تلویزیون های OLED تا چه حد روشن هستند؟ و چرا برای ما اهمیت دارد؟

تلویزیون های OLED تا چه حد روشن هستند

سوال “تلویزیون‌های OLED چقدر روشن هستند؟” یک سؤال پیچیده است. تا قبل از اینکه تلویزیون‌های OLED وارد بازار شوند، OLED به عنوان یک فناوری کم نور مطرح بود ولی امروزه تلویزیون‌های OLED با استفاده از فناوری‌های روشنایی مختلف و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر، توانایی روشنایی بیشتری دارند.

در حال حاضر، مدل‌های OLED، OLED Evo و QD-OLED در بازار موجود هستند که هر یک از روش‌های مختلفی برای روشن کردن صفحه نمایش OLED استفاده می‌کنند و با توجه به این تفاوت‌ها، OLED به عنوان یک فناوری روشن‌تر نسبت به همتایانش از خانواده LCD مطرح است.

در حال حاضر، صفحه نمایش‌های OLED در برخی از بهترین و پرطرفدارترین تلویزیون‌های موجود در بازار قرار می‌گیرند. برندهای معروفی مانند ال‌جی و پاناسونیک همواره به توانایی تحول و بهبود تلویزیون‌های OLED خود اعتقاد داشته‌اند. بنابراین، باید دقیقاً ببینیم کدام تلویزیون OLED در حال حاضر روشن‌ترین صفحه نمایش موجود در بازار است و چه تغییراتی در آن ایجاد شده است.

روشنایی تلویزیون OLED: دقیقا منظور چیست؟

روشنایی حداکثر یک تلویزیون به میزان روشنایی یک ناحیه محدود از صفحه نمایش اشاره دارد. بخشی که روشن‌ترین است، برای برجسته‌سازی جزئیات مهم در تصویر بسیار مهم است و به عناصری مانند لامپ، آتش، آسمان و منابع نوری دیگر در محتوای تلویزیون کمک می‌کند تا از بقیه بخش‌های صفحه نمایش متمایز شوند و به طور کلی کنتراست مناسبی بین اجسام روشن و تاریک را ایجاد کند.

روشنایی متوسط، به میزان روشنایی کل صفحه نمایش اشاره دارد. می‌توانید روشنایی متوسط بالا را داشته باشید، اما ممکن است روشنایی حداکثر محدود شود. در نهایت، برای تصویر با کنتراست بالا، مهمتر است، اما بدون روشنایی متوسط بالا، تصویر به سادگی توسط نور محیطی شسته می‌شود و لکه‌های تیره‌ای که ناشی از بازتاب اجسام دیگر در اطراف اتاق هستند، تصویر را خراب می‌کنند. بنابراین، این مسئله پیچیده است، اما به طور کلی شما به تلویزیونی نیاز دارید که بتواند در هر دو حالت روشنایی بالا و متوسط روشنایی داشته باشد و قابلیت کنترل روشنایی مناسبی را برای استفاده موثر از هر دو معیار داشته باشد.

تلویزیون OLED LG C3 که پروانه نارنجی را روی صفحه نمایش می دهد
تلویزیون جدید ال‌جی C3 OLED از پنل نمایشگر OLED evo استفاده می‌کند (اعتبار تصویر: Future )

روشنایی تلویزیون OLED: OLED در مقابل OLED Evo

تلویزیون‌های OLED به طور کلی روشنایی کمتری نسبت به تلویزیون‌های LCD یا Mini-LED دارند. این مسئله به دلیل استفاده از پیکسل‌های روشن کننده در صفحه نمایش OLED بجای استفاده از نور پس‌زمینه قابل تنظیم در تلویزیون‌های دیگر است. به همین دلیل، روشن کردن کل تصویر به طور مؤثر در تلویزیون‌های OLED دشوارتر است. اگر شما شب‌ها در اتاق‌های تاریک به تماشای فیلم می‌نشینید، این ویژگی ممکن است مطلوب باشد. اما در شرایط دیگر، ممکن است با مشکل روبرو شوید. با این حال، در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته است. سازندگان تلویزیون‌های OLED سالانه حدود 20 تا 30 درصد افزایش روشنایی در مقایسه با فناوری OLED معمولی و حتی بیشتر از 70 درصد در برخی موارد به ارمغان می‌آورند.

به علاوه، برخی تلویزیون‌های OLED از تکنولوژی خاصی به نام “معماری کنترل نور” (Light Control Architecture) برای کنترل نور استفاده می‌کنند. این تکنولوژی در تلویزیون OLED G3 شرکت ال‌جی به‌کار گرفته شده و تقریباً به 70 درصد روشنایی بیشتری نسبت به تلویزیون‌های OLED معمولی می‌رسد.

همچنین، تلویزیون OLED ال‌جی G3 از یک فن آوری آلمانی به نام “آرایه میکرو لنز” (MLA) نیز استفاده می‌کند، که در تلویزیون OLED پاناسونیک MZ2000 نیز به‌کار رفته است. این فن آوری هزاران لنز میکروسکوپی را در هر پیکسل جمع‌آوری می‌کند و با تمرکز بهتر نور و افزایش زاویه دید، به افزایش روشنایی کمک می‌کند.

با این حال، در حال حاضر تولیدکنندگان تلویزیون‌های OLED هنوز مدل‌های استاندارد OLED را برای بودجه‌های محدودتر عرضه می‌کنند. این مدل‌ها عموماً سطح سیاه عمیق و کنتراست قابل توجهی را ارائه می‌دهند، اما روشنایی آن‌ها به اندازه تلویزیون‌های پیشرفته‌تری که در بالا اشاره شد، نیست.

تلویزیون سامسونگ S95C پروانه را روی صفحه نمایش می دهد و همچنین از زاویه نشان داده می شود
تلویزیون‌های QD-OLED مانند Samsung S95C جدید، هم روشنایی بالا و هم اشباع رنگ عالی را حتی در زوایای دید خارج از مرکز ارائه می‌کنند. (اعتبار تصویر: Future )

روشنایی تلویزیون OLED: QD-OLED در کجا قرار می گیرد؟

QD-OLED یک رقیب نسبتاً جدید است که تاکنون توسط سامسونگ معرفی شده است. این فناوری ترکیبی از یک صفحه نمایش OLED و لایه کوانتوم دات را استفاده می‌کند، که در تلویزیون‌های QLED سامسونگ به‌کار می‌رود و مخفف QD-OLED است.

در حالی که تلویزیون‌های OLED ال‌جی از یک ساب‌پیکسل سفید برای روشن‌تر شدن تصویر استفاده می‌کنند (و گاهی به صورت WOLED طراحی می‌شوند)، تکنولوژی سامسونگ از یک لایه خودتابنده با نقاط کوانتومی استفاده می‌کند و نور آبی را به‌جای سفید تابان می‌کند. سامسونگ ادعا می‌کند که این عمل باعث افزایش عملکرد و روشنایی HDR نسبت به WOLED سنتی می‌شود.

در بررسی تلویزیون سامسونگ S95B، که یکی از اولین تلویزیون‌های QD-OLED در بازار است، مشاهده شد که این مدل در همه حالت‌ها تقریباً 40 درصد روشنایی بیشتری نسبت به مدل قبلی S95B خود ارائه می‌دهد.

ال‌جی G3 OLED با سایر تلویزیون‌ها در اتاق تاریک
نسخه نمایشی ال‌جی که G3 OLED جدید خود (دوم از چپ) را با تلویزیون‌های OLED و QD-OLED 2022 مقایسه می‌کند. (اعتبار تصویر: Future )

روشنایی تلویزیون OLED: کدام تلویزیون بهترین است؟

روشنایی تنها یکی از معیارهای ارزیابی عملکرد یک تلویزیون خوب است، اما همچنین باید به کیفیت ساخت، رابط کاربری، حجم رنگ، کنتراست و سایر عوامل مشابه در هنگام بررسی بهترین تلویزیون‌ها توجه کرد.

اما دلیلی وجود دارد که روشنایی به یکی از اهداف اصلی در جنگ بین تلویزیون‌ها تبدیل شده است، زیرا یک صفحه نمایش روشن به ترکیب رنگها زندگی می‌بخشد و در نهایت تصاویر قابل مشاهده روی صفحه نمایش شما را فراهم می‌کند. روشنایی باید به درستی پیاده‌سازی شود، نه فقط به افزایش 11 نیت، اما همچنین به عنوان یک نقطه شروع مناسب برای ارزیابی کیفیت هر صفحه نمایش.

بررسی اولیه LG G3 نشان می‌دهد که به لطف ویژگی MLA، می‌تواند یک صفحه نمایش با روشنایی بیشتر از هر تلویزیون OLED ال‌جی دیگری داشته باشد، حتی اگر با پاناسونیک MZ2000 که از نظر روشنایی قویتر است مقایسه شود. در نهایت، تصمیم گیری بر اساس نیازها و ترجیحات شخصی شماست که کدام تلویزیون بهتر است.

برای کسی که نمی خواهد چندین هزار پوند برای بهترین تلویزیون های OLED موجود در بازار هزینه کند، سوالات در مورد روشنایی به یک چیز ختم می شود: آیا برای اطمینان از دید خوب و بازتاب کم در تلویزیون خود به یک پایه روشنایی نیاز دارید؟ اگر نه، پس یک OLED معمولی و ارزان قیمت احتمالا بهترین کیفیتی است که می توانید با قیمت به دست آورید اما در غیر این صورت یک مجموعه LED ممکن است راه رفتن باشد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *