همه آنچه در مورد هدست واقعیت مجازی Meta Quest Pro میدانیم

تیزر هدست واقعیت مجازی Project Cambria

هر آنچه در مورد هدست واقعیت مجازی بعدی Meta شنیده ایم

Meta Quest Pro را می توان هدست واقعیت مجازی بعدی Meta Quest دانست. گفته می شود این دستگاه به همراه یک پروژه احتمالی به نام Project Cambria عرضه خواهد شد؛ دستگاهی مرموز که گمان می رود در ماه اکتبر سال جاری میلادی به بازار عرضه شود. براساس شایعات فعلی Meta Quest Pro و پروژه Cambria احتمالا همان دستگاه واقعیت مجازی تمام عیار هستند.

آنچه می دانیم: متا (فیسبوک سابق)در حال کار بر روی نسخه ی جدیدی از هدست های واقعیت مجازی Oculus Meta Quest 2 (در حال حاضر Meta Quest ۲) است که قیمتی بیشتر از بهترین هدست واقعیت مجازی خواهد داشت و با سنسورهای پیشرفته ای که برای متاورس در نظر گرفته شده، همراه خواهد بود. این هدست همچنین از تجربیات منحصر به فرد واقعیت ترکیبی پشتیبانی خواهد کرد تا قیمت بالاتر را توجیه کند.

در حال حاضر، متا برنامه های سخت افزاری واقعیت مجازی خود را برای ارائه یک هدست جدید در سال ۲۰۲۲ ترسیم کرده است. در حال حاضر به نظر می رسد که کوئست پرو همان هدست است و نه آکیولس کوئست ۳.

این تمام چیزی است که در مورد Meta Quest Pro شنیده ایم، از تاریخ عرضه و قیمت احتمالی گرفته تا طراحی و ویژگی های خاص.

آخرین اخبار Meta Quest Pro (11 شهریور به روز رسانی شد)

  • Meta Quest Pro احتمالاً دارای تراشه Snapdragon خواهد بود زیرا Meta به تازگی برای چیپست های Qualcomm برای دستگاه های Quest VR خود ثبت نام کرده است .
  • به نظر می رسد یک افشای جدید تأیید می کند که هدست واقعیت مجازی آینده نام Meta Quest Pro را خواهد گرفت
  • مارک زاکربرگ تایید کرده است که هدست VR بعدی متا در ماه اکتبر عرضه خواهد شد و “تماس چشمی” را به واقعیت مجازی خواهد آورد.
  • Meta Quest Pro و Project Cambria احتمالاً یکی هستند و قیمت هدست واقعیت مجازی ممتاز 1500 دلار پیش بینی می شود .
  • Meta Quest Pro احتمالاً در 25 اکتبر 2022 در دسترس خواهد بود و پیش‌سفارش‌ها احتمالاً از Meta Connect شروع می‌شود.

Meta Quest Pro در برابر پروژه کامبریا

مارک زاکربرگ در جریان رویداد رونمایی از پروژه کامبریا گفت: ” این کوئست بعدی نیست و با کوئست سازگار خواهد بود، اما کامبیا محصولی کاملا جدید و پیشرفته خواهد بود.”

معلوم شد که این – به احتمال زیاد – کاملا درست نیست. آخرین شنیده ها و شایعات منتشرشده از سوی افشاگر معروف، برد لینچ، حکایت از این دارد که Meta Quest Pro و Project Cambria به عنوان یک دستگاه عرضه می شوند.

به نظر می رسد افشاگری اخیر، نام Meta Quest Pro را تایید می کند. باتوجه به تایید عرضه هدست بزرگ بعدی Quest Pro در ماه اکتبر توسط زاکربرگ، به نظر می رسد که Quest Pro محصول سخت افزاری بعدی خواهد بود.

گفته می شود که Meta Quest Pro یک دستگاه دو نمایشگره با قیمت ۱۵۰۰ دلاری است. این موضوع آن را در دسته بندی متفاوتی نسبت به Meta Quest 2 قرار می دهد و احتمالا هدف آن توسعه دهندگان و کاربران سازمانی است نه گیمرها و مصرف کنندگان. با این حال، به نظر می رسد که با بهترین بازی های آکیولس کوئست ۲ کار خواهد کرد و در نتیجه ممکن است به طور کامل از برند کوئست جدا نشود.

سایر محصولات Quest 2

تاریخ انتشار Meta Quest Pro

مارک زاکربرگ در گفتگویی با جو روگان تایید کرد که هدست واقعیت مجازی بعدی آکیولس در ماه اکتبر سال جاری عرضه خواهد شد. این موضوع با کنفرانس سالانه کانکت که هر سال در ماه اکتبر برگزار می شود، ارتباط دارد و می توانیم شاهد عرضه هدست در این رویداد باشیم. ما هنوز تاریخ مشخصی برای این رویداد یا عرضه نداریم.

یکی از افشاگران به نام برد لینچ، تاریخ انتشار Meta Quest Pro را ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲ اعلام کرده است و پیش سفارش های آن در جریان نطق اصلی مدیرعامل Meta یعنی مارک زاکربرگ در جریان کنفرانس Meta Connect در دسترس قرار گرفت.

در گزارش قبلی The Information ادعا شده بود که این هدست در ماه سپتامبر از راه می رسد و پس از آن سه هدست دیگر در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ عرضه خواهند شد.

قیمت Meta Quest Pro

آکیولس کوئست پرو قطعا یکی از بهترین هدست های واقعیت مجازی است و ارزان قیمت نخواهد بود.

زاکربرگ در یک رویداد خبری گفت که پروژه Cambria “یک محصول رده بالا خواهد بود و در انتهای طیف قیمتی قرار خواهد گرفت” و به نظر می رسد که تست ویژگی ها و قابلیت های جدید در حال حاضر بیشتر از مقرون به صرفه بودن اولویت بندی شده است، و زاکربرگ گفت که Cambria راهی برای پیمودن دارد تا این شرکت بتواند ” به نقاط قیمتی که ما با Quest هدف قرار داده ایم برسد.”

به نظر می رسد زاکربرگ با این اظهارات هیچ کس را گمراه نکرده است. آخرین شایعات از عرضه کوئست پرو با بسته ای ۱۵۰۰ دلاری حکایت دارند که شامل هدست، کنترلر، پد شارژ و کابل می شود. همچنین گفته می شود که این کنترلرها به عنوان بخشی از یک بسته ۳۰۰ دلاری با یک داک شارژ به فروش خواهند رسید.

این برچسب قیمت ۱۵۰۰ دلاری انتظارات قبلی را از آب در می آورد. اندرو بوسورث (Andrew Bosworth)، رئیس آزمایشگاه های واقعیت مجازی فیسبوک در پاسخ به این سوال به عرضه کوئست پرو با برچسب قیمت ۶۰۰ دلاری اشاره کرده بود. این اطلاعات بعدا خبر از برچسب قیمت ۷۹۹ دلاری دادند که برچسب قیمتی جدید تقریبا دو برابر آن است.

اگر Quest Pro واقعا گران قیمت باشد، یکی از بهترین دستگاه های موجود در بازار خواهد بود که بسیار بالاتر از قیمت ۹۰۰ دلاری HTC Vive Cosmos Elite یا حتی ایندکس والو ۱۰۰۰ دلاری است.

طراحی Meta Quest Pro

همانطور که مشاهده می کنید، این هدست شبیه به اکثر هدست های واقعیت مجازی مدرن است که با یک پوشش برای چشمان شما، یک بند که دور سر قرار می گیرد و یک جفت کنترلر تکمیل می شود. دستگاهی که مشاهده می کنید، مشکی رنگ است؛ هرچند که این موضوع می تواند تنها یک ابزار مرموز باشد و بیشتر به منظور ایجاد جلوه ای واقعی از دستگاه در نظر گرفته شده است.

سوال مهمی که در مورد طراحی آکیولس کوئست پرو خواهیم داشت، وزن و راحتی است، به خصوص اگر دستگاهی باشد که می خواهیم از آن برای کار تمام روز در آکیولس استفاده کنیم. متا از تلاش های خود برای آسان تر کردن استفاده از سخت افزارهای واقعیت مجازی برای مدت زمان طولانی تر خبر داده است.

آنجلا چانگ، رئیس دستگاه های واقعیت مجازی در متا می گوید: “ما محدودیت های فن آوری نمایشگر و فرم فاکتور را با چیزی به نام” اپتیک پنکیک ” کنار می زنیم”.

رندر های Oculus quest pro پروژه project cambria

در ماه آوریل، “برد لینچ” (Brad Lynch)، یکی از افشاگران، تصاویر رندرشده ای از پروژه کامبیا (Cambria)به اشتراک گذاشت که ادعا می کند “۲۵۰ درصد” از آنها مطمئن است.

گزارش گسترده The Information در مورد هدست Cambria ادعا می کند که باتری بزرگ تری نسبت به کوئست ۲ عرضه خواهد شدکه به دلایل راحتی در پشت هدست قرار گرفته است. این گزارش همچنین ادعا می کند که سخت افزار ردیابی چشم و صورت وجود خواهد داشت که حالات واقعی شما را در یک آواتار مجازی اعمال خواهد کرد.

رندرهای بیشتر، طراحی احتمالی کوئست پرو را کمی روشن تر کرده اند. این دستگاه به جای صفحه نمایش تکی در Oculus quest ۲ یا برای Oculus quest ۳ از دو صفحه نمایش استفاده خواهد کرد. گفته می شود این نمایشگرها دارای رزولوشن ۲،۱۶۰ در ۲،۱۶۰ پیکسل برای هر نمایشگر هستند.

ویژگی های Oculus quest pro

جالب ترین ویژگی Oculus quest pro / Project Cambria این است که در مورد وعده ثبت حالات چهره از طریق سنسورهای ردیابی چهره شنیده ایم: چانگ توضیح داد: ” یک فن آوری جدید در کمبریا وجود دارد. به این ترتیب افرادی که با آن ها در تعامل هستید، حس واقعی شما را خواهند داشت.”

مارک زاکربرگ این ویژگی را برای هدست واقعیت مجازی در یک پادکست با جو روگان تایید کرد. او گفت: “شما می توانید چهره خود را به گونه ای ردیابی کنید که آواتار شما – فقط این چیز ثابت نباشد، بلکه اگر لبخند می زنید یا اگر اخم می کنید، یا هر حالتی که دارید، آن را در زمان واقعی به آواتار خود ترجمه کنید”.

به گفته چانگ، ظاهرا این حسگرها قادر خواهند بود طیف وسیعی از تن پوست و ویژگی های چهره مانند ریش یا عینک را در خود جای دهند. این حسگرها همچنین می توانند برای ردیابی بدن استفاده شوند و شاید میزان نیاز کاربر به کنترلرها را محدود کنند. ما کنترلرهای فعلی آکیولس کوئست ۲ را دوست نداریم، و شما نیاز به تعویض باتری های AA قدیمی دارید. حداقل، ما شارژ بی سیم را دوست داریم. پیش تر شاهد انتشار تصاویری منتسب به هدست واقعیت مجازی بعدی اچ تی سی بوده ایم؛ اما نمی توانیم واقعی بودن این تصاویر را تایید کنیم.

فراتر از سنسورها و کنترل ها، انتظار داریم کوئست پرو 2 عملکرد بالاتری نسبت به دیگر هدست های بی سیم شرکت متا داشته باشد. یک هدست متصل به کامپیوتر شخصی احتمالا هنوز هم از نظر کیفیت کلی برنده خواهد بود، اما راه هایی وجود دارد که هدست همه کاره می تواند بهبود یابد.

به عنوان مثال، نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز کوئست 2 را می توان به ۱۴۴ هرتز افزایش داد تا با هدست ایندکس والو مطابقت داشته باشد. و اگر متا پردازنده سفارشی را برای کوئست پرو پیاده سازی کند، آنگاه می توانیم شاهد پردازش سریع تر و کارایی بهتر برای عمر باتری در مقایسه با کوئست ۲ باشیم.

واقعیت افزوده Oculus quest pro

زاکربرگ در برنامه Project Cambria به پتانسیل واقعیت افزوده این هدست نیز اشاره کرد که نشان می دهد این هدست آماده رقابت با هدست واقعیت ترکیبی اپل، عینک اپل و همچنین هدست واقعیت افزوده گوگل خواهد بود.

زاکربرگ گفت: ” تصور کنید که پشت میز مجازی خود با چندین صفحه نمایش کار می کنید، در حالی که میز واقعی خود را به قدری واضح می بینید که می توانید بدون برداشتن هدست، قلم بردارید و یادداشت بنویسید.

چانگ همچنین وعده داد که کامبرین از “واقعیت ترکیبی رنگی و با وضوح بالا” پشتیبانی خواهد کرد که دنیای واقعی را در هدست شما با حس “عمق و پرسپکتیو” نشان خواهد داد.quest ۲ در حال حاضر درجه ای از این ویزگی را دارد، اما کم است. منابع The Information ادعای چانگ را تایید می کنند و چیزی شبیه به هدست واقعیت مجازی / AR اپل را نشان می دهند.

مارک زوکبربرگ در ویدئویی که به تازگی منتشر کرده، هدست Project Cambria را به نمایش گذاشته است. در حالی که هدست تار شده بود، او نشان داد که چگونه سیستم پاسکال آن تصاویر واضح و رنگی AR را فراهم می کند که در دنیای واقعی برجسته شده اند. این کار نه تنها می تواند برداشت جدیدی از بازی واقعیت ترکیبی ارائه دهد، بلکه زاکربرگ اشاره کرد که می توان از آن برای گسترش یک ایستگاه کاری با چندین صفحه مجازی در فضایی که ممکن است تنها از یک نمایشگر پشتیبانی کند، استفاده کرد. یا اینکه چگونه می توان از آن در هنگام کار در خانه با یک مربی مجازی استفاده کرد.

باتوجه به اینکه اکنون انتظار داریم Meta quest Pro و Project Cambria یکی باشند، جالب خواهد بود که ببینیم کدام یک از این ویژگی های AR در زمان عرضه نهایی دستگاه در دسترس هستند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *