پالم 2 چیست؟ هر آنچه باید در مورد مدل جدید هوش مصنوعی گوگل بدانید

پالم 2 چیست؟

“پالم 2” یک مدل جدید هوش مصنوعی از گوگل است، که امروز (دوشنبه ۱۰ اردیبهشت) در رویداد Google I/O توسط ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، معرفی شد. این مدل زبانی بزرگ هوش مصنوعی (LLM)، شامل مجموعه کاملی از محصولات هوش مصنوعی گوگل، از جمله چت بات بارد، خواهد بود. “پالم 2” به عنوان رقیب مستقیم مدل “GPT-4” از شرکت OpenAI در نظر گرفته شده است و در حال حاضر با نسخه‌های پولی “ChatGPT” و “Bing AI” از شرکت مایکروسافت رقابت می‌کند.

این مدل، بلوک‌ساز اصلی محصولات هوش مصنوعی گوگل خواهد بود و با استفاده از قابلیت‌های استدلال، زبان و کدنویسی گسترده، به عنوان یک LLM عمومی عظیم عمل خواهد کرد. همچنین، با تبدیل آن به LLM‌های کوچک‌تر، می‌توان از آن برای توسعه ابزارهای تخصصی هوش مصنوعی استفاده کرد. در حال حاضر، از این مدل در ابزارهایی مانند “M-PaLM 2″، یک ابزار هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری‌های پزشکی، و “Sec-PaLM”، یک ابزار هوش مصنوعی برای تشخیص تهدیدات امنیتی IT، استفاده شده است.

“پالم 2” دارای چهار زیرمدل (از بزرگ به کوچک) به نام‌های “یونیکورن”، “بیسون”، “اوتر” و “گکو” است. به طور کلی، با توجه به اطلاعاتی که اکنون در دسترس است، می‌توان به‌عنوان رقیبی جدی برای محصولات هوش مصنوعی شرکت OpenAI در نظر گرفت.

“پالم 2” چیست؟

گوگل، مدل پایه هوش مصنوعی خود را با نام “پالم 2” (PLM 2) برای پشتیبانی از محصولات هوش مصنوعی آینده‌اش، ارائه کرده است. برای توسعه این مدل، گوگل از یک مجموعه کامل از داده‌های هوش مصنوعی استفاده کرده است و به گفته شرکت، “پالم 2” در حال حاضر به صورت مخفیانه در گوگل بارد قرار دارد و برنامه‌های آینده‌ای برای ادغام آن در محصولات هوش مصنوعی گوگل را دارد.

گوگل، به‌طور رسمی اعلام نکرده است که “پالم 2” با چه تعدادی از پارامترهای زبانی آموزش دیده است، اما وعده داده است که این مدل، علاوه بر اینکه کارآمدتر و سریع‌تر از نسخه‌های قبلی خود خواهد بود، قابلیت‌های بهبودیافته‌ای نیز خواهد داشت.

“پالم 2″ به عنوان بلوک‌ساز اصلی محصولات هوش مصنوعی گوگل عمل می‌کند و با قابلیت‌های استدلال، زبان و کدنویسی گسترده، به‌عنوان یک LLM عمومی عظیم عمل خواهد کرد. به‌طور خاص، این مدل می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای توسعه ابزارهای تخصصی هوش مصنوعی استفاده شود.”

“پالم 2”: افزایش توانایی های زبانی، استدلال منطقی و کدنویسی

“پالم 2” (PLM 2)، اولین مدل هوش مصنوعی است که توانسته است تقویت جدی در زمینه زبان داشته باشد. این مدل بر روی بیش از 100 زبان آموزش دیده و با توجه به اصطلاحات، اشعار و معماها، قابلیت ترجمه دقیق تری را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، “پالم 2” قابلیت های استدلال منطقی را نسبت به نسخه قبلی خود افزایش داده است. این قابلیت بر روی عبارات ریاضی و مجلات علمی آموزش داده شده و اکنون می‌تواند مسائل منطقی پیشرفته را حل کند و مراحل آن را به شکل نموداری توضیح دهد. این ویژگی، برای معلمان و دانش‌آموزان ریاضی، بسیار مفید واقع می‌شود.

همچنین، “پالم 2” در حال ارتقا کدنویسی است و بر روی بیش از 20 زبان برنامه‌نویسی آموزش دیده است. این قابلیت، به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد که در زبان‌های مختلف کد بنویسند و اشکال زدایی کنند. همچنین، “پالم 2” قابلیت ارائه مستنداتی را دارد که توضیح می‌دهد که در زبان‌های مختلف چه کاری انجام شده است.

“پالم 2” در نسخه سبکتر خود با نام “Gecko”، به عنوان یک اپلیکیشن تعاملی قابل اجرا است و می‌تواند در گوشی‌های اندرویدی استفاده شود. این نسخه، در هر ثانیه 20 توکن را پردازش می‌کند و برای کاربران علاقه‌مند به هوش مصنوعی، یک پیشرفت واقعی به حساب می‌آید.

استفاده از “پالم 2” در محصولات گوگل

Google Bard AI
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

علاوه بر اینکه قدرت می دهد به گوگل بارد، PLM 2 در 25 محصول مختلف گوگل استفاده شده است که بسیاری از مردم روزانه از آن ها استفاده خواهند کرد. این شامل اپلیکیشن های اندروید، یوتیوب و فضای کاری مانند جیمیل، گوگل داکس و غیره میشود. چه آن را بشناسید و چه نشناسید، احتمال است که اگر با یک محصول گوگل تعامل داشته باشید، از PLM 2 استفاده می کنید.

همانطور که قبلاً گفته شد، PLM 2 را می توان برای استفاده های خاص تنظیم کرد. M-PLM 2 یک ابزار هوش مصنوعی برای تشخیص پزشکی است که توسط گوگل توسعه داده شده و به گفته گوگل، میتواند در سطح متخصص در ایالات متحده عمل کند. پس از آن Sec-PLM وجود دارد که یک نسخه از PLM 2 است که گوگل برای شناسایی تهدیدات امنیت سایبری آن را تنظیم کرده است.”

انتظار دیگری از هوش مصنوعی گوگل در I/O 2023 چیست؟

گذشته از PLM 2، انتظار داریم گوگل بارد چندین ارتقا داشته باشد. یک روز قبل از I/O 2023، برنامه بازی هوش مصنوعی گوگل به بیرون درز کرد و نسخه ای ارتقا یافته از گوگل بارد را عرضه کرد که می توانست قابلیت های چندوظیفگی داشته باشد.

همچنین انتظار می رود گوگل قابلیت های هوش مصنوعی تولیدی خود را در اپلیکیشن های Workspace از جمله تولید الگو در Sheets و تولید تصویر در محصولات Slides و Meet گسترش دهد. این اتفاق در پی معرفی ویژگی های مشابه هوش مصنوعی در جیمیل و گوگل داکس در اوایل سال جاری میلادی رخ می دهد.

با اعلام محصولات و پیشرفت های هوش مصنوعی باید بیشتر بدانیمپس حتما با پوشش Google I/O 2023 همراه باشید تا هیچ کدام از اطلاعیه های رسمی گوگل را از دست ندهید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *