کلاهبرداری ایمیلی در مقابل فیشینگ – آیا تفاوتی وجود دارد؟

کلاهبرداری ایمیل در مقابل فیشینگ - آیا تفاوتی وجود دارد؟

کلاهبرداری ها به عنوان یک جنایت، ضرر آور، پرهزینه و شرم‌آور شناخته می‌شوند. اما شناسایی برخی از کلاهبرداری ها به راحتی امکان‌پذیر است در حالی که برخی دیگر خود را در یک روبه‌رویی طبیعی و قابل تشخیص مخفی کرده‌اند. از تمام زمینه‌های زندگی، از کلاهبرداری های تجاری تا کلاهبرداری های مالیاتی و حتی سرقت هویت، از روش های کلاهبرداری برای بهره‌برداری از شما استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که دلیل اصلی همیشه پول است.

در حال حاضر که استفاده از تلفن همراه توسط افراد بیشتر شده است، ما شاهد کلاهبرداری های ایمیلی و حتی پیامکی هستیم. با اطمینان می‌توان گفت که هر دوی این روش ها در واقع طرح های فیشینگ هستند.

طرح های فیشینگ برای دروغگویی و جذب اطلاعات شخصی شما طراحی شده‌اند تا مجرم سایبری از آنها برای نفوذ به حساب های مالی شما، سرقت هویت شما، دانلود بدافزار یا ایجاد خسارت استفاده کند. این طرح ها به نظر می‌رسند مانند درخواست‌های مشروع از منابع قانونی و معتبر و به همین دلیل تشخیص خطرناک بودن آنها ممکن است دشوار باشد.

لپ تاپی که اعلان های ایمیل زیادی را نشان می دهد
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

در حملات فیشینگ ایمیل، پیام‌ها می‌توانند به نظر برسند که از یک منبع معتبر هستند و از شما می‌خواهند رمز عبور خود را به‌روز کنید، یا از شما به‌عنوان یک رئیس یا همکار درخواست کمک مالی داشته باشند، یا از یک فروشنده با تعداد زیادی از محصول موردنظرتان درخواست خرید داشته باشند. برخی از مجرمان سایبری خلاق، پیام‌های ترسناکی ارسال می‌کنند که به نظر می‌رسد از آژانس جمع‌آوری مالیاتی مشابه IRS باشند و مهلتی به شما می‌دهند تا وارد سیستم شوید و بدهی خود را پرداخت کنید، در غیر اینصورت با مجازات‌هایی مانند زندان یا جریمه‌های بالا روبه‌رو خواهید شد.

با استفاده از ایمیل، طرح‌های فیشینگ می‌توانند به شما فریب بدهند و اطلاعات شخصی شما را جذب کنند، تا مجرمان سایبری بتوانند از آنها برای نفوذ به حساب‌های مالی شما، سرقت هویت، دانلود بدافزار و یا واردکردن خسارت استفاده کنند. این طرح‌ها به‌طوری که به‌نظر می‌رسند، درخواست‌های قانونی و مشروعی از منابع قابل اعتماد به‌نظر می‌رسند، بنابراین تشخیص خطر آنها ممکن است دشوار باشد.

طرح های فیشینگ را می توان در شبکه های اجتماعی نیز قرار دادآن ها شبیه به معاملات و پیشنهادها باورنکردنی برای ابزارهای جدید جالب یا برای خدمات در منطقه شما هستند.کلیک روی آگهی حتی ممکن است شما را به یک وب سایت واقعا حرفه ای ببرد.اما زمانی که اطلاعات تماس شما لو برود، هویت شما به خطر می افتد.

یک نمایش گرافیکی از تقلب
(اعتبار تصویر: Shutterstock / Sapann Design)

محافظت از خود در برابر مجرمان سایبری

برای جلوگیری از قربانی شدن در حملات فیشینگ ایمیل یا کلاهبرداری، راه‌های زیر را می‌توانید اتباع کنید:

  • عدم کلیک بر روی لینک‌ها: به هیچ عنوان روی لینک‌های مشکوک در ایمیل‌ها کلیک نکنید و به پیام‌های ارسال شده از طریق افرادی که شناخته نمی‌شوند پاسخ ندهید.
  • بررسی آدرس ایمیل فرستنده: قبل از اعتماد کردن به یک ایمیل، آدرس ایمیل فرستنده را بررسی کنید تا از صحت و قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید. باید به‌خاطر داشته باشید که کلاهبرداران ماهر ممکن است آدرس ایمیلی شبیه به آدرس‌های واقعی ایجاد کنند.
  • جستجو در منابع معتبر: اگر علاقه‌مند به خرید یا آزمایش محصول جدیدی هستید، به جای کلیک بر روی لینک در ایمیل، در فروشگاه‌های آنلاین قابل اعتماد مانند آمازون، Newegg یا والمارت جستجو کنید. در این صورت، محصول‌های معتبری در منابع قانونی خواهید یافت.
  • مراجعه به وب‌سایت رسمی: اگر با یک پیشنهاد خوب برای خرید یا فرصتی جدید از یک شرکت آشنا شده‌اید، قبل از اقدام به هر نوع خریدی، به وب‌سایت رسمی آن شرکت مراجعه کنید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد واقعی است و همچنان می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.
دستگاه های زیادی با صرفه جویی های متفاوت نسبت داده شده است
(اعتبار تصویر: TechRadar)

استفاده از نرم‌افزارهای ضدفیشینگ و آنتی‌ویروس

بسیاری از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس شامل ابزارهای ضدفیشینگ و امنیت پیشرفته ایمیل هستند. با استفاده از برنامه‌هایی مانند بیت دیفندر، می‌توانید این ابزارها را در برنامه ایمیل خود فعال کنید، سازگاری با حساب گوگل و Outlook را داشته باشید و از ورود پیام‌های کلاهبرداری حتی در صندوق‌ورودی جلوگیری کنید.

همچنین، برای تلفن‌های همراه، نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس برای اندروید هم ابزارهای ضدفیشینگ را بهبود می‌بخشند و طرح‌های ارائه شده از طریق پیامک‌ها را کاهش می‌دهند. به علاوه، نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس برنامه‌های مخرب و تهدیدات موجود در وبسایت‌ها و لینک‌های مشکوک را مسدود می‌کنند تا دستگاه شما به‌وسیله بدافزارها آلوده نشود و اطلاعات حساس شما در اختیار یک هکر ناشناس قرار نگیرد.

از آنجا که طرح‌های فیشینگ و بدافزارهای ایمیل محسوب می‌شوند، استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس، شما را در برابر صفحات مخرب که از طریق لینک‌های بد باز می‌شوند، محافظت خواهد کرد. همچنین، با استفاده از نرم‌افزار آنتی‌ویروس، هر فایل مخربی که با یک لینک بد متصل شده است، مسدود خواهد شد تا کامپیوتر شما به بدافزارها، کرم‌ها یا برنامه‌های رمزگذاری‌کننده آلوده نشود.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *