هوش مصنوعی و تأثیر آن بر موسیقی: آشنایی با MusicGen

هوش مصنوعی موسیقی جدید متا می تواند نحوه ساخت موسیقی متن و آهنگ ها را تغییر دهد

هوش مصنوعی در حوزه‌های گوناگون زندگی ما تأثیرات بسیاری را به وجود آورده است و حوزه موسیقی نیز از این تأثیر پربار نمی‌ماند. Meta، با راه‌اندازی مدل جدید یادگیری زبان خود به نام MusicGen (که به اختصار همین نام را دارد)، صدایی جدید را در صنعت موسیقی به ارمغان آورده است.

MusicGen، با صداهایی که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شوند، تپه‌های زنده‌ای ایجاد می‌کند. با وارد کردن یک توصیف کوتاه از نوع موسیقی مورد نظرتان و کلیک بر روی دکمه “تولید”، هوش مصنوعی براساس دستورات شما، یک مسیر 12 ثانیه‌ای طولانی را خلق می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید به MusicGen بگویید که یک آهنگ با ضرب‌های آهسته و نمونه‌های ارگانیک تولید کند و مطمئن باشید که صدای آن شبیه آنچه در رادیوی YouTube Lofi Girl می‌شنوید است.

با آپلود آهنگ خود، می‌توانید MusicGen را هدایت کنید تا هوش مصنوعی بهتر درکی از ساختار مورد نظر شما داشته باشد. نمونه‌هایی از این صدا توسط یکی از توسعه‌دهندگان LLM به نام فلیکس کروک در پروفایل توییتر خود منتشر شده است. به عنوان مثال، MusicGen می‌تواند مشهورترین توکاتا و فوگ سباستین باخ را در دی مینور بازی کند و سپس چند ضرب درام و سینتی‌سایزر را مستقیماً از دهه 1980 به آن اضافه کند تا نسخه‌ای بسیار جذاب‌تر از این قطعه تولید شود.

MusicGen یک مدل ساده و قابل کنترل برای تولید موسیقی است و کد آن به صورت متن‌باز تحت مجوز MIT و مدل‌های آن تحت مجوز CC-BY-NC منتشر شده است، تا بتواند به تحقیقات، قابلیت تکرارپذیری و جامعه موسیقی کمک کند. شما می‌توانید MusicGen را در وب‌سایت Hugging Face website امتحان کنید.

دسترسی

MusicGen در حال حاضر برای عموم قابل دسترسی در وب‌سایت Metas Huggy Face قرار دارد. در هنگام استفاده از این ابزار، توجه داشته باشید که برخلاف پلیرهای موسیقی هوش مصنوعی دیگر، مدل متادیتا قادر به پخش صوتی صدا نیست. این ممکن است بهترین حالت باشد زیرا صدای MusicLM شباهت زیادی به سیملیش دارد و هیچ کس نمی‌تواند یک چیز را به صورت کامل درک کند.

برای علاقه‌مندان به موسیقی، نیازی نیست نگران از دست دادن شغل خود باشید. هوش مصنوعی مناسب است برای ساخت ملودی‌های ساده و کوتاه، اما برای سایر جنبه‌ها نیاز به نبوغ انسانی است. به نظر ما، کیفیت تولید شده توسط هوش مصنوعی در سطحی نیست که بتواند با دستاوردهای انسان رقابت کند. این ابزار می‌تواند برای ایجاد صدای پس‌زمینه ساده برای ویدیوها یا ارائه‌ها مفید باشد، اما در کل، هیچ چیز واقعاً جذابیت خاصی ندارد.

سریع عمل کن

توجه کنید که وب‌سایت Hugging Face در حال حاضر پایداری کمی دارد. با این حال، ما توانستیم یک تکه موسیقی ساخته شده توسط هوش مصنوعی را به اشتراک بگذاریم. با این وجود، صفحه وب در هنگام کار روی این قطعه دچار مشکل شد و ارتباط ما با ریل قطع شد. به نظر می‌رسد که لینک‌های مرده ناشی از ترافیک ناگهانی و بالا از سوی کاربران بوده‌اند.

دلیل دوم نیز مهم است. در صفحه رسمی در گیت‌هاب، متا اعلام کرده که تیم آن از 10 هزار قطعه موسیقی دارای مجوز و همچنین آهنگ‌های بدون حق امتیاز از اسپاتیفای و اسپاتیفای استفاده کرده است. از آن زمان که دیوانگی هوش مصنوعی از اوایل امسال شروع شد، هنرمندان شروع به شکایت از توسعه‌دهندگان و پلتفرم‌ها به خاطر استفاده غیرقانونی از آثار دارای حقوق نسخه‌برداری کرده‌اند. احتمالاً متا در آینده با این مسئله درگیر شود. حتی اگر به خاطر استفاده از موسیقی‌های دارای مجوز برای آموزش مدل زبان مشکلی پیش نیاید، شرکت‌های ضبط موسیقی ممکن است برای جلوگیری از استفاده از این نوع محتوا اقدام کنند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *