خارج از کوره پنهان می شد؛ فیلم در حالت استاندارد بهتر به نظر می رسید.این رفتار در صفحه نمایش های تمام اچ دی منعکس شده بود، که در حالت استاندارد حتی تاریک تر از حالت فیلم برداری به نظر می رسید، جایی که اغلب اوقات نور پس زمینه باعث می شد صفحه نمایش به وضوح خاکستری به نظر برسد.عدم سازگاری Q60B با دالبی ویژن، فیلم ها و برنامه های طراحی شده برای آن را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پخش جریانی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

آپ اسکیل از 1080p به 4K در ماموریت: سقوط غیر ممکن خوب به نظر می رسید، اما Q60B در 4K کمی از جزئیات ریز را از خود نشان داد.الگوی آزمایشی طراحی شده برای این رزولوشن در برخی نقاط که خطوط و پیکسل ها باید شارپ به نظر برسند، لکه ها و تاری هایی را به نمایش می گذارد.کافی است کمی عقب تر بنشینید و این موضوع بیش از حد در شما ظاهر می شود، اما نواقص آن وجود دارد.

پخش جریانی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

از سوی دیگر، فیلم هایی مانند تاپ گان: ماوریک و دنیس ویلنووز دان به مراتب بهتر از بتمن ظاهر شدند، هر چند که آن فیلم ها پالت ها را هدف قرار دادند و آن طور که شما ترجیح می دهید رنگ نشدند.اسپایدرمن: هیچ راهی برای بازگشت به خانه و فیلم انیمیشن انگری بردز وجود نداشت، هر چند که فیلم دوم با فضای گسترده شهری و روستایی خود به خوبی از فضای سرسبز کلمبیایی بهره می برد.با این حال، هر کاری که می کنید، سعی کنید این کار را تا حد امکان مستقیم انجام دهید.زمانی که صفحه نمایش را از زوایای مختلف مشاهده می کنید رنگ ها به سرعت شسته و تحریف می شوند.

پخش جریانی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

به طور کلی، QN43 Q60BAF برای استفاده به عنوان یک تلویزیون ثانویه، مانند یک مهمان یا اتاق خواب کودکان که در آن تصاویر غیرقابل اصلاح وجود ندارد، مناسب تر است.حتی در چنین مواردی، عملکرد سونی X80K به طور کلی بهتر است (و قیمت آن پایین تر است).

بررسی تلویزیون سامسونگ Q60B QLED: صوتی

صدا به ندرت نقطه قوت تلویزیون ها است و از نقطه نظر مطلق، Q60B نیز از این قاعده مستثنی نیست.اما در مقایسه با برخی دیگر از تلویزیون های رده پایین تر (مانند سونی X80K)، سامسونگ برتری دارد.

باس فوق العاده غنی ندارد.همچنین کم ترین اعوجاج در خطوط پرنور وجود دارد، و هیچ نویز سفید قابل تشخیصی در لحظاتی که در غیر این صورت باید ساکت باشد، وجود ندارد.

اگر واقعا می خواهید همه چیز به بهترین شکل ممکن به نظر برسد، بهتر است کمی بیشتر روی یکی از بهترین ساندبارهای تامز گاید سرمایه گذاری کنید.اما اگر صدای فیلم ها، سریال ها و آهنگ های موسیقی بدون هیچ مشکلی شما را به Q60B می رساند، لازم نیست نگران آزار دادن آن هم باشید.

بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: گیمینگ

چند پاراگراف قبل را به یاد داشته باشید که Q60B را می توان بهترین گزینه برای کودکان دانست.همان طور که با تستر لاگ لئو بادنار (Leo Bodnar Lag)سنجیده شد، Q60B تنها کم ترین تاخیر ورودی که در یک تلویزیون با این اندازه و قیمت دیده ایم را ندارد و دارای کم ترین تاخیری است که در این مدت دیده ایم: 9.1 میلی ثانیه که هم آستانه ما را برای بازی خوب (20ms)و هم برای بازی عالی (10ms)از بین می برد.بدون پورت HDMI 2.1، نمی توانید با سرعت 120 هرتز بازی کنید یا از ویژگی هایی مانند نرخ نوسازی متغیر (VRR)بهره ببرید، اما تاخیر ورودی جبران بدی نیست.

منوی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

ویژگی های مخصوص بازی سامسونگ ممکن است بیشتر جنبه سلیقه ای داشته باشد.برای من مهم نیست که وقتی تلویزیون در حالت تصویر بازی قرار دارد، می توانید آن را بالا بکشید؛ این قابلیت به شما اجازه می دهد تا تنظیمات مربوط به لگ ورودی، نوع بازی، مینی گیم، خروجی صدا و غیره را به سرعت تغییر دهید.اما هاب گیمینگ، تلاشی برای ساخت یک صفحه خانگی برای تمام بازی های شما درست مانند منوی اصلی برای کارهایی که به جای بازی کردن تماشا می کنید، اضافه کردن مراحل بیشتر برای راه اندازی یک عنوان، مدیریت موزیک ها یا دیگر کاره ای مرتبطاگر صبر و حوصله شما و کتابخانه بازی فعلی تان هر دو به یک اندازه بی ارزش هستند، ممکن است چیزی از این بابت دریافت کنید، اما بسیاری از مشکلات مشابه بقیه تایزن را دارد (به بخش بعدی مراجعه کنید).

بازی تلویزیون Q60B سامسونگ QLED
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

گذشته از این، میزان کم بودن Q60B به عنوان یک تلویزیون گیمینگ همان چیزی است که در سایر زمینه های کیفیت تصویر کم می آورد.خود صفحه نمایش هم چندان خارق العاده به نظر نمی رسد و این خود را در چشم اندازهای زمستانی بازی Assassin’s Creed Valhalla نشان می دهد که به اندازه دیگر مجموعه ها واقع گرایانه و جذاب به نظر نمی رسد.همچنین در تصاویر حالتی دندانه دار دیده می شود که اگر بیش از حد نزدیک بنشینید کمی آزاردهنده است.اگر بتوانید از کنار این اشتباه ات بگذرید، بازی روی Q60B بد نیست که جوایز زیادی را از آن خود نکند.

بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: رابط Smart TV

مانند تمام تلویزیون های اخیر سامسونگ، Q60B از رابط تلویزیون هوشمند تایزن این شرکت استفاده می کند.اپلیکیشن ها و محتوای زیادی را در خود جای می دهد، اولی را در جایی قرار می دهد که دسترسی به آن ها آسان است و در مجموع از نظر بصری چشم نواز است.

اما تایزن تا حدودی منوهای پراکنده و بیش از حد متراکم، هم برای کارکرد اصلی تلویزیون و هم برای بررسی گزینه های داخلی، تلویزیون را کند می کند و به کاربرد آن لطمه می زند.همه چیز کمی بیشتر از آنچه به نظر می رسد طول می کشد، چه بخواهید به صفحات Inputs یا تنظیمات دسترسی داشته باشید (که نیاز به حداقل دو یا سه بار فشار دادن دکمه به جای دکمه تقریبا در هر سیستم تلویزیونی دیگر دارد)و چه حتی عملکرد جستجوی محتوا (که مانند انجام هر کار مرتبط با گیمینگ، نیاز به باز کردن یک صفحه اختصاصی دارد).

منوی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

یکپارچه سازی تلویزیون ها با پلتفرم اسمارت تینگز سامسونگ مزایایی دارد که فرآیند راه اندازی تلویزیون با گوشی نمی تواند سریع تر یا آسان تر باشد و صفحه خانگی از نوعی ظاهر آرامش بخش و متمرکز برخوردار است که از شرکتی که چنین تاکید زیادی روی سبک بودن دارد، انتظار دارید.اما همانطور که گفته شد فرم ور از عملکرد پیروی می کند و عملکرد تایزن چیزی را به حال خود رها می کند.

بررسی تلویزیون Q60B QLED سامسونگ: کنترل از راه دور

محصول جدید سامسونگ در این نسل، SolarCell Remote نام دارد که دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسد: یک کنترل از راه دور (بااندازه 6.3 اینچ) که با یک پنل خورشیدی مینیاتوری کار می کند.شما می توانید این ریموت را به سرعت در زیر نور خورشید یا کمی کم تر در محیط های داخلی شارژ کنید و یک اعلان در پنل ذخیره انرژی و قدرت تنظیمات به شما می گوید که ریموت چقدر عمر در آن باقی گذاشته است.

ریموت تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

همان طور که گفته شد، ریموت کنترل برای سلیقه من بسیار مینیمالیستی است.بسیاری از چیزهایی که نیاز دارید، از جمله یک پد جهت دار؛ یک کلید میکروفون برای جستجو با صدا (دستیار گوگل، سامسونگ بیکسبی و آمازون الکسا همگی پشتیبانی می شوند)؛ دکمه های بازگشت و هوم؛ کنترل های حجم و کانال؛ و میانبرهایی برای نتفلیکس، دیزنی پلاس، پرایم ویدئو و سرویس محتوای رایگان سامسونگ تی وی پلاس.اما آیا به یک دکمه مولتی تسکینگ نیاز دارید؟

ریموت تلویزیون Q60B QLED سامسونگ
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

SolarCell Remote به خاطر ویژگی هایش، هیولایی عجیب و غریب است که استفاده از آن بسیار راحت و لذت بخش است.اگر سامسونگ بتواند این تنظیمات را در حین نگه داری از سلول های خورشیدی اعمال کند، برنده واقعی یک ریموت کنترل روی دست آن ها خواهد بود.

بررسی تلویزیون سامسونگ Q60B QLED: خلاصه

حتی برای یک تلویزیون بالارده، تلویزیون Q60B QLED سامسونگ می تواند بهتر باشد، مخصوصا در بخش کیفیت تصویر.اگر می خواهید زیبایی فیلم برداری را افزایش دهید، این کار برای شما مناسب نیست.

اما این به آن معنا نیست که این مجموعه برای هیچ کس نیست.این کار را انجام می دهد.برای چیزی که هست خوب به نظر می رسد.و مهارت شگفت انگیز آن در انجام بازی های ویدیوییاین ها هیچی نیستند و برای یک تلویزیون دروازه ای با قیمت پایین، زیاد به حساب می آیند.و از نظر قدرت صدا و بازی، سونی X80K ارزان قیمت تر را مغلوب می کند.

این تلویزیون در کل بهتر به نظر می رسد، اما بسته به اینکه تلویزیون چه کسی است، یک سرمایه گذاری اضافی کوچک می تواند به راحتی ارزش آن را داشته باشد.اگر دیگر نیازی به تلویزیون ندارید یا چیزی نمی خواهید، چرا با تلویزیون Q60B QLED سامسونگ باید پول بیشتری بپردازید؟

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *