AMD Instinct MI300A: رقابت بر سریعترین پردازشگر ترکیبی با 24 هسته Zen 4 و گرافیک بی‌نظیر

AMD Instinct MI300A: رقابت بر سریعترین پردازشگر ترکیبی با 24 هسته Zen 4 و گرافیک بی‌نظیر

در جدیدترین حرکت در دنیای هوش مصنوعی، AMD پردازشگر ترکیبی (APU) جدید خود را بر مبنای معماری Zen 4 با نام MI300A معرفی کرده است. این APU مورد انتظار است که به عنوان یک رقیب جدی برای Nvidia در حوزه خرید قطعات برای انجام بارهای کاری هوش مصنوعی به شمار آید.

این واحد، اولین APU برای مراکز داده، هوش مصنوعی و محاسبات با عملکرد بالا (HPC) است و شامل 24 هسته پردازشی به همراه 228 واحد محاسباتی CDNA 3 در بخش GPU است.

مشخصات منحصر به فرد این APU همراه با حافظه یکپارچه با پهنای باند بالا (HBM) به میزان 128 گیگابایت به صورت هشت استک از HBM3 در هر دو بخش CPU و GPU می‌آید، برخلاف نسل سوم APU که دارای واحدهای حافظه اختصاصی برای هر کدام بود. اجزای آن همچنین در یک طراحی جالب قرار گرفته‌اند که 13 چیپلت را در یک روش بسته‌بندی 3.5D ترکیب می‌کند. این همچنین بزرگترین چیپی است که AMD تاکنون ساخته است با 153 میلیارد ترانزیستور. همچنین دارای یک کش Infinity به اندازه 256 مگابایت است که حداکثر پهنای باند و تاخیر برای داده‌هایی که از چیپ عبور می‌کنند را به حداکثر می‌رساند.

سرقت تاج از Nvidia AMD پردازشگر جدید خود را همراه با شتاب‌دهنده MI300X AI معرفی کرده است که هشت استک از حافظه HBM3 را در کنار هشت چیپلت GPU CDNA 3 به اشتراک گذاشته و امیدوار است با یکی از بهترین GPUهای تاکنون رقابت کند یا حتی آن را پیش بگیرد. این مجموعه به سری MI300 اضافه شده است.

با Instinct MI300A، AMD امیدوار است شتاب‌دهنده خود باعث افت از تخت اجزا مورد تقاضا از جمله GPU H100 و چیپ GH200 شود.

نتایج آزمایشات نتایج آزمایشات از سوی AMD نشان می‌دهد که عملکرد HPC نظری به اندازه دو برابر عملکرد H100 SMX است – چهار برابر عملکرد در برخی از بارهای کاری – عملکرد بالاتر به اندازه دو برابر در هر وات نسبت به GH200 – و همچنین عملکرد هوش مصنوعی که با عملکرد H100 از نظر AMD متناسب یا حتی بیشتر است.

تاکنون، شرکای AMD شامل HPE، Eviden Gigabyte و Supermicro هستند، اما یکی از پیشنهادهای جذاب برای چیپ HPC جدیدتر این است که در سوپرکامپیوتر ال کاپیتان نیز جای خواهد گرفت. انتظار می‌رود که این سوپرکامپیوتر با دو اکسافلاپ اول جهان به مسیر خود ادامه دهد هنگامی که در سال آینده راه اندازی می‌شود.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *