تهدید جدید دنیای بد افزارها: بدافزارهای ساخته شده با هوش مصنوعی و تأثیرات آنها

تهدید جدید دنیای بد افزارها: بدافزارهای ساخته شده با هوش مصنوعی و تأثیرات آنها

در حالی که ChatGPT، Bing Chat و Google Bard همچنان در حال جلب توجه جهان هستند، کارشناسان امنیت سایبری نگرانی‌های خود را درباره تهدیدات بالقوه هوش مصنوعی بیان کرده‌اند.

نگرانی‌ها به نظر می‌رسد روز به روز بیشتر می‌شوند، زیرا بدافزارهایی با استفاده از ChatGPT ایجاد شده‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از آی ای، جوهانی هینتیکا، مدیرعامل ویت کنگ، این خبر را تایید کرده است که نمونه‌های بدافزار تولید شده توسط ChatGPT مشاهده شده‌اند.

همانطور که ChatGPT می‌تواند پاسخ‌های متفاوتی به یک سوال بدهد، می‌تواند نیز روی یک قطعه کد تغییراتی ایجاد کند. به نظر می‌رسد همین کار را هکرها با سواستفاده از چت بات هوش مصنوعی برای ایجاد بدافزار انجام می‌دهند.

هکرها با تغذیه نمونه‌های بدافزار موجود به ChatGPT، می‌توانند از آن برای ایجاد سویه‌های جدیدی از بدافزارها استفاده کنند که چندشکلی هستند. همانطور که تیم وست، رئیس بخش تحلیل تهدیدات ویت کنگ، اشاره کرده است، دفاع در برابر این تهدیدات جدید بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

اگرچه اکنون ما می‌دانیم که ChatGPT برای ایجاد بدافزار مورد استفاده قرار می‌گیرد، هنوز جزئیات زیادی در این زمینه نمی‌دانیم، از جمله خطرناک بودن این بدافزارها و آیا در حال حاضر در حملات سایبری استفاده می‌شوند یا خیر.

فقط ابزار دیگری در جعبه ابزار هکرها

به منظور دور زدن تکنولوژی های امنیتی بزرگ مانند گوگل و مایکروسافت، هکرها به دنبال راه‌های هوشمندانه‌ای برای سوآمدسازی ابزارهای قانونی هستند. به عنوان مثال، هکرها اغلب از ابزارهای دسترسی از راه دور در حملات خود استفاده می‌کنند، و اکنون به نظر می‌رسد که به دنبال استفاده از باندل های هوش مصنوعی هستند.

همانطور که هینتیکا اشاره می‌کند، هوش مصنوعی تا به امروز توسط شرکت‌های ضد ویروس و مدافعان دیگر برای مقابله با حملات سایبری مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، به نظر می‌رسد که این موضوع در حال تغییر است؛ زیرا مجرمان سایبری اکنون منابع بیشتری را در اختیار دارند.

علاوه بر پاسخ به سؤالات اساسی، ChatGPT قادر به نوشتن کدها نیز است. به گفته وست، در واقع، این چت بات قادر است کدهایی برای شما بنویسد که باعث کاهش احتمال توسعه بدافزار توسط تهدیدات متخصص شود. هکرها در حال حاضر قادر به خرید بدافزارهای آماده و سفارشی در تارنمای تاریک هستند، اما هوش مصنوعی تولیدکننده به آنها امکان تأمین ابزارهای مورد نیاز برای حذف واسطه‌ها و ایجاد بدافزارهای جدید را می‌دهد.

همچنین، هکرها از هوش مصنوعی برای ایجاد ایمیل‌های فیشینگ خود استفاده می‌کنند. تاکنون، انسان‌ها توانسته‌اند تلاش‌های فیشینگ ساخته شده توسط هوش مصنوعی را شناسایی کنند، اما با پیشرفت هوش مصنوعی، هینتیکا هشدار می‌دهد که شناسایی محتوای مشکوک و آنچه که قابل پیش‌بینی نیست، بسیار سخت‌تر خواهد بود.

چگونه می‌توانیم در برابر بدافزارها ایمن باشیم؟

بهترین نرم افزار آنتی ویروس
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

بدافزارهای ساخته شده توسط هوش مصنوعی قرار است چشم‌انداز تهدید را به طور کامل تغییر دهند، اما هنوز چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود انجام دهید.

در ابتدا، باید مطمئن شوید که تمامی دستگاه‌های خود با آخرین نسخه نرم‌افزارها و به‌روزرسانی‌های امنیتی مجهز شده‌اند. این کار به شما کمک می‌کند دستگاه‌ها و داده‌هایتان را در برابر نفوذ هکرها محافظت کنید.

در ویندوز، کامپیوترهای شخصی و مک ها هر دو با ویندوز دیفندر و XProtect به ترتیب از بدافزارهای داخلی خود محافظت می‌کنند. با این حال، برای محافظت بیشتر، نصب یکی از بهترین نرم‌افزارهای ضد ویروس روی کامپیوتر شخصی، بهترین نرم‌افزار ضد ویروس مک روی مک و یکی از بهترین نرم‌افزارهای ضد ویروس برای گوشی های هوشمند اندرویدی خود را در نظر بگیرید. اگر به یک راه‌حل جامع‌تر نیاز دارید، بهتر است از یکی از مجموعه‌های امنیت اینترنتی استفاده کنید که علاوه بر محافظت در برابر بدافزارها، یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) و یک مدیر رمز عبور را نیز ارائه می‌دهند.

همچنین، باید هوشمندی خود را در مورد ایمیل‌ها، پیامک‌ها و تماس‌های ناشناس حفظ کنید. همواره بازبینی کننده ایمیل، اطمینان حاصل کنید که لینک‌هایی که دریافت می‌کنید از منابع قابل اعتماد می‌آیند و پیش از کلیک کردن برروی آنها، به طور دقیق آنها را بررسی کنید. همچنین، به خاطر داشته باشید که تمامی اطلاعات حساس خود را به هیچ فرد یا سازمانی ارسال نکنید که هویت آنها را تأیید نکرده‌اید.

علاوه بر این، آموزش خود را در مورد فناوری و امنیت سایبری به‌روز کنید. با خواندن و یادگیری در مورد تهدیدات و روش‌های حفاظت، می‌توانید بهترین راهکارها را برای محافظت از خود در برابر بدافزارها به کار ببرید. همچنین، به روزرسانی همیشگی اطلاعات خود در مورد حفاظت از امنیت سایبری، افزایش احتمال شناسایی و جلوگیری از حملات سایبری است.

در نهایت، در صورت مشاهده هرگونه نشانه‌هایی از بدافزار یا فعالیت مشکوک در دستگاه خود، بلافاصله اقدام به گزارش آن به سازمان مربوطه یا متخصصان امنیت سایبری کنید. اطمینان حاصل کنید که سیستم هایتان برای شناسایی و پاکسازی بدافزارها به روز رسانی شده اند.

به طور کلی، همچنان که بدافزارهای ساخته شده توسط هوش مصنوعی رو به افزایش هستند، اهمیت حفاظت از خود در برابر تهدیدات سایبری نیز افزایش می‌یابد. اجرای بهترین شیوه‌ها و استفاده از ابزارهای امنیتی مناسب می‌تواند کمک کند تا خطرات بدافزارهای هوش مصنوعی به حداقل برسند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *