بهترین بازی‌های کراس پلتفرم برای PS5، Xbox Series X و Switch

بهترین بازی های کراس پلتفرم برای PS5، Xbox Series X و Switch

در اینجا بهترین بازی‌های کراس پلتفرم را برای PS5، Xbox Series X و Switch بررسی خواهیم کرد. انتخاب بهترین بازی‌های کراس پلتفرم بستگی به تعریف شما از این بازی‌ها دارد.

اصطلاح “کراس پلتفرم” به دو مفهوم متفاوت ولی مرتبط اشاره دارد که هر دو به اجرای یک بازی در پلتفرم‌های مختلف اشاره دارند.

اگر به دنبال خرید بازی برای چندین پلتفرم هستید یا می‌خواهید در هنگامی که دارای یک کامپیوتر هستید، با دوستان خود که دارای Xbox Series X هستند، بازی‌های چندنفره انجام دهید، در این مقاله اطلاعاتی که به شما کمک می‌کند نحوه انجام این کار را بفهمید خواهید یافت.

بازی‌های کراس پلتفرم در مقابل بازی‌های انحصاری

بازی‌های کراس پلتفرم فقط عناوینی هستند که بر روی چندین پلتفرم در دسترس هستند. به عنوان مثال، بازی Assassin’s Creed Valhalla برای PC، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S و Nintendo Switch منتشر شده است.

مقایسه این بازی‌ها با عناوین مانند Ratchet & Clank: Rift Apart که تنها برای PS5 در دسترس است یا Halo Infinite که تنها برای پلتفرم‌های مایکروسافت مانند Xbox و Windows منتشر می‌شود، نشان دهنده تفاوت است. (البته تعریف کراس پلتفرمی برای Halo Infinite ممکن است به دلیل اینکه روی چندین سیستم اجرا می‌شود، کمی پیچیده باشد. این نشان می‌دهد که تعریف کراس پلتفرمی می‌تواند پیچیده باشد.)

از سوی دیگر، بازی‌های کراس پلی معمولاً همان چیزی هستند که مردم در جستجوی بازی‌های کراس پلتفرم به یاد می‌آورند. همه بازی‌های کراس پلتفرم واقعی هستند، اما همه بازی‌های کراس پلتفرم، بازی‌های کراس پلتفرم واقعی نیستند. این تفاوت به شکل زیر است:

بازی کراس پلی عنوانی است که به بازیکنان در پلتفرم‌های مختلف امکان بازی چندنفره با یکدیگر را می‌دهد. به عبارت دیگر، اگر شما PS5 دارید و دوست اول شما Xbox Series X دارد، در حالی که دوست دوم شما دارای یک کامپیوتر هستند، بازی کراس پلی به شما امکان می‌دهد با هم بازی کنید. بسیاری از بازی‌های چندنفره حتی اگر اصولاً کراس پلتفرم نباشند، حالت چندنفره را به بازیکنان از همان خانواده کنسولی اجازه می‌دهند.

این یک چالش بزرگ در نسل‌های گذشته کنسول بود، زمانی که گروه‌های دوستی می‌بایست از قبل با یکدیگر هماهنگ شوند تا مطمئن شوند که همه آن‌ها PS، Xbox یا PC را خریداری کرده‌اند. خوشبختانه، اکثر بازی‌های چندنفره امروزی اصولاً از کراس پلتفرم پشتیبانی می‌کنند و حتی به شما اجازه می‌دهند تا پیشرفت چندنفره‌تان را از یک سیستم به سیستم دیگر انتقال دهید.

بهترین بازی‌های کراس پلتفرم کدامند؟

انتخاب بهترین بازی‌های کراس پلتفرم به سادگی انجام نمی‌شود. زیرا بازی‌های متعددی در پلتفرم‌های مختلف وجود دارند که در زمان نگارش این متن، تعدادی از آن‌ها در چندین سال گذشته منتشر شده‌اند. با رشد نسل کنونی، احتمالاً بازی‌های پلتفرمر بیشتری مانند Starfield را خواهیم داشت که بر روی نسل قبلی کنسول‌ بازی قابل اجرا نیستند.

با این حال، بهتر است بهترین بازی‌های موجود برای PS4 را بررسی کنید، زیرا بسیاری از این بازی‌ها به خوبی بر روی PS5 قابل اجرا هستند. برخی از بازی‌های موجود در لیست بهترین بازی‌های PS5 می‌توانند روی PS4 نیز اجرا شوند، اما معمولاً انتخاب ما این است که آن‌ها را روی جدیدترین دستگاه‌های سونی تجربه کنید.

در مورد Xbox، بازی‌های بسیاری وجود دارند که به خوبی بر روی Xbox One و Xbox Series X/S قابل اجرا هستند. بهترین بازی‌های Xbox One را می‌توان در سری X یا S اجرا کرد، در حالی که برخی از بهترین بازی‌های Xbox Series X مانند Forza Horizon 5 با Xbox One نیز سازگاری دارند. همچنین، برخی از بهترین بازی‌های PC نیز می‌توانند روی Xbox بازی شوند.

نینتندو سوییچ تا حدی محدودیت دارد و بیشتر بازی‌ها به تنهایی به این پلتفرم متعلق هستند، مگر اینکه به صورت پورت شده باشند. برای انتخاب بهترین بازی‌های نینتندو سوییچ همراه ما باشید.

بهترین بازی های کراس پلی کدامند؟

اکنون بازی‌های کراس پلتفرم به طور گسترده‌تری شناخته می‌شوند و لیست قطعی بازی‌های کراس پلتفرم وجود ندارد، به ویژه که تعریف یک بازی کراس پلتفرمی می‌تواند به عنوان یک بازی که به طور فنی بر روی هر دو PS4 و PS5 قابل اجراست، تعریف شود.

به جای لیست کردن تمام بازی‌های کراس پلتفرم، ما چندین عنوان را که ارزش امتحان دارند، مشخص می‌کنیم و سپس لیستی طولانی‌تر را زیر آن قرار می‌دهیم. با توجه به اینکه بازی‌های تیراندازی اول شخص (به طور قابل توجهی) تعداد زیادی از انتخاب‌های بازی کراس پلتفرمی را تشکیل می‌دهند، ما تصمیم گرفته‌ایم تا ژانرهای متنوعی را ارتقا دهیم، از بازی‌های گروهی گرفته تا بازی‌های نقش‌آفرین، شبیه‌سازها و بازی‌های تخته.

در این مقاله، تعریف ما از بازی کراس پلتفرمی به عنوان بازی چندنفره‌ای است که به بازیکنان امکان می‌دهد حداقل بر روی سه سیستم مجزا با یکدیگر بازی کنند، مثلاً PC، PS5 و Xbox Series X. برای هر بازی، سیستم‌های پشتیبانی‌کننده از کراس پلتفرم را فهرست می‌کنیم. لذا پیش از خرید نسخه‌های مختلف بازی، حتماً این لیست را بررسی کنید.

“در بین ما (Among Us)”

یک نفر از 9 بازیکن Among Us زیر بنری که روی آن نوشته شده بود "Crewmate: 1 Impostor در بین ما وجود دارد."
(اعتبار تصویر: Inner Sloth/Valve)

آیا تسلط بر دروغگویی دارید؟ * آیا مهارت در ترتیب و تنظیم ویژگی‌ها دارید؟ اگر بله، پس یک بازی در میان ما برای شما وجود دارد. در این عنوان کارتونی، شما و گروهی از دیگر فضانوردان حباب‌مانند را مشاهده می‌کنید که در حال گشت و گذار درون یک فضاپیما (یا چند محیط دیگر) و انجام وظایف خود هستند. اما چیزی که شما بی‌خبرید، وجود یک یا دو خائن در میان شماست که دست به دست هستند تا کار شما را به هم بزنند یا همکارانتان را به ترتیب بکشند.

وظیفه بازیکنان غیرخائن در اصطلاح، تشخیص و حذف دشمنان است. اما این کار باعث می‌شود که اشتباهاً افراد بی‌گناه را به عنوان خائن مظنون کنند و بازیکن یا بازیکنان خائن را به جلوی دیگران بیاورند تا دلایل واقعی حضورشان در میان خدمه را توضیح دهند. تمامی این بحث‌ها و دست و پنجه نرم کردن‌ها با اتهاماتی که به هر طرف پرتاب می‌شوند، رخ می‌دهند. در میان ما، به همان اندازه که سرگرم کننده است، تنش‌زا نیز می‌باشد.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، iOS، Android، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S، Switch

“براول‌هالا (Brawlhalla)”

بهترین بازی های استیم رایگان
(اعتبار تصویر: Valve)

بازی‌های مبارزه‌ای و چندنفره همیشه هیجان‌انگیز هستند، اما وقتی این بازی‌ها شما را در مقابل حریفان آنلاین قرار می‌دهند، به یک چالش جدید تبدیل می‌شوند. “براول‌هالا” یکی از این بازی‌های هیجان‌انگیز است که ارتباط بین بازیکنان در تمام پلتفرم‌ها را ممکن می‌سازد. این بازی در حوزه مبارزه نه به عمق “مورتال کمبت” می‌رسد، اما در زمینه سازگاری با کراس پلی، به راحتی بر روی انواع پلتفرم‌ها اجرا می‌شود. این بازی به‌علاوه از کنسول‌ها و رایانه‌ها، برروی سیستم‌های macOS، iOS و اندروید نیز قابل اجراست. مکانیک ساده‌ای دارد: شما یکی از ۵۴ آواتار مختلف را انتخاب کرده، آن را شخصی‌سازی کرده و در مبارزه با سه بازیکن دیگر در محیطی شبیه به “Super Smash Bros” شرکت می‌کنید.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: macOS، PC، iOS، اندروید، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S، Switch

“Genshin Impact”

تاثیر جنشین
(اعتبار تصویر: miHoYo)

یکی از بازی‌های جذاب در این لیست “Genshin Impact” است که دو سال پیش منتشر شد و به یکی از پرطرفدارترین بازی‌های آنلاین چندنفره تبدیل شد. در این بازی اکشن/نقش‌آفرینی، شما تیمی از شخصیت‌های محبوب انیمه را جمع‌آوری کرده و در دنیایی بزرگ و باز کاوش می‌کنید که از “The Legend of Zelda: Breath of the Wild” الهام گرفته شده است. یک نکته جالب این است که شما می‌توانید با کیفیت کمی کاهش یافته روی گوشی هوشمند بازی کنید و سپس به کمک یک رایانه یا کنسول دیگر، تجربه بازی را ادامه دهید.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، iOS، Android، PS4، PS5

“گونت (Gwent)”

بهترین بازی های استیم رایگان
(اعتبار تصویر: Valve)

در این روزها، تقریباً همه به بازی “ویچر” علاقه‌مند هستند، اما بیشتر داستان‌های آن به قیمتی گران تمام می‌شوند. ممکن است شما نتوانید کتاب‌ها را رایگان بخوانید، بازی کنید یا حتی برنامه‌های نتفلیکس را ببینید، اما می‌توانید حداقل به بازی گرفته شده از آن بپردازید. بازی “گونت” یک بازی کارتی اعتیادآور است که بر پایه‌ی “The Witcher 3: Wild Hunt” ساخته شده است. در این بازی، شما دسته‌ای از سربازان و هیولاها را انتخاب کرده و در مسابقات با دیگر بازیکنان به چالش کشیده می‌شوید تا ببینید کی می‌تواند بیشتر زنده بماند. گیم‌پلی بازی در حال حاضر به‌صورت مستقل عرضه شده است و مانند اکثر بازی‌های کارتی، ترکیبی از استراتژی و شانس را در بر دارد.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، iOS، Android

“ماین کرافت (Minecraft)”

ماین کرافت
(اعتبار تصویر: Microsoft)

“ماین‌کرافت” نیاز به معرفی ندارد. این بازی یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌های کارتی وجود دارد. در این بازی ساخت و کاوش، شما کنترل یک آواتار تشکیل‌شده از بلوک‌ها را دارید، منابع را جمع‌آوری و هر آنچه را که تصور می‌کنید را می‌سازید. با کراس پلی، شما می‌توانید با دوستان و خانواده خود همکاری کنید، چه در حالت ماجراجویی با مبارزه با هیولاها و چه در حالت خلاقانه با ساختن قصر و قلعه. از آنجایی که کراس پلی بر روی رایانه‌ها، کنسول‌ها و گوشی‌های هوشمند قابل اجراست، بازی با آن برای والدین و کودکان آسان است و همیشه جذابیت زیادی دارد. لازم به ذکر است که نسخه‌های مختلفی از بازی برای کراس پلی مورد نیاز است، بنابراین بهتر است قبل از خرید، این امکان را بررسی کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر روی رایانه‌های شخصی بازی می‌کنید، برای بازی با دیگران روی تلفن همراه یا کنسول‌ها نیاز به نسخه مجزایی از بازی دارید. راهنمای ما برای دانلود ماین‌کرافت اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه می‌دهد.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، iOS، Android، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S، Switch

“Neverwinter Nights: Enhanced Edition”

10 بازی برای بازی با هم برای پاتوق های مجازی
(اعتبار تصویر: Beamdog)

بازی “Neverwinter Nights” کمی خاص است، زیرا در واقع اولین تلاش “Bioware” برای ساخت یک بازی سه‌بعدی براساس دنیای “Realms of Dungeons & Dragons” بود. این بازی اساس بسیاری از بهترین‌های “RPG”های “Bioware” را دارد که پس از آن، بازی‌هایی مانند “شوالیه‌های جنگ ستاره‌ها” و “مس‌افکت” به وجود آمدند.

بنابراین “Neverwinter Nights: Enhanced Edition” به‌تنهایی ارزش ارائه یک نگاه به تاریخچه بازی را دارد. این بازی در دنیای مدرن شاید زمان‌بر به نظر بیاید، اما هنوز هم دارای داستان جذابی با عمق خوبی نسبت به آثار فانتزی استاندارد است. حالت چندنفره‌ای که به‌شما امکان بازی در پلتفرم‌های مختلف را می‌دهد، دامنه بازی را به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای گسترش می‌دهد. می‌توانید با دوستانتان یک ماجراجویی را آغاز کنید یا به‌عنوان یک “دانجن مستر” عمل کنید تا از طریق یک داستان و محیط سفارشی تجربه جدیدی داشته باشید. اگرچه نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که سناریوهای سفارشی باید ایجاد شوند و در صورت بازی روی کنسول، نیاز به نسخه‌های مختلف بازی برای هر پلتفرم خواهید داشت.

سیستم های پشتیبانی شده: لینوکس، مک، پی سی، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس / اس، سوییچ

“لیگ موشک (Rocket League)”

لیگ موشکی
(اعتبار تصویر: Psyonix)

بازی “لیگ موشک” یک ترکیب جذاب و غیرمعمول از فوتبال و مسابقه با ماشین‌هاست. در این بازی ورزشی رقابتی، دو تیم چهار نفره در یک استادیوم به اندازه‌ی یک زمین فوتبال به مبارزه می‌پردازند. هدف آنها نیز همانند فوتبال معمولی است: توپ بزرگی را به دروازه حریف پرتاب کنند. این بازی ساده به نظر می‌رسد، اما با گذشت زمان، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های پیچیده‌تری در این بازی مهم می‌شود. از ویژگی جالب “لیگ موشک”، پشتیبانی از چندین پلتفرم مختلف است که به شما اجازه می‌دهد با دوستان خود روی پلتفرم‌های مختلف بازی کنید. همچنین این بازی به صورت رایگان در دسترس است، بنابراین می‌توانید به راحتی آن را امتحان کنید.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S، Switch

“اسپلیت گیت (Splitgate)”

یک اسکرین شات از Splitgate که بازیکن را نشان می دهد که تفنگ خود را از طریق یک پورتال به سمت بازیکن دیگری که در جای دیگری از نقشه قرار دارد نشانه می رود.
(اعتبار تصویر: 1047 Games)

بازی “اسپلیت گیت” یک شوتر اول شخص نوآورانه است که ترکیبی از عناصر بازی‌های “هیلو” و “پورتال” را ارائه می‌دهد. این بازی با فیزیک واقع‌گرایانه‌ای از دنیای “هیلو” و امکان استفاده از توانایی‌هایی مانند ایجاد پورتال‌ها، تجربه‌ای منحصربه‌فرد را ایجاد می‌کند. مسابقات در این بازی به‌طور همزمان رقابتی و پرتابل هستند. بازیکنان می‌توانند انواع اسلحه و ابزارهای خاصی را استفاده کنند و استراتژی‌های مختلفی را برای پیروزی اجرا کنند. پشتیبانی از چندین پلتفرم این امکان را به شما می‌دهد که با دوستانتان روی پلتفرم‌های مختلف بازی کنید.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S

“جنگ ستارگان: اسکادران (Star Wars: Squadrons)”

جنگ ستارگان: اسکادران
(اعتبار تصویر: EA)

“Star Wars: Squadrons” یک بازی شوتر فضایی است که به فرمول‌های کلاسیک X-Wing و TIE Fighter از دهه 90 باز می‌گردد. این بازی تجربه‌ای عمیق از جنگ‌های فضایی در دنیای جنگ ستارگان ارائه می‌دهد. حالت چندنفره بازی واقعیتاً جذاب است، زیرا به شما امکان می‌دهد کشتی خود را شخصی‌سازی کرده و در مبارزات هیجان‌انگیز با دوستان و رقبا شرکت کنید. این بازی روی چندین پلتفرم اجرا می‌شود و شما می‌توانید بازی را با دوستانتان در پلتفرم‌های مختلف انجام دهید.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S

“اثر تتریس (Tetris Effect)”

اسکرین شات اثر تتریس
(اعتبار تصویر: Enhance Games)

بازی “اثر تتریس” بهبود یافته‌ای از بازی تتریس کلاسیک است که در دهه 80 میلادی محبوبیت یافت. این بازی چندنفره تتریس تجربه‌ای مدرن از این بازی سنتی ارائه می‌دهد. در این بازی، می‌توانید با دوستانتان یا رقبا به رقابت بپردازید و نشان دهید که چه کسی بهترین است. از ویژگی‌های جالب این بازی، پشتیبانی از چندین پلتفرم مختلف است، بنابراین می‌توانید با دوستانتان روی پلتفرم‌های مختلف بازی کنید. حتی اگر دستگاه‌های واقعیت مجازی مانند PSVR یا Oculus داشته باشید، می‌توانید تتریس را به صورت واقعیت مجازی تجربه کنید.

سیستم‌های پشتیبانی‌شده: PC، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X / S، Switch

لیست بازی های کراس پلتفرم

اگر به دنبال بازی‌ای هستید که در لیست انتخاب‌های ما موجود نیست، لیستی بلندتر از بازی‌هایی که به طور قطع از چندین پلتفرم پشتیبانی می‌کنند، در اختیار شما قرار دارد.

 • Among Us (کامپیوتر، iOS، اندروید، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Apex Legends (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Back 4 Blood (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Borderlands 3 (کامپیوتر، مک، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Brawlhalla (کامپیوتر، مک، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch، iOS، اندروید)
 • Call of Duty: Modern Warfare (PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Call of Duty: Black Ops Cold War (PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Destiny 2 (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Dirt 5 (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Eve: Valkyrie (کامپیوتر، PS4، PS5)
 • Fortnite (کامپیوتر، مک، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch، اندروید)
 • Genshin Impact (کامپیوتر، PS4، PS5، iOS، اندروید)
 • Gwent (کامپیوتر، iOS، اندروید)
 • Hearthstone (کامپیوتر، مک، iOS، اندروید)
 • Just Dance (PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Minecraft (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch، iOS، اندروید)
 • Minecraft Dungeons (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Neverwinter Nights: Enhanced Edition (کامپیوتر، مک، لینوکس، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • No Man’s Sky (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Overwatch (PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • PlayerUnknown’s Battlegrounds (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Roblox (کامپیوتر، مک، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch، iOS، اندروید)
 • Rocket League (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Splitgate (کامپیوتر، لینوکس، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Star Wars: Squadrons (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S)
 • Tetris Effect (کامپیوتر، PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، Switch)
 • Ticket to Ride (کامپیوتر، مک، لینوکس، PS4، PS5، iOS، اندروید)

بهترین پیشنهادهای امروز برای کنترلر بی‌سیم Sony PlayStation 5 DualSense و کنترلر Xbox Elite White Xbox One از Microsoft

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *