پنج کاربرد برجسته هوش مصنوعی در حال حاضر از کشف و تولید داروها تا دنیای مُد و بازی‌های چندجانبه

5 کاربرد شگفت انگیز هوش مصنوعی در حال حاضر

استفاده از چت‌جی‌پی‌تی و میدنایت خوشایند است. اما آیا این نکته را می‌دانستید که شرکت‌های بزرگ در حال حاضر از هوش مصنوعی تولیدکننده برای تغییر رویکرد کاری خود استفاده می‌کنند؟

تحقیقات حاکی از این است که هوش مصنوعی تولیدکننده (AI)، الگوریتم‌هایی دارند که محتوای جدید را ایجاد می‌کنند. این ایجاد می‌تواند به متون، صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی و سایر موارد اشتباه نشود. هر چند هنوز نمی‌توان به طور دقیق آینده را پیش‌بینی کرد، اما پیشرفت‌های چشمگیری در مدل‌های هوش مصنوعی رخ داده است. برخی از این برنامه‌ها نشان داده‌اند که توانایی‌هایی را دارند که مورد نیاز برای تغییر کامل رویکرد کسب‌وکار شرکت‌ها را دارا هستند.

ما به بررسی پنج صنعت مختلف پرداخته‌ایم تا مشاهده کنیم چگونه در حال حاضر از هوش مصنوعی تولیدکننده برای کشف‌های جدید، بهبود عملکرد و تغییر در تعامل کاربر با محصولات خود استفاده می‌کنند. اطمینان داریم که تحت تأثیر هوش مصنوعی تولیدکننده، دنیای ما را شگفت‌زده خواهید کرد.

1- کشف و تولید داروها

آزمایشگاه رباتیک با هوش مصنوعی Insilico Medicine
(اعتبار تصویر: Insilico Medicine)

در ژوئن ۲۰۲۳، اولین دارویی توسط هوش مصنوعی تولید شد و وارد آزمایش‌های بالینی با بیماران انسانی شد. شرکت اینسیلیکو مدیسین، یک استارتاپ تکنولوژی زیستی مستقر در هنگ کنگ، یک دارو برای درمان فیبروز ریه‌ای ایدیوپاتیک تولید کرد. انگیزه‌ای برای شگفت‌زدگی وجود دارد، حتی موسس این شرکت، الکس ژورونکوف، از پیشرفت‌های غیرمنتظره هوش مصنوعی تعجب کرد.

سفر شرکت اینسیلیکو در این راه از سال ۲۰۲۰ آغاز شد. این مسیر آسان نبود، اما هوش مصنوعی بسیاری از فشارها را بر عهده گرفت. این شرکت هر مرحله از فرآیند کشف دارو را با کمک هوش مصنوعی تولیدکننده انجام داد. از تشخیص مولکولی که ممکن است داروی مورد نظر باشد، تا تولید لیستی از داروهای جدید که می‌توانند به این هدف دست پیدا کنند. با استفاده از این لیست، هوش مصنوعی تخمین می‌زند که هر یک از این داروهای نامزد چه کارایی دارند. نمونه‌ای که تولید شد، در آزمایش‌های بالینی با انسان‌ها به کار می‌رود.

بدون هوش مصنوعی، این فرآیند بیش از ۴۰۰ میلیون دلار هزینه داشت و تا ۶ سال طول می‌کشید. با استفاده از هوش مصنوعی تولیدکننده، شرکت اینسیلیکو تقریباً در یک سوم زمان و یک دهم هزینه انجام می‌دهد.

نتایج آزمایش‌های بالینی برای داروهای اینسیلیکو باید در سال آینده منتشر شوند و پیش‌بینی می‌شود که اگر همه چیز به خوبی پیش‌برود، این دارو چند سال پس از آن در دسترس بیماران قرار خواهد گرفت.

2- تولید موسیقی

ماشین بنتلی در جاده ای کنار ساحل
(اعتبار تصویر: Bentley)

بیشتر ما یک موسیقی واقعی را در ذهنمان پخش می‌کنیم تا همراه ماموریت‌هایمان باشد. شاید از یک جفت هدفون با کیفیت استفاده کنیم تا موسیقی‌ای متناسب با لحظه خود پخش کنیم. هر چند، این موسیقی در حال تغییر به سمت شخصی‌تر شدن است.

همانطور که تکنولوژی یادگیری عمیق می‌تواند تصاویر را تولید کند تا تصاویر بیشتری ایجاد شوند، هوش مصنوعی نیز می‌تواند موسیقی تولید کند. اما آموزش موسیقی به هوش مصنوعی نسبت به تصاویر دشوارتر است. این به دلایل متعددی برمی‌گردد، به خصوص به این خاطر که یادگیری در مورد صدا مسئله‌ای پیچیده است. تولید چند ثانیه موسیقی معادل تولید تصویر بزرگی است.

با این حال، استارتاپ موسیقی LifeScore با برند بنتلی توانسته است با ساخت یک مدل هوش مصنوعی، موسیقی را به‌طور مخصوص به سبک رانندگی هر فرد ایجاد کند. این سفر در زمان واقعی به شدت شخصی‌سازی خواهد شد، زیرا موسیقی به تناسب چگونگی و مکان رانندگی واکنش نشان می‌دهد. همچنین شرایط محیطی را نیز در نظر می‌گیرد.

LifeScore کتابخانه صوتی خود را با استفاده از صداهای واقعی ایجاد کرده است، سواء نوازنده‌ای است که ساز خود را در استودیو نوازش می‌دهد یا یک مهندس صدا که صدای جریان آب در جنگل را ضبط می‌کند. هوش مصنوعی با ترکیب این بلوک‌های مختلف هر بار با روش‌ها و ترکیبات متفاوتی می‌تواند موسیقی را تولید کند.

3- بهبود بیمه خودرو

ساختمان PWC در سن خوزه، کالیفرنیا
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

قبل از اینکه برای سفری با بنتلی خود به راه بیفتید و به آهنگ سفارشی خود گوش دهید، باید بیمه مناسب برای خودروتان را تهیه کنید. همچنین هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند.

شرکت مشهور حسابداری PwC می‌خواست متوجه شود آیا هوش مصنوعی تولیدکننده می‌تواند به یکی از مشتریانش در زمینه بیمه کمک کند یا خیر. پاسخ مثبت بود.

مشتری این شرکت یک تیم ارزیاب ویژه دارا بود که مسئول ارزیابی تصاویر خودروها برای تشخیص و ارزیابی آسیب‌های قطعات بدنه بود. این مسئله توسط PwC به‌عنوان یک فرصت برای به‌کارگیری هوش مصنوعی تولیدکننده مورد بررسی قرار گرفت.

PwC با همکاری مشتری خود، سه مدل هوش مصنوعی ایجاد کرد تا در این زمینه از بیمه خودرو کمک کند. اولین مدل آسیب را تشخیص می‌دهد و خودروها را به دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم می‌کند، دومین مدل آسیب‌های موجود را به اجزای جداگانه ترجمه می‌کند و سومین مدل تصاویر خودروهای مشابه (آسیب‌دیده و سالم) را بازیابی می‌کند تا ارزیابان بتوانند تصمیم بگیرند که آیا آسیب واقعی دیده شده است یا خیر. هوش مصنوعی به گونه‌ای عالی عمل می‌کرد که حتی جزئیاتی را که ابتدا توجه نشده بود، تشخیص می‌داد.

PwC تخمین می‌زند که پیاده‌سازی کامل این فرآیند بهره‌وری مشتری را تا ۲۹ درصد افزایش می‌دهد. آینده‌ای که در آن این فناوری در صنعت بیمه گسترش پیدا می‌کند، دست‌نیافتنی نیست.

4- ایجاد روند مد دیجیتال

یک کت واک مد خارج از تمرکز
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

شهرهای لندن، پاریس و نیویورک، حالا می‌توانند تبدیل به پلهایی برای جلب روند مدی جدید شوند، که هوش مصنوعی Generative آن را به واقعیت می‌کشاند.

در این روند، از هوش مصنوعی Generative برای ایجاد یک مدل مجازی واقع‌گرا استفاده شد. این مدل، از طراحی‌های منحصر به فرد طراحان معروف مانند میو میو و بالنسیا الهام گرفته شده بود تا نشان دهد که چگونه ترکیبی از ایده‌های خلاقانه و تکنولوژی می‌تواند به وجود آید. این تجربه تعاملی از همکاری بین تکنولوژی افکت‌های واقعیت مجازی و هوش مصنوعی آتارا با همکاری آژانس نوآوری مد کالج مد لندن (FIA) به وجود آمد.

فرآیند ایجاد این مدل به این صورت بود: ابتدا مفاهیم طراحی که مدل‌های مختلف هوش مصنوعی روی آنها آموزش دیده بودند، تولید شد. سپس این مدل‌ها، لباس‌ها و محیط‌های هوش مصنوعی تازه‌ای را که ایجاد شده بودند، در بالای تصاویر آرشیو یک برنامه مد واقعی قرار گرفتند.

هدف نهایی این پروژه ایجاد ابزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا نام یک طراح معروف یا توصیفی از یک سبک را وارد کنند و سپس ویدیویی از یک شخصیت با لباس‌های تازه‌ای که ایجاد شده‌اند، تماشا کنند.

5- ساخت بازی‌های چندجانبه جدید

گرافیک بازی Justice Mobile
(اعتبار تصویر: NetEase)

وقتی شما یک بازی ویدیویی بازی می‌کنید، هر دفعه با داستان‌ها و ماموریت‌های مختلفی روبرو می‌شوید. تعامل با شخصیت‌های غیرقابل تفاوت (NPC) به گونه‌ای است که به نوعی با دوستانتان در حال گفتگو هستید. اما این تنها یکی از بهبودهایی است که هوش مصنوعی مولد به دنیای صنعت بازی وارد می‌کند.

هر چند تاکنون بازی‌های AAA به طور کامل توسط هوش مصنوعی مولد تغییر نکرده‌اند، شرکت بازی‌سازی چینی NetEase اعلام کرده است که مبلغی حدود ۹۷ میلیون دلار را برای توسعه بازی آنلاین چندنفره مبتنی بر هوش مصنوعی برای دستگاه‌های موبایل سرمایه‌گذاری کرده است.

با استفاده از هوش مصنوعی، NPC‌های بازی به شکلی واقع‌گرا‌تر طراحی می‌شوند و به طور دقیق‌تر به اعمال و تصمیمات بازیکنان واکنش نشان می‌دهند. توسعه‌دهنده‌های بازی در بیانیه‌ای که تاریخ انتشار بازی را تا تاریخ ۳۰ ژوئن اعلام کرده‌اند، اظهار داشته‌اند که هر اقدامی که بازیکنان انجام می‌دهند، ممکن است بر روی نقشه بازی، ترتیب جهان بازی و حتی پایان NPC‌ها تاثیر بگذارد.

دنیل احمد، مدیر شرکت تحلیلگر بازی‌های ویدیویی نیکو پارتنرز، در مورد استفاده از ChatGPT برای ایجاد تعاملات منحصر به‌فرد بازیکن-NPC نوشته است. این تکنولوژی با تولید مکالماتی که به طور کامل، احساسی و تاثیرگذار هستند، تجربه‌ی بازی را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، می‌توانید به یک شخصیت در بازی بگویید که خانه‌اش آتش گرفته و او به خانه حمله می‌کند، یا بین دو NPC که عاشق هم هستند، داستان‌های تنش‌آفرینی ایجاد کنید.

بازیکنان می‌توانند با وارد کردن متن یا صدا، به تعامل با NPC‌ها پرداخته و به داستان بازی رنگ بدهند.

شرکت NetEase اعلام کرده است که ابتدا این بازی در چین منتشر خواهد شد و نسخه‌ی جهانی در حال طراحی است، اما هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار جهانی تعیین نشده است.

آینده هوش مصنوعی مولد

پنج مورد استفاده از هوش مصنوعی مولد که در مورد آنها صحبت کردیم، تنها بخش کوچکی از امکانات این فناوری هستند. این امکانات می‌توانند به طور مثبت و منفی، نحوه کار انجام‌شده در صنایع مختلف را بهبود بخشند.

هر چند مدل‌های فعلی بیشتر کارهای انسانی را بهبود می‌بخشند تا جایگزین آنها شوند، اما نگاه به آینده و توسعه نسخه‌های بهبودیافته‌تر این تکنولوژی نیز اهمیت دارد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *