معایب و مزایای کارت‌های گرافیکی RTX 5000 انویدیا برای گیمر ها

معایب و مزایای کارت‌های گرافیکی RTX 5000 انویدیا برای گیمر ها

انویدیا بدون شک در حال ساخت نسل جدیدی از GPU های دسکتاپ است که فعلاً با نام رمزی Ada Lovelace شناخته می‌شوند. این نکته حائز اهمیت است که نسل فعلی کارت‌های RTX 4000 یک کیفیت ترکیبی بوده‌اند و انتظار نمی‌رود که این GPU های جدید تا سال 2025 معرفی شوند.

قبل از آغاز، چند فرضیه کلیدی را بررسی می‌کنم. کدنام بعدی نشان می‌دهد که این GPU های جدید ممکن است تنها یک بازسازی سخت‌افزاری از برخی ویژگی‌ها باشند که بعضی از آن‌ها را کارت‌های RTX 4000 Super تصور می‌کنند – اما با توجه به تاریخ انتشار 2025، اگر یک نسل کاملاً جدید نباشند، من شگفت‌زده خواهم شد: به این معنی که RTX 5000 عرضه خواهند شد.

در حال حاضر، انویدیا با نسل فعلی GPU های خود عملکرد بسیار چشم‌گیری داشته‌است – به هر حال، RTX 4090 به عنوان قدرتمندترین کارت گرافیک مصرفی حال حاضر روی کره زمین شناخته می‌شود، و RTX 4060 که به تازگی عرضه شده است، یک پیشنهاد ارزشمند برای گیمرهای پی‌سی با بودجه محدود ارائه می‌دهد. اما این باعث می‌شود فکر کنم: از اینجا به بعد چه خواهیم کرد؟

پیشرفت و ارتقا

در واقع، هیچ گیمری به واقعاً نیازی به RTX 4090 ندارد. حتی برای بازی‌های 4K، RTX 4070 Ti در واقع کاملاً کافی است. احتمال زیادی وجود دارد که تنها در دو سال آینده شاهد عادی شدن بازی‌های 8K نخواهیم بود، به خصوص زمانی که بررسی سخت‌افزار آن‌گاه نشان می‌دهد که بیشتر پی‌سی‌های گیمرها هنوز هم از کارت‌هایی استفاده می‌کنند که برای بازی در رزولوشن 1080p مناسب‌تر هستند.

کارت گرافیک Intel Arc A7
پردازنده‌ی گرافیکی Arc A770 اینتل – با بروزرسانی‌های مکرر درایور، یک انتخاب خوب برای بازی‌های 1080p است. (تصویر: اینتل)

کارت‌های گرافیکی ارزان قیمت‌تر در شرایط اقتصادی فعلی برای گیمرها بسیار جذاب‌تر هستند؛ بنابراین چشم‌انداز سری RTX 5000 که احتمالاً گران‌تر هستند، مرا به شک و تردید انداخته است. تا حدی به این دلیل که واقعاً نیازی به GPU های قوی‌تر نمی‌بینم، به خصوص زمانی که بسیاری از گیمرها هنوز هم از قطعات قدیمی‌تر استفاده می‌کنند.

البته این مشکل تنها به انویدیا خاص نیست؛ پیشرفت بی‌وقفه صنعت سخت‌افزار به این معنی است که تقریباً هر چیزی کم‌تر از دو سال پس از عرضه آن جایگزین می‌شود. من اغلب فکر می‌کنم که آیا سازندگان CPU و GPU می‌توانند یکمی از فضای کنسول‌های خانگی یاد بگیرند، جایی که نسل‌ها پنج تا شش سال طول می‌کشند تا موج جدیدی از ماشین‌های بازی به بازار عرضه شوند.

هوش مصنوعی آینده است

یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث نااراده‌تر شدن من در خصوص GPU های جدید می‌شود، رواج کنونی فناوری Upscaling مبتنی بر هوش مصنوعی است. انویدیا با DLSS فوق‌العاده‌ای که از هوش مصنوعی برای رندر یک بازی در رزولوشن 1080p استفاده می‌کند، بار دیگر وارد این عرصه شده است.

با دردسترس بودن DLSS 3 در کارت‌های RTX 4000 و ارائه قابلیت‌های نسل‌جدید فریم برای افزایش هرچه بیشتر فریم‌ریت، واقعاً سخت است که ببینیم اصلاً چرا باید سخت‌افزار جدیدی وجود داشته باشد. اگر انویدیا برای مدتی GPU های بعدی را کنار بگذارد و پول خود را صرف بهبود فناوری افزایش مقیاس و اطمینان از پشتیبانی کامل از DLSS 3 کند، نیاز به کارت‌های جدید، حداقل برای چند سال دیگر، عملاً از بین می‌رود.

دست مردی که Nvidia RTX 4060 را بالا گرفته است
پردازنده‌ی گرافیکی RTX 4000 دارید؟ تبریک، شما DLSS 3 دارید – و این یک معامله بزرگتر از هر سخت‌افزار جدید است. (تصویر: Future / John Loeffler)

این روزها همه کارت‌های گرافیک برتر، چه DLSS و چه AMD و اینتل با نرم‌افزارهای FSR و XeSS رقابت می‌کنند. این فناوری‌ها همچنان بهتر هم می‌شوند؛ احتمال زیادی وجود دارد که تا سال 2025، Upscaling با پشتیبانی گسترده‌تر در بازی‌های رایانه‌ای، بهبود عملکرد بیشتری نسبت به امروز، ارائه دهد.

و صادقانه بگویم، نمی خواهم هر دو سال یک بار مجبور به خرید یک GPU جدید شوم.گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر این که انویدیا ممکن است در نهایت از بازار گرافیک های مصرفی خارج شود، به نفع مبالغ هنگفتی که توسط توسعه دهندگان هوش مصنوعی برای سخت افزارهای آموزشی یادگیری ماشین ارائه می شود، که اعتماد به نفس من را در مورد نیاز به GPU های بازی بیشتر از بین می برد – هر چند من به هیچ وجه از تیم سبز برای انجام چنین حرکتی، با توجه به رونق فعلی محبوبیت هوش مصنوعی، ناراضی نیستم.

در هر صورت، RTX 4080 من احتمالا تا چهار یا پنج سال آینده جایی نخواهد داشت.به هر حال، از آن کاملا راضی هستم – یک نمایشگر 4K دارم و هیچ برنامه ای هم برای ارتقا آن ندارم.همان طور که می گویند، اگر شکست…

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *