آخرین های آیفون 15: میراثی از دوربین 48 مگاپیکسل و تکنولوژی جزیره دینامیک آیفون 14 پرو

آیفون 15: آخرین اخبار، شایعات و هر آنچه می دانیم

همانطور که قبلا در پست آیفون 15 | هرآنچه تا به الان شنیده اییم، به ویژگی های شایعه شده و ویژگی های مورد انتظار آیفون 15 پرداختیم، حالا با نزدیک شدن به تاریخ انتشار این گوشی هوشمند از طرف اپل اطلاعات بیشتر در دست داریم.

امکان به ارث بردن جزیره دینامیکی آیفون 14 و پروموشن دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی نرخ تازه‌سازی تطبیقی برای مدل‌های غیر پرو به نظر می‌رسد. ابعاد احتمالاً همانند آیفون 14 باقی خواهد ماند و انتظار می‌رود از چیپست A16 Bionic استفاده کند.

چندین ماه از عرضه آیفون 14 اپل می‌گذرد، بنابراین زمان آن فرارسیده تا ببینیم آیفون 15 در سال ۲۰۲۳ چه عملکردی از خود به جای خواهد گذاشت.

در حال حاضر رندرهای آیفون 15 و آیفون 15 پرو به صورت جدی منتشر شده‌اند و شایعاتی در مورد همه چیز از نمایشگر و دوربین این گوشی‌ها گرفته تا قیمت و در دسترس بودن آن‌ها به گوش می‌رسد. همچنین می‌شنویم که امسال یک آیفون 15 اولترا می‌تواند به جای یک آیفون پرو مکس ارائه شود که واقعاً می‌تواند همه چیز را تکان دهد.

بنابراین برای آشنایی با ایده اولیه‌ای از آنچه باید از آیفون‌های بعدی اپل انتظار داشته باشیم، این راهنمای جامع را در اختیار شما قرار داده‌ایم تا از آخرین اخبار، شایعات و پیش‌بینی‌ها مطلع شوید، که در طول سال با اطلاعات جدیدی آن‌ها را به‌روز خواهیم کرد. برای آشنایی با نحوه مقایسه آیفون 15 با آیفون 14، مقاله مقایسه آیفون 15 با آیفون 14 را مطالعه کنید.

آخرین خبرهای آیفون 15

 • احتمال به ارث بردن جزیره دینامیکی آیفون 14 و دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی
 • احتمال استفاده از تکنولوژی ProMotion (نرخ تازه‌سازی تطبیقی) در مدل‌های غیر پرو پایین است
 • انتظار می‌رود ابعاد آیفون 15 مانند آیفون 14 باشد
 • استفاده از چیپست A16 Bionic پیش‌بینی می‌شود
 • انتظار می‌رود اپل در مدل‌های پرو از پورت USB-C با سرعت انتقال داده بالاتر استفاده کند
 • احتمال بازگشت eSIM در ایالات متحده، و فرانسه و شاید بیشتر از کشورهای اروپایی دیگر

تاریخ عرضه آیفون 15

 • احتمالاً در نیمه اول سپتامبر
 • تاریخ ارسال به‌طور محتمل یک هفته بعد خواهد بود

هنوز هیچ شایعه‌ای در مورد تاریخ عرضه یا تاریخ ارسال آیفون 15 شنیده نشده است، اما باید انتظار داشت که این اتفاق به‌ندرت بیش از یک ماه قبل از رویداد معرفی رخ دهد.

برای آیفون 14، این رویداد در تاریخ ۷ سپتامبر برگزار شد و سه گوشی از چهار گوشی در طول یک هفته بعد، در تاریخ ۱۶ سپتامبر (و آیفون 14 پلاس در ۷ اکتبر) به فروش رسیدند. اپل به‌طور کلی هفته اول یا دوم سپتامبر را برای مراسم خود انتخاب می‌کند و معمولاً سه‌شنبه‌ها را انتخاب می‌کند، هرچند گاهی اوقات به سراغ رویداد چهارشنبه می‌رود.

در سال ۲۰۲۳، این به‌معنای ۵ یا ۱۲ سپتامبر، که به احتمال زیاد سه‌شنبه‌ است میباشد.

قیمت آیفون 15

مجموعه آیفون 14 روی یک میز در محل در یک فروشگاه ناشناس اپل
کل خانواده آیفون 14 (اعتبار تصویر: اپل)

توقع می‌رود قیمت آیفون 15 مشابه سال گذشته باشد. با توجه به قیمت‌های آیفون 14 و تحلیل آن‌ها، می‌توانیم به نتیجه برسیم:

 • ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت: ۷۹۹ دلار / ۸۴۹ پوند / ۱۳۳۹ دلار استرالیا
 • ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت: ۸۹۹ دلار / ۹۵۹ پوند / ۱۵۷۹ دلار استرالیا
 • ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت: ۱۰۹۹ دلار / ۱۱۷۹ پوند / ۱۸۹۹ دلار استرالیا

با توجه به همگام‌سازی آیفون 15 با آیفون 14، به نظر می‌رسد قیمت پایه آیفون 15 حدود ۷۹۹ دلار / ۸۴۹ پوند / ۱۳۳۹ دلار استرالیا باشد. در حالی که تولیدکنندگان دیگر مانند سامسونگ و اوپو تصمیم گرفته‌اند گزینه‌های ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت را در گوشی‌های پرچمدار سال ۲۰۲۳ خود حذف کنند، بنابراین ممکن است آیفون 15 با قیمتی حدود ۸۹۹ دلار / ۹۵۹ پوند / ۱۵۷۹ دلار استرالیا (برای مدل ۲۵۶ گیگابایت) عرضه شود.

البته همیشه احتمال وجود دارد که اپل قیمت آیفون 15 را نسبت به آیفون 14 افزایش دهد، اما انتظار نمی‌رود افزایش قابل توجهی صورت گیرد.

طراحی و نمایشگر آیفون 15

آیفون 14 در دست گرفته می شود
آیفون 14 در دست گرفته شده است (اعتبار تصویر: آینده)
 • منتظریم که هر مدلی از آیفون ۱۵ یک طراحی جزیره‌ای دینامیک را دریافت کند.
 • احتمالاً از نمایشگر Super XDR OLED ۶.۱ اینچی استفاده خواهد کرد.

هنگامی که به نمایشگرهای تلفن همراه می‌پردازیم، انتظار داریم آیفون ۱۵ تغییرات قابل توجهی نسبت به آیفون ۱۴ داشته باشد.

مدل دوم از نمایشگر Super XDR OLED ۶.۱ اینچی استفاده می‌کند که رزولوشن ۲۵۳۲ * ۱۱۷۰ پیکسل را ارائه می‌دهد و شایعات حاکی از آن است که آیفون ۱۵ نیز از همین قاعده پیروی خواهد کرد. با این حال، آیفون ۱۵ قطعاً طراحی نمایشگر آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس را به ارث خواهد برد و باید حس پریمیوم‌تری را به گوشی بدهد.

شواهد بالقوه‌ای برای این ادعا منتشر شده است و ویدئوهایی نشان می‌دهند که شیشه جلویی سه مدل آیفون ۱۵ را نشان می‌دهند. همه آن‌ها شامل جزایر دینامیک با حاشیه‌هایی کمی خمیده هستند و مدل‌های پرو حاشیه‌های کوچک‌تری نسبت به مدل‌های استاندارد دارند.

با این حال، امیدوار نیستیم طراحی آیفون 15 با آنچه در حال حاضر در دستگاه‌های پرچم‌دار اپل مشاهده می‌شود، یکسان باشد. براساس توییت اخیر تحلیلگر اپل، مینگ چی کو، حسگر مجاورت آیفون 15s به جای قرارگیری در زیر آن (مشابه آیفون 14 پرو و 14 پرو مکس)، درون خود جزیره‌ی دینامیک ادغام خواهد شد.

با اشاره کو، بعید به نظر می‌رسد که ترتیب قرارگیری حسگر جدید تفاوت قابل توجهی در ظاهر یا عملکرد آیفون 15 نسبت به آیفون 14 پرو ایجاد کند؛ اما با توجه به استفاده از یک حسگر که پیش‌تر جداگانه بوده است، از نظر فنی پیشرفت بیشتری نسبت به گذشته خواهد داشت.

تند کشیدن جزیره پویا
منتظریم که تمامی مدل‌های آیفون 15 دارای جزیره‌ی پویا باشند (منبع: آینده)

با این حال، انتظار می‌رود که نمایشگر آیفون 15s همانند نسل قبلی خود باقی بماند. هر دو گوشی آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس از فناوری نرخ نوسازی تطبیقی 120 هرتز (معروف به ProMotion) استفاده می‌کنند که به طور خودکار نرخ نوسازی نمایشگرهایشان را با توجه به هر اتفاقی که در صفحه‌نمایش رخ می‌دهد، تنظیم می‌کند، اما به نظر می‌رسد آیفون 15 دوباره به نرخ ثابت 60 هرتز آیفون 14 پایبند خواهد بود.

شایعات مربوط به طراحی آیفون 15s کمی جالب‌تر هستند، حداقل به این دلیل که به تفاوت‌های قابل توجهی بین آیفون بعدی اپل و آیفون 14 اصلی اشاره می‌کنند.

در بین شایعات طراحی، ادعا شده که هر چهار مدل آیفون 15 دارای لبه‌های کمی خمیده خواهند بود؛ به این معنی که آیفون 15 ممکن است بیشتر شبیه آیفون 11 باشد (در حالی که آیفون 14 زیبایی ظاهری شبیه آیفون 12 و آیفون 13 را دارد).

آیفون 15 و آیفون 15 پلاس به‌نظر می‌رسد از یک برآمدگی دوربین جدید استفاده کنند که این شایعه با رندرهای غیررسمی آیفون و مشخصات کیس بیشتر تأیید می‌شود.

نشت آیفون 15
این می تواند آیفون 15 استاندارد باشد (اعتبار تصویر: 9to5Mac)

همچنین انتظار می‌رود که آیفون 15 از درگاه شارژ USB-C به جای درگاه لایتنینگ آیفون 14 استفاده کند (که از زمان آیفون 5 به بعد در تمامی آیفون‌ها ثابت مانده است). اتحادیه اروپا از اپل درخواست کرده است که از سال 2024 درگاه شارژ USB-C را در آیفون‌ها به‌کار ببرد، اما تمام نشانه‌ها به این موضوع اشاره دارند که این شرکت در سال 2023 استاندارد شارژ جدید را به‌کار خواهد برد.

رندرهای بیشتری از آیفون 15 پلاس در فوریه 2023 منتشر شد که بیشتر این تغییرات طراحی را نشان می‌دهد: USB-C، لبه‌های گردتر و اضافه شدن جزیره‌ی دینامیک در مدل‌های ارزان‌تر.

به نظر می‌رسد ابعاد گوشی‌های آیفون 15 تقریباً شبیه آیفون 14 خواهند بود؛ هرچند تغییرات جزئی در اندازه برآمدگی دوربین رخ خواهد داد.

اما به‌نظر می‌رسد که تفاوت‌های طراحی دیگری بین سری آیفون 14 و آیفون 15 وجود خواهد داشت، از جمله استفاده از تیتانیوم، حاشیه‌های نازک‌تر و غیره برای مدل‌های پرو. این همان چیزی است که در سال‌های اخیر از اپل انتظار داریم.

رندرهای غیر رسمی که جلو و پشت آیفون 15 پلاس را نشان می دهد
ظاهر آیفون 15 چگونه است (اعتبار تصویر: 9to5Mac)

همچنین ارزش ذکر دارد که اپل ممکن است در حال آماده شدن برای استفاده از eSIM در کشورهای خارج از ایالات متحده برای آیفون 15 باشد و گفته می‌شود که eSIM در نسل بعدی آیفون‌های اپل مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

این یک خبر بزرگ برای تمام خریداران آینده آیفون 15 خارج از آمریکا است. اپل معمولاً همان مدل‌های آیفون را در بیشتر کشورهای اروپا به فروش می‌رساند، به این معنی که آیفون بدون سیم کارت می‌تواند در بریتانیا، ایرلند، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و بسیاری از کشورهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به مقیاس ادغام با اپراتورهای تلفن همراه مورد نیاز برای پشتیبانی از پیاده‌سازی eSIM در کشورهایی که در حال حاضر از آن‌ها به طور گسترده استفاده نمی‌کنند، بسیار غیرمحتمل به نظر می‌رسد که اپل بتواند سیم‌کارت را برای مدل آیفون 15 که در اروپا به فروش می‌رسد، حذف کند، اما به نظر می‌رسد که بازارهای بزرگ اپل مانند ایالات متحده و انگلستان از این امکان برخوردار خواهند بود.

دوربین و باتری آیفون 15

آیفون 14 اپل زرد رنگ در پس زمینه خاکستری
(اعتبار تصویر: Apple)

دوربین پشتی آیفون 15 احتمالاً با سنسور اصلی 48 مگاپیکسلی همراه خواهد بود. در حال حاضر، آیفون 14 از دو دوربین 12 مگاپیکسلی استفاده می‌کند؛ یکی اصلی با فاصله کانونی 26 میلی‌متر و دیگری فوق‌عریض با فاصله کانونی 13 میلی‌متر.

اما طبق شایعات، آیفون 15 از سنسور دوربین دوگانه استفاده خواهد کرد به جای سنسور 12 مگاپیکسلی مورد استفاده در آیفون 14. این سنسور 48 مگاپیکسلی در آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس نیز استفاده شده است.

اگرچه دوربین‌های آیفون 14 برای عکاسی عمومی مناسب هستند، اما در مقایسه با آیفون 13 تغییرات زیادی نکرده‌اند. بنابراین، اپل احتمالاً به دلایل ملموسی بهبود دوربین‌ها را در آیفون 15 در نظر گرفته است.

به هر حال، این نشان نمی‌دهد که فاصله بین آیفون 15 و نسل قبلی پرو کمتر از حد معمول خواهد بود. آیفون 15 پرو و آیفون 15 الترا قرار است ارتقا جدی در دوربین داشته باشند و انتظار می‌رود حداقل یکی از این دو مدل دوربین پریسکوپ و بزرگترین سنسور دوربین را داشته باشد. آیفون 15 الترا حتی می‌تواند یک دوربین تله فوتو با لنز زوم متغیر نیز داشته باشد.

در بخش دوربین سلفی، انتظار می‌رود آیفون 15 از دوربین سلفی آیفون 14 اس با وان پلاس 15 استفاده کند.

یک شارژر لایتنینگ و شارژر USB-C در کنار آیفون 14
از نظر پورت شارژ، انتظار می‌رود آیفون 15 پورت لایتنینگ اپل را با پورت USB-C جایگزین کند. (اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

با توجه به سابقه آپل در به‌روزرسانی اندازه باتری در هر نسل آیفون، انتظار می‌رفت که آیفون 15 از باتریی به ظرفیت مشابه آیفون 14 (3،279 میلی‌آمپرساعت) استفاده کند. برای مثال، آیفون 13 از باتری 3،227 میلی‌آمپرساعتی استفاده می‌کند که تقریباً مشابه باتری آیفون 14 است. بنابراین، انتظار نداشته باشید که در زیر قاب آیفون 15 باتری قابل توجهی بزرگتری قرار داشته باشد.

یکی از شایعات جالب در مورد آیفون 15، افزودن قابلیت شارژ بی‌سیم معکوس است، که به آیفون 15 اجازه می‌دهد سایر گجت‌های اپل را بی‌سیم شارژ کند. با این حال، از آنجایی که پتنت‌های مربوط به شارژ بی‌سیم در آیفون‌ها مدت‌هاست که وجود دارند، درباره این ویژگی خاص کمتر اطمینان داریم.

مشخصات و ویژگی های آیفون 15

صفحه قفل اپل آیفون 14
صفحه قفل اپل آیفون 14 (اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

انتظار می‌رود آیفون 15، چیپست A16 Bionic را از آیفون 14 به ارث ببرد. همه چهار مدل آیفون ممکن است از پورت USB-C بهره ببرند، اما سرعت انتقال در مدل‌های پرو بیشتر خواهد بود.

در مورد مشخصات اصلی آیفون 15، نکاتی وجود دارند که به طور تقریبی از آن‌ها مطمئنیم. به عنوان مثال، انتظار داریم آیفون 15 استاندارد چیپست A16 Bionic آیفون 14 پرو را به ارث ببرد، به طرز مشابهی که آیفون 14 استاندارد از چیپست A15 Bionic آیفون 13 پرو بهره برده است. این موضوع تکراری شده است و بنابراین عجیب نخواهد بود اگر اپل در ماه سپتامبر این روند را ادامه دهد.

درج چیپست A16 Bionic در آیفون 15 به لحاظ فنی باعث می‌شود که دستگاه نسبت به آیفون 14 کمتر قدرتمند باشد (البته عملکرد آن به هیچ وجه ضعیف نیست). این موضوع نگران‌کننده است زیرا انتظار می‌رفت در ماه سپتامبر نیز چیپست A17 Bionic معرفی شود که به طور انحصاری برای آیفون 15 پرو و آیفون 15 الترا در نظر گرفته شده است.

اگرچه آیفون 14 برای اکثر کاربران به سرعت کافی رسیده است، آیفون 15 با ارائه قدرت بیشتر زیر پوشش، نیازهای استریمینگ، مرور وب و بازی را به راحتی برآورده خواهد کرد.

آیفون 14 پرو به عنوان جعبه گشایی نشان داده می شود
آیفون 14 پرو (اعتبار تصویر: Shutterstock / Framesira)

با توجه به چیپست‌ها، به نظر می‌رسد کوالکام به طور مجدد مودم 5G را فراهم کند. به نظر می‌رسد اسنپدراگون X70 برای آیفون انتخاب شده و عملکرد بهتری نسبت به اسنپدراگون X65 در آیفون 14 ارائه می‌دهد.

درباره سایر مشخصات، شایعاتی شنیده شده که مدل‌های پرو قرار است از 8 گیگابایت رم بهره ببرند. یک تفاوت دیگر بین مدل‌های پرو و غیر پرو، پشتیبانی از Wi-Fi 6E در مدل‌های پرو است.

همانطور که گفته شد، ممکن است در هر مدل آیفون 15 شاهد حضور درگاه USB-C باشیم؛ اگرچه گزارش‌ها نشان می‌دهند که فقط مدل‌های پرو سرعت انتقال داده پیشرفته‌تری خواهند داشت. این امر توسط منابع متعددی اعلام شده است.

به ظاهر، آیفون 15 پرو و آیفون 15 الترا قابلیت انتقال داده با سرعت 20Gbps یا 40Gbps را خواهند داشت، در حالی که آیفون 15 استاندارد همچنان با سرعت 480Mbps مشابه مدل‌های فعلی عرضه خواهد شد.

در بخش طراحی، در تصویری نیز یک آیفون با پورت USB-C مشاهده شده است، بنابراین به نظر می‌رسد اضافه شدن یکی از آن‌ها احتمالاً بیشتر است. اپل به طور واقعی اعلام کرده است که به زودی حداقل در اروپا از USB-C استفاده خواهد کرد، اگرچه این شرکت بیان نکرده است که آیا این تغییر در سراسر جهان انجام خواهد شد یا خیر. همچنین ذکر نشده که کدام مدل اولین آیفونی خواهد بود که از USB-C بهره ببرد، بنابراین ممکن است آیفون 15 این ویژگی را نداشته باشد.

مینگ چی کو، تحلیلگر مطرح اپل، اعلام کرده است که شارژرهای USB-C اختصاصی اپل سرعت شارژ سریع‌تری را نسبت به لوازم جانبی تولیدشده توسط سایر تولیدکنندگان ارائه خواهند داد، با این حال اتحادیه اروپا اخیراً به اپل درباره انجام چنین اقدامی هشدار داده است.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *