7 نکته ضروری برای خنک ماندن در طول موج گرما

7 نکته ضروری برای خنک ماندن در طول موج گرما

با رسیدن دما به ارقام رکوردشکن، ما باید تمام احتیاط ها را برای خنک ماندن، هم در خانه ها و هم در فضای باز انجام دهیم. می‌توانیم این کار را با بررسی چگونگی خنک کردن یک اتاق و همچنین چگونگی بهتر خوابیدن در یک موج گرما انجام دهیم. اما نباید اصول را فراموش کنیم. یعنی چگونه باید در حین سفر خود را خنک نگه دارید و اگر در خانه بمانید، چه کاری می‌توانید برای راحت‌تر کردن کارها انجام دهید؟

برای کمک به شما 7 نکته ضروری برای خنک ماندن در طول موج گرما را فهرست کرده‌ایم. از توصیه‌هایی در مورد هیدراته نگه داشتن آب بدن گرفته تا عادت‌هایی که باید آن‌ها را تغییر دهید، در این مقاله انواع و اقسام روش‌های خنک نگه داشتن بدن در فصل تابستان را به شما آموزش می‌دهیم. این نکات را رعایت کنید و بتوانید موج گرما را کمی تحمل‌پذیرتر کنید و در عین حال خود را ایمن نگه دارید.

1. لباس‌های سبک و رنگ روشن بپوشید

زنی با کلاه و تاپ سفید سبک
(اعتبار تصویر: Shutterstock)
  1. این یک مورد واضح است، اما انتخاب لباس‌های ساخته‌شده از مواد سبک، راهی برای قابل تحمل‌تر کردن حضور در خورشید در حال تپش است. در مورد لباس‌هایی صحبت می‌کردیم که از پنبه یا کتان قابل تنفس ساخته‌شده بودند.

و در حالی که ممکن است ضداُبتکار به نظر برسد، بهترین کار پوشاندن زمانی است که خورشید به طور خاص قوی است، زیرا این کار به منعکس کردن بخشی از گرمای ناشی از شکست نور خورشید کمک خواهد کرد؛ فقط چیزهایی مانند یک بالا آستین بلند سفید را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که شما هنوز هم می‌خواهید از کرم‌های ضدآفتاب با درجه SPF خوب استفاده کنید، زیرا اشعه‌های مضر هنوز هم می‌توانند به لباس‌های ساده مانند پوشش‌های ساحلی یا پارچه‌های بافته‌شده که به راحتی می‌توانید نور را از میان آن‌ها ببینید، نفوذ کنند.

همچنین مهم است که نیاز به کلاه را نادیده نگیریم. کلاه، به خصوص کلاهی که سایه خوبی دارد، از تابش شدید نور خورشید بر روی سر شما جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود به سرعت بیش از حد گرم شوید یا دچار آفتاب‌گرفتگی شوید.

2. آب بخورید!

ریختن آب از فیلتر آب
(اعتبار تصویر: Shuterstock)

این حقیقت زندگی است که وقتی گرم می‌شوی عرق می‌ریزی. این بهترین راه برای خنک کردن بدن است، اما به این معنی است که اگر آن را جایگزین نکنید رطوبت خود را از دست می‌دهید که می‌تواند به کم‌آبی بدن (در نتیجه بیماری‌های مرتبط با قلب مانند گرمازدگی) منجر شود. نوشیدن آب فراوان در طول یک روز گرم، حتی اگر در خانه هستید، راه حل این مشکل است.

در حالی که مقدار مشخصی وجود ندارد، توصیه می‌شود که به طور متوسط روزانه چهار تا شش فنجان آب بنوشید، بیشتر از این اگر گرم باشد. بنابراین مطمئن شوید که یک لیوان یا بطری آب در نزدیکی خود از طریق موج گرما دارید.

اما تعریق بدن الکترولیت‌ها را نیز از بین می‌برد که باید جایگزین شوند. بنابراین نوشیدنی‌هایی با الکترولیت (یا افزودن الکترولیت به آب با مکمل‌ها) ارزش در نظر گرفتن را دارند. غذاهایی که کلسیم و پتاسیم زیادی دارند، مانند مرغ و موز می‌توانند به تامین مجدد الکترولیت کمک کنند. همچنین می‌توانید در خوردن میان وعده‌های شور با جرعه‌ای آب مخلوط کنید تا سدیم از دست رفته در بدن شما پر شود. این کار به شما کمک می‌کند تا دوباره هیدراته شوید. با این حال، مطمئن شوید که از نوشیدن مقدار زیادی نوشیدنی الکلی که می‌تواند شما را کم‌آبی کند، اجتناب می‌کنید.

3. برای خنک‌شدن سریع از یک بطری آب یخ استفاده کنید

یک بطری آب یخ روی یک بستر یخ
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

اگر متوجه شدید که حتی در داخل خانه هم بیش از حد گرم می‌شوید، یک نکته برای کمک به خنک‌شدن سریع خود این است که یک بطری آب یخ‌زده را برای رهایی سریع از گرما روی بدن خود نگه دارید.

بهترین راه برای انجام این کار این است که یک بطری آب را در طول شب منجمد کنید و مطمئن شوید که فضایی در بالای آن برای انبساط یخ باقی‌مانده است. سپس زمانی که به آن نیاز دارید، آن را در یک حوله یا پارچه سبک بپیچید و در مقابل بدن خود نگه دارید.

بهترین کار این است که مناطقی را که رگ‌ها و شریان‌های اصلی دارند، مانند مچ دست، گردن و ران داخلی را هدف قرار دهید. این کار باید اثر خنک‌کنندگی سریعی داشته باشد. برای دستمال‌ها و حوله‌های مرطوب نیز همین کار را انجام دهید؛ فقط آن‌ها را در آب سرد غوطه‌ور کنید، آن‌ها را بیرون آورید، سپس آن‌ها را روی پوست خود قرار دهید.

4. داخل بمانید

دستی که پرده ها را باز می کند تا نور خورشید را نشان دهد
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

یک روز آفتابی ممکن است بسیار جذاب به نظر برسد، اما وقتی دما از میانگین فصلی فراتر می‌رود، بیرون رفتن از خانه می‌تواند خطرناک باشد، به خصوص زمانی که خورشید در اوج خود قرار دارد. به این ترتیب، ممکن است معقول باشد که بین ساعات 11 صبح در خانه بمانید.

البته این به این معنی است که مطمئن شوید خانه خود را نیز خنک نگه می‌دارید. اگر به تهویه‌مطبوع دسترسی ندارید، یا A / C در سراسر خانه خود ندارید، پس نکات ما را در مورد چگونگی خنک‌کردن یک اتاق در یک موج گرما بررسی کنید. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از هوای گرم و جلوگیری از گرم‌شدن نور خورشید پنجره‌ها و پرده‌ها را بسته نگه دارید و همچنین بطری‌های آب یخ‌زده را جلوی پنکه‌ها قرار دهید که به گردش نسیم خنک در اطراف اتاق شما کمک کنند.

با توجه به افزایش گرما، ماندن در اتاق‌های طبقه پایین نیز منطقی است. و اگر زیرزمین خنکی داشته باشید، آن وقت می‌توانید از آن استفاده کنید، چون در طول روز از هوای گرم دوری خواهید کرد.

5. با حیوانات خانگی صبح یا عصر پیاده‌روی کنید

یک سگ لابرادور با زبان بیرون
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

اگر برای فرار از گرما در خانه بمانید، عقل سلیم حکم می‌کند که نباید سگتان را برای پیاده‌روی ببرید. ناتوانی سگ‌ها در عرق کردن به این معنی است که آن‌ها در آب و هوای گرم بیشتر آسیب می‌بینند، بدون در نظر گرفتن این واقعیت که آن‌ها می‌توانند پنجه‌های خود را روی زمین داغ بسوزانند. آخرین چیزی که به آن نیاز دارید یک سری صورتحساب‌های بیمارستان و دامپزشکی است زیرا هر دوی شما در طول پیاده‌روی ظهر دچار گرمازدگی شدید.

بنابراین شما تنها باید سگ‌های خود را در ساعات خنک‌تر صبح‌ها و اواخر شب‌ها راه ببرید. هر دوی شما برای این کار بسیار راحت‌تر (و ایمن‌تر) خواهید بود. علاوه بر این به این معنی است که پس از رفتن عمدی در گرمای ظهر مجبور نیستید سعی کنید خنک شوید.

6. پنجره‌های خود را با فویل آشپزخانه بپوشانید

فویل آلومینیومی روی جلو پنجره تام
(اعتبار تصویر: Tom Pritchard/Tom’s Guide)

یکی از بزرگ‌ترین راه‌هایی که گرما می‌تواند وارد خانه شما شود، از طریق پنجره‌ها است که نور خورشید را جذب می‌کند. بنابراین ساده‌ترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که پنجره‌های خود را با چیزی بازتابنده از جمله فویل آلومینیوم قدیمی ساده‌ای که در آشپزخانه دارید بپوشانید.

خواص انعکاسی فویل انتقال حرارت تابشی را متوقف می‌کند و آن را از خانه شما دور نگه می‌دارد. شما می‌توانید از مواد بازتابنده تخصصی‌تر برای این کار استفاده کنید، که بسیاری از آن‌ها هنوز هم اجازه عبور نور را می‌دهند و یک راه کم‌برجسته و دائمی برای منعکس کردن نور خورشید در اختیار شما قرار می‌دهند.

اما اگر کمی حوصله به خرج می‌دهید و دلتان نمی‌خواهد در تاریکی از شر بقیه گرما خلاص شوید، فویل آلومینیومی یک راه حل ساده و موثر است. این کار باید ماندن در یک روز گرم را بسیار قابل تحمل‌تر کند، به خصوص اگر کولر نداشته باشید.

7. از استفاده از فر یا اجاق گاز خودداری کنید

بهترین محدوده گاز
(اعتبار تصویر: Samsung)

اگر می‌خواهید خانه خود را خنک کنید، بهتر است با روشن کردن فر یا اجاق گاز آن را گرم کنید. نه تنها باعث عرق کردن شما می‌شود، بلکه انرژی بیشتری مصرف می‌کنید و با سخت‌تر کردن کار دستگاه تهویه مطبوع، قبض برق خود را افزایش می‌دهید.

بر تهیه غذاهایی تمرکز کنید که برای پختن به انرژی زیادی نیاز ندارند، یا غذاهایی که در آن‌ها می‌توانید از وسایل کوچک‌تر مانند یکی از بهترین فرها یا بهترین اجاق‌های توستر استفاده کنید. یا وسایل را بیرون ببرید و یکی از بهترین گریل‌ها یا بهترین اجاق‌های پیتزای خارجی را روشن کنید.

و اگر می‌خواهید به طور کلی از گرمای اضافی جلوگیری کنید، انتخاب غذاهای سرد یا سالادها از نیاز به استفاده از دستگاه پخش گرما جلوگیری می‌کند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *