موزیلا و رهبری در جهش فناوری هوش مصنوعی: معرفی پروژه‌ی Mozilla.ai

موزیلا و رهبری در جهش فناوری هوش مصنوعی: معرفی پروژه‌ی Mozilla.ai

موزیلا فایرفاکس به عنوان برنده اولین چالش هوش مصنوعی مسئولیت‌پذیر خود معرفی شد. این چالش، رقابتی بود برای کسانی که توانایی خلاقیت، نوآوری و توسعه برنامه‌ها و راهکارهای هوش مصنوعی محور و قابل اعتماد را به اثبات رسانده بودند.

به گفته موزیلا، این چالش هوش مصنوعی مسئولیت‌پذیر جزئی از برنامه سازندگان موزیلا بود و یک رویداد یک روزه برای ساخت جامعه‌ای از استارتاپ‌ها بود که در حوزه توسعه برنامه‌ها، محصولات و راهکارهای هوش مصنوعی اخلاقی فعالیت می‌کردند.

شرکت Sanative AI برنده اولین جایزه این رقابت شده و مبلغ ۵۰ هزار دلار نقدی را دریافت کرده است.

Kwanele Chat Bot، که هدف آن توانمندسازی زنان در جوامعی که با خشونت مواجه هستند و اطمینان از جمع‌آوری شواهد قابل قبول دارند، برنده رتبه دوم شد و مبلغ ۳۰ هزار دلار نقدی را دریافت کرد.

نولانو، مدل آموزش دیده زبان که از پردازش زبان طبیعی برای عملکرد روی لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کند، برنده رتبه سوم شد و مبلغ ۲۰ هزار دلار نقدی را دریافت کرد.

این چالش، اولین سرمایه‌گذاری موزیلا در حوزه ابزارهای هوش مصنوعی اخلاقی نبود. اخیراً، موزیلا ۳۰ میلیون دلار برای تأسیس Mozilla.ai سرمایه‌گذاری کرده است. این اقدام به‌منظور ایجاد یک فضای قابل دسترس برای فناوری هوش مصنوعی است که هیچ تمرکز خاصی را ندارد، به‌عبارتی دیگر، یک فضای عمومی برای توسعه فناوری هوش مصنوعی.

آینده احتمالی فناوری هوش مصنوعی

هنگامی که اولین بار خبر از این اتفاق را شنیدم، باید اعتراف کنم که به ابزارهایی برای تضمین استفاده ایمن از هوش مصنوعی ارائه شده، کاملاً شک داشتم. زیرا ما مشاهده کرده‌ایم که هوش مصنوعی چقدر می‌تواند خطرناک باشد و ویرانی که تا به حال به وجود آورده است، به چت‌بات‌های هوش مصنوعی تبدیل شده است که حریم خصوصی کاربران را تهدید می‌کنند و مسائلی مانند سرقت ادبی توسط هوش مصنوعی به صورت وسیعی پراکنده شده است.

اما به نظر می‌رسد که هر سه برنده برنامه‌هایی بر اساس هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند که به مسائل فعلی هوش مصنوعی می‌پردازند و امیدواریم پس از اجرا، تغییرات واقعی را به ارمغان آورند. برای مثال، برنده جایزه اول به یکی از مسائل رایج در فناوری هوش مصنوعی، یعنی حق تصرف غیرمجاز در آثار هنری برای آموزش، توجه کرده و به هنرمندان راهی برای مقابله با این مسئله و اعمال جریمه مشخص می‌دهد.

من به شدت تحت تأثیر ایده برنده جایگاه دوم هستم که هوش مصنوعی را به نحوی تسلیح می‌کند که زنانی که به منابع خاصی دسترسی ندارند، توانمند می‌کند. این می‌تواند تفاوتی واقعی بین زندگی و مرگ باشد. برنده رتبه سوم همچنین می‌تواند تغییری در شکل دادن به روش‌های آموزش چت‌بات‌های هوش مصنوعی ایجاد کند و در عین حال اطمینان حاصل کند که این بات‌ها بر روی دستگاه‌هایی که بسیاری از افراد به آن‌ها دسترسی دارند، قابل استفاده باشند.

در واقع به‌نظر می‌رسد که موزیلا در این زمینه و سایر اقدامات خود، در حال انجام یک کار ویژه است. من به واقعیت این پروژه‌ها و امیدوارم که آن‌ها نه‌تنها موفق باشند بلکه الهام‌بخشی برای سایران در ایجاد و به اشتراک گذاری پروژه‌هایی باشند که می‌توانند بهبودی در مسیر فناوری هوش مصنوعی به ارمغان بیاورند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *