آیفون 15 پرو و الترا: طراحی جدید، پورت USB-C و دکمه‌های خازنی

آیفون 15 پرو و الترا: طراحی جدید، پورت USB-C و دکمه‌های خازنی

یکی از آخرین خبرها و شایعات مربوط به آیفون 15 اولترا، محصولی است که در حال حاضر در دست توسعه قرار دارد. این گوشی هوشمند از یک قاب تیتانیومی و یک دکمه اکشن بهره می‌برد و انتظار می‌رود از چیپست A17 استفاده کند. همچنین، دوربین‌های پریسکوپی و صفحه نمایش با بریدگی بالا در آیفون 15 اولترا بهبودی تا 20 درصدی در عملکرد نسبت به آیفون 14 دارند.

منابعی اشاره کرده‌اند که اپل قصد دارد در ماه سپتامبر این سال از آیفون 15 اولترا رونمایی کند و به نظر می‌رسد که این شرکت با ارائه یک طراحی کاملاً جدید (مشابه آیفون 14 پلاس در سال 2022) استراتژی خود را در زمینه گوشی‌های هوشمند تغییر خواهد داد.

آیفون 15 اولترا قرار است در نسل بعدی جایگزین آیفون 15 پرو مکس شود و برای توانایی باریک بودن، این گوشی ممکن است حتی از آیفون 15 پرو هم باریک‌تر باشد.

از این قابلیت باید یادآوری کنیم که اپل در حوزه تکنولوژی نوآوری نکرده است. به تازگی، این شرکت نسخه‌ای از ساعت هوشمند خود را با نام اپل واچ اولترا معرفی کرده است و بنابراین آیفون 15 اولترا هم احتمالاً با صفحه نمایش و باتری بزرگتری بهره خواهد برد.

با این حساب، هنوز هیچ تضمینی در مورد موجودیت آیفون 15 اولترا وجود ندارد. برخی منابع ادعا می‌کنند که برای دستیابی به مدل اولترا، باید تا آیفون 16 منتظر بمانیم و در واقع این گوشی بجای جایگزین کردن آیفون 15 پرو مکس، در سطحی بالاتر قرار خواهد گرفت. در هر صورت، در ادامه با آخرین رندرها و شایعات درباره هر دو گوشی احتمالی آشنا خواهید شد.

جدیدترین خبر های آیفون 15 اولترا

  • می تواند یک قاب تیتانیومی و یک دکمه Action داشته باشد
  • انتظار می رود دارای تراشه A17، دوربین های پریسکوپ و حاشیه های نمایشگر فوق العاده نازک باشد
  • تراشه A17 می تواند تا 20٪ بهتر از A16 عمل کند
  • انتظار می رود از USB-C استفاده شود
  • دکمه های حالت جامد شایعه شده بودند، اما دیگر محتمل به نظر نمی رسند

تاریخ عرضه آیفون 15 اولترا

مرکز اطلاع رسانی بررسی آیفون 14 پرو مکس
آیفون برتر فعلی اپل: آیفون 14 پرو مکس (اعتبار تصویر: آینده | الکس واکر تاد)

تاکنون، اپل هر ساله در هفته اول یا دوم سپتامبر رویدادهای خود را برگزار می‌کند. این شرکت عموماً تاریخ اعلام را سه شنبه یا چهارشنبه در نظر می‌گیرد و سپس پیش فروش را در همان جمعه شروع می‌کند. بعد از آن، آیفون معمولاً در جمعه‌ای که در هفته بعد قرار دارد، به فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

برای مثال، برای آیفون 14، رویداد آن در تاریخ 7 سپتامبر (12 شهریور) برگزار شد و سه گوشی از طریق پیش‌فروش در هفته بعد، به تاریخ 16 سپتامبر (آیفون 14 پلاس در تاریخ 7 اکتبر) در دسترس قرار گرفتند.

در سال 2023، بر اساس این قابلیت‌ها، تاریخ‌های احتمالی رویداد 5 یا 12 سپتامبر (که سه شنبه‌ها هستند) هستند. هرچند، 6 و 13 سپتامبر هم محتمل است. بنابراین، احتمالاً آیفون 15 اولترا را از 15 سپتامبر به بعد در فروشگاه‌ها مشاهده خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که تمام این توقعات و فرضیات مرتبط با وجود آیفون 15 اولترا است. با این حال، یک منبع افشاگر بیان کرده است که ما اولین مدل آیفون اولترا را تا سال 2024 نخواهیم دید، بنابراین احتمالاً در سپتامبر 2024، آیفون 16 اولترا به بازار عرضه خواهد شد.”

قیمت آیفون 15 اولترا

  • قیمت‌های آیفون 14 پرو مکس: 1,099 دلار / 1,199 پوند / 1,899 دلار استرالیا
  • قیمت‌های سامسونگ گلکسی S22 الترا 5G: 1,199.99 دلار / 1,149 پوند / 1,849 دلار استرالیا
  • قیمت مورد انتظار برای آیفون 15 الترا: 1,199 دلار / 1,309 پوند / 2,099 دلار استرالیا – 1,299 دلار / 1,429 پوند / 2,249 دلار استرالیا

گزارش‌های ابتدایی درباره قیمت‌گذاری آیفون 15 الترا می‌گویند که اپل ممکن است این گوشی را با 1 دلار به بازار عرضه کند. این باعث می‌شود که این گوشی در یک رده قیمتی مشابه با دستگاه‌های “الترا” فعلی سامسونگ مانند گلکسی S22 الترا قرار گیرد. قیمت آیفون 15 الترا از 1,199 دلار / 1,249 پوند / 1,949 دلار استرالیا شروع می‌شود.

با این حال، گزارشی جدیدتر نشان می‌دهد که قیمت آیفون 15 الترا ممکن است حتی به 1,299 دلار / 1,429 پوند / 2,249 دلار استرالیا در مناطق دیگر افزایش یابد.

قیمت فعلی آیفون 14 پرو مکس 1,099 دلار / 1,199 پوند / 1,899 دلار استرالیا است که نشان می‌دهد قیمت آن در خارج از بازار آمریکا نسبت به مدل سال گذشته افزایش یافته است. به نظر می‌رسد وقتی اپل از “پرو مکس” به “الترا” تغییر نام می‌دهد یا یک “الترا” بالاتر از “پرو مکس” اضافه می‌کند، ممکن است قیمت آن در ایالات متحده با افزایش 100 یا 200 دلاری در جای.

افزایش قیمت، ممکن است رخ دهد و حتی خود اپل نیز اعلام کرده است که مشتریان ممکن است حاضر باشند هزینه بیشتری بابت آیفون های جدیدتر پرداخت کنند. امیدواریم افزایش قیمت دلایلی برای خرید ارائه دهد. آیفون 14 پرو مکس فعلی دارای صفحه نمایش و باتری بزرگتری نسبت به آیفون 14 پرو استاندارد است، که این مزیت مهمی با ارزش 100 دلار را به شما ارائه می‌دهد. اما اگر اپل قصد دارد قیمت را حتی بیشتر افزایش دهد، باید ویژگی‌ها و سخت‌افزار بیشتری را ارائه دهد تا قیمت را توجیه کند.

خوشبختانه، یکی از منابع ادعا می‌کند که ظرفیت اولیه آیفون 15 اولترا 256 گیگابایت خواهد بود که دو برابر ظرفیت اولیه مدل‌های فعلی است و این به عنوان یک راه برای توجیه قیمت خواهد بود.

اخبار و افشاگری ها در مورد آیفون 15 اولترا

آیفون 14 پرو مکس در دست یک زن
آیفون 14 پرو مکس پرچمدار فعلی اپل است (اعتبار تصویر: Shutterstock / mokjc)

در خبرهای مربوط به آیفون 15 اولترا، پیش از این مطلع شده بودیم که اپل در حال توسعه این گوشی قرار دارد و این خبرها به زمان قبل از عرضه سری آیفون 14 بازمی‌گردد. اخیراً، یک گوشی رده بالایی با نام آیفون 15 اولترا به چشم افتاده است. مارک گورمن از بلومبرگ، بلافاصله پس از عرضه آیفون 14، اشاره کرد که آیفون 15 اولترا در حال توسعه است و برای اولین بار شاهد این نام گذاری جدید هستیم.

پس از آن، تاییدیه های بیشتری از سایر منابع درباره آیفون 15 انتشار یافت و یکی از منابع اعلام کرد که آیفون 15 اولترا ممکن است علاوه بر صفحه نمایش و باتری بزرگتر، مجموعه دوربین بهتری نسبت به آیفون 15 پرو داشته باشد.

این اطلاعات کمی مبهم به نظر می‌رسند و این افشاگر اعلام کرده است که اپل در حال آزمایش ویژگی ضبط ویدئوی 8K برای نسل آینده آیفون خود است، اما مطمئن نیست که این ویژگی برای آیفون 15 پرو یا فقط برای آیفون 15 اولترا خواهد بود. این باعث شده تا احتمال بهبود دوربین آیفون 15 اولترا نسبت به پرو مطرح شود.

از آن زمان شنیده شده که آیفون 15 اولترا دارای قابلیت‌های پردازش تصویر پیشرفته‌تری نسبت به آیفون 15 پرو و همچنین مجموعه دوربین بسیار باکیفیت‌تری خواهد بود.

رندرهای غیررسمی مرتبط با آیفون 15 پرو مکس در فضای مجازی منتشر شده‌اند. از نظر طراحی ظاهری، تغییرات چندانی نسبت به آیفون 14 پرو مکس مشاهده نمی‌شود. در این رندرها، یک پورت USB-C و برآمدگی دوربینی کمی کم عمق تر و لبه‌های شاسی به نظر کمی خمیده تر خواهند بود.

در ویدیوها نیز، سه مدل از آیفون 15 نشان داده شده است و بزرگترین نمونه احتمالاً نمونه اولترا است. ظاهراً، این گوشی دارای یک جزیره دینامیک به همراه حاشیه‌های کوچکی است که کمی خمیده می‌باشند.

با توجه به شایعات، سامسونگ گلکسی S22 اولترا یک قدم از گلکسی S22 پلاس و مدل پایه آن، یعنی گلکسی S22، جلوتر قرار دارد و یک پیشرفت قابل توجه، به وجود آمدن یک لنز زوم تله فوتو پریسکوپی، دارد. شایعات نشان می‌دهند که اپل نیز ممکن است در آیفون 15 اولترا از زوم پریسکوپ استفاده کند و نیاز به این لنز در گوشی بزرگتر، در مقایسه با آیفون 15 پرو که انتظار می‌رود در پاییز آینده عرضه شود، منطقی تر به نظر می‌رسد.

یک ارتقا دیگر برای دوربین آیفون 15 اولترا ممکن است به شکل یک سنسور جدید سونی باشد، سنسوری که به ظاهر نور بیشتری را ثبت می‌کند و در جلوگیری از نوردهی بیش از حد یا نوردهی کمتر، بهتر از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند فعلی عمل می‌کند، حتی در صحنه‌های دشوار که نورپردازی پیش‌زمینه با پس‌زمینه متفاوت است.

به عبارت دیگر، سنسور IMX903 با اندازه‌ای حدوداً 1 / 1.14 اینچ می‌تواند در آیفون 15 اولترا استفاده شود، به عبارتی گوشی با بزرگترین سنسور دوربین در آیفون‌ها همراه خواهد بود. مشخصات IMX903 نزدیک به آیفون 15 پرو مکس است.

به طور مشابه، شنیده شده است که آیفون 15 اولترا ممکن است دارای دوربین جلوی دوگانه باشد و همین منبع نیز می‌گوید که احتمالاً تنها در یک رنگ نقره‌ای مشابه نسخه اولترا عرضه خواهد شد.

از جهت دیگر، منبعی معتبر ادعا می‌کند که مدل‌های پرو آیفون 15، احتمالاً شامل آیفون 15 اولترا، از درگاه USB-C با قابلیت انتقال داده تا 20Gbps یا 40Gbps (نسبت به حداکثر 480Mbps در آیفون‌های فعلی) پشتیبانی خواهند کرد. همچنین، شایعات مشابهی از منابع مختلف شنیده شده است. انتظار می‌رود که آیفون 15 اولترا نیز از Wi-Fi 6E پشتیبانی کند.

آرایه دوربین اپل آیفون 14 پرو مکس
دوربین های آیفون 14 پرو مکس (اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

لازم به ذکر است که آیفون 15 پرو و آیفون 15 نسخه تاندربولت 3 نیز قابلیت اتصال به مانیتورهای 4K را از طریق درگاه USB-C دارا خواهند بود. این به این معنی است که شما قادر خواهید بود انواع خاصی از محتوا را در یک صفحه‌نمایش جداگانه نمایش دهید، همانند آیپدهای برتر بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در لوازم جانبی آداپتورهای گران قیمت.

به عنوان مثال، ویژگی جدیدی که به آیفون 15 اولترا اضافه خواهد شد، امکان خروجی زنده 4K تاندربولت به مانیتورها در حین ضبط است. به طور کلی، شما گوشی را با تمامی کنترل‌های دوربین، به یک نمایشگر متصل خواهید کرد که تصاویر زنده دوربین را بدون هیچ کنترلی نمایش می‌دهد، با نسبت تصویر 16:9.

درباره‌ی آیفون‌های آینده اپل هنوز نمی‌توان اطمینان حاصل کرد که آیا اجازه خواهند داد تا انواع محتوا را با استفاده از پورت شارژ به تنهایی در چندین صفحه‌نمایش به اشتراک بگذارید یا خیر. به عنوان مثال، ممکن است هنوز نیاز به ایرپلی یا اپل تی‌وی داشته باشید.

به نظر می‌رسد حداقل فیلم‌سازان، عکاسان و افراد خلاق این امکان را خواهند داشت که سوژه‌های خود را با آیفون 15 اولترا (و آیفون 15 پرو) روی یک نمایشگر بزرگتر و بدون ناچ به تصویر بکشند.

این گوشی به طور قطع بسیار قدرتمند خواهد بود. منتظر چیپست A17 Bionic در آیفون 15 باشید که ممکن است به طور کارآمدتری نسبت به A16 Bionic استفاده شده در آیفون 14 پرو باشد و بهبودی در عمر باتری ایجاد کند.

اگرچه از یک پردازنده مشابه به طرفداران پرویی خود استفاده می‌شود، گفته شده است که آیفون 15 اولترا حتی قدرتمندتر از آیفون 15 پرو خواهد بود و یک منبع ادعا می‌کند که نرم‌افزار این گوشی را به اندازه مدل پرو محدود نخواهد کرد. تنها دلیل واقعی برای محدودیت نرم‌افزار در این مورد، جلوگیری از گرم شدن بیش از حد گوشی است و ممکن است آیفون 15 اولترا سیستم خنک کننده بهتری داشته باشد.

علاوه بر آن، شنیده ایم که آیفون 15 اولترا ممکن است از تیتانیوم پوشیده شده باشد که معمولا قوی تر و سبک تر از فولاد ضد زنگ مورد استفاده توسط آیفون 14 پرو مکس است. این ادعا برگرفته از توییت افشاگر معروف، LeaksApplePro است.

حالا یک منبع دیگر هم همین را گفته است، بنابراین ممکن است این موضوع حقیقت داشته باشد. این منبع دوم اضافه کرده است که کناره های آیفون 15 پرو نیز شکل متفاوتی خواهند داشت و به جای زاویه مناسب، تا پشت گوشی انحنا خواهند داشت.

عکس لو رفته از آیفون 15 پرو
(اعتبار تصویر: @URedditor)

تصاویر نمایش‌داده‌شده از آیفون 15 پرو نشان می‌دهد که این گوشی دارای کناره‌های فلزی با لبه‌های خمیده و احتمالاً ساخته شده از تیتانیوم است. این تغییرات طراحی احتمالاً در آیفون 15 الترا نیز حضور داشته باشد.

علاوه بر این، تصویر یک پورت USB-C را نیز نشان می‌دهد و این ادعا را تأیید می‌کند که آیفون‌های آینده از این نوع پورت استفاده خواهند کرد.

شایعات نیز اشاره می‌کنند که آیفون 15 پرو و آیفون 15 الترا حاشیه‌های نازک‌تری نسبت به نسل قبلی خود دارند و تمام مدل‌ها در این دسته دارای لبه‌های خمیده هستند.

در طراحی، آیفون 15 الترا از دکمه‌های کم و زیاد کننده صدا و پاور بهره می‌برد. این دکمه‌ها با استفاده از لرزش برای شبیه‌سازی حس لمس استفاده می‌کنند، اگرچه به طور واقعی حرکت نمی‌کنند (مانند دکمه هوم لمسی در آیفون 7). اما تحلیلگران معتقدند که این ادعاها نیاز به بررسی دقیق‌تر دارند.

با توجه به پیچیدگی فنی دکمه‌های خازنی، اپل به دلایل فنی ممکن است تصمیم بگیرد از آن‌ها در آیفون 15 الترا (و آیفون 15 پرو) صرف‌نظر کند.

همچنین، به جز موتورهای هپتیک معمول، شایعات حاکی از آن هستند که آیفون 15 الترا از یک ریزپردازنده اختصاصی برای دکمه‌های حالت جامد پشتیبانی می‌کند و این ریزپردازنده قادر به تشخیص لمس حتی در حالت خاموش بودن دستگاه است. این ریزپردازنده قرار است جایگزین حالت Super Low Energy Mode در آیفون 14 پرو شود که به برنامه‌هایی مانند Find My و Apple Pay امکان کارکرد بدون نیاز به برق را می‌دهد.

به عبارت دیگر، دکمه‌های فیزیکی پاور برای دستگاه‌های پیچیده هستند، اما ممکن است در سال 2024 شاهد معرفی آن‌ها در آیفون 16 پرو و آیفون 16 الترا باشیم.

مهم است بدانید که تصمیم‌گیری درباره اعتماد به کدام افشاگر در مورد تعبیه دکمه‌های خازنی در آیفون 15 پرو سخت است، اما با توجه به سابقه آن‌ها در شایعات مرتبط با آیفون، به نظر می‌رسد پو و کو به این ادعاها اعتماد دارند.

در واقع، طرح‌های CAD جدید آیفون 15 الترا که از وب سایت 9 to5Mac به دست آمده است، ادعاهای پو و کو را تأیید می‌کند. جالب اینجاست که به نظر می‌رسد این گوشی دارای یک دکمه اکشن کم با بیرون‌زدگی دوربین بزرگتر نسبت به آیفون 15 پرو خواهد بود.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *