چگونه هوش مصنوعی به بیتلز کمک کرد تا موسیقی چندین دهه را بازیابی و ضبط کند

چگونه هوش مصنوعی به بیتلز کمک کرد تا موسیقی چندین دهه را بازیابی و ضبط کند

گروه بیتلز اخیراً به دلیل استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای بازیابی ضبط های چند دهه گذشته و انتشار یک آهنگ جدید، خبرساز شد. در اینجا آمده است که آنها چگونه این کار را انجام دادند، و چگونه می توانید اساساً همان کار را با استفاده از ابزارهای رایگان انجام دهید.

در طول 60 سال گذشته تکنولوژی تاثیر عمیقی بر نحوه ساخت، ضبط و اجرای موسیقی توسط بیتلز و بسیاری دیگر از نوازندگان داشته است. و اگرچه گروه در سال 1970 منحل شد، طرفداران بیتلز هنوز هم در سال 2023 از تکنولوژی بهره می برند.

به این دلیل که اوایل این ماه گروه اولین آهنگ جدید خود را با نام “گاه و بیگاه” با استفاده از ابزارهای جدید و پیشگامانه “AI” برای بازیابی و بهبود ضبط های قدیمی منتشر کرد. جادو نیست، تو هم می توانی این کار را بکنی، و من به تو نشان خواهم داد که چگونه

از نظر فنی، نکته جالب توجه در مورد این آهنگ این است که پیتر جکسون، کارگردانی مستند بیتلز Get Back را بر عهده داشت که اگر تا به حال از یادگیری ماشینی برای بهبود ضبط اصلی آهنگ جان لنونز استفاده نکرده باشید، همچنان می توانید آن را تماشا کنید.

جکسون به این دلیل با این فن آوری آشنا بود که از همان الگوریتم های پردازش صوتی برای ضبط مکالمات غیرقابل شنیدن یا درهم ریخته بین اعضای گروه در مستند استفاده می کرد. کاری که به او اجازه داد برای پل مک کارتنی و رینگو استار، دو بیتلز باقی مانده که هنوز زنده بودند، انجام دهد، جدا کردن صدای جان لنون و جدا کردن آن از صدای پیانو و پس زمینه بود. سپس، او و مهندسان صدا می توانستند تنها مسیر صوتی را بهتر تنظیم و بهبود دهند.

جان لنون، ​​پل مک کارتنی، رینگو استار و جورج هریسون
(اعتبار تصویر: Jeff Hochberg/Getty Images)

البته بیتلز در طول زندگی حرفه ای خود از فن آوری بهره می برد برای مثال آن ها یکی از اولین گروه هایی بودند که از سینث سایزر موگ استفاده کردند و این گروه همچنین پیشگام و آزمایش کننده تکنیک های ضبط موسیقی بود. بیتلز از نوارهای صوتی دوسویه (فلینگ)گرفته تا استفاده از حلقه های نواری در آهنگ هایی مانند “فردا هرگز نمی داند” و “انقلاب 9″، اغلب فن آوری را به روش های جذابی به کار گرفته اند.

اما این داستان در مورد ساخت Now و سپس برای من، یک موسیقی دان، نویسنده آهنگ و طرفدار بیتلز فوق العاده جالب بود، زیرا من همچنین در مورد تکنولوژی می نویسم. و این ایده ای به من داد: در این فکر بودم که آیا ممکن است هر یک از ضبط های صوتی خودم از آهنگ های اصلی که چند دهه پیش ضبط کرده بودم را تعمیر کنم.

در اواسط دهه 1980، زمانی که تازه می خواستم از دبیرستان فارغ التحصیل شوم، حدود 15 یا 20 آهنگ راک نوشته بودم، اما دستگاه خوبی برای ضبط آن ها نداشتم. با این حال، در سال 1985 یکی از آن ها را پیدا کردم که می توانست با این لایحه سازگار باشد. تاسکام یک ضبط کننده صوتی چهار مسیره جدید برای نوازندگان تاسکام پورتاون مینیتودیو داشت.

Tascam Portaone Ministudio
Tascam Portaone Ministudio (اعتبار تصویر: Wikipedia).

چیزی که من در مورد آن بسیار هیجان زده بودم این بود که تاسکام پورتاون مینیستودیو به من توانایی ضبط چهار آهنگ برای هر آهنگ را داد (می خواستم تمام سازها را روی آهنگ هایم بنوازم)و آن ها را تنها با استفاده از یک کاست صوتی معمولی ضبط کنم. این کار را با استفاده از دو طرف کاست، دو طرف A و B انجام داد. از آنجا که هر طرف دو مسیر برای صدای استریو داشت، یک کانال راست و چپ، نتیجه این بود که هر کاست چهار مسیر به من داد.

با این حال، ارزان قیمت نبود.Sams ung Portaone Minitudio حدود 800 دلار یا بیشتر قیمت داشت. اما برای من این یک سرمایه گذاری بزرگ بود، چون بین سال های 1985 تا 1999 حدود 150 آهنگ یا بیشتر ضبط کردم.

با این حال، یکی از نکات منفی این بود که برای هر ضبطی که انجام می دادم، در نهایت به دو نسخه چهار آهنگه کاستا می رسیدم، که من نمی توانستم آن ها را بر روی هیچ چیزی بجز ضبط کننده تاسکام، و یک نسخه دو آهنگه میکس شده، که تقریبا می توانستم بر روی هر پخش کننده نوار کاست معمولی که در آن روزها فروخته می شد، پخش کنم. دلیل اینکه برای من مشکل بود این بود که باید مراقب باشم و هم نسخه چهار خطی و هم نسخه ترکیبی نهایی را حفظ کنم. و در طول سال ها، یکی از کارهایی که می خواستم انجام دهم، هر چند وقت یک بار، ترکیب دوباره آن آهنگ های اولیه بود.

به عنوان مثال، من می خواستم صداهای آهنگی را که در سال 1986 ضبط کردم به نام Heywire حذف کنم، زیرا صداهای آن در برخی نقاط بسیار بلند و تحریف شده بودند. با حذف صداها، می توانستم به وضوح صدای گیتار، کیبورد، درام و باس را بشنوم، که بسیار خشن و ناموزون به نظر می رسیدند، اما شدتی داشتند که مرا به یاد سال های نوجوانی ام می اندازد.

متاسفانه، من نه تنها ضبط چهار مسیر اصلی خود از هایور را از دست دادم، بلکه ضبط کننده چند مسیره تاسکام را نیز از دست دادم، که سال ها پیش شکست. بنابراین، حتی اگر نوار 4 خط اصلی را داشتم، نمی توانستم آن را دوباره ترکیب کنم.

اما پس از اعلام آهنگ جدید بیتلز، در این فکر بودم که آیا ممکن است نرم افزار صوتی فعلی، اپلیکیشن های موبایل ساخت موسیقی، یا سرویس های وب وجود داشته باشد که به من اجازه دهد کاری مشابه آنچه پیتر جکسون برای تعمیر ضبط اصلی جان لنونز انجام داد، انجام دهم. به عبارت دیگر، آیا سرویس های آنلاینی وجود داشتند که بتوانند با استفاده از هوش مصنوعی، نسخه نهایی آهنگ من را از آهنگ Heywire بگیرند و آهنگ های صوتی من را از آهنگ های پس زمینه جدا کنند؟

قوز من کام لا پرثمر شد. من از اینکه دیدم تنها یک راه حل وجود ندارد بلکه چندین راه حل از جمله اپلیکیشن های موبایل و سرویس های وب وجود دارد که از هوش مصنوعی برای جداسازی مسیرها استفاده می کنند، شگفت زده شدم. و در حالی که هیچ کدام از آن ها هنوز کامل نیستند، من بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم که آن هایی که امتحان کردم چقدر سریع و آسان کار کردند.

برای اهداف این مقاله من هم یک ابزار آنلاین و هم یک ابزار موجود به عنوان یک اپلیکیشن موبایل برای اندروید و iOS را امتحان کردم که در هر دو مورد نتایج متفاوتی به دست آمد.

به عنوان مثال در برخی از بخش ها، صداها به اشتباه با بخشی از آهنگ ساز پس زمینه ترکیب می شدند. همچنین، هر یک از این ابزارها فاقد کنترل های جامع برای بهبود جداسازی صدا از ریل های دستگاه هستند که کمی منطقی به نظر می رسد؛ زیرا آن ها برای جداسازی ریل ها به فرآیند خودکار هوش مصنوعی متکی هستند.

با این حال، با توجه به در دسترس بودن آسان این ابزارها من بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم که چگونه آن ها به سرعت و به راحتی صدای خواننده را از دیگر سازه ای مورد استفاده در آهنگ جدا می کنند.

حذف آواز آنلاین از طریق Media.io

Media.io Online Vocal Remover یک ابزار آنلاین رایگان است که می توانید از آن برای حذف صداهای مزاحم از یک مسیر استفاده کنید، البته ابتدا باید در این سرویس ثبت نام کرده و ایمیل خود را تایید کنید.

سپس، Media.io Online Vocal Remover را در مرورگر خود باز می کنید و روی دکمه Upload کلیک می کنید تا صدای موسیقی خود را از حافظه محلی وارد کنید. زمانی که تصمیم گرفتم صدا را از موسیقی جدا کنم، حدود 5 یا 6 دقیقه طول کشید تا سرویس آنلاین این وظیفه هوش مصنوعی را انجام دهد. همچنین این امکان را دارید که درام ها را از دیگر سازه ای موجود در آهنگ خود جدا کنید.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی مانند بیتلز
(اعتبار تصویر: Future )

برای امتحان رایگان Media.io Vocal Remover می توانید یک آهنگ را آپلود کرده و پس از ثبت نام در اکانت، آهنگ های جدا شده را دانلود کنید. پس از آن، شما دو گزینه برنامه پرداخت دارید که می توانید از بین آن ها برنامه اشتراک و برنامه پرداخت را انتخاب کنید. هر طرح هزینه را براساس دقایق سرویس محاسبه می کند یا مدت زمان فایل صوتی دانلود شده چند بار دانلود از یک فایل محاسبه نخواهد شد.

برنامه ماهانه از 9.99 دلار در هر ساعت (در ماه)به مدت 1 ساعت آغاز می شود. برای طرح پرداخت، قیمت گذاری از 19.99 دلار در ساعت به مدت 1 ساعت آغاز می شود.

حذف صدا از طریق برنامه iOS Bandlab

اگر ترجیح می دهید از یک اپلیکیشن استفاده کنید، ابزار Splitter BandLab را امتحان و توصیه می کنم. اگرچه Bandlab یک سرویس آنلاین هم دارد که می توانید از لپ تاپ یا دسکتاپ از آن استفاده کنید، اما ابزار Splitter در حال حاضر تنها در اپلیکیشن موبایل Bandlabs (iOS / اندروید)در دسترس است.

برای آپلود صدای خود، روی علامت بزرگ قرمز و سفید به علاوه در پایین برنامه ضربه بزنید و سپس ابزار Splitter (زیر Tools)را انتخاب کنید. سپس روی آیکون Import a Song ضربه بزنید، یک فایل صوتی را انتخاب کنید (چه از کتابخانه موسیقی اپل، چه از کتابخانه ویدئو و چه در یکی از پوشه های فایل)و فایل خود را در برنامه آپلود کنید.

اسکرین شات Bandlab
(اعتبار تصویر: Future )

اپلیکیشن Bandlab باید فایل ها را به صورت خودکار آنالیز کرده و آن ها را به چهار اسپیکر مجزا، درام، باس و… تقسیم کند. سپس می توانید هر یک از این مسیرها را به صورت انفرادی یا بی صدا کنید و سپس آن ها را از برنامه خارج کنید (مثلا روی دسکتاپ خود)یا آن ها را به صورت چهار مسیر جداگانه برای تغییر و ویرایش بیشتر در ضبط کننده چند مسیره Bandlabs باز کنید.

نکته جالب در مورد این اپلیکیشن موبایل رایگان بودن آن است. بنابراین، هیچ محدودیتی برای آپلود صدا و دانلود آهنگ ها وجود ندارد. با این حال، طبق تجربه من اپلیکیشن Bandlab به خوبی Media.io Vocal Remover در جداسازی صدا از موسیقی پس زمینه عمل نکرد. با این حال، آهنگ های مختلف بسته به تعداد سازها و کیفیت آهنگ ضبط شده، احتمالا نتایج متفاوتی خواهند داشت.

در حالی که این ابزارها هنوز نیاز به کار دارند، واقعیت این است که آن ها در حال حاضر بسیار قوی هستند و برای استفاده عمومی در دسترس هستند. به طور کلی، من خیلی خوشحال شدم که توانستم ضبط هایویر را از مرده ها برگردانم، درست مثل بیتلز.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *