ارزیابی قدرت پردازنده: چگونه CPU خود را در ویندوز، مک یا لینوکس بنچمارک کنیم؟

ارزیابی قدرت پردازنده: چگونه CPU خود را در ویندوز، مک یا لینوکس بنچمارک کنیم؟

درک چگونگی بنچمارک کردن CPU در ویندوز 11، macOS یا لینوکس برای ارزیابی و به حداکثر رساندن عملکرد سیستم شما بسیار مهم است.

یک CPU (واحد پردازش مرکزی) مغز کامپیوتر شما است و در اصل کنترل کننده اصلی هر کاری است که انجام می دهد. یک بنچمارک قدرت پردازشی، سرعت و کارایی CPU شما را ارزیابی می کند و داشتن این اطلاعات به بهینه سازی تنظیمات برای افزایش بهره وری و بازی کمک می کند.

اگرچه این آزمایش پیچیده به نظر می رسد، اما در واقع نسبتا ساده است. در این راهنما شما را با مراحل بنچمارک گیری CPU از جمله ابزارهای رایگان مورد نیازتان آشنا می کنیم. اگر متوجه شدید که CPU شما آماده نیست، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به سراغ تجهیزات جدید بروید یا روی یکی از بهترین کامپیوترهای مخصوص بازی یا بهترین لپ تاپ های مخصوص بازی سرمایه گذاری کنید.

قبل از شروع، بنچمارک CPU برای تست توانایی پردازشی کامپیوتر شما است. اگر به دنبال محک زدن عملکرد گرافیکی کامپیوتر خود هستید، باید GPU کامپیوتر خود (واحد پردازش گرافیکی)را تست کنید. آن را به عنوان مغز دوم مخصوص پردازش گرافیک در نظر بگیرید. در عوض باید راهنمای ما در مورد نحوه بنچمارک گیری از GPU خود را دنبال کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم چگونه CPU خود را محک بزنیم.

چگونه CPU خود را در ویندوز، macOS یا لینوکس بنچمارک کنیم؟

نکته: شما می توانید از تمام ابزارهایی که در اینجا برای آزمایش ارائه داده ایم یا فقط یکی از آن ها استفاده کنید. همچنین، ابزارهای بنچمارک گیری بیشتری نسبت به مواردی که در اینجا به آن ها اشاره کردیم، در بازار پیدا خواهید کرد.

ما در اینجا از Geekbench 6 استفاده می کنیم، زیرا تقریباً هر CPU مصرف کننده ای را روی سخت افزار شامل ویندوز، macOS و لینوکس، با پردازنده های Intel، AMD، ARM یا Apple Silicon بنچمارک می کند.

ما مراحل را در ویندوز نشان داده ایم، اما آن ها کم و بیش در macOS و لینوکس یک سان خواهند بود.

1. ابزارهای بنچمارک را نصب کنید

اسکرین شات از صفحه دانلود وب سایت Geekbench.
(Image: Future)

ابتدا باید یک ابزار بنچمارک گیری معتبر را دانلود و نصب کنید. ما گیک بنچ 6 را توصیه می کنیم.

گیک بنچ 6 یکی از محبوب ترین ابزارهای بنچمارک گیری است. گیک بنچ 6 می تواند پردازنده های اینتل، AMD و ARM را برای ویندوز، پردازنده های اینتل و AMD را برای لینوکس و پردازنده های اینتل یا اپل سیلیکون را برای macOS محک بزند.

2. برنامه های غیر ضروری و کارهای پس زمینه را ببندید

اسکرین شات از Task Manager ویندوز که نحوه بستن فرآیندها را نشان می دهد.
(Image: Future)

برای دستیابی به نتایج دقیق با ابزارهای بنچمارک گیری، باید تمام برنامه های غیرضروری و کاره ای پس زمینه را ببندید. با این حال، از بستن فرایندهای ضروری مورد نیاز برای عملکرد کامپیوتر خودداری کنید.

3. Geekbench 6 را اجرا کنید و نمرات را بررسی کنید

اسکرین شات از اجرای برنامه Geekbench 6.
(Image: Future)

حالا اپلیکیشن GeekBench 6 را اجرا کنید و در زیر CPU بنچمارک CPU را اجرا کنید. اجرای این تست حدود 5 دقیقه به طول خواهد انجامید و پس از انجام آن، شما را به وب سایتی با امتیاز عملکرد تک و چند هسته ای سیستم خود و امتیاز جنبه های مختلف مانند فشرده سازی فایل، ناوبری، تشخیص اشیا، HDR و… می برد. به نتایج یافت شده در بالای صفحه توجه کنید سپس به نمودار بنچمارک پردازنده GeekBenchs بروید و مدل پردازنده خود را وارد کنید (ما می توانیم به شما نشان دهیم که در صورت نیاز به کمک چگونه مشخصات کامپیوتر خود را در ویندوز بررسی کنید)و آن را در صفحه پیدا کنید. پس از اینکه امتیاز تک هسته ای را پیدا کردید و متوجه شدید، روی Multi – Core در بالای صفحه کلیک کنید، دوباره مدل پردازنده خود را پیدا کنید و امتیاز را یادداشت کنید.

اگر اختلاف امتیاز بین نتایج تست شما و نمودار بنچمارک برای تک هسته ای و چند هسته ای به ترتیب بیش از 500 و 1500 امتیاز است، باید نگاهی به بنچمارک هایی که سیستم شما را عقب نگه داشته اند بیندازید.

در نظر داشته باشید که اگر لپ تاپ شما حالت عملکرد بالایی داشته باشد، امتیاز تست با فعال بودن آن با امتیاز ثبت شده در حالت عادی متفاوت خواهد بود. در تست گیک بنچ 6، امتیاز تک هسته ای بیش از دو برابر و امتیاز چند هسته ای 1.5 برابر شد.

حالا که CPU خود را به طور کامل محک زده اید، می توانید از این بینش برای تصمیم گیری در مورد بهینه سازی یا ارتقا سیستم استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه ارتقا CPU، نحوه نصب M.2 SSD و نحوه خرید انویدیا جی فورس RTX 4090 به راهنمای ما مراجعه کنید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *