تصمیم‌های Nvidia برای کارت‌های گرافیکی هوش مصنوعی ممکن است بازی‌های کامپیوتری را برای همیشه تغییر دهد

تصمیم‌های Nvidia برای کارت‌های گرافیکی هوش مصنوعی ممکن است بازی‌های کامپیوتری را برای همیشه تغییر دهد

انویدیا در حال برنامه ریزی جدی برای افزایش سرعت انتشار کارت های گرافیک برای مصارف هوش مصنوعی و سنگین است و این می تواند پیامدهایی برای GPU های مخصوص بازی شرکت جی فورس داشته باشد.

ما از SemiAnalysis (از طریق Toms Hardware)می شنویم که انویدیا برنامه های بزرگی برای تسلط بر چشم انداز هوش مصنوعی و کنار زدن رقبا با افزایش سرعت عرضه GPU های جدید دارد و هر سال محدوده جدیدی مبتنی بر یک معماری تازه ارائه می دهد.

بنابراین، سال آینده GPU های بلاک چین (B100)را خواهیم داشت که احتمالا اواخر سال 2024 عرضه خواهند شد؛ زیرا برنامه هایی نیز برای عرضه محصولات جدید هاپر (H200)وجود دارد، بنابراین آن ها در ابتدا عرضه خواهند شد. و سپس در سال 2025، انویدیا معماری جدید دیگری را عرضه خواهد کرد که در حال حاضر با نام X شناخته می شود (ظاهرا هنوز هیچ کدنام معماری وجود ندارد)، بنابراین ما X100 را خواهیم داشت.

این گزارش براساس نقشه راه ترسیم شده از ارائه سرمایه گذار توسط انویدیا تهیه شده است؛ هرچند که برنامه انتشار سالانه را پس از آن تایید نمی کند؛ بنابراین باید منتظر انتشار گزارش در این مورد باشیم.

در این مطلب به جزئیات بیشتر در این زمینه می پردازیم، گیمرها ممکن است در حال خمیازه کشیدن روی نمایشگر خود باشند و از خود بپرسند که چرا باید به GPU های مرکز داده اهمیت دهند. بیایید در ادامه به این موضوع بپردازیم.

تجزیه و تحلیل: همه چیز در مورد حاشیه سود است

خوب، پس اگر انویدیا بخواهد هر سال یک معماری جدید طراحی و پیاده سازی کند، آیا این به معنای آن است که GPU های جدید مخصوص بازی جی فورس نیز به صورت سالانه عرضه می شوند؟ خوب، نه، خلاصه،

اما آیا بلک ول، محصولات بعدی مرکز داده انویدیا، همچنین معماری که جی فورس بعدی مبتنی بر آن است، نیست؟ بله، همین طور است، اما این بدان معنا نیست که سال بعد، معماری X نیز اسپین آف های خود را عرضه خواهد کرد (و غیره).

به دور از آن ما هر سال دسته جدیدی از نامزدهای بهترین GPU های بازی را از انویدیا دریافت نخواهیم کرد، این اتفاق نخواهد افتاد (نیازی به این کار نیست، کاملا ساده)

آنچه GPU های AI سالانه انویدیا احتمالا نوید آن را می دهند، برتری بیشتر محصولات جی فورس است. تیم سبز در واقع باتوجه به حاشیه سود بالایی که باید داشته باشد، در بخش هوش مصنوعی معادله را پیش می برد تا برتری خود را حفظ کند، بنابراین GPU های بازی در اولویت پایین تر و پایین تری قرار خواهند گرفت.

به همین دلیل است که انویدیا در چند نسل گذشته، به خصوص با لاولیس، با قیمت های سرسام آوری روبه رو بوده است. اول، به این دلیل که می تواند و دوم، حتی اگر حسن نیت پی سی گیمرها را با برچسب های قیمت غیر منطقی بالا در بسیاری از موارد به خصوص در رده پریمیوم بازار از دست بدهد، شرکت واقعا اهمیت چندانی به آن نمی دهد. این حوزه ای نیست که سوده ای کلان در آن حاصل می شود، بنابراین انویدیا به سختی می تواند آن را تحت فشار قرار دهد تا فعلا بیش ترین بهره را از جی فورس ببرد.

اگر گیمرها واقعا ناامید شوند و دست از خرید جی فورس بردارند، نه اینکه هنوز نشانه ای از این اتفاق دیده شود، نه در تصویر کلی GPU، انویدیا ساخت آن ها را متوقف خواهد کرد. یا به نظر می رسد باتوجه به تمرکز روی هوش مصنوعی، با یک آپدیت سالانه اگر واقعا ادامه پیدا کند، همه چیز می تواند از بین برود، البته اولویت روی این کارت های گرافیک سنگین وزن حتی بیشتر هم می شود.

به طور خلاصه، به جای GPU های معمولی، احتمالا شاهد استفاده از جی فورس کم تر خواهیم بود و در واقع امکانی که پیش از این مطرح شده بود این است که انویدیا حتی می تواند ساخت این محصولات را به طور کامل متوقف کند. (ممکن است RTX 5000 و شاید هم RTX 6000 آخرین تلاش هایی باشند که می بینیم)

این یک درخواست بزرگ است و فقط گمانه زنی های عجیب و غریب در این مورد، اما وضعیت غیرقابل تصوری نیست. به خصوص اگر بازار هوش مصنوعی به رشد خود ادامه دهد و انویدیا با دوشیدن آن مصرف شود که البته این شرکت احمق خواهد بود که این کار را نکند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *