ابزارهای هوش مصنوعی در آمازون: روشی نوین برای تشخیص بررسی‌های جعلی محصولات

آمازون می گوید حتی هوش مصنوعی آن نیز نمی تواند جلوی بررسی های جعلی را بگیرد

آمازون با توسعه ابزارهای جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به منظور کمک به حل این مشکل، جنگ خود با بررسی‌های جعلی را از سر گرفته است. اما این غول خرده‌فروشی اعتراف می‌کند که این ابزارها به تنهایی کافی نیستند.

دارمش مهتا، معاون خدمات فروش جهانی آمازون، در یک پست وبلاگی جدید می‌نویسد: «ما باید با یکدیگر همکاری کنیم تا دلالان بررسی جعلی را، که منبع اکثر بررسی‌های جعلی هستند، متوقف کنیم» و از «بخش خصوصی، گروه‌های مصرف‌کننده و دولت‌ها» خواسته است که با یکدیگر همکاری کنند تا دلالان را متوقف سازند.

این کارگزاران بررسی جعلی چه هستند؟ آمازون می‌گوید دلالان در سال‌های اخیر به یک صنعت تبدیل شده‌اند و «در تلاش برای فرار از ردیابی» تکامل یافته‌اند. آن‌ها با نزدیک شدن به مشتریان عادی، وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی یا سرویس‌های پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده کار می‌کنند و نقدهای جعلی را «در ازای پول، محصولات رایگان یا مشوق‌های دیگر» می‌نویسند.

آمازون از ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای ریشه‌کن کردن این موضوع استفاده می‌کند. این برنامه‌های تشخیص تقلب به ظاهر هزاران نقطه داده، از جمله فعالیت ثبت‌نام و تاریخچه بررسی، را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا به تشخیص بررسی‌های جعلی کمک کنند. آمارهای ارائه‌شده بسیار نگران‌کننده هستند؛ آمازون می‌گوید سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون بررسی جعلی مشکوک را در سال ۲۰۲۲ مسدود کرده و از بیش از ۱۰ هزار مدیر گروه فیسبوک شکایت کرده است.

اما ظاهراً قدرت مالی آمازون و ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی آن برای جلوگیری از بررسی‌های جعلی کافی نیست. این غول خرده‌فروشی می‌گوید از آنجا که بیشتر این رفتارهای نادرست خارج از فروشگاه آمازون اتفاق می‌افتد، «اگر ما به تنهایی عمل کنیم، شناسایی، پیشگیری و اجرای این بازیگران بد می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد».

دستی که آیفونی را در دست گرفته و نظرات آمازون را نشان می دهد
(اعتبار تصویر: Amazon)

بنابراین، آمازون برنامه‌ای سه مرحله‌ای برای دریافت کمک بیشتر در نظر گرفته است. اولاً، می‌خواهد در مورد کارگزاران بررسی جعلی و تاکتیک‌ها و تکنیک‌های مختلف آن‌ها، اشتراک‌گذاری بیشتری بین صنعت وجود داشته باشد. دوماً، از دولت‌ها و قانون‌گذاران می‌خواهد که از قدرت خود بیشتر برای اقدام علیه بازیگران بد استفاده کنند.

و در نهایت، در یک کنایه پنهان در متا و سایر غول‌های رسانه‌های اجتماعی، این سوال مطرح می‌شود که «همه سایت‌هایی که می‌توانند برای تسهیل این فعالیت غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرند، باید فرایندهای اطلاع‌رسانی و مقابله قوی داشته باشند». آمازون می‌خواهد با «این شرکت‌ها» (بخوانید: فیسبوک، واتس‌اپ، سیگنال و غیره) همکاری کند تا به بهبود روش‌های تشخیص آن‌ها کمک کند.

اینکه آیا این سه مرحله واقع‌گرایانه هستند یا خیر، هنوز مشخص نیست، اما پیام آمازون روشن است که فکر نمی‌کند به تنهایی بتواند موج نقدهای جعلی را ریشه‌کن کند و این مسئله برای همه ما است. تا زمانی که این وضعیت بهبود نیابد، مهم‌تر از هر زمان دیگری است که در مورد نحوه تشخیص نقدهای جعلی آمازون در طول پرایم دی و دیگر رویدادهای بزرگ خرید، مشورت دهیم.

چگونه نظر های جعلی آمازون را تشخیص دهیم

صفحه نمایش لپ تاپ در پس زمینه نارنجی که بررسی آمازون را در وب سایت ReviewMeta نشان می دهد
سایت هایی مانند ReviewMeta (در بالا) می توانند به شما کمک کنند تا نظرات مشکوک را از رتبه بندی محصولات آمازون حذف کنید. (اعتبار تصویر: Future )

ما بیش از ده سال است که به مسئله بررسی‌های جعلی در آمازون توجه می‌کنیم و به وضوح مشاهده می‌شود که این مشکل در حالی که ابزارهای آمازون بهبود یافته‌اند، به یک مشکل جدی تبدیل شده است.

این یک چالش بزرگ برای خریداران آنلاین در بریتانیا است. گروه مصرف‌کننده‌ی کدام؟ می‌گوید که حدود یک بررسی از هر هفت بررسی، جعلی است. این به این معنی است که ممکن است در خرید محصولات کیفیت پایین گمراه شوید.

یک پست وبلاگ معتبر توضیح می‌دهد که بررسی‌های جعلی چیستند: “این دیدگاه‌ها یا نقدها توسط یک فرد نوشته شده‌اند، اما نویسنده واقعی این دیدگاه‌ها نیست و به طور معمول توسط شخص دیگری یا یک شبکه تقلبی ساخته شده‌اند.”

در حال حاضر، هیچ روش قطعی برای تشخیص بررسی‌های جعلی وجود ندارد، اما بازارمگ توصیه می‌کند تا به موارد زیر توجه کنید:

  • مرور بررسی‌ها: بررسی مجموعه‌ی بررسی‌های مشکوک می‌تواند مفید باشد. بررسی‌هایی که بیش از حد تعداد زیادی دارند، تکراری هستند یا به طور کلی غیرمنطقی به نظر می‌رسند، ممکن است بررسی‌های جعلی باشند.
  • توجه به جزئیات: مشاهده دقیق محتوا و جزئیات بررسی‌ها می‌تواند نقدهای جعلی را شناسایی کند. نقدهایی که بسیار ساده، کلی و بی‌استفاده به نظر می‌رسند، ممکن است بررسی‌های جعلی باشند.
  • تحلیل رتبه‌بندی: توجه به نسبت بین بررسی‌های مثبت و منفی و رتبه‌بندی کلی محصول نیز می‌تواند کمک کند. اگر یک محصول رتبه بسیار بالایی دارد اما بررسی‌هایی که به آن داده شده‌اند کم و ناکافی هستند یا تکراری هستند، احتمالاً بررسی‌های جعلی در آن وجود دارد.

به طور کلی، تشخیص بررسی‌های جعلی یک فرآیند دشوار است و نیازمند دقت و ارزیابی دقیق است. از سوی دیگر، شرکت‌هایی مانند آمازون تلاش می‌کنند بهبودهایی در این زمینه ایجاد کنند و با همکاری با صنایع و نهادهای قانونی، تدابیری برای مقابله با بررسی‌های جعلی انجام می‌دهند.

همانطور که راهنمای عمیق ما برای تشخیص بررسی‌های جعلی در آمازون نشان می‌دهد، چندین نشانه قرمز ساده وجود دارد که باید در بررسی کنندگان محصولات به آنها توجه کنیم، از جمله “استفاده بیش از حد از زبان تبلیغاتی، بررسی‌های تکراری و بررسی برای محصولات کاملاً متفاوت”.

همچنین، ابزارهای شخص ثالث مفیدی مانند ReviewMeta و FakeSpot (که توسط موزیلا، سازنده فایرفاکس، تهیه شده است) وجود دارند که به شما کمک می‌کنند از هوش مصنوعی برای تشخیص بررسی‌های جعلی و تقلبی‌ها استفاده کنید. این ابزارها به شما امکان می‌دهند بررسی‌ها را برای محصولات آمازون تحلیل کنید یا از افزونه‌های مرورگر مانند Chrome استفاده کنید تا به سرعت بررسی کنید.

اگرچه درخواست آمازون برای کمک خارجی قابل درک است، تجربه‌های اخیر نشان می‌دهد که پیشرفت طیف وسیعی را در برداشتن بررسی‌های جعلی خواهد داشت. به همین دلیل، هنگام خرید آنلاین، به ویژه در رویدادهای بزرگ مانند آمازون پرایم دی ۲۰۲۳، باید مراقب باشیم.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *