کارت گرافیک های سری انویدیا جی فورس RTX 30 : مزایا و معایب و آیا باید الان آنرا خرید؟


آیا بهتر است اکنون یک کارت سری RTX 30 بخرید یا منتظر مدل اجتناب ناپذیر RTX – 30 بمانید؟

کارت های گرافیک سری انویدیا جی فورس RTX 30 در سپتامبر 2020 عرضه شدند. متاسفانه، به دلیل کمبود مداوم نیمه هادی ها، تهیه آن ها با قیمت بازار (یا اصلا پیدا کردن) دشوار بوده است. ماینرها و ماینرهای بیت کوین که GPU ها را احتکار می کنند، تنها اوضاع را بدتر کرده اند.

با این حال، این موج در ماه های اخیر تغییر کرده است. کارت های سری RTX ۳۰ نه تنها به راحتی در دسترس قرار می گیرند، بلکه به MSRP اصلی خود نیز نزدیک تر می شوند. گرافیک هایی مانند انویدیا جی فورس RTX 3090 Ti اخیرا شاهد کاهش قیمت ۱۰۰۰ دلاری بوده اند. RTX 3080 نیز مانند RTX ۳۰۸۰ Ti شاهد کاهش قیمت مشابهی بود. به همین دلیل، می توانید استدلال کنید که اکنون بهترین زمان برای خرید کارت سری RTX 30 است.

یا نه؟ انتظار می رود اولین GPU سری انویدیا جی فورس RTX ۴۰ در اواخر سال ۲۰۲۲ از راه برسد. گفته می شود خط تولید این کارت گرافیک که “Lovelace” نام دارد، بسیار قدرتمندتر از خط تولید فعلی خواهد بود. اگر مشخصات فاش شده ظاهرا صحیح باشند، این کارت ها ممکن است افزایش عملکرد ۱۵۰ درصدی را نسبت به سری RTX 30 ارائه دهند. حتی اگر شایعات صحت داشته باشند، بدون شک گرافیک های Lovelace بسیار قدرتمند خواهند بود.

با توجه به گرافیک های سری RTX ۴۰، آیا باید به فکر تهیه یک کارت گرافیک دو ساله باشید؟ حال بیایید مزایا و معایب خرید سری RTX ۳۰ را مرور کنیم.

سری انویدیا جی فورس RTX ۳۰: چرا باید همین حالا بخرید؟

پیدا کردن سری RTX ۳۰ آسان تر است

اگر از صفحه محصول انویدیا RTX ۳۰۸۰ دیدن کنید، طیف گسترده ای از کارت های گرافیک موجود از مجموعه ای از فروشندگان مختلف را مشاهده خواهید کرد. تا همین اواخر، دنبال کردن یک لینک برای یک کارت انتخابی منجر به ورود به صفحه ای برای یک محصول فروخته شده می شد. این در حالی است که GPU های انویدیا با سهولت بیشتری در دسترس قرار می گیرند.

به جای چک کردن مداوم موجودی، می توانید به سادگی به وب سایت فروشنده مراجعه کنید و کارت گرافیک بخرید. عجیب است که یک اقدام به اندازه خرید یک آیتم رایج باشد، اما اگر سال ها منتظر یک کارت سری RTX ۳۰ بوده باشید، بیشتر از آن چیزی متوجه خواهید شد. این روزها توانایی خرید یک کارت گرافیک بدون دردسر برای پی سی گیمرها بسیار زیاد است.

گرافیک های سری RTX ۳۰ انویدیا اکنون ارزان تر شده اند

GPU های انویدیا در اکثر موارد قیمت بالایی داشته اند. اما حالا که در دسترس قرار گرفته اند، شاهد فروش GPU های سری RTX ۳۰ انویدیا برای MSRP هستیم. در برخی موارد، کارت های گرافیک با قیمتی کم تر از قیمت های معمول خود به فروش می رسند. در زمان نگارش این مطلب، Newegg کارت گرافیک MSI GeForce RTX ۳۰۸۰ را با قیمت ۷۸۰ دلار به فروش می رساند که حدود ۲۰ دلار کم تر از MSRP است.

با این حال، فروشنده یک کارت تخفیف ۳۰ دلاری ارائه می دهد که می توانید از آن برای خرید کارت گرافیک به قیمت ۷۵۰ دلار استفاده کنید. آمازون لپ تاپ گیمینگ MSI GeForce RTX ۳۰۸۰ را با قیمت ۹۲۹ دلار عرضه می کند که کم تر از قیمت ۱۰۹۹ دلاری آن است. اگر یک GPU با قیمت بیشتر می خواهید، می توانید RTX ۳۰۸۰ Ti را با قیمت ۹۷۹ دلار تهیه کنید.

این مبلغ کم تر از ۱۱۹۹ دلار معمولی و حتی چند صد دلار کم تر از پولی است که من برای یک کارت در دستگاه بازی از پیش ساخته ام پرداخت کردم – که عمدتا برای تامین آن GPU مطلوب خریداری کردم.

براساس شایعات اخیر، انویدیا در سال 2020 تنها یک کارت لاولیس با نام RTX 4090 عرضه خواهد کرد. ما نمی دانیم که این GPU چقدر قیمت خواهد داشت، اما باتوجه به اینکه انویدیا جی فورس RTX ۳۰۹۰ پیش از کنار گذاشتن RTX ۳۰۹۰ Ti گران ترین کارت گرافیک بود، منطقی است که فرض کنیم RTX ۴۰۹۰ برای مدتی گران ترین کارت لاولیس باشد. این دلیل دیگری برای خرید سری RTX ۳۰ در حال حاضر است.

Nvidia GeForce 3090 Ti

سری RTX ۳۰ برای بازی های مدرن امروزی کاملا کافی است

همه گیری جهانی کرونا تاثیر زیادی بر صنعت بازی های ویدیویی داشت که مهم ترین آن ها تاخیر های بی شمار در انتشار بازی ها بود. در حالی که این موضوع باعث ناامیدی بسیاری از گیمرها شده است، اما برای این وضعیت کم تر از حد ایده آل، یک خط قرمز وجود دارد.

باتوجه به اینکه صنعت بازی حداقل تا دو سال دیگر به حال معمول خود باز میگردد، گرافیک های سری 30 برای مدت طولانی تری قابل استفاده خواهند بود. حتی با وجود کارت های سری RTX ۴۰ در بازار، توسعه دهندگان به بهینه سازی بازی های رایانه ای برای خط GPU فعلی انویدیا ادامه خواهند داد. البته توسعه دهندگان معمولا به محض رسیدن GPU های جدید، GPU های قبلی را رها نمی کنند، اما باتوجه به اینکه خط تولید اکنون بیشتر در دسترس است، به راحتی می توان آن را حداقل تا زمانی که بازی های 8K کشش قابل توجهی پیدا کنند، کارت انویدیا دانست.

سری انویدیا جی فورس RTX 30: چرا باید از آن صرف نظر کرد؟

اگر قطعا باید جدیدترین و بزرگ ترین گرافیک موجود را در اختیار داشته باشید، باید منتظر عرضه سری RTX-40 باشید. این موضوع به خصوص در صورتی صحت دارد که حتی نیمی از شایعات در مورد قدرت احتمالی آن صحت داشته باشند.

در حالی که هنوز به صورت رسمی تایید نشده است، گفته می شود کارت های بعدی جی فورس از فرآیند 5 نانومتری تولید شده توسط TSMC استفاده می کنند (پیشرفتی در تراشه های 8 نانومتری سامسونگ که در کارت های نسل فعلی آمپر استفاده می شود).

براساس آنچه Wccftech از آن با عنوان “شایعه قابل اعتماد” یاد می کند، سخت افزار جدید احتمالا یک مشت خواهد بود. صحبت هایی وجود دارد مبنی بر اینکه کارت پرچم دار انویدیا جی فورس RTX ۴۰۹۰ با ۱۸،۴۳۲ هسته CUDA با سرعت کلاک ۲.۵ گیگاهرتز و ۹۲ ترافلاپس عملکرد محاسباتی خواهد داشت. برای مقایسه، کارت رده بالای فعلی انویدیا جی فورس RTX ۳۰۹۰ از ۱۰،۷۵۲ هسته CUDA، سرعت کلاک ۱.۶ گیگاهرتز و حدود ۳۷ ترافلاپس توان محاسباتی بهره می برد.

elden ring

اگر مشخصات فاش شده صحیح باشند، به نظر می رسد همان طور که در بالا گفته شد، قرار است شاهد افزایش عملکرد حدود ۱۵۰ درصدی باشیم. این موضوع زیاد به نظر می رسد اما در مورد چیزی است که بین جی فورس RTX ۲۰۸۰ Ti و RTX ۳۰۹۰ دیده شد. البته عملکرد دنیای واقعی در بازی متفاوت است و باید ببینیم این عملکرد تقویت شده چگونه روی گیم پلی تاثیر واقعی می گذارد.

شایعات قبلی حاکی از آن بودند که کارت های سری RTX ۴۰ می توانند به اندازه ۲۰۰ وات برق مصرف کنند. آخرین شایعه از Greymon۵۵ نشان می دهد برخی کارت ها ممکن است بین ۴۵۰ تا ۸۵۰ وات مصرف کنند. Leaker Kopite۷Kimi این اعداد را تایید می کند.

اگرچه بازی های آینده کمی وجود خواهند داشت که کارت گرافیک های لاولیس را به این حد برسانند، اما همچنان از عملکرد کلی بهتری در بازی های موجود لذت خواهید برد. و حتی اگر در حال حاضر پول زیادی برای یک GPU سری RTX ۴۰ بالقوه گران قیمت خرج کنید، احتمالا حداقل نیم دهه برای شما دوام خواهد آورد.

اگر می خواهید کمی بیشتر صبر کنید، یک کارت Lovelace یک سرمایه گذاری ارزشمند به نظر می رسد – به شرطی که بتوانید آن را در زمان راه اندازی نهایی خط پیدا کنید.

سری انویدیا جی فورس RTX 30: آیا در حال حاضر باید آن را خرید؟

خرید یا استفاده از کارت سری RTX 30 انویدیا یا صبر کردن برای خط اجتناب ناپذیر RTX ۴۰ در نهایت به خواسته ها و نیازهای خاص شما می برمیگردد.

گرافیک های نسل فعلی انویدیا برای چند سال آینده پایدار خواهند ماند و احتمالا شاهد کاهش قیمت بیشتری خواهیم بود. این کارت های گرافیک برای انتشار بازی های آینده نیز کافی خواهند بود. اما برای آن دسته از افرادی که می خواهند آینده خود را اثبات کنند یا صرفا FOMO دارند، شاید بهتر باشد منتظر سری قدرتمندتر RTX 40 بمانند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *