تست و پیشنهاد 7 تا از بهترین جایگزین های ChatGPT

7 بهترین جایگزین ChatGPT

چت‌بات‌ها انقلاب هوش مصنوعی را آغاز کردند. شرکت‌هایی از گوگل گرفته تا مایکروسافت، آمازون و متا، سال‌ها روی پروژه‌های هوش مصنوعی کار می‌کردند. اما وقتی OpenAI ChatGPT را به عنوان یک پیش نمایش رایگان برای استفاده هر کسی در اواخر سال 2022 معرفی کرد، دریچه‌ها باز شد.

از آن زمان تاکنون، شاهد حضور رقبا و استارتاپ‌های زیادی هستیم که تلاش می‌کنند بخشی از بازار هوش مصنوعی را تصاحب کنند. برخی از آن‌ها بیشتر روی وظایف و کدنویسی تمرکز دارند، در حالی که برخی صرفاً محاوره‌ای هستند. برخی دیگر در واقع چندین چت‌بات در یک مکان هستند و تعداد زیادی چت‌بات دیگر نیز وجود دارد.

اگر ترجیح می‌دهید از ChatGPT، یا به طور خاص نسخه رایگان آن که OpenAI برای همه در دسترس است، استفاده نکنید، گزینه‌های زیادی وجود دارد. بنابراین تصمیم گرفته‌ایم لیستی از گزینه‌های محبوب جایگزین ChatGPT که تاکنون تست کرده‌ایم، را در کنار هم قرار دهیم. برخی از آن‌ها بر روی همان مدل زبان بزرگ (LLM) مانند ChatGPT اجرا می‌شوند، اما ما احساس کردیم که آن‌ها به اندازه کافی متفاوت هستند تا شایستگی گنجاندن را داشته باشند.

مایکروسافت بینگ با ChatGPT

بینگ با ChatGPT روی تلفن
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

در صورتی که ChatGPT آتش هوش مصنوعی را روشن کند، مایکروسافت با چت بات بینگ خود بر روی آن بنزین می ریزد. بینگ چت یا بینگ با ChatGPT به صورت پیشفرض در پشت ChatGPT قرار می گیرد و آن را در موتور جستجوی مایکروسافت قرار می دهد. بینگ از زمان معرفی تاکنون فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال دارد.

بینگ چت تقریباً مشابه ChatGPT عمل می کند و شما وارد اپلیکیشن می شوید و چت بات برای شما پاسخ می دهد. با این حال، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. اول از همه، چت بات بینگ به موتور جستجوی بینگ متصل می شود، بنابراین در اینترنت می گردد تا اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به درخواست های شما را پیدا کند. این اپلیکیشن همچنین به صورت پیش فرض به شما امکان می دهد تا از منابع آن استفاده کنید و می توانید لحن پاسخ های آن را تغییر دهید تا خلاقانه تر، دقیق تر و یا بین این دو تعادل برقرار شود.

اگر برای اولین بار می خواهید یک چت بات را امتحان کنید، این گزینه حتی می تواند بهترین گزینه نسبت به ChatGPT باشد. و اگر این اپلیکیشن را دوست دارید، یکپارچگی های زیادی بین آن و گوشی های هوشمند ویندوز ۱۱ وجود دارد. بنابراین، راهنمای استفاده از بینگ با ChatGPT را بررسی کنید و مطمئن شوید که با ChatGPT به سراغ بینگ می روید.

گوگل بارد

Google Bard AI
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

گوگل بارد، پاسخ گوگل به ChatGPT است که به نظر می رسد غول جستجو را کاملاً غافلگیر کرده است. بارد از ترکیبی از دو مدل زبان LLMs برای برنامه های گفتگو (LaMDA) و مدل زبان مسیر (PaLM) استفاده می کند. مدل زبان PaLM به طور خاص به برد کمک می کند و قابلیت های ریاضی و منطقی بهبود یافته ای را به چت بات هوش مصنوعی می آورد.

این چت بات شبیه به بینگ با ChatGPT و همچنین ChatGPT می باشد که می توانید در سایت OpenAI به آن دسترسی داشته باشید، اما ویژگی های آن کمی محدودتر است. با این حال، گوگل به طور منظم ویژگی های بارد را از طریق به روزرسانی های کاربردی به روزرسانی می کند و حتی بارد را ارتقا داده است تا این چت بات هوش مصنوعی اکنون بتواند کد بنویسد. همچنین، این چت بات به عنوان یک ابزار تحقیقاتی مناسب است که می توانید با آن صحبت کنید، حتی اگر گاهی اوقات مشکلی پیش بیاید. امیدواریم که مجموعه ویژگی های آن با گذشت زمان به گسترش خود ادامه دهد.

ما حتی بینگ را با ChatGPT در مقابل گوگل بارد مقایسه کردیم و نتایج به طرز شگفت انگیزی نزدیک بود. در حالی که چت بات بینگ در برخی موارد بهتر بود و دقیق تر بود، بارد خودش را نگه داشت. همچنین، ما از آن خواستیم که به پنج سوال بحث برانگیز اجتماعی پاسخ دهد و باز هم، کار بسیار خوبی انجام داد.

YouChat

You.com دارای YouChat
(اعتبار تصویر: You.com)

“You.com” یک موتور جستجو است که در واقع یک چت بات هوش مصنوعی طولانی تر از مایکروسافت بینگ دارد. این موتور جستجو توسط کارمندان سابق “Salesforce” ایجاد شده بود و در دسامبر 2022 با ارتقا به “YouChat 2.0” در فوریه 2023، “YouChat” را معرفی کرد.

نقطه فروش بزرگ “YouChat” و LLM آن به نام گفتگو، برنامه‌ها و لینک‌های (C-A-L) این است که می‌تواند برنامه‌های “You.com” برای سایت‌هایی مانند “ردیت” و “یوتیوب” را در پاسخ‌های چت بات خود ادغام کند.

زمانی که آن را تست کردیم، “YouChat” وعده‌هایی داد، اما یکپارچگی اپلیکیشن هنوز به طور کامل وجود ندارد.

این شبیه به چیزی است که چت بات چند وجهی نامیده می‌شود، یعنی زمانی که یک چت بات ورودی‌های بیش از فقط متن را می‌پذیرد، خروجی‌هایی بیش از فقط متن تولید می‌کند، یا ترکیبی از این دو. به عنوان مثال، “ChatGPT” یک چت بات چند وجهی در پیش نمایش تحقیقات رایگان نیست، اگرچه LLM جدید “GPT-4” یک مدل چت چند وجهی است زیرا می‌تواند ورودی‌های تصویر را مدیریت کند.

Auto-GPT

Auto-GPT
(اعتبار تصویر: AgentGPT)

“Auto-GPT یکی از انواع جالب ChatGPT است که در واقع نیمه خودکار است و برای استفاده از آن، کدنویسی مهارت بخشی می طلبد. در ابتدا، به نظر بسیار شبیه به ChatGPT می‌آید، اما در واقع از OpenAI GPT-4 LLM برای عملکرد استفاده می‌کند. به عنوان یک ویژگی گیم پلی، Auto-GPT می‌تواند بسیار جالب باشد.

با چت‌بات‌های سنتی، باید هوش مصنوعی را تحریک کنید و به آن‌ها دستورات خاصی دهید. اگر بخواهید یک طرح کسب و کار برای یک رستوران بسازید و از ChatGPT برای این منظور استفاده کنید، ابتدا باید به آن سوال کنید و سپس به درخواست‌های طراحی رستوران پاسخ دهید. با استفاده از Auto-GPT، تنها نیاز است که چت‌بات را به منظور توسعه طرح کسب و کار تنظیم کنید و آن‌ها به صورت خودکار در پاسخ به درخواست‌های مختلف عمل کنند. این روش به شما این امکان را می‌دهد تا کارهای مختلف را به صورت خودکار انجام دهید.

برای استفاده از Auto-GPT، باید از پایتون استفاده کرده و یک حساب ChatGPT API با OpenAI برای اتصال GPT-4 LLM به پایتون ایجاد کنید. بنابراین، استفاده از Auto-GPT یک کار ساده نیست. با این حال، اگر کدنویس حرفه‌ای نیستید، می‌توانید از AgentGPT استفاده کنید که یک بتای رایگان است و در حال حاضر با محیط پایتون و GPT-4 LLM متصل شده است.

شما نمی توانید با آن کار کنید نسخه بتا شما را محدود می کند که چقدر می توانید با Auto-GPT وقت بگذرانید اما هنوز هم راه خوبی برای امتحان کردن Auto-GPT است و اگر یک کلید API ChatGPT دارید، می توانید آن را به AgentGPT متصل کنید و به جای کلید API بتا از کلید API خود استفاده کنید. با این حال ما هنوز این ویژگی را امتحان نکرده ایم، بنابراین با ریسک خودتان پیش بروید.

StableLM

StableLM Alpha
(اعتبار تصویر: Hugging Face)

هوش مصنوعی Stablity یکی از بازیگران فضای هوش مصنوعی است که با Open AI رقابت می‌کند. بزرگ‌ترین موفقیت این شرکت، تولید تصویر Stable Dif Fusion AI است؛ اما اکنون این شرکت اپلیکیشنی به نام StableLM را راه‌اندازی کرده است. شما می‌توانید آن را در سایت Hugging Face امتحان کنید، یک سایت اجتماعی هوش مصنوعی که یک تست آلفا رایگان از StableLM دارد که هر کسی می‌تواند آن را امتحان کند.

نکات منفی StableLM در مقابل ChatGPT این است که StableLM به اندازه ChatGPT آموزش ندیده و تنها روی ۳ تا ۷ میلیارد پارامتر در مقایسه با مدل OpenAIs ۱۷۵ میلیارد پارامتر GPT-4 آموزش دیده است. همچنین، فاقد آموزش تقویتی است که به طور مداوم ChatGPT را بهبود می‌بخشد (این کار از طریق کاربرانی انجام می‌شود که می‌گویند پاسخ مورد نظر را از چت بات دریافت کرده‌اند یا نکرده‌اند).

استیل آذین کار می‌کند اما یک طرح کسب و کار برای یک رستوران پیتزا تهیه کرده‌ایم و با کمی پی‌گیری توانستیم یک خلاصه اجرایی، اهداف استراتژیک و پیش‌بینی درآمد ایجاد کنیم. این طرح کامل نبود و به طور قابل توجهی کندتر از چت‌بات بود، اما با این حال تاثیرگذار بود.

به احتمال زیاد، StableLM در آینده ممکن است جایگزین ChatGPT شود، اما هنوز ارزش امتحان کردن را دارد.

CatGPT

CatGPT
(اعتبار تصویر: CatGPT)

نه، اشتباه تایپی نیست. کت جی‌پی‌تی یک چت بات واقعی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این هوش مصنوعی چت بات، همانند برخی از جایگزین‌های دیگر چت‌جی‌پی‌تی که یادآوری کردیم، بر اساس مدل جی‌پی‌تی است که چت‌جی‌پی‌تی از آن استفاده می‌کند، اما به شما قول می‌دهیم که تجربه‌ای کاملاً متفاوت است.

این اتفاق به دلیل این است که با کت جی‌پی‌تی، هر پاسخ به شکل گفتگو با یک گربه است. استفاده از آن کاملاً رایگان است، با این حال، اگر تمایل دارید، شما می‌توانید به راحتی به انجمن حیوانات Humane Society کمک مالی کنید.

آیا این یک ابزار تحقیقاتی عالی است؟ یا انتخاب عالی اگر می‌خواهید یک وب سایت یا برنامه کسب و کار را بنا کنید؟ نه. اما خنده دار است، و گاهی اوقات همین کافیست. به ما اعتماد کنید، کت جی‌پی‌تی یک جایگزین مناسب برای چت‌جی‌پی‌تی است که به شما لحظات خوشی را تجربه خواهد کرد.

پو

پو AI
(اعتبار تصویر: Poe)

Poe یک جایگزین برای ChatGPT نیست. این برنامه توسط Quora، وب سایت پرسش و پاسخ معروف، طراحی شده است و هفت چت بات هوش مصنوعی را در یک رابط کاربری ترکیب می‌کند. بیایید یکی یکی آن‌ها را مرور کنیم.

اولین چت بات Sage است که بر پایه GPT-3.5 توربو LLM از OpenAI اجرا می‌شود و برای استفاده از زبان‌های غیر از انگلیسی و کارهای برنامه‌نویسی مناسب است.

به‌زودی باید GPT-4 براساس اطلاعات جدیدتری آموزش داده شود، اما Poe هشدار داده‌است و بهتر است با احتیاط قدم بردارید.

پس از آن، CloudPlus و CloudEnterprise قرار دارند که هر دو توسط Unreal Engine توسعه داده شده‌اند. CloudFlare یک ابزار خوب برای نوشتن خلاقانه و دریافت پاسخ‌های درون‌برنامه‌ای است. CloudPlus مشابه است اما با پشتیبانی بهتر از زبان‌های غیر از انگلیسی است. هر دو این چت بات‌ها تنها دسترسی محدودی در Poe دارند.

دراگون فلای یک ربات است که با استفاده از مدل OpenAIs داوینچی کار می‌کند. این مدل بخشی از GPT-3 LLM است و در پاسخ‌های کوتاه برتری دارد. همچنین هر چه متن بیشتری به آن داده شود، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. به علاوه، NevaAIEye نیز وجود دارد که اطلاعات خود را از طریق اینترنت جستجو می‌کند و به عنوان یک جایگزین بهتر از Bing با ChatGPT عمل می‌کند.

همچنین، دسترسی به ChatGPT و GPT-4 وجود دارد، اما دسترسی به GPT-4 محدود است. Poe می‌گوید که تمام چت‌بات‌هایی که خارج از NevaAI هستند، با اطلاعات جدیدتر از سال 2021 آموزش داده نشده‌اند، بنابراین تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که پاسخ‌ها ممکن است قدیمی شوند. برای آموزش GPT-4 نیز باید از اطلاعات جدیدتر استفاده شود، اما با توجه به هشدار Poe، پیشنهاد می‌کنیم با احتیاط عمل کنید. در نظر داشته باشید که این عبارت‌ها باید به صورتی باشد که متوجه شدنشان برای کاربر راحت باشد.

چشم انداز

ChatGPT
(اعتبار تصویر: OpenAI)

اگر قصد دارید چندین گزینه از ChatGPT را به صورت همزمان امتحان کنید، Poe راه حل خوبی است. همچنین، یک برنامه iOS برای آیفون نیز در دسترس است. با این حال، یکی از مشکلات اصلی آن می‌تواند محدودیت در پاسخ‌ها باشد که ممکن است ناامید کننده باشد. اما خوشبختانه، بین Poe و شش گزینه دیگری که معرفی کردیم، انواع مختلفی از گزینه‌ها برای امتحان وجود دارد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *