Google Bard با هوش مصنوعی جِمای (Gemini) از رقیب خود ChatGPT پیشی می گیرد

Google Bard با هوش مصنوعی جِمای (Gemini) از رقیب خود ChatGPT پیشی می گیرد

گوگل از امروز مدل جدید زبان هوش مصنوعی Gemini خود را به چت ربات Bard اضافه می کند و آن را در سطحی مشابه با نسخه رایگان ChatGPT قرار می دهد.

گوگل از امروز مدل نسل بعدی هوش مصنوعی خود را با نام جمینی (Gemini) به چت بات خود می آورد. این شرکت می گوید هم عملکرد و هم توانایی استدلال بارد را به طور قابل توجهی بهبود خواهد داد و به آن توانایی درک تصاویر، متن، کد، صوت و تصویر به صورت بومی را خواهد داد.

برخی گمانه زنی ها حاکی از آن بود که این نسخه به دلیل مشکلات مربوط به درک زبان های خاص به تاخیر خواهد افتاد و نسخه جدید تنها به زبان انگلیسی در دسترس خواهد بود. با این حال، گوگل در طی یک تماس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که در چندین زبان به خوبی کار می کند.

گوگل هشت ماه پیش چت بات خود را به عنوان یک آزمایش و در پاسخ به موفقیت ChatGPT راه اندازی کرد. این سومین مدلی است که از زمان عرضه این ابزار پشتیبانی می کند و با LaMDA شروع شده و در تابستان که این ابزار عرضه شد به PaLM 2 ارتقا پیدا کرد و حالا نوبت به جمینی رسیده است.

سیسی هسیائو، معاون گوگل بارد گفت که در ارزیابی های کورکورانه با تسترهای شخص ثالث، بارد به عنوان برترین چت بات رایگان انتخاب شد.

جمینی چیست؟

گوگل جمینی در سه اندازه مدل عرضه می شود
(اعتبار تصویر: Google)

جمینی به سه نسخه تقسیم می شود: نانو که روی دستگاه های موبایل اجرا خواهد شد، پرو که برای قدرت بخشیدن به بارد مورد استفاده قرار می گیرد و اولترا که سال آینده عرضه خواهد شد و یک بارد پیشرفته جدید را قدرت می بخشد.

گوگل می گوید جمینی پرو به خوبی یا بهتر از GPT – 3.5، مدل OpenAI که به نسخه رایگان ChatGPT قدرت می دهد، عمل می کند. در این مطلب به مقایسه جی 4 اولترا با جی 4 نمی پردازیم و تنها بیان می کنیم که در بنچمارک های کلیدی از تمام مدل های موجود در بازار بهتر عمل می کند.

جمینی می تواند دنیای اطراف ما را به شیوه ای که انجام می دهیم درک کند و هر نوع ورودی و خروجی را جذب کند. دمیس هاسابیس، مدیرعامل گوگل دیپ مایند گفت: نه فقط متن مانند بیشتر مدل ها بلکه کد، صوت، تصویر و ویدئو نیز وجود دارد.

چگونه بارد را تغییر خواهد داد؟

بارد از زمان عرضه به تدریج بهبود یافته است و برخی ویژگی های چند وجهی مانند تجزیه و تحلیل محتویات یک تصویر به آن اضافه شده است. همچنین قابلیتی به آن اضافه شده که به کمک آن می توانید پروازها را چک کنید، محتویات یک ویدیوی یوتیوب را مرور کنید یا ایمیل های خود را چک کنید.

با جمینی این اتفاق کاملا جدید می شود. در حالی که ممکن است در ظاهر تفاوتی نداشته باشد، اما در زیر کاپوت موتور قدرتمندتری قرار خواهد گرفت که به گفته گوگل، حداقل با نسخه رایگان ChatGPT قابلیت های بهتری خواهد داشت.

این محصول بر پایه نسخه بهینه سازی شده جمینی پرو به زبان انگلیسی ساخته شده است و زبان های دیگر در سال جدید میلادی از راه می رسند. این امر قابلیت های استدلال، برنامه ریزی و درک آن را نسبت به نسخه قبلی ساخته شده بر پایه PLM 2 بهبود می بخشد.

انتشار اولیه تنها با اپ های مبتنی بر متن کار خواهد کرد اما از آنجایی که جمینی از پایه ساخته شده تا چندوجهی باشد، سال آینده رسانه های دیگر نیز از راه خواهند رسید.

بعد چه می شود؟ بارد پیشرفته

گوگل می گوید Gemini سال آینده در Bard چند وجهی خواهد بود
(اعتبار تصویر: Gemini viewing images)

سال آینده میلادی گوگل نسخه جدیدی از چت بات خود را با نام Bard Advanced عرضه می کند. هنوز مشخص نیست که آیا این یک سرویس پولی در همان خطوط اچ تی سی وان پلاس خواهد بود یا خیر اما این محصول با نام اچ تی سی یو اولترا، قدرتمندترین نسخه از مدل اج کار خواهد کرد.

جمینی اولترا برای کاره ای بسیار پیچیده و درک و عمل سریع انواع مختلف اطلاعات ساخته شده بود که روی قدرتمندترین تراشه های شبکه مراکز داده گوگل اجرا می شد.

سیسی شیائو گفت: «در ارزیابی‌های کور با ارزیابان شخص ثالث، Bard اکنون محبوب‌ترین چت‌بات رایگان در مقایسه با سایر گزینه‌های پیشرو است.»

گوگل می‌گوید Bard Advanced دسترسی کاملی به تمام قابلیت‌های Gemini Ultra را ارائه می‌دهد، اما ابتدا نیاز به بررسی‌های ایمنی و آزمایش‌های بیشتری است. شیائو گفت: «این با رویکرد جسورانه و مسئولانه‌ای که از زمان راه‌اندازی Bard اتخاذ کرده‌ایم، همسو است.»

او افزود: با جمینی، یک قدم به چشم انداز ما برای تبدیل شدن برد به بهترین هم کار هوش مصنوعی در جهان نزدیک تر شدیم. ما هیجان زده هستیم که آخرین پیشرفت ها را به بار بیاوریم و ببینیم چگونه از آن برای ایجاد، یادگیری و اکتشاف استفاده می کنید.

جمینی نیز اوایل سال آینده از طریق هوش مصنوعی Duet به Google Workspace می آید این کار امکان ساخت متن و تصاویر با جزئیات بیشتر را با Docs، Sheets و Slides فراهم می کند. این شرکت همچنین در حال آزمایش آن در جستجو برای سرعت بخشیدن به نتایج و امکان جستجوهای پیچیده تر است.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *