آیفون 15 پرو مکس: USB-C، طراحی سیستم عامل جدید iOS 17 و آخرین شایعات و تغییرات مهم

آیفون 15 پرو مکس

به نظر می‌رسد گوشی پرچمدار بعدی اپل، آیفون ۱۵ پرو مکس (iPhone 15 Pro Max) نام خواهد داشت.

بنابراین از نظر ارتقا چه انتظاری باید داشته باشیم؟ ممکن است یک تراشه جدید و قدرتمند ۳ نانومتری A17 Bionic، یک لنز پریسکوپ با زوم دو برابر، طراحی تیتانیومی قوی‌تر و پیشرفت‌های دیگر را ببینیم.

آخرین اخبار آیفون ۱۵ پرو مکس (به‌روزرسانی ۱۹ ژوئن)

تاریخ عرضه احتمالی آیفون ۱۵ پرو مکس

منتظریم در فصل پاییز شاهد عرضه آیفون 15 توسط اپل باشیم و ممکن است در ماه سپتامبر رخ دهد.

آیفون ۱۵ پرو مکس احتمالاً در این خانواده حضور خواهد داشت و قرار است در مقابل رقبایی مانند سامسونگ گلکسی اس ۲۲ الترا و احتمالاً گوگل پیکسل 8 که در ماه اکتبر عرضه خواهند شد، قرار بگیرد.

قیمت آیفون 15 پرو مکس

ما تاکنون بر این فرضیه کار می‌کردیم که قیمت آیفون ۱۵ پرو مکس با خط محصول آیفون ۱۴ پرو هماهنگ خواهد بود. به این معنی که قیمت ابتدایی آن برای مدل پایه ۱۲۸ گیگابایتی، ۱۰۹۹ دلار / ۱۱۹۹ پوند / ۱۸۹۹ دلار استرالیا خواهد بود و در سطح بالاتر به ۱۵۹۹ دلار / ۱۷۴۹ پوند / ۲۷۶۹ دلار استرالیا برای نسخه ۱ ترابایتی خواهد رسید.

اما اگر شایعه افزایش قیمت ۲۰۰ دلاری آیفون ۱۵ پرو مکس درست باشد، همه چیز تغییر خواهد کرد.

ما شنیده‌ایم که قیمت آیفون ۱۵ پرو افزایش ۱۰۰ دلار خواهد داشت، اما حالت‌های Max ممکن است گران‌تر باشند. اگر این اتفاق بیفتد، یک آیفون ۱۵ پرو مکس پایه ممکن است با قیمت ۱۳۰۰ یورو شروع شود و مدل‌های ۱ ترابایتی با قیمت ۱۸۰۰ یورو عرضه شوند که آن را به گران‌ترین آیفون فعلی تبدیل می‌کند.

بنابراین اگر این افزایش قیمت رخ دهد، اپل باید توضیح دهد که چرا باید برای آیفون ۱۵ پرو مکس هزینه بیشتری پرداخت کنید.

طراحی و نمایشگر آیفون 15 پرو مکس

رندر آیفون 15 اولترا با لبه های گرد
(اعتبار تصویر: @jonjuhan/Twitter)

شایعه‌ها نشان می‌دهند که آیفون 15 پرو مکس با ظاهری جدید عرضه خواهد شد. ادعا می‌شود که آیفون‌های اپل دارای لبه‌های گردتری نسبت به مدل‌های گذشته خواهند بود. تصاویر ساخت‌شده از واحدهای تولید آیفون 15 این ادعا را تأیید می‌کنند و همچنین تغییرات طراحی دیگری مانند اضافه شدن پورت USB-C و یک دکمه فعالیت را نیز نشان می‌دهند.

یونیت های ساختگی آیفون 15
(اعتبار تصویر: MacRumors / YouTube)

با توجه به شایعات، ممکن است حاشیه‌های آیفون 15 پرو مکس به اندازه کوچک‌ترین گوشی‌های هوشمند در دسترس کاهش یابند. این شایعه می‌گوید که این حاشیه‌ها فقط 1.55 میلی‌متر خواهند بود و تصاویر ساخت شده از آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس توسط Ice Universe این ادعا را تأیید می‌کنند.

احتمالاً آیفون 15 پرو مکس دارای برآمدگی دوربین کمتری نسبت به آیفون 15 پرو خواهد بود، زیرا فقط یک دوربین زوم پریسکوپی در آن وجود خواهد داشت. این تصاویر ساخت‌شده همچنین نشان می‌دهند که دکمه‌های فیزیکی جامد را با دکمه‌های حالت جامد و نیز رنگ قرمز جدید برای مدل‌های پرو و پرو مکس جایگزین می‌کنند.

احتمالاً شاسی آیفون 15 پرو مکس از تیتانیوم ساخته خواهد شد، که آن را قوی‌تر و در عین حال سبک‌تر خواهد کرد. این ارتقا می‌تواند مزیتی عالی باشد و از لبه‌های فولاد ضدزنگ جدا شود که حداقل در تجربه ما قابل تراش شدن است.

تصویری از دکمه های کناری آیفون 15 پرو
(اعتبار تصویر: Hong Yang Technology / Douyin)

درباره دکمه‌ها صحبت شده است و یکی از شایعات ادعا می‌کند که مدل‌های پرو آیفون 15 می‌توانند با یک دکمه فعالیت مانند دکمه موجود در اپل واچ اولترا همراه شوند. این دکمه قابل شخصی‌سازی خواهد بود و می‌تواند وظایف مختلفی مانند آغاز تمرین، توقف، فعال‌سازی عملکرد Wayport و Backtrack، ارائه ویژگی Dive، روشن‌شدن چراغ قوه ساعت و انجام میان‌برهای سفارشی را داشته باشد. انتظار می‌رود دکمه فعالیت در آیفون 15 پرو نیز عملکردی مشابه با تمرکز بر ویژگی‌های گوشی داشته باشد.

تصاویر CAD آیفون 15 پرو و پرو مکس به ما نشان می‌دهند که دکمه فعالیت ممکن است چه شکلی داشته باشد.

آیفون 15 پرو CAD با دکمه Action
(اعتبار تصویر: 9to5 Mac)

USB-C در آیفون 15 پرو مکس

کابل شارژ USB-C و لایتنینگ برای گوشی در پس زمینه مشکی
(اعتبار تصویر: Ivan Shenets | Shutterstock)

جایگزینی درگاه لایتنینگ با اتصال USB-C در آیفون 15 پرو مکس بسیار محتمل به نظر می‌رسد، زیرا اتحادیه اروپا خواستار استفاده از USB-C به عنوان استاندارد شارژ مشترک تا دسامبر 2024 شده است. احتمالاً اپل با عرضه آیفون 15 از این موضوع پیشی خواهد گرفت، زیرا گزارش‌ها نشان می‌دهند که اپل لوازم جانبی USB-C را پیش از عرضه آیفون 15 در پاییز به صورت گسترده تولید کرده است.

استفاده از USB-C به شارژ و اتصال آسان کمک می‌کند، اما ممکن است اتصال به لوازم جانبی قدیمی آیفون بدون استفاده از مبدل و دانگل کمی دشوار شود. این مسئله بستگی به قیمت دارد. با این حال، استفاده از USB-C به منظور سرعت تاندربولت 3 نیز مزیت دارد. تاندربولت همچنین امکان خروجی نمایشگر را فراهم می‌کند که برای کاربران آیفون کاربردهای جالبی خواهد داشت.

یکی از شایعات اطلاع داده است که اپل ممکن است لوازم جانبی USB-C را برای آیفون تولید کند و نحوه عملکرد لوازم جانبی شخص ثالث تأیید نشده را با آیفون‌های آینده محدود کند. این شایعه به تازگی توسط تحلیل‌گری به نام مینگ چی کو تأیید شده است.

این موضوع ممکن است با حکم اتحادیه اروپا که تعیین می‌کند سازندگان دستگاه‌ها باید یک استاندارد مشترک برای شارژ و اتصال (USB-C) را پذیرفته و به کار بگیرند، در تضاد باشد. در واقع، یکی از اعضای پارلمان اروپا اظهار داشته است که چنین سیاستی قوانین اتحادیه اروپا را نقض می‌کند و از اپل خواسته است تا برنامه‌های خود را درباره USB-C شفاف سازی کند. همچنین یکی از اعضای کمیسیون اروپا تهدید کرده است که در صورت اعمال محدودیت‌هایی توسط اپل، فروش آیفون 15 ممنوع خواهد شد.

دوربین‌های آیفون 15 پرو مکس

رندرهای iPhone 15 Pro و iPhone 15 Pro Max/iPhone 15 Ultra از 4RMD
(اعتبار تصویر: 4RMD)

منتظر هستیم تا آیفون 15 پرو مکس با همان سه دوربین پشتی آیفون 14 پرو مکس مجهز شود؛ دوربین اصلی، دوربین فوق عریض و دوربین تله‌فوتو. این برای ما بسیار خوب است، زیرا آیفون 14 پرو مکس یکی از بهترین گزینه‌ها برای دوربین‌های تلفن همراه است.

شایعاتی در مورد برخی بهبودها وجود دارد. برخی گفته بودند که اپل از یک سنسور “پیشرفته” جدید سونی برای آیفون 15 استفاده خواهد کرد. با این حال، این شایعه رد شده است و یکی دیگر از افشاگران حوزه فناوری اشاره می‌کند که باید منتظر آیفون 16 پرو باشیم تا سنسور دوربین اصلی بزرگ‌تری را ببینیم؛ به همین دلیل، یک افشاگر ادعا می‌کند که سنسور دوربین اصلی در آیفون 15 پرو مکس نسبت به آیفون 14 پرو مکس تغییری نکرده است.

یک ارتقا محتمل‌تر می‌تواند شامل لنز تله‌فوتو پریسکوپ برای آیفون 15 پرو مکس باشد که تحلیل‌گر اپل، مینگ چی کو ارائه کرده است. این لنز از مجموعه‌ای از لنزهای اپتیکال برای افزایش محدوده زوم دوربین بدون نیاز به کراپ یا زوم دیجیتال استفاده خواهد کرد.

در واقع، آیفون 15 پرو مکس از زوم پریسکوپ 6 برابری بهره خواهد برد که دو برابر آیفون 14 پرو مکس است. در مورد میزان زوم دیجیتال آیفون 15 پرو مکس اطلاعی موجود نیست، اما قطعاً این میزان بیشتر از زوم دیجیتال آیفون 15 پرو مکس خواهد بود. افشاگری به نام Icenz21 این شایعه را تأیید می‌کند و می‌گوید که لنز پریسکوپ در آیفون 15 پرو مکس منحصراً به این مدل محدود خواهد بود، بنابراین انتظار آن را در آیفون 15 پرو عادی نداشته باشید. با این حال، آیفون 16 پرو ممکن است در سال آینده آن را دریافت کند.

این آرایه لنز حتی می‌تواند قابلیت زوم متغیر را داشته باشد. این کار به آیفون 15 پرو مکس توانایی تغییر سطح بزرگنمایی بدون نیاز به زوم دیجیتال یا دوربین اختصاصی اضافی برای سطوح بزرگنمایی بیشتر یا کمتر را می‌دهد.

در نتیجه، لنز زوم پریسکوپ جدید، گفته می‌شود که اپل جایگاه دوربین‌های فوق عریض و تله‌فوتو را در آیفون 15 پرو و پرو مکس تغییر می‌دهد، حتی اگر پریسکوپ در پرو مکس باشد.

شایعه دیگری از کو ادعا می‌کند که آیفون 15 پرو از یک لنز اصلی 8P برای کاهش اعوجاج در عکس‌های واید استفاده خواهد کرد. با این حال، با توجه به اینکه اپل به تازگی برای آیفون 14 پرو از لنز 7P استفاده کرده است، این خبر کمی مشکوک است.

علاوه بر این، مدل‌های پرو آیفون 15 می‌توانند از یک سنسور LiDAR ارتقا یافته استفاده کنند تا عملکرد بهتر و بازده قدرت بهتری را به همراه بیاورند. این موضوع نه تنها می‌تواند مزیتی برای عمر باتری آیفون باشد، بلکه می‌تواند با بهبود سنجش عمق و افزایش اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده که می‌توانند از سنسورهای اسکن بهتر اتاق استفاده کنند، عکس‌های پرتره بهتری را به وجود آورد.

مشخصات آیفون 15 پرو مکس و A17 بایونیک

تصویری از آیفون 15 پرو ادعایی
(اعتبار تصویر: 9to5Mac)

به نظر می‌رسد آیفون 15 پرو مکس نیز، همانند بسیاری از آیفون‌های پرو قبلی، تراشه جدیدی از سری A را به همراه داشته باشد و احتمالاً از تراشه A17 Bionic استفاده کند.

از آیفون 15 پرو مکس انتظار می‌رود قدرت بیشتری در CPU و GPU داشته باشد، همچنین در یادگیری ماشین و پردازش عصبی بهبود یابد تا ویژگی‌های هوشمند، از جمله عکاسی محاسباتی، بهتر عمل کند. تراشه جدید این گوشی می‌تواند براساس فرآیند 3 نانومتری TSMC ساخته شود و به طور تئوری، قدرت بیشتری را به همراه کارایی بالاتری به ارمغان بیاورد.

یک شایعه غیرمعمول نشان می‌دهد که TSMC ممکن است در سال 2024 فرآیندهای (از 3 نانومتر قدیمی‌تر به 3 نانومتر جدیدتر) تغییر دهد. این ممکن است تأثیری روی قیمت و عملکرد گوشی داشته باشد.

شایعه‌ای نیز وجود دارد که حافظه آیفون 15 پرو مکس بهبود یابد و از 8 گیگابایت رم LPDDR5 استفاده کند. اگرچه عملکرد اضافی در آیفون 14 پرو مکس قابل مشاهده نیست، اما این ارتقا می‌تواند بهبودی خوبی باشد.

از نظر اتصالات، آیفون 15 ممکن است از Wi-Fi 6E استفاده کند که تأیید شده است.

نمرات بنچمارک آیفون 15

آیفون 15 پرو (ادعا شده)آیفون 14 پرو مکسSamsung Galaxy S23 Ultraوان پلاس 11
امتیاز تک هسته ای Geekbench 52317188215781166
امتیاز چند هسته ای Geekbench 56750533350814962
امتیاز تک هسته ای Geekbench 63019252320001536
امتیاز چند هسته ای Geekbench 67860639651645065

بنچمارک‌های منتشرشده از آیفون 15 پرو نشان می‌دهند که تراشه A17 Bionic نسبت به نسل قبلی خود و حتی بهترین چیپست‌های سریع گوشی‌های اندرویدی، عملکرد بهتری دارد. در تست تک‌هسته‌ای، آیفون 15 پرو امتیاز ۲٬۳۱۷ را کسب کرده و در گیک‌بنچ ۵ امتیاز چند‌هسته‌ای ۶٬۷۵۰ را کسب کرده است. این امر به طور شگفت‌آوری گلکسی اس ۲۲ اولترا را پیش رو می‌گیرد و نشان می‌دهد که آیفون ۱۵ پرو مکس بعدی یک گوشی قدرتمند است.

همچنین، ما ویژگی‌هایی که آیفون 15 می‌تواند بهبود بخشد را مورد بررسی قرار داده‌ایم و یکی از آن‌ها افزایش حافظه پایه است که برای آیفون 15 پرو مکس بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

یک ارتقای دیگر ممکن است به تراشه باند وسیع آیفون 15 پرو مکس صورت بگیرد. نسخه بهینه‌تر تراشه ردیابی دقیق توانایی‌های متعددی را ارائه می‌دهد، از جمله بهبود در عملکرد AirTag و هدست Vision Pro.

عمر باتری آیفون 15 پرو مکس و شارژ آن

تصویری از آیفون 15 پرو ادعایی
(اعتبار تصویر: 9to5Mac)

در مورد عمر باتری آیفون 15 پرو مکس و شارژ آن، هنوز هیچ شایعه‌ای وجود ندارد. با این حال، با وجود تراشه ۳ نانومتری جدید، انتظار می‌رود مصرف انرژی آن بهبود یابد حتی اگر باتری با ظرفیت ۴٬۳۲۳ میلی‌آمپرساعتی استفاده شود.

در تست باتری آیفون ۱۴ پرو مکس که شامل استفاده مداوم در وب تا تمام شدن باتری بود، دوام باتری ۱۳ ساعت و ۳۹ دقیقه بود. این عمر باتری مناسبی است که ما را قادر می‌سازد بهترین لیست عمر باتری گوشی را تهیه کنیم. بنابراین، می‌توانیم انتظار داشته باشیم آیفون ۱۵ پرو مکس دارای عمر باتری مشابه یا بهتری از آن باشد.

باز هم، امیدواریم به شاهد باتری بزرگتری باشیم، به خصوص که گلکسی اس ۲۲ اولترا از باتری با ظرفیت ۵٬۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی استفاده می‌کند.

آیفون ۱۴ پرو مکس با قدرت ۲۰ وات شارژ می‌شود که خوب است، اما با سرعت شارژ ۱۰۰ واتی گلکسی اس ۲۳ اولترا همخوانی ندارد (البته این سرعت در آمریکا به ۸۰ وات محدود می‌شود). امیدواریم اپل راهی بیابد تا در آیفون‌های آینده خود از طریق پورت USB-C شارژ سریع‌تری را فراهم کند. شایعه‌ها نیز اشاره کرده‌اند که شارژگر ۲۷ واتی معرفی خواهد شد.

با توجه به یک شایعه، خانواده آیفون ۱۵ ممکن است از شارژ بی‌سیم Qi 2.0 پشتیبانی کند که می‌تواند سرعت شارژ گوشی‌ها را به ۱۵ وات افزایش دهد. این سرعت دو برابر سرعت شارژ مدل‌های آیفون ۱۴ خواهد بود و می‌تواند شارژ بی‌سیم آیفون ۱۵ پرو مکس را کمی سریع‌تر و نزدیک‌تر به سرعت شارژ بهترین گوشی‌های اندرویدی کند.

نرم افزار آیفون 15 پرو مکس

آیفون 15 پرو مکس نیز مانند سایر مدل‌های آیفون 15، احتمالاً با iOS 17 به عنوان نرم افزار آن عرضه خواهد شد. در کنفرانس WWDC 2023 که در تاریخ 5 ژوئن برگزار می‌شود، انتظار داریم نسخه جدید نرم افزار آیفون اپل را معرفی کنند. احتمالاً بتای عمومی iOS 17 پس از آن منتشر خواهد شد.

بله، iOS 17 روی آیفون‌های قدیمی‌تر هم قابل اجرا خواهد بود، اما بخش مهمی از تجربه آیفون 15 را تشکیل خواهد داد. گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که iOS 17 یک بروزرسانی نسبتاً کوچک خواهد بود، اما اخیراً شایعاتی در مورد تغییرات مهم‌تر شنیده شده است.

به طور خاص، شایعات درباره بهبود iMessage و تغییرات بزرگ در ظاهر اپلیکیشن‌های Wallet و Health وجود دارد. همچنین، یک اپلیکیشن یادداشت برداری ممکن است در iOS 17 به آیفون اضافه شود و اپل حتی ممکن است به شما اجازه دهد تا اپلیکیشن‌ها را از فروشگاه‌های شخص ثالث در آیفون 15 پرو مکس نصب کنید.

چشم انداز آیفون 15 پرو مکس

رندر آیفون 15 پرو از 4RMD
(اعتبار تصویر: 4RMD)

بر اساس شایعات و گفته‌ها، آیفون 15 پرو مکس در حال تبدیل شدن به یک گوشی هوشمند جذاب است. این ممکن است یک گام بزرگ از آیفون 14 پرو مکس نباشد، اما تغییرات کوچک‌تری که اشاره شده، می‌تواند آن را به یکی از بهترین گوشی‌ها برای خرید تبدیل کند.

قطعاً بهترین آیفونی خواهد بود که می‌توانید در سال 2023 خریداری کنید. با توجه به اینکه گلکسی اس 22 اولترا واقعاً ما را تحت تأثیر قرار داده است و مسلماً هم‌اکنون یک رقیب جدی برای آن است، باید بسیار عالی باشد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *