کد بتای iOS 17.2 نشان می دهد که اپل ممکن است به زودی قابلیت دانلود برنامه های جانبی را در iPhone فعال کند

کد بتای iOS 17.2 نشان می دهد که اپل ممکن است به زودی قابلیت دانلود برنامه های جانبی را در iPhone فعال کند

اپل آخرین بتای iOS 17.2 را این هفته برای عموم منتشر کرد و طبق گزارش ها، شواهدی در کد وجود دارد که نشان می دهد بارگیری برنامه های جانبی، یعنی دانلود برنامه از فروشگاه های برنامه شخص ثالث، ممکن است به زودی به بهترین آیفون ها برسد.

این خبر بر اساس گزارش تیم تیزبین 9to5Mac منتشر شده است که یک فریم ورک عمومی جدید به نام «Managed App Distribution» را در کد بتای iOS 17.2 کشف کرده اند. در ابتدا، این رسانه ادعا کرد که این API ممکن است به مدرن سازی راه حل های MDM برای نصب برنامه های سازمانی مرتبط باشد، اما به سرعت چندین نقص در این تئوری آشکار شد. اول اینکه، آیفون ها در حال حاضر این قابلیت را دارند. این API همچنین به قفل منطقه ای اشاره می کند، جزءی که برای راه حل های MDM واقعاً منطقی نیست، اما برای فعال کردن بارگیری برنامه های جانبی در کشورهای خاص مطابق با مقررات محلی ضروری است.

با بررسی بیشتر، این رسانه متوجه شد که این API دارای کنترل‌های اساسی برای دانلود، نصب و به‌روزرسانی برنامه‌ها از منابع خارجی و همچنین یک نقطه پایانی توسعه است که به سایر برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا افزونه‌هایی از این نوع ایجاد کنند. همچنین یک مجوز جدید و استفاده نشده وجود دارد که می‌تواند به برنامه‌های شخص ثالث مجوزهای لازم برای نصب برنامه‌های دیگر در آیفون‌ها را بدهد.

به عبارت دیگر، این به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا فروشگاه‌های برنامه خود را ایجاد کنند.

در ماه آوریل، بلومبرگ گزارش داد که اپل قصد دارد زیربنای بارگیری برنامه‌های جانبی را با iOS 17 فراهم کند و بالاخره به کاربران آیفون دسترسی به ویژگی‌ای بدهد که مدت‌هاست در بهترین گوشی‌های اندرویدی یافت می‌شود. اپل در گذشته اکوسیستم آیفون خود را یک باغ‌وحش محبوس نگه داشته است، زیرا کاربران فقط می‌توانند برنامه‌ها را از اپ استور رسمی شرکت دانلود کنند. با فعال شدن بارگیری برنامه‌های جانبی، کاربران آیفون برای اولین بار می‌توانند برنامه‌هایی را که خارج از اپ استور میزبانی می‌شوند دانلود کنند، در حالی که به توسعه دهندگان iOS نیز راهی برای دور زدن سهم 15 تا 30 درصدی اپل از خریدهای اپ استور ارائه می‌دهند.

البته، همه اینها ناشی از مقررات جدید اتحادیه اروپا است که اپل را مجبور می‌کند رویه‌های خود را تغییر دهد. قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا که در سال 2024 اجرایی می‌شود، یک بازنگری تاریخی در مجموعه قوانین دیجیتال اتحادیه اروپا است که شرکت‌های بزرگ فناوری را مجبور می‌کند خدمات و پلتفرم‌های خود را به سایر توسعه‌دهندگان باز کنند و به کاربران اجازه دهند برنامه‌ها را از منابع مختلف دانلود کنند.

به همین دلیل است که اپل ترجیح داد بر تبلیغ یکی دیگر از ویژگی‌های اضافه شده با آخرین بتای iOS 17 تمرکز کند: ضبط ویدیوی فضایی برای ضبط ویدیو به صورت سه بعدی. اگرچه اکنون می‌توانید این ویژگی را فعال کرده و شروع به ضبط کنید، اما تا زمانی که Apple Vision Pro در سال آینده عرضه نشود، نمی‌توانید واقعاً این ویدیوهای واقع‌گرایانه را در تمام شکوه و جلال آن‌ها تماشا کنید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *