Google Bard چیست؟ هر آنچه باید در مورد رقیب ChatGPT بدانید

Google Bard چیست؟ هر آنچه باید در مورد رقیب ChatGPT بدانید

با پر شدن بازار چت بات در سراسر جهان، منتظر بودیم که گوگل هم در این حوزه بیشتر کار کند و به نظر می‌رسد این اولین تلاش جدی آن‌ها باشد. در یک رویداد در پاریس، گوگل چت بات جدید خود را معرفی کرد. این رونمایی آرام آرام شروع شد، اما با اشتباهی که بیش از 100 میلیارد دلار ارزش بازار آنها را کاهش داد، به پایان رسید!

برای مدتی، گوگل در مورد چت بات خود چیز زیادی رو به جامعه ارائه نداد، تنها به محدودیت آزمایش با تسترهای معتبر و انتشار عمومی در آینده نزدیک محدود شده بود. اما در 21 مارس 2023، گوگل با باز کردن دروازه ها، به افراد امکان دسترسی به بارد گوگل را داد.

با این حال، هنوز هم برای دسترسی به لیست انتظار برای استفاده از بارد گوگل، شما باید ثبت نام کنید. اما کم کم افراد به این امکان دسترسی پیدا می‌کنند و برخی از کارکنان در Tom’s Guide نیز هنوز در حال آزمایش ویژگی‌های Bard هستند و این اجازه را دارند که به برخی از بزرگ‌ترین سوالات در مورد هوش مصنوعی Bard پاسخ دهند.

گوگل بارد چیست؟

گوگل بارد، یک چت بات هوش مصنوعی شبیه به ChatGPT است. همان‌طور که ChatGPT با استفاده از یک مدل زبانی برای گفتگو با کاربران کار می‌کند، بارد نیز از مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA) به عنوان مدل خود استفاده می‌کند. بارد با تغذیه تریلیون‌ها کلمه به مدل زبانی خود، قادر به پیش‌بینی پاسخ‌های منطقی و حفظ مکالمه است، همان‌طور که در صفحه Google’s Bard FAQ ذکر شده است.

مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو یا LaMDA، یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین مدل‌های زبانی شرکت گوگل است که به‌طور اختصاصی برای چت بات هوشمند بارد توسعه داده شده است. این مدل با استفاده از شبکه‌های عصبی عمیق و تمرینات بسیار، توانسته است قابلیت پاسخ به سوالات مختلف و گفتگو با کاربران را به‌خوبی به‌دست آورد.

LaMDA از دو مرحله اصلی تشکیل شده است. در مرحله اول، این مدل با استفاده از داده‌های تولید شده توسط انسان‌ها، یاد می‌گیرد که چگونه به سوالات پاسخ دهد و چگونه مکالمات را در جریان نگه دارد. در مرحله دوم، این مدل با استفاده از داده‌های بیشتری، بهبود و تقویت می‌شود و می‌تواند پاسخ‌های بهتری را به کاربران ارائه دهد. با استفاده از این مدل، گوگل بارد توانسته است به‌طور کامل با کاربران تعامل داشته باشد و سوالات و پرسش‌های آنها را با پاسخ‌هایی منطقی و قابل‌فهم پاسخ دهد. علاوه بر این، بارد با توجه به تجربیات قبلی خود، بهبود یافته و به سرعت دارای شبکه کاربران قابل توجهی شده است.

گوگل بارد : چگونه کار می کند؟

برد، همانند سایر ربات‌های چت بات، به گونه‌ای طراحی شده است که با استفاده از زبان محاوره‌ای با کاربران تعامل داشته باشد. به این معنی که کاربران با تایپ کردن پرسش یا درخواست خود در یک کادر متنی با آن ارتباط برقرار می‌کنند و سپس هوش مصنوعی در این حالت، گوگل بارد، با استفاده از لحن محاوره‌ای به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

برای مثال، اگر از بارد درباره اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب بپرسید، می‌توانید به او بگویید که این تلسکوپ اطلاعاتی که با آن آشنا شده را جستجو خواهد کرد و با پاسخ به سوالات شما به شما پاسخ خواهد داد. در این صورت، پاسخ شامل توضیحی درباره چند کشف جدید از تلسکوپ جیمز وب خواهد بود که شما می‌توانید به فرزندتان در مورد آن‌ها بگویید. اما بهتر است اطمینان حاصل کنید که اطلاعات ارائه شده صحیح است. گوگل در یک دموی این پاسخ را به طرز شرم‌آوری اشتباه گرفت، بنابراین بهتر است پاسخ‌های برگشتی را با دقت بررسی کنید.

Google Bard AI
(اعتبار تصویر: Google)

با این حال، به عکس ChatGPT، گوگل بارد برای کار با GPT-4 یا جستجوگر تصویر بینگ جدید، به شدت متمرکز بر متن است و قابلیت کد نویسی ندارد. همچنین، فقط قادر به پاسخگویی به درخواست های زبان انگلیسی است و نمی تواند با زبان های دیگر برخورد کند.

با گوگل بارد چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

Google Bard AI

(اعتبار تصویر: Google)

در حال حاضر ما نمی دانیم که بارد چه کاری می تواند انجام دهد. اما گوگل چند مثال را در اختیار ما قرار داده است:

  • برای دوش گرفتن بچه دوستان برنامه ریزی کنید
  • مقایسه دو فیلم نامزد اسکار
  • ایده های نهار را براساس آنچه در یخچال شما وجود دارد به دست آورید

با این حال، این موضوع باعث شده است که برخی از کارهایی که ChatGPT می تواند انجام دهد مانند توانایی نوشتن مقالات تحقیقاتی، شعر یا کد برای یک وب سایت، برای گوگل بارد ممکن نباشد. اما باید توجه داشت که گوگل هر کاری که Bard می تواند و نمی تواند انجام دهد را نگفته است، و این موضوع نمی تواند به صورت قطعی بیان کند که گوگل برای تمام عملکردهای خود به ChatGPT اعتماد ندارد. همچنین به نظر می رسد که بارد بر روی ابزاری برای تقویت جستجوی گوگل متمرکز شده است، بنابراین ممکن است گوگل در حال حاضر آن را برای عملکردهایی که مستقیما نتایج جستجوی متنی بهتری را ارائه نمی دهند، تنظیم نکرده باشد. اما با توسعه روزافزون تکنولوژی های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، احتمالاً در آینده، ChatGPT و سایر مدل های زبانی بتوانند قابلیت های جدیدی را برای جستجوی متنی و غیر متنی به گوگل و سایر موتورهای جستجو اضافه کنند.

آیا گوگل بارد محتوا را سرقت می کند؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، برد قطعا می تواند اشتباه کند و در دموی اولیه خود این کار را انجام داد.آزمایش های بیشتر نیز نشان داده است که همچنان به اشتباه ات خود ادامه می دهد، مانند زیر که در مورد آیفون 14 پرو مکس از آن پرسیدیم.

Google Bard در حال آزمایش است
(اعتبار تصویر: Future )

در ابتدا، این مثال به نظر خوب می‌آید، اما با دقت بیشتری می‌توان فهمید که این کار اشتباه است. در ابتدا، بیان می‌شود که آزمایش ما یک رقم 12 ساعت و 40 دقیقه عمر باتری تولید کرده است، که این عدد از آزمایش MacWorld به دست نیامده است. همچنین، بارد به اشتباه تست فون آرنا را به عنوان تولید یک ساعت و 39 دقیقه طول عمر باتری ذکر کرده است. اگر این رقم برای شما آشنا به نظر می‌رسد، به این دلیل است که تست ما این عدد را تولید کرده است نه فون آرنا.

نکته دیگری که ممکن است متوجه شده باشید، این است که گوگل بارد در ارائه منابع برای اطلاعاتی که تولید میکند کمی کوتاهی می‌کند، در حالی که این وب سایت به منبع Toms Guide و Phone Arena استناد می‌کند، هیچ لینکی برای این منابع ارائه نشده است. این یک تضاد کامل با چت بات جدید بینگ است که با GPT-4 کار می‌کند، که هنوز هم همه چیز را اشتباه می‌گیرد، اما حداقل به شما لینک‌هایی را می‌دهد که از آن‌ها استفاده کنید (از نظر تئوری اطلاعات را منبع یابی می‌کند).

این مشکل در بسیاری از چت بات‌های آی اواس وجود دارد و نه فقط آی اواس. ChatGPT در صورتی که به درستی از شما سوال شود که در راهنمای ما برای کسب بیشترین امتیاز از ChatGPT چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید، توضیحاتی ارائه نخواهد داد. با این حال، ما تنها کسانی نیستیم که با سرقت ادبی بردسکن مشکل پیدا کرده ایم. وب سایت خواهر ما، Tom’s Hardware، در آزمایش های خود متوجه شد که گوگل بارد محتوا را از آزمایش های خود سرقت می کند و ادعا می کند که متعلق به گوگل است. هنگامی که سردبیر سخت افزار تامز هاردور با اتهام دزدی مواجه شد، این چت بات عذرخواهی کرد؛ اما تنها به این دلیل که مشخص شده بود.

اخلاق داستان: هنگام استفاده از هوش مصنوعی چت بات برای انجام تحقیقات مراقب باشید. سرقت اموال معنوی شوخی بردار نیست و به شدت ضدانسانی است. بهتر است در صورت استفاده از منابع دیگر، آن‌ها را به عنوان منبع درج کرده و از این طریق به انتشار اطلاعات درست و شفاف کمک کنید.

گوگل بارد : چگونه از آن استفاده کنیم؟

تصویری از Google Bard در حال اجرا بر روی گوشی هوشمند
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

برای استفاده از Bard باید در سایت bard.google.com ثبت نام کرده و آدرس جیمیل خود را وارد کنید. البته دقت داشته باشید که باید با آیپی آمریکا یا کانادا از این سرویس بازدید کنید و همچنین به دلیل وجود تحریم ها هیچوقت با ایپی اصلی ایران وارد این سایت نشوید. زمانی که بتوانید به بارد دسترسی داشته باشید به شما اطلاع داده خواهد شد. زمانی که به شما دسترسی داده شد می توانید یک بار دیگر به آدرس bard.google.com مراجعه کرده و چت بات را امتحان کنید. برای آموزش قدم به قدم به راهنمای نحوه استفاده از گوگل اسیستنت مراجعه کنید.

گوگل بارد: چه کسی می تواند از آن استفاده کند؟

لوگوی گوگل در ساختمان
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

در ابتدا، تنها تسترهای قابل اعتماد می توانستند از هوش مصنوعی بارد استفاده کنند. با این حال، گوگل در حال حاضر یک لیست انتظار با نام Google Bard را راه اندازی کرده است که شما می توانید برای دسترسی و آزمایش آن به آن بپیوندید. هیچ ETA برای زمان دسترسی اعضای لیست انتظار وجود ندارد، اما برخی از اعضای کارکنان ما و همچنین دیگران یک روز دسترسی خواهند داشت.

یک نکته مهم: شما نمی توانید با یک ایمیل کاری مرتبط با Google Workspace در لیست انتظار ثبت نام کنید، بلکه باید از یک حساب کاربری جیمیل شخصی استفاده کنید. با این حال، ثبت نام در لیست انتظار باید بدون دردسر باشد. در نهایت، برای بهبود بهینه سازی سئو این متن، بهتر است از عبارات کلیدی مرتبط با هوش مصنوعی و لیست انتظار Google Bard استفاده شود.

آیا گوگل بارد رایگان است؟

در حال حاضر به نظر می‌رسد که استفاده از Google Bard رایگان خواهد بود. برای گوگل، پرداخت هزینه برای نسخه مصرف کننده شگفت‌انگیز است، زیرا هزینه‌ای برای استفاده از موتور جستجوی گوگل وجود ندارد. با این حال، نسخه‌ای از Google Bard برای کاربران عادی در نظر گرفته شده است که هنوز اطلاعاتی درباره هزینه آن منتشر نشده است. با وجود اینکه ChatGPT Plus به عنوان یک سرویس اشتراک از سوی OpenAI-back مایکروسافت وجود دارد، اما هنوز نمی‌توان به صورت قطعی پیش بینی کرد که نسخه مصرف کننده Google Bard رایگان باشد یا خیر.

گوگل بارد در برابر ChatGPT: چه چیزهایی متفاوت است؟

ChatGPT و جستجوی گوگل
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

در حالی که در ابتدا رقابت بین دو چت بات هوش مصنوعی ChatGPT و Google Bard شکل گرفت، اما در هفته‌های اخیر ویژگی‌های جدیدی به ChatGPT اضافه شده است. پیش نمایش تحقیقات رایگان ChatGPTUS در برخی جنبه‌ها شبیه Bard است، اما با توجه به توانایی کدکردن، ویژگی‌های بیشتری را نسبت به Bard داراست. این در حالی است که مدل‌های GPT-3 و 3.5 دیگر آموزش نمی‌بینند.

در مورد بیلدهای جدید بینگ و ChatGPT Plus که هر دو از GPT-4 استفاده می‌کنند، نمی‌توان همین حرف را زد. GPT-4 داده‌های به‌روزی دارد و می‌تواند به زبان‌های مختلف متن را مدیریت کند و همچنین از قابلیت چندوجهی برخوردار است.

ChatGPT Plus و توسعه‌دهندگانی که از API ChatGPT استفاده می‌کنند، قابلیت تبدیل ورودی‌های تصویری به خروجی متنی را دارند. در همین حال، چت بات بینگ می‌تواند تصاویر را براساس ورودی متنی تولید کند، با ادغام تولیدکننده تصویر بینگ در چت بات بینگ، نه به عنوان یک تابع بومی مدیریت کننده تصویر. بهبود سئوی این متن با توجه به مفاهیم کلیدی اصلی آن شامل کلمات کلیدی مرتبط با چت بات‌های هوش مصنوعی، توانایی‌های مختلف آن‌ها و تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند با به‌کارگیری کلماتی مانند “هوش مصنوعی”، “چت بات”، “تصویر” و “متن” انجام شود.

گوگل بارد در برابر دیگر پروژه های هوش مصنوعی گوگل

گوگل، بزرگترین شرکت جستجویی در جهان، صدها میلیون دلار را برای سرمایه گذاری در استارتاپ های هوش مصنوعی مانند OpenAI صرف کرده است. ادامه بیانیه گوگل، در مورد ارتباط بین پروژه های هوش مصنوعی این شرکت با یکدیگر، از جمله سرمایه گذاری انسانی، قابل مشاهده است.

بیش از محصولات خودمان، ما فکر می کنیم که ساخت بهترین مدل های هوش مصنوعی مهم است و باید این پیشرفت ها را به راحتی، ایمن و مقیاس پذیر برای دیگران در دسترس قرار دهیم. در ماه آینده، توسعه دهندگان، سازندگان و شرکت ها می توانند API زبان برنامه نویسی ما را امتحان کنند که در ابتدا توسط LaMDA با طیف وسیعی از مدل ها کار می کند. در طول زمان، قصد داریم مجموعه ای از ابزارها و API ها را ایجاد کنیم که ساخت اپلیکیشن های هوش مصنوعی نوآورانه را برای دیگران آسان کند. همچنین، داشتن قدرت محاسباتی کافی برای ساخت سیستم های هوش مصنوعی قابل اعتماد و قابل اعتماد برای استارتاپ ها بسیار مهم است و ما با کمک به مقیاس دهی این تلاش ها از طریق همکاری با کوالکام، C3.ai و انویدیا، که هفته گذشته اعلام شد، هیجان زده هستیم. برای جزئیات بیشتر، توسعه دهنده ها می توانند به زودی با ما همراه شوند.

گوگل در استراتژی هوش مصنوعی خود چند نکته دیگر هم دارد. در رویداد هوش مصنوعی 8 فوریه که در آن از بارد رونمایی شد، گوگل همچنین از یکپارچه شدن ابزارهای هوش مصنوعی در گوگل مپس خبر داد. این شرکت همچنین از ارتقای هوش مصنوعی متن باز برای داکس و جیمیل خبر داده که مشابه برخی از ویژگی هایی است که مایکروسافت اخیرا در 365 Copilot رونمایی کرده و از یک هوش مصنوعی ترجمه 1000 زبان رونمایی کرده است تا با یک هوش مصنوعی ساخت موسیقی از پیش موجود به نام MusicLM همراه شود.

به طور خلاصه، گوگل به دنبال توسعه و بهبود استفاده از هوش مصنوعی در محصولات و خدمات خود است. این شرکت به دنبال ارائه API ها و ابزارهایی است که به توسعه دهندگان و شرکت ها کمک می کند تا بهره مندی آسان و مقیاس پذیر از هوش مصنوعی داشته باشند. همچنین، گوگل در حال کار بر روی توسعه هوش مصنوعی متن باز و ارتقای ابزارهای هوش مصنوعی در محصولات خود است.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *