AI Zip: انقلابی در هوش مصنوعی که زندگی ما را تغییر خواهد داد

AI Zip: انقلابی در هوش مصنوعی که زندگی ما را تغییر خواهد داد

محققان می گویند به لطف پیشرفتی که به هوش مصنوعی امکان ساخت هوش مصنوعی را می دهد، اشیاء روزمره هوشمندتر در افق هستند.

یک پیشرفت در هوش مصنوعی می تواند به اشیا روزمره مانند کفش های دویدن اجازه دهد تا به صورت بلادرنگ با راه رفتن فرد یا کلاه ایمنی سازگار شوند تا به طور موثرتری با صدای بیرون فیلتر و سازگار شوند.

کارشناسان چندین دانشگاه برجسته و شرکت مدل هوش مصنوعی کوچک AIZip سیستمی را ایجاد کردند که به ابزارهای هوش مصنوعی اجازه می دهد نسخه های دیگری از خودشان را بسازند. این خود همانندسازی به مدل های بسیار کوچک تر و کارآمدتری اجازه می دهد که بتوانند درون اشیا اجرا شوند.

این پروژه که به عنوان یک خط لوله طراحی هوش مصنوعی کاملا خودکار شناخته می شود، امکان توسعه یک نانوفسیل هوش مصنوعی را فراهم می کند که در آن میلیون ها مدل تخصصی و کارآمد می توانند با حداقل تعامل انسانی تولید شوند، در پاسخ به داده های حسگر تعبیه شده و سازگار شوند.

AIZip چیست و چرا اهمیت دارد؟

طی یک سال گذشته، از زمان عرضه ChatGPT توسط OpenAI، احساس می شد که هوش مصنوعی همه جا حضور دارد. نرم افزارهای اداری، سیستم عامل ها و حتی گوشی ها برای استفاده از قدرت هوش مصنوعی مولد سازگار شده اند.

در آینده می توانیم کفش های جدیدی را ببینیم که با راه رفتن شما سازگار می شوند و به صورت بلادرنگ داده های مربوط به بدن و محیط را ثبت می کنند.

با این حال، هنوز به اینترنت اشیا یا اشیا روزمره ای که همیشه از آن ها استفاده می کنیم مانند کفش، لباس یا وسایل خانه هوشمند مانند توستر و مایکروویو نفوذ نکرده است. با یادگیری ساخت مدل های هوش مصنوعی دیگر و کاهش نیاز به محاسبه و توان، این موضوع در حال تغییر است.

یوبی چن (Yubei Chen)، استاد دانشگاه آیزیپ (Aizip)و استاد دانشگاه دیویس می گوید این موفقیت، اولین قدم در تغییر طراحی هوش مصنوعی است. در آینده می توانیم کفش های جدیدی را ببینیم که با راه رفتن شما سازگار می شوند و به صورت بلادرنگ داده های مربوط به بدن و محیط را ثبت می کنند.

برایان چونگ، دانشمند هوش مصنوعی در MIT و دانشمند ارشد آیزیپ افزود: ” با کمک مدل های بنیادی بزرگ، مدل های کوچک سریع تر از مدل های بزرگ تکامل خواهند یافت، بنابراین روند بهبود به نفع لبه است.

حسگرها در همه جا و هوش مصنوعی برای درک آنها

دکتر چن و همکارانش در آینده دنیایی را متصور می شوند که در آن تریلیون ها سنسور در هر چیزی در جهان به کار گرفته می شوند. لباس ها دارای نانوحسگر بافته شده در پارچه خواهند بود، خانه ها این نانوحسگرها را در هر اتاقی خواهند داشت و حتی مسواک های ما نیز دارای این نانوحسگرها خواهند بود.

این تیم می گوید برای درک این حجم از داده به هوش مصنوعی نیاز است، اما مدل های فعلی حجیم هستند و به اندازه کافی سریع سازگار نمی شوند. اینجاست که سیستم جدید خودش را نشان می دهد، چرا که یک هوش مصنوعی می تواند دیگری را برای تکمیل یک وظیفه خاص بسازد.

گرت کاونبرگس، استاد دانشگاه سن دیگو که در این مطالعه مشارکت داشت، در ایمیلی به Toms Guide گفت: ما شاهد انقلابی در تعامل انسان و ماشین و رابط های مغز و کامپیوتر بودیم که با پیشرفت های فن آوری سنجش مغز و بدن تقویت شد.

وی افزود: درک جریان عظیم داده از این سنسورها علی رغم سطوح بالای تغییرپذیری و نویز در محیط های عملیاتی بیولوژیکی آن ها، چالش بزرگی است که نیازمند هوش مصنوعی قدرتمند، تا حد واسط فیزیولوژیکی است.

سنجش مغز و بدن در قالب پوشیدنی نیازمند مدل های هوش مصنوعی کارآمد است که بتوانند در لبه کار گذاشته شوند. فن آوری آیزپ کاربردهای تحول آفرین در مهندسی زیستی و عصبی را ممکن می کند.

کاربردهای عملی

جدای از توانایی انطباق بالشتک های داخلی یک جفت کفش دویدن با حرکت ورزشکار، تعداد زیادی کاربرد تحولی برای این فناوری وجود دارد. دکتر چن و همکارانش پیشنهاد بهبود راحتی و راحتی را بدون آسیب رساندن به سیاره کردند.

لباس ها دارای حسگرهای نانو بافته شده در پارچه خواهند بود، خانه ها در هر اتاق خواهند داشت و حتی مسواک های ما در برس ها خواهند داشت.

آنها از روش طبیعت یاد می گیرند، با مغزهای کوچک در حیوانات با کمتر از یک میلیون نورون قادر به استفاده از سیم کشی کارآمد برای زنده ماندن و شکوفایی هستند. سیستم های AI که فناوری روزمره فردا را تأمین می کنند به یک راه حل کارآمد مشابه نیاز خواهند داشت.

این تیم نوشت: این پیشرفت چیزی بیش از یک جهش تکنولوژیکی است؛ نشان دهنده آغاز عصر جدیدی است که در آن هر آیتم می تواند به یک همراه هوشمند، در حال تکامل و سازگار تبدیل شود.

شرکت پشت این تحقیق جدید، AIzip، در حال حاضر با سازندگان تراشه مانند آرم و شرکت های حسگر هم کاری می کند تا فن آوری خود را در محصولات کوچک تر تعبیه کند. آن ها توضیح دادند که از سال آینده می توانیم شاهد حذف نویز هوشمند باشیم و کفش ها و خانه های هوشمند نیز به زودی از راه می رسند.

یک آشپزخانه واقعاً هوشمند

نمونه آشپزخانه هوشمند
(اعتبار تصویر: AIZip)

جدا از کفش های هوشمند، این تیم در مقاله تحقیقاتی ایده ای را برای یک آشپزخانه کاملا هوشمند مطرح کردند که در آن لوازم خانگی از رفتار کاربر یاد می گیرند.

قهوه ساز هوشمند (Barista):

“این دستگاه قهوه ساز هوشمند از تشخیص چهره یا شناسایی صدا برای شناسایی افراد استفاده می کند و با استفاده از ترجیحات خاص خود برای تهیه قهوه استفاده می کند. آن را به طور دقیق لیوان را پیدا می کند، موقعیت دقیق را تضمین می کند و به طور خودکار برای جلوگیری از سرریز متوقف می شود.”

یخچال هوشمند (Nutritionist):

“این یخچال که با بینایی رایانه ای یکپارچه شده است، می تواند محتویات را شناسایی و ارزش غذایی آنها را تخمین بزند. یک خواننده بارکد که در دوربین AI تعبیه شده است، اطلاعات دقیقی در مورد غذا و نوشیدنی ها جمع آوری می کند و باعث ردیابی عادات غذایی سالم و مدیریت غذاهای تازه می شود. حتی می تواند پیشنهاد خرید و تولید لیست خرید کند.”

فر هوشمند (Gourmet Chef):

“این فر مجهز به دوربین و AI، می تواند انواع غذا و حجم را شناسایی کرده و به طور خودکار پارامترهای پخت مناسب را تنظیم کند. آن را فرآیند پخت را برای بهترین نتایج کنترل می کند و می تواند محتوای غذایی غذا را تخمین بزند.”

ماشین ظرفشویی هوشمند (The Efficient Cleaner):

“مانند یخچال هوشمند، این ماشین ظرفشویی از AI برای شناسایی نوع ظرف و مکان آنها استفاده می کند و جریان آب و زمان چرخه را برای تمیز کردن کارآمد با حداقل مصرف آب بهینه می کند.”

نورهای هوشمند (The Illuminator):

“نورپردازی کنترل شده با صدا، قابل انطباق با انواع لهجه ها و تنظیمات شخصی، راحتی بدون دست را در آشپزخانه فراهم می کند. این چراغ ها با توجه به نور محیط تنظیم می شوند و مصرف انرژی را بهینه می کنند.”

تلویزیون هوشمند (The Personal Assistant):

“این تلویزیون های مجهز به AI که در آشپزخانه ها محبوبیت بیشتری پیدا می کنند، هم سرگرمی و هم اطلاعات را مانند به روز رسانی آب و هوا و دستور العمل ها ارائه می دهند. آنها محتوا را بر اساس تشخیص چهره یا صدا شخصی می کنند و از فرمان های صوتی پشتیبانی می کنند.”

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *