گوگل در حال کنار گذاشتن رمز عبورها و جایگزین کردن آنها با کلیدهای عبور هستند

گوگل گذرواژه‌ها را از بین می‌برد و کلیدهای عبور را جایگزین می‌کند

گوگل اعلام کرده است که با هدف جلوگیری از استفاده مجدد از رمز عبور، فیشینگ و دزدیده شدن توسط هکرها، پشتیبانی از کلیدهای عبور را برای تمام حساب‌های گوگل فعال کرده است.

با این تغییر، پس از ورود به حساب کاربری گوگل، دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور یا استفاده از تایید هویت در سرویس‌های گوگلی مانند جیمیل، گوگل درایو، گوگل داکس و سایر محصولات گوگل نیست.

به گزارش BleepingComputer، کریستان برند و سریرام کاررا، مدیران محصولات گوگل، در یک پست وبلاگی توضیح دادند که اکنون کاربران می‌توانند به جای استفاده از رمز عبور، از کلیدهای عبور در سرویس‌های گوگل استفاده کنند تا تجربه بدون رمز عبوری داشته باشند.

برخلاف رمزهای عبور، که شما باید آن‌ها را به خاطر بسپارید یا در یکی از بهترین مدیران رمز عبور ذخیره کنید، گوگل اعلام کرده است که پس از اضافه شدن رمز عبور به حساب کاربری گوگل، آن رمز عبور به طور خودکار به دستگاه‌های شما، از جمله کامپیوتر، تبلت و گوشی هوشمند شما متصل خواهد شد. با این روش، شما می‌توانید با باز کردن قفل دستگاه خود با استفاده از رمز PIN یا بیومتریک هایی مانند اثر انگشت یا تشخیص چهره به حساب خود دسترسی داشته باشید.

چه چیزی کلیدهای عبور را بهتر از رمز عبور می کند

ورود به سیستم هولوگرافیک بالای صفحه کلید لپ تاپ
(اعتبار تصویر: Song_about_summer / Shutterstock)

یکی از مزایای استفاده از رمزعبورها این است که هر یک از آن‌ها یک کلید دیجیتال منحصربه‌فرد دارند که امکان استفاده مجدد از آن‌ها وجود ندارد. این مسئله می‌تواند در مبارزه با حملات فیشینگ تفاوت زیادی به وجود آورد. علاوه بر این، از آنجایی که رمزعبورها به‌جای ذخیره شدن روی سرورهای شرکت، رمزگذاری شده روی دستگاه‌های شما ذخیره می‌شوند، نمی‌توان آن‌ها را به راحتی در صورت رخنه به دست آورد.

با استفاده از احرازهویت بیومتریک، PIN یا الگوها برای ورود به سیستم، دیگر نیازی به ایجاد رمزهای عبور قوی و پیچیده یا حتی به یاد سپردن آن‌ها نخواهید داشت. رمزعبور برای کار به کلید عمومی و خصوصی وابسته است، اما در حالی که کلید عمومی روی سرورهای شرکت ذخیره می‌شود، کلید خصوصی در دستگاه شما باقی می‌ماند و به راحتی قابل دزدیدن نیست.

هنگامی که شما با استفاده از رمزعبور وارد سیستم می‌شوید، تنها اطلاعات به‌اشتراک‌گذاشته‌شده با گوگل، کلید عمومی و امضای مورد استفاده برای تأیید کلید خصوصی شما هستند. خوشبختانه، هیچ‌گونه اطلاعات بیومتریک شما در این فرآیند شرکت نمی‌کنند.

در صورتی که دستگاهی که رمز عبور شما را نگه می‌دارد، گم شده باشد نیاز به نگرانی نیست، زیرا رمز عبور شما به صورت پشتیبانی شده در فضای ابری ذخیره شده و با دستگاه جدیدی که به آن وصل می‌شود، همگام‌سازی می‌شود. برای بازیابی رمز عبور، تنها نیاز است که پسورد یا الگوی صفحه قفل قدیمی خود را از گوشی هوشمند قبلی‌تان به دست آورید. این کار به سادگی قابل انجام است.

نحوه تنظیم رمز عبور برای حساب Google خود

تصویری که نحوه عملکرد کلیدهای عبور با حساب‌های Google را نشان می‌دهد
(اعتبار تصویر: Google)

در حال حاضر، گوگل امکان استفاده از رمز عبور را به عنوان یکی از گزینه های ورود به حساب کاربری خود ارائه می دهد. با این حال، این روش به دلیل زمان بر بودن تنها به انتقال به این روش ورود محدود نمی شود و رمزهای عبور و تایید دو مرحله ای همچنان برای حساب های گوگل قابل استفاده هستند.

کلید های عبور در حال حاضر در دسترس هستند و می توانید آن ها را برای خود امتحان کنید. با این حال، هنوز امکان استفاده از آن ها با حساب کاربری خود را نخواهید داشت چرا که هنوز با حساب های Google Workspace پشتیبانی نمی شوند. در صورتی که رمزهای عبور برای Google Workspace در دسترس قرار بگیرند، یک مدیر در شرکت شما باید آن ها را فعال کند تا شما بتوانید از آن ها استفاده کنید.

با توجه به اینکه گوگل، مایکروسافت، اپل و بسیاری دیگر از غول های فن آوری پذیرفته و پشتیبانی از رمزهای عبور را آغاز کرده اند، می توانیم در آینده نزدیک شاهد ناپدید شدن رمزهای عبور به طور کامل باشیم.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *