Double Tap و سیری قدرت‌بخش: نگاهی به نوآوری‌های ساعت هوشمند سری 9 اپل

Double Tap و سیری قدرت‌بخش: نگاهی به نوآوری‌های ساعت هوشمند سری 9 اپل

تراشه S9 بزرگترین ارتقا در اپل واچ 9 و اپل واچ اولترا 2 است و ما با اریک جو و یوجین کیم اپل در مورد اینکه چگونه این تراشه کاری که ساعت‌های هوشمند می‌توانند انجام دهند، مصاحبه کردیم.

من اخیرا با اپل واچ سری 9 یک لحظه واقعا جادویی را تجربه کردم. و این به لطف Double Tap است، یک ویژگی جدید در اپل واچ 9 و اپل واچ اولترا 2 که فقط از طریق یک بروزرسانی نرم افزاری در دسترس قرار می گیرد. دابل تپ به شما اجازه می دهد تا اعمال مختلف را تنها با ضربه زدن انگشت شست و اشاره خود در میانه هوا انجام دهید.

چند بار تلاش کردم تا درست به آن برسم، اما وقتی آن را به دام انداختم، گرفتار شدم. می دانستم به محض اینکه توانستم با دابل تپ به متن برادرانم پاسخ دهم، پاسخم را بگویم و سپس پیامم را با دابل تپ دیگر ارسال کنم در حالی که دست هایم پر از شام بود.

این تنها یکی از ویژگی های اپل واچ 9 است که بدون تراشه جدید S9 که به آخرین ساعت اپل قدرت می دهد، امکان پذیر نخواهد بود. بله، این SiP (سیستم روی بسته)بهبود کلی عملکرد را ارائه می دهد، اما S9 واقعا در مورد بازتعریف کاری است که یک اسمارت فون می تواند انجام دهد، و فراتر از Double Tap است.

من این شانس را داشتم که با اریک جو، مدیر بازاریابی محصولات اپل واچ و یوجین کیم، معاون مهندسی سخت افزار، بنشینم تا بیشتر در مورد تراشه S9 و اینکه چه چیزی را در بهترین اسمارت فون هایی که می توانید بخرید باز می کند، یاد بگیرم.

چه چیزی باعث می شود S9 تیک بزند

اجزای داخلی اپل واچ سری 9 در زیر صفحه نمایش نشان داده شده اند، از جمله تراشه S9
(اعتبار تصویر: Apple)

خود تراشه S9 از نظر فنی تحسین برانگیز است زیرا از همان معماری پایه ای A16 Bionic در سری آیفون 14 پرو استفاده می کند در حالی که یک موتور عصبی 4 هسته ای جدید را نیز در خود جای داده که می تواند وظایف یادگیری ماشین را تا دو برابر سریع تر از اپل واچ سری 8 پردازش کند. و همه این ها در حالی است که عمر باتری 18 ساعته پوشیدنی های اپل به همین خاطر شناخته می شود.

کیم گفت: GPU 30 درصد سریع تر از نسل های قبلی است. و این واقعا به انیمیشن و لایه ها و شفافیت های زیبایی کمک می کند که استفاده از watchOS 10 را لذت بخش و آسان می کند.

اما مشخصات فنی مواردی نیستند که اپل را در مورد توسعه یک ساعت جدید هیجان زده کنند. در مورد ارائه تجربیات جدیدی است که قبلا به سادگی از طریق ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار ممکن نبود.

و برخلاف آیفون 15 در مقابل آیفون 15 پرو که از تراشه های مختلف A16 بایونیک و A17 پرو استفاده می کند، تراشه S9 هم در اپل واچ 9 و هم در اپل واچ اولترا 2 در دسترس است تا مجموعه ای یک سان از تجربه های اصلی را ارائه دهد.

سیری سوپرشارژ می شود

عکسی از Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2
(اعتبار تصویر: Future )

یکی از کارهایی که اپل می خواست با اپل واچ سری 9 انجام دهد، سرعت بخشیدن به سیری بود و انگیزه زیادی برای این کار وجود داشت. اپل واچ سیری به طور متوسط 160 میلیون درخواست در هفته و 90 میلیون درخواست دیکته در هفته دارد بهترین راه برای شارژ کردن سیری، انتقال پردازش از فضای ابری به مچ دست بود

کیم گفت: با بهبود قابلیت های عملکردی [ موتورهای عصبی اپل ]، نه تنها می توانیم تشخیص گفتار بلادرنگ را فعال کنیم، بلکه یک مدل ترانسفورماتور بزرگ تر و پیشرفته تر داریم که دیکته را تا 25 Qبهبود می بخشد.

اما این فقط به خاطر پاسخگوتر کردن سیری نیست. می توانید چیزهایی در مورد سلامتی خود بپرسید که قبلا نمی توانستید، مانند چند قدمی که امروز برداشتم؟ در محدوده فعالیتم چگونه عمل می کنم؟ دیشب چند ساعت خوابیدم؟

کاربران اپل واچ 9 همچنین می توانند وزن خود برای روز، داروها، سطح گلوکز خون و موارد دیگر را از طریق سیری ثبت کنند.

جو گفت: ما در حال حاضر می دانیم که استفاده از صدای شما در اپل واچ اغلب سریع ترین راه برای انجام کاری است، چه ارسال یک پیام باشد یا ارسال یک تایمر یا ایجاد یک یادآور یا هر چیز دیگری. این فقط بخشی از آن است.

Double Tap – ابزار جادویی جدید شما

اپل واچ سری 9 روی مچ دست در حالی که دست حرکت Double Tap را انجام می دهد
(اعتبار تصویر: Apple)

از آنجایی که دابل تپ روی ANE (موتور عصبی اپل)اجرا می شود، سریع، دقیق و کارآمد است و به ما اجازه می دهد به طور مداوم در پس زمینه اجرا شویم و تاثیری بر عمر باتری نداشته باشیم. Eugene Kim, VP, Apple

زیبایی ژست دو ضربه ای جدید در اپل واچ این است که می توانید بدون نیاز به لمس صفحه نمایش، تنها از یک دست برای انجام کاره ای معمول استفاده کنید. هنگامی که انگشت اشاره و انگشت شست خود را دو بار سریع به هم نزدیک کنید، می توانید Smart Stack را از روی ساعت باز کنید تا در میان ویجت های خود بچرخید، به تماس های تلفنی پاسخ و پایان دهید و با ویژگی ریموت دوربین از آیفون خود عکس بگیرید.

دابل تپ با الگوریتم ادغام سنسور جدیدی که در S9 جدید اجرا می شود، فعال می شود. این سیستم از ورودی سنسور نوری ضربان قلب، شتاب سنج و ژیروسکوپ برای تشخیص زمان انجام حرکت دو ضربه ای توسط کاربر استفاده می کند. این الگوریتم نه تنها می تواند حرکات کوچک مچ دست را تشخیص دهد بلکه زمانی که انگشت اشاره و انگشت شست شما به هم می رسند، جریان خون را نیز تغییر می دهد.

کیم می گوید: ” از آنجا که این موتور عصبی اپل روی ANE (موتور عصبی اپل)اجرا می شود، به ما اجازه می دهد به طور مداوم در پس زمینه اجرا شویم و تاثیری بر عمر باتری نداشته باشیم.

به گفته اپل، ANE قبلی در تراشه S8 به اندازه کافی قدرتمند نبود تا ژست دو ضربه ای جدید را اجرا کند. این کار به CPU اصلی نیاز داشت و به این ترتیب انرژی بیشتری برای اجرا نیاز بود. کیم گفت:

در حال حاضر، اپل هنوز API مخصوص دابل تپ را ارائه نکرده است، اما توسعه دهندگان می توانند از طریق API اعلان به دابل تپ دست پیدا کنند. توسعه دهنده می تواند مشخص کند که کدام یک از گزینه ها عمل اصلی را انجام می دهند و برای انجام آن دو بار ضربه بزند.

دیگر هرگز آیفون خود را گم نکنید

بسیار خوب، این ادعای بسیار بزرگی است. اما S9 SiP قطعا به لطف چیپ دوم Ultra Wideband که بخشی از بسته است، گم کردن آیفون در خانه را بسیار سخت تر می کند.

این تراشه UWB که دومین تراشه UWB به شمار می رود، امکان ردیابی دقیق را برای سری آیفون 15 فراهم می کند که فاصله و جهت را به همراه راهنمای بصری، لمسی و صوتی درست روی ساعت به شما می دهد.

اپل واچ سری 9 با نمایش دقیق تراشه UWB نسل دوم
(اعتبار تصویر: Apple)

وقتی به آیفون 15، آیفون 15 پلاس، آیفون 15 پرو یا آیفون 15 پرو مکس خود نزدیک تر می شوید، شکل گرافیکی را از نمایش ساده پاهای باقی مانده تا یک راهنمای جهت دار مشاهده خواهید کرد تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید. و خوب است که شاهد این ارتقا باشیم زیرا اپل می گوید که این ویژگی بیش از 40 میلیون بار در ماه مورد استفاده قرار می گیرد.

کیم گفت: نسل دوم رادیو واقعا با سه برابر برد، اما با دو و نیم برابر توان بیشتر، همه چیز را بهبود می بخشد. و بله، اگر اپل واچ خود را گم کنید، همین دقت پیدا کردن به شکل دیگری عمل می کند.

چشم انداز

در حالی که از کاری که اپل واچ 9 اکنون می تواند با تراشه S9 انجام دهد هیجان زده هستم، بسیار کنجکاو هستم که ببینم در آینده چه اتفاقی می افتد. به عنوان مثال، من می خواهم اپل به طور کامل اپ استور را به روی توسعه دهندگان باز کند.

تصور کنید می توانید یک اوبر را با دو ضربه احضار کنید یا اینکه می توانید از طریق اپلیکیشن OpenTable دو ضربه به رستوران بزنید تا پیشخدمت شما را برای چک کردن آماده کند. امکانات زیادی وجود دارد.

و می توانم ببینم که سیری با هوشمندی بیشتر هوش مصنوعی بسیار مفیدتر می شود و گفته می شود که اپل سالانه 1 میلیارد دلار برای این کار سرمایه گذاری می کند. برای مثال، می توانم بپرسم چگونه می توانم بهترین زمان 5 مایل خود را شکست دهم؟ و سیری ممکن است براساس برنامه های قبلی من با نکات اجرایی برگردد.

این همان چیزی است که آینده اسمارت واچ ها به آن شبیه است.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *