مقایسه آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس: تراشه A17، عمر باتری بهبود یافته و دوربین‌های پیشرفته

مقایسه آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس

ترکیب گوشی‌های جدید اپل، آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس، در حال شکل‌گیری است. مقایسه شایعات درباره آیفون 15 پرو مکس می‌تواند به شما کمک کند تا پیش‌بینی کنید که امسال چه تغییراتی رخ خواهد داد. اگرچه هنوز اعلام رسمی نشده است، اما جزئیات کافی در حال منتشر شدن است که به ما ایده می‌دهد آیفون‌های بعدی چگونه خواهند بود و چه تغییراتی در مدل‌های آیفون 14 که در حال حاضر عرضه می‌شوند، انتظار داریم.

مانند به‌روزرسانی‌های سال‌های گذشته، آیفون 15 پرو نیز تغییرات اساسی را تجربه خواهد کرد و آیفون 15 پرو مکس به طور پیش‌فرض بهبود عمده‌ای در تنظیمات دوربین خود خواهد داشت. اما انتظار می‌رود آیفون 15 استاندارد (و در ادامه آیفون 15 پلاس) پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشد، زیرا از برخی از ویژگی‌های مدل‌های فعلی آیفون 14 پرو بهره می‌برد.

ایجاد تغییرات بزرگی در نحوه شارژ آیفون، احتمالاً به عنوان یک به‌روزرسانی پاییزی مهم در آیفون 15 مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مقایسه آیفون 15 با آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس به خلاصه‌ای از تمام شایعاتی که برای هر یک از این مدل‌ها منتشر شده است، می‌پردازیم

تاریخ عرضه احتمالی:

 • تاریخ عرضه احتمالی: ماه سپتامبر
 • هر چهار مدل احتمالاً همزمان عرضه می‌شوند

اپل گاهی اوقات انتشار مدل‌های پاییزی آیفون خود را متوقف می‌کند، معمولاً زمانی که اختلالی در زنجیره تأمین به وجود می‌آید و به زمان بیشتری برای عرضه یک مدل خاص به بازار نیاز دارد. تا به امروز چیزی در مورد انتشار آپدیت برای مدل‌های آیفون 15 شنیده نشده است، بنابراین انتظار داریم هر چهار گوشی جدید همزمان عرضه شوند.

تا کنون دربارهٔ انتشار بروزرسانی برای مدل‌های آیفون 15 هیچ اطلاعاتی شنیده نشده است، بنابراین منتظر هستیم تا هر چهار گوشی جدید به طور همزمان معرفی شوند.

اگر اپل به برنامهٔ سنتی خود پایبند بماند، احتمالاً نمایشگاه محصولات در ماه سپتامبر زمانی مناسب به نظر می‌رسد. با توجه به تمایل اپل برای عرضهٔ محصولات جدید در روز سه‌شنبه و عدم برگزاری رویدادی نزدیک به تعطیلات روز کارگر در آمریکا، حدس بهتر ما برای تاریخ عرضهٔ آیفون 15 حدوداً 12 سپتامبر است.

مقایسهٔ قیمت آیفون 15 با آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس:

 • احتمال افزایش قیمت 100 دلاری برای مدل های پرو

بعد از تعیین قیمت مدل‌های آیفون 14 حداقل در آمریکا، اپل امسال ممکن است به دنبال افزایش قیمت برخی از مدل‌های آیفون 15 باشد. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که هزینهٔ ساخت یک آیفون امسال 12 درصد افزایش خواهد یافت و اپل ممکن است این هزینه‌ها را به مصرف‌کنندگان منتقل کند.

رنگ های آیفون 14 پلاس
(اعتبار تصویر: Future )

به نظر می‌رسد آیفون 15 حداقل با توجه به شایعات موجود در این زمینه، همچنان به قیمت 799 دلاری نسل قبل خود وفادار خواهد بود. این بدان معنی است که مدل پلاس همچنان با قیمت 899 دلار عرضه خواهد شد.

جف پو، یک تحلیلگر، پیش‌بینی کرده که قیمت آیفون 15 پرو با 100 دلار افزایش خواهد یافت و این شایعه در توییتر تویی وبو منتشر شده است. بنابراین، آیفون 15 پرو با قیمت 1,099 دلار و آیفون 15 پرو مکس با قیمت 1,199 دلار، با هزینه‌ای مشابه به گلکسی اس 22 الترا (و احتمالاً گلکسی اس 23 الترا در سال آینده) معادل خواهند شد.

تفاوت‌های طراحی آیفون 15 در مقابل آیفون 15 پرو در مقابل آیفون 15 پرو مکس

 • اندازه‌های مشابه با آیفون 14
 • جزیره پویا برای همه مدل‌های آیفون
 • استفاده از USB-C در هر چهار مدل جدید آیفون

منتظر می‌مانیم که مدل‌های پرو و پرو مکس با اندازه‌های یکسان در دسترس قرار بگیرند. شایعات اولیه درباره آیفون 15 به وجود آوردن یک آیفون 15 الترا اشاره داشتند، اما به نظر می‌رسد که بیشتر ویژگی‌های پیشرفته مذکور در این مدل، در آیفون 15 پرو مکس لحاظ خواهند شد.

همچنین شایعاتی در مورد حاشیه های نازک تر شنیده ایم، اگرچه این تغییر می تواند به آیفون 15 پرو محدود شود.

برآمدگی و دکمه های دوربین رندر آیفون 15 پرو CAD
(اعتبار تصویر: 9to5Mac)

یکی از تغییرات ممکن در طراحی آیفون 15، افزودن یک دکمه اکشن مشابه ویژگی موجود در اپل واچ اولترا است. از دکمه اکشن آیفون 15 پرو می توان برای استفاده از میانبرهای سفارشی، روشن کردن چراغ قوه گوشی و انجام وظایف دیگر استفاده کرد.

یکی از عناصر طراحی که در حال حاضر محدود به مدل‌های پرو است و ممکن است در آیفون 15 و آیفون 15 پلاس نیز مشاهده شود، جزیره دینامیک است. این نوار جایگزین ناچ در نمایشگر آیفون 14 پرو است و علاوه بر جای دادن دوربین جلو و سنسور Face ID، به عنوان مکانی برای نمایش اعلان‌ها و فعالیت‌های زنده نیز استفاده می‌شود. احتمالاً همه مدل‌های آیفون 15 دارای جزیره دینامیک خواهند بود و ناچ کناری را برای همیشه جایگزین خواهد کرد.

رندر آیفون 15 پرو توسط تکنیزو
(اعتبار تصویر: Technizo)

شایعات نشان می‌دهند که آیفون 15 ممکن است از پورت USB-C بهره ببرد. اپل قرار است کانکتور لایتنینگ خود را با USB-C عمومی‌تر جایگزین کند. البته، قوانین اروپا ممکن است این تغییر را برای اپل الزامی کرده باشد. همچنین، نوع آیفونی که خریداری می‌کنید، ممکن است سرعت شارژ را تعیین کند. برخی تحلیلگران معتقدند که مدل‌های پرو آیفون 15 با استفاده از پورت USB-C، سرعت شارژ بیشتری را ارائه خواهند داد. اپل همچنین ممکن است از تولیدکنندگان کابل‌ها بخواهد تا برای شارژ سریع‌تر آیفون، کابل‌هایی تولید کنند.

درباره نمایشگر آیفون 15، آیفون پرو و آیفون 15 پرو مکس

 • نمایشگرهای پروموشن در آیفون 15 پرو احتمالاً تنها ویژگی پروموشن را حفظ خواهند کرد

یکی از محدودیت‌های مهم خرید آیفون 14 و آیفون 14 پلاس این است که نرخ تازه‌سازی نمایشگر آن‌ها در حالت 60 هرتز باقی می‌ماند. در حالی که سایر تلفن‌های هوشمند در بازار از پنل 90 هرتزی (مانند گوگل پیکسل 7) یا حتی 120 هرتزی (مانند گلکسی اس 23) بهره می‌برند، این موضوع باعث می‌شود که آیفون در مقایسه با رقبا در وضعیت نامطلوبی قرار گیرد. به نظر می‌رسد که این روند با آیفون 15 ادامه پیدا کند. آیفون استاندارد روی 60 هرتز باقی می‌ماند، در حالی که آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس باید هنوز هم با نمایشگر 120 هرتز پویا عرضه شوند که خودکاراً نرخ تازه‌سازی را تنظیم می‌کند. اپل این ویژگی را Pro Display می‌نامد و تحلیلگران انتظار ندارند که Pro Display قبل از سال 2025 در سایر گوشی‌های آیفون موجود شود.

رندر آیفون 15 پرو توسط تکنیزو
(اعتبار تصویر: Technizo)

آیفون 15 و آیفون 15 پلاس از دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی بهره می‌برند که با آیفون‌های پرو برابری می‌کند. نمی‌دانیم آیا اپل یک حالت 48 مگاپیکسلی Raw مانند آیفون 14 پرو را بررسی خواهد کرد یا خیر؛ این ممکن است به عنوان یک راه برای حفظ تمایز بین آیفون 15 و مدل‌های گرانتر پرو باشد. تحلیلگران شایعات مربوط به لنز 8 عنصری را در آیفون 15 پرو رد کرده‌اند و به جای آن، پیش‌بینی می‌کنند که گوشی‌های جدید به لنز 7 عنصری فعلی مجهز خواهند شد. اما بزرگترین تغییر ممکن است اضافه شدن یک لنز تله‌فوتو به سبک پریسکوپ به آیفون 15 پرو مکس باشد.

آیفون 15 در مقابلآیفون 15 پرو در مقابلدوربین های آیفون 15 پرو مکس

 • آیفون 15 بهبود دوربین ۴۸ مگاپیکسلی را به ارمغان می‌آورد.
 • آیفون 15 پرو مکس بهبودی در طراحی لنز تله‌فوتو به سبک پریسکوپ دارد.

آیفون 15 و آیفون 15 پلاس از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی استفاده می‌کنند که با آیفون‌های پرو برابری دارند. هنوز مشخص نیست که آیا اپل حالت ۴۸ مگاپیکسلی RAW را مانند آیفون ۱۴ پرو در نظر می‌گیرد یا خیر؛ این احتمال وجود دارد که این راهکار برای حفظ تمایز بین آیفون ۱۵ و مدل‌های گران‌تر پرو به‌کار برده شود.

تحلیلگران شایعاتی مبنی بر استفاده اپل از لنز ۸ عنصری را در مورد آیفون ۱۵ پرو رد کرده‌اند و به جای آن پیش‌بینی کرده‌اند که گوشی‌های جدید با لنز ۷ عنصری فعلی تجهیز خواهند شد. احتمالاً تغییر بزرگترین در این زمینه اضافه شدن لنز تله‌فوتو به سبک پریسکوپ به آیفون ۱۵ پرو مکس باشد.

رندرهای آیفون 15 پرو
(اعتبار تصویر: 9to5Mac)

یکی از حوزه‌هایی که گوشی‌های اپل در آن نسبت به بهترین دوربین‌های موجود عقب می‌مانند، قابلیت زوم است. به عنوان مثال، گلکسی اس 22 الترا دارای یک جفت لنز تله‌فوتو با زوم اپتیکال 3X و 10X است که با هم می‌توانند تا زوم دیجیتال 100X را پشتیبانی کنند. در حالی که آیفون 14 پرو مکس تنها یک لنز تله‌فوتو 3X دارد و تا زوم دیجیتال 15X را پشتیبانی می‌کند. گفته می‌شود لنز پریسکوپی که لنزها را روی یکدیگر قرار می‌دهد، به آیفون 15 پرو مکس زوم اپتیکال 6 برابری می‌دهد.

مقایسه عملکرد آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس

 • A17 Bionic برای مدل های پرو آیفون 15
 • A16 Bionic برای آیفون های باقی مانده

مدل‌های پرو آیفون 15 از تراشه A17 Bionic استفاده می‌کنند، در حالی که سایر مدل‌های آیفون از تراشه A16 Bionic بهره می‌برند. با عرضه آیفون 14، اپل قدرتمندترین تراشه خود را برای مدل‌های پرو عرضه کرد و انتظار می‌رود با عرضه آیفون 15 این اتفاق دوباره تکرار شود. در واقع، آیفون 15 و آیفون 15 پرو از تراشه A16 Bionic استفاده می‌کنند که در حال حاضر قدرت پردازشی آیفون 14 را تامین می‌کند. احتمالاً آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس از تراشه جدید A17 Bionic بهره خواهند برد.

تراشه A17 Bionic
(اعتبار تصویر: Notebookcheck)

وقتی آیفون 14 به تراشه A15 Bionic ارتقا یافت، در واقع یک نسخه از چیپست بود که به مدل‌های پرو آیفون 13 قدرت می‌بخشید و یک هسته GPU اضافه داشت. هنوز مشخص نیست که آیا A16 Bionic که احتمالاً برای آیفون 15 در نظر گرفته شده، یک نسخه بهبود یافته از تراشه سیلیکون کنونی خواهد بود یا همان نسخه موجود در آیفون 14 پرو است.

در مورد A17 Bionic باید گفت که با استفاده از فرآیند ساخت 3 نانومتری تولید شده است و تنها سیستم-بورد-چیپ موبایلی است که در سال جاری معرفی می‌شود. این موضوع می‌تواند به مدل‌های پرو آیفون 15 مزیت قابل توجهی نسبت به رقبایی که با تراشه‌های 4 نانومتری کار می‌کنند، بدهد. هرچه تراشه کوچک‌تر باشد، ترانزیستورها به هم نزدیک‌تر قرار می‌گیرند که بهبود عملکرد و کارایی را به همراه دارد. به طور خلاصه، نتایج بنچمارک‌های فاش شده برای A17 Bionic امیدوارکننده بوده و نشان می‌دهند که مدل‌های پرو آیفون 15 به راحتی می‌توانند برتری عملکرد اپل را حفظ کنند.

مقایسه عمر باطری در آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس

 • USB-C به طور بالقوه سرعت شارژ سریع تری را به ارمغان می آورد

در حال حاضر، درباره اندازه باتری و سایر ویژگی‌های مدیریت توان آیفون 15 اطلاعات کمی داریم. اما احتمالاً مدل‌های پرو آیفون 15 از تراشه A17 Bionic بهره خواهند برد. به نظر می‌رسد این تراشه نسبت به A16 Bionic یک بهبود 35 درصدی در بهره‌وری توان داشته باشد که می‌تواند باعث عمر باتری بیشتر برای آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس شود.

اپل مشکل چندانی در افزایش عمر باتری مدل‌های 6.7 اینچی آیفون 14 نداشته و آیفون 14 پلاس و آیفون 14 پرو مکس در لیست بهترین عمر باتری گوشی‌ها قرار گرفتند. با این حال، گوشی‌های 6.1 اینچی می‌توانند با یک بار شارژ مدت زمان بیشتری دوام بیاورند. انتظار می‌رود آیفون 15 پرو از تراشه A17 بهره‌برداری کند به طوری که تنها آیفون 15 به دنبال راهی برای دوام بیشتر با یک بار شارژ باشد.

همان‌طور که ذکر شد، با استفاده از درگاه USB-C، سرعت شارژ سریع‌تری را می‌توان در مقایسه با سرعت 20 واتی که اپل تاکنون پشتیبانی می‌کرد، فراهم کرد. احتمالاً اپل با پیروی از استراتژی سامسونگ در مورد گوشی‌های گلکسی اس، سریع‌ترین سرعت شارژ خود را برای مدل‌های پرو آیفون 15 رزرو خواهد کرد.

مقایسه نرم افزار آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس

 • iOS 17 روی هر چهار مدل در زمان عرضه آیفون 15

سیستم عامل iOS 17 بر روی هر چهار مدل در زمان عرضه آیفون 15 نصب خواهد شد. این مسئله هیچگونه رازی ندارد. البته باید ذکر شود که اگر اپل به روش معمول خود برای انجام کارها پایبند باشد، احتمالاً نرم‌افزار به‌روزشده آیفون تنها چند روز قبل از عرضه آیفون 15 در پاییز عرضه خواهد شد.

علیرغم اینکه نسخه نهایی iOS 17 تا پاییز عرضه نخواهد شد، ما اولین پیش‌نمایش این نرم‌افزار را در رویداد WWDC 2023 در تاریخ 5 ژوئن خواهیم داشت. پس از آن، یک بتای عمومی در طول تابستان منتشر خواهد شد.

چشم انداز سه مدل آیفون 15، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس

مقایسه آیفون 15 پرو مکس نشان می‌دهد که آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس ابتدا باید ویژگی‌های پریمیوم را دریافت کنند، در حالی که آیفون 15 استاندارد در این زمینه موفق عمل می‌کند. ویژگی‌هایی مانند جزیره پویا و دوربین اصلی بهبودیافته می‌توانند آیفون 15 را به یک گزینه جذاب‌تر تبدیل کنند، به‌خصوص اگر قیمت مدل‌های پرو آیفون 15 طبق انتظار افزایش یابد. اما آیفون 15 پرو با پردازنده A17 و لنز پریسکوپی احتمالی که به مدل مکس تعلق دارد، موبایلی خواهد بود که در پاییز باید به آن توجه کرد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *