بعد از OLED باید منتظر چه چیزی باشیم؟ در اینجا نحوه تکامل تلویزیون ها در 5 سال آینده بررسی میشود

بعد از OLED باید منتظر چه چیزی باشیم؟ در اینجا نحوه تکامل تلویزیون ها در 5 سال آینده آمده است

بهترین تلویزیون ها همیشه در حال تغییر هستند زیرا تکنولوژی های نمایشگر پشت آن ها دائما در حال بهبود است. تلویزیون های 4K قبلا فن آوری پیشرفته ای بودند و حالا تقریبا هر تلویزیونی رزولوشن 4K دارد و تلویزیون های 8K اتفاق بزرگ بعدی محسوب می شوند. و نمایشگرهای LCD سنتی جای خود را به تلویزیون های OLED داده اند و تلویزیون های QLED پیشرفت زیادی داشته اند.

اما بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ در حال حاضر، چهار فن آوری نسبتا جدید نمایشگر وجود دارد که هر کدام در مراحل مختلف توسعه خود قرار دارند.

در یک طرف، تلویزیون های OLED از فن آوری بهبودیافته PHOLED بهره می برند و یک روز PHOLED پلاسما می تواند نمایشگرهای OLED را به سطح دیگری ببرد. از سوی دیگر، تلویزیون های QLED نیز در حال بهبود هستند و نمایشگرهای microLED در حال حاضر سطح روشنایی حداکثری را فراهم می کنند و تلویزیون های NanoLED که در حال حاضر در حال توسعه هستند تا فن آوری کوانتوم دات را وارد قلمرو جدیدی کنند.

بیایید نگاهی به چگونگی تکامل هر یک از این تکنولوژی های نمایش تلویزیون در طول پنج سال آینده داشته باشیم.

PHOLED: مواد آبی PHOLED در سال 2024 عرضه می شوند

نمایشگرهای PHOLED نمایشگرهایی هستند که به جای دیودهای ساطع کننده نور ارگانیک فلورسنت از دیودهای ساطع کننده نور ارگانیک فسفری استفاده می کنند. و آن ها تا حدی به اینجا آمده انداگر تلویزیون OLED دارید، در حال حاضر از فن آوری PHOLED استفاده می کند.

در حال حاضر، تمام نمایشگرهای OLED از مواد ساب پیکسل قرمز و سبز PHOLED استفاده می کنند. اما چیزی که در اینجا وجود ندارد، استفاده تلویزیون ها از ماده ساب پیکسل آبی PHOLED است.

در حال حاضر، تمام نمایشگرهای OLED از مواد ساب پیکسل قرمز و سبز PHOLED استفاده می کنند. اما چیزی که در اینجا وجود ندارد، استفاده تلویزیون ها از ماده ساب پیکسل آبی PHOLED است. ساب پیکسل های آبی هنوز از مواد فلورسنت ساخته می شوندساب پیکسل های OLED فسفری 100 درصد جریان الکتریکی عبوری از آن را به نور تبدیل می کننددر مقام مقایسه، ساب پیکسل های فلورسنت OLED تنها نرخ تبدیل 25 درصدی را مدیریت می کنند. این موضوع نه تنها به بازده برق آسیب می زند بلکه بر روشنایی حداکثری نیز تاثیر می گذارد.

نحوه عملکرد فناوری PHOLED در نمایشگرهای تلویزیون OLED
(اعتبار تصویر: Universal Display Corporation)

انتظار می رود این موضوع از سال 2024 تغییر کند. Universal Display (UDC)، شرکتی که فن آوری PHOLED را ابداع کرده است، از سال آینده مواد ساب پیکسل آبی PHOLED را برای استفاده در تلویزیون های OLED خود در دسترس تولیدکنندگان نمایشگر قرار می دهد.

شاید تا سال 2025 شاهد عرضه این تلویزیون های PHOLED نباشیم، اما قطعا باید مراقب آن ها باشیم. PHOLED یک تغییر ظریف نسبت به فن آوری فعلی OLED اما یک پیشرفت بزرگ است.

Plasmonic PHOLED: آینده تلویزیون های OLED

در حالی که PHOLED آینده تلویزیون های OLED است، PHOLED پلاسمونی آینده است. این فن آوری نیز توسط UDC در حال توسعه است و زمانی که با معاون رئیس جمهور صحبت کردم، دکترمایکل هک، می گوید پلاسمای PHOLED شاید بتواند بازدهی OLED را در طول سال ها دو برابر کند. اگر این موضوع به حقیقت بپیوندد، پلاسما PHOLED قطعا انقلابی در تلویزیون های OLED ایجاد خواهد کرد.

” UDC در حال کار بر روی این دستگاه جدید به نام PHOLED پلاسمایی است که یک ناحیه R QD هیجان انگیز است که شاید بتواند کارایی OLED را در طول سال ها دو برابر کند. “Dr. Michael Hack, UDC

اما احتمالا از خود می پرسید که PHOLED پلاسمونی واقعا چیست؟دکترهک در صحبت های خود آن را چیزی توصیف کرد که اساسا طراحی دستگاه OLED را تغییر داده و از فیزیک جدیدی استفاده می کند که در واقع کنترل می کند چه چیزی باعث تجزیه OLED می شود.

من بعد از مصاحبه مان تحقیقات بیشتری انجام دادم و چیزی که جمع آوری کردم این بود که مزایای PHOLED پلاسمونی از بهبود در چگونگی انتشار نور از شکاف درون دسته زیرپیکسل OLED حاصل می شود. فوق العاده تکنیکی است و هنوز به طور کامل اصلاح نشده است. هک از آن با نام R QD یاد می کند اما در اصل دکترهاک این موضوع را زمانی خلاصه کرد که گفت تغییراتی که UDC در فیزیک خود OLED ایجاد کرده است، همان چیزی است که باعث افزایش کارایی ارائه شده توسط فن آوری PHOLED پلاسمونیک می شود.

در حال حاضر، هیچ ETA برای زمانی که نمایشگرهای پلاسمایی PHOLED بالاخره به قفسه ها برسند وجود ندارد، اما من این تصور را از دکتر داشتم. هکی که به طور ایده آل UDC آن را برای استفاده در 10 سال آینده توسعه خواهد داد. در این میان، مواد ساب پیکسل PHOLED آبی رنگ هنوز هم باید به اندازه کافی به تلویزیون های OLED قدرت بدهند تا آن ها را در رقابت با بهترین تلویزیون های هر سال نگه دارند.

MicroLED: درخشان اما بسیار گران است

میکرو LED در مقابل OLED
(اعتبار تصویر: Samsung)

تلویزیون های MicroLED در حال حاضر به حیات خود ادامه می دهند، اما هنوز هم بخشی از آینده فن آوری نمایش تلویزیون ها هستند. و این به هیچ وجه به این دلیل نیست که آن ها به طرز دیوانه واری گران هستند، میانگین قیمت تلویزیون های MicroLED بیش از 100 هزار دلار است؛ هرچند قیمت ها درنهایت به زیر این رقم سقوط می کنند.

دلیل گران بودن تلویزیون های MicroLED چیست؟ خب، برای استارتاپ ها، تولید آن ها بسیار دشوار است. نحوه طراحی نمایشگرهای MicroLED به این صورت است که LED های کوچک را برداشته و آن ها را به زیرلایه های LED کوچک تبدیل می کنیم و آن زیرلایه های کوچک را می گیریم و آن ها را در نمایشگر میکرو LED نهایی مونتاژ می کنیم. این فرآیند به ربات ها نیاز دارد و یک اشتباه کل نمایشگر را خراب می کند.

باتوجه به وجود حدود 25 میلیون ساب پیکسل در یک تلویزیون MicroLED، این محصول اغلب بسیار گران قیمت است. در حال حاضر، پنل های نمایشگر MicroLED در ابعاد 10. 1 اینچ تا 14. 6 اینچ تولید می شوند و قیمت آن ها از 5 دلار، 800 تا 10 هزار دلار است و میانگین قیمت تلویزیون های MicroLED بیش از 100 اینچ است. بنابراین تولید آن ده ها هزار دلار هزینه دارد.

شرکت تحقیقاتی Omdia همین پنل های 10.1 اینچی تا 14.6 اینچی MicroLED را برای تولیدکنندگان تلویزیون تنها 1 دلار، 277 تا 2 دلار و 400 تا 2027 دلار پیش بینی کرده است.

با این حال خبره ای خوبی در راه است. شرکت تحقیقاتی Omdia همین پنل های 10. 1 اینچی تا 14. 6 اینچی MicroLED را برای تولیدکنندگان تلویزیون تنها 1 دلار، 277 تا 2 دلار و 400 تا 2027 دلار پیش بینی کرده است. زمانی که این اتفاق رخ دهد، بسیاری از شما در نهایت قادر به خرید یک تلویزیون میکرو LED خواهید بود که یک پیروزی بزرگ محسوب می شود؛ زیرا در حال حاضر، آن ها روشن ترین تلویزیون های بازار هستند. آن ها همچنین بسیار کارآمدتر از تلویزیون های مینی LED و QLED فعلی هستند که برای قبض برق شما بهتر است.

NanoLED: نمایشگرهای تلویزیون نقطه کوانتومی انعطاف پذیر و آینده نگر

تلویزیون های NanoLED تکامل نهایی تلویزیون های QLED در حال حاضر هستنددر واقع، آن ها به قدری آینده نگرانه هستند که مانند تلویزیون های پلاسمایی PHOLED، هنوز وجود خارجی ندارند.

در حال حاضر، تلویزیون های QLED و QD – OLED از چیزی به نام فیلتر نقطه کوانتومی استفاده می کنند. این فیلترها در بازتولید دقیق تر رنگ ها نسبت به تلویزیون های LED – LCD سنتی و تلویزیون های OLED برتری دارند. در هر دو فن آوری نمایشگر، نور از لایه نمایش نقاط کوانتومی عبور می کند که سپس رنگ را براساس عرض نقطه بازتولید می کند.

فناوری نقطه کوانتومی بر روی صفحه نمایش میکرو ال ای دی
(اعتبار تصویر: Nanosys)

کاری که نانو LED انجام می دهد این است که نیاز به نور پس زمینه یا OLED را به طور کلی از بین می برد و در عوض، نقاط کوانتومی در فرایندی به نام الکترو لومینسانس مستقیما توسط الکتریسیته تحریک می شوند.

Nanosys، شرکت پشت فن آوری کوانتوم دات و NanoLED می گوید که NanoLED می تواند به حداکثر روشنایی 600 هزار نیت دست پیدا کند، هرچند شک دارم که نمایشگرهای تلویزیون های NanoLED هرگز با این رقم برابری کنند.

این قابلیت دو مزیت عمده دارد. اولین نکته این است که تلویزیون های NanoLED حتی می توانند روشن تر از تلویزیون های MicroLED باشند. Nanosys، شرکت پشت فن آوری کوانتوم دات و NanoLED می گوید که NanoLED می تواند به حداکثر روشنایی 600 هزار نیت دست پیدا کند، هرچند شک دارم که نمایشگرهای تلویزیون های NanoLED هرگز با این رقم برابری کنند. صادقانه بگویم، فکر نمی کنم آن ها نیازی به روشن ترین تلویزیون های بازار داشته باشند.

مزیت دیگر انعطاف پذیری بیشتر است. پنل های نمایشگر LED – LCD ذاتا صلب هستند و بنابراین هر نمایشگر تاشدنی که می بینید، یک نمایشگر OLED است. اما NanoLED حول یک فرآیند مبتنی بر راه حل شبیه به نمایشگرهای تلویزیون های جوهرافشان طراحی شده است. این امر به صفحه نمایش تلویزیون اجازه می دهد که به طور طبیعی انعطاف پذیر باشد و نانوسیس می گوید که می تواند هزینه های تولید را نیز کاهش دهد.

اولین پیش بینی برای تلویزیون های NanoLED سال 2025 است، اما به احتمال زیاد مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا تلویزیون های NanoLED به یکی از بهترین تلویزیون هایی تبدیل شوند که می توانید بخرید. اما مانند تلویزیون های PHOLED، PHOLED پلاسمایی و میکرو LED، یک فن آوری نمایشگر است که باید حواستان به آن باشد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *