پیشرفت‌های فناوری تلویزیون: تلویزیون‌های اقتصادی OLED و مقایسه بین WOLED و QD-OLED

پیشرفت‌های فناوری تلویزیون: تلویزیون‌های اقتصادی OLED و مقایسه بین WOLED و QD-OLED

وقتی به لیست بهترین تلویزیون‌ها نگاه می‌کنید، قطعاً برخی از بهترین تلویزیون‌های OLED را در آن لیست می‌بینید. رنگ‌های مشکی واقعی که از یک نمایشگر OLED دریافت می‌کنید، آن‌ها را به انتخابی عالی برای هر کسی که به دنبال ارتقا است، تبدیل می‌کند. و حالا، این ارتقا ممکن است ارزان‌تر شود.

براساس گزارش جدید مشاوران زنجیره تامین نمایشگر (DSCC)، پنل‌های OLED و QD-OLED هر دو باید در سال‌های آینده ارزان‌تر شوند. با توجه به اینکه ترکیبی از عوامل باعث شده است تولید نمایشگر در سال ۲۰۲۲ گران‌تر شود، این روند امیدوار‌کننده است. این موضوع به خصوص در مورد نمایشگرهای WOLED است که سال گذشته با وجود کاهش شدید هزینه‌ها در سال قبل، هزینه‌ها را افزایش داده بودند، نگران‌کننده بود.

پس در عمل، این به چه معناست؟ خوب، اگر هزینه‌های این پنل‌های نمایشگر در طول سال کاهش یابد، همانطور که DSCC پیش‌بینی می‌کند، تلویزیون‌های جدید باید بتوانند با قیمت‌های اولیه کم‌تر از سال قبل عرضه شوند یا حداقل عرضه شوند که برای مصرف‌کنندگان یک برد محسوب می‌شود.

و به لطف این حقیقت که یک سازنده نمایشگر به چندین تولیدکننده تلویزیون خدمات می‌دهد، برنده‌ای زیادی وجود دارند که می‌توانند قیمت‌های خود را پایین‌تر نگه‌دارند.

نمایشگرهای ارزان‌تر WOLED به ال‌جی و سامسونگ کمک می‌کنند

تلویزیون OLED LG G3 روی دیوار
(اعتبار تصویر: Future )

فناوری اصلی OLED ال‌جی دیسپلی در حال حاضر WOLED است که یک نمایشگر OLED است که یک ساب‌پیکسل سفید را به ساب‌پیکسل‌های قرمز، سبز و آبی استاندارد موجود در هر پیکسل OLED اضافه می‌کند. مزیت این فناوری این است که در جلوگیری از سوختگی تصویر برتر است، حتی اگر کمی دقت رنگ را فدا کند.

و به همین دلیل، ال‌جی با نمایشگرهای WOLED داخلی خود در تلویزیون‌هایی مانند تلویزیون LG C3 OLED بازار OLED را تحت سلطه خود درآورده است. در واقع سامسونگ که زیرمجموعه نمایشگر خود به نام سامسونگ دیسپلی را دارد، به تازگی از عقد قراردادی با ال‌جی دیسپلی خبر داده که براساس آن، سال آینده میلادی شاهد خرید ۲ میلیون پنل OLED ۷۷ اینچی و ۸۳ اینچی از ال‌جی خواهیم بود.

این بدان معناست که به لطف ارزان‌تر شدن WOLED، هزینه هر پنل ال‌جی برای پنل‌های ۵۵ اینچی از حالا تا سال ۲۰۲۶ بیش از ۱۰۰ دلار کاهش می‌یابد و باید شاهد گسترش این صرفه‌جویی‌ها به تلویزیون‌های سامسونگ نیز باشیم.

سامسونگ و سونی در QD-OLED صرفه‌جویی زیادی می‌کنند

تلویزیون سونی A95L QD-OLED در اتاق نشیمن
(اعتبار تصویر: Sony )

با این حال WOLED تنها جایی نیست که انتظار داریم شاهد صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشیم. DSCC همچنین پیش‌بینی می‌کند که هزینه‌های ۶۵ اینچی QD-OLED به لطف بهبودهای سامسونگ دیسپلی می‌تواند تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

و این برای مصرف‌کنندگان بسیار زیاد است زیرا این بحث وجود دارد که پنل‌های QD-OLED برتر از پنل‌های WOLED هستند. پیکسل‌های RGB OLED آن‌ها رنگ‌های دقیق‌تری را نسبت به نمایشگرهای WOLED تولید می‌کنند و از فیلتر نقطه کوانتومی (QD در QD-OLED) استفاده می‌کنند که دقت رنگ بیشتری را هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش تلویزیون فراهم می‌کند. (اگرچه زمانی که به صورت مستقیم به آن نگاه نکنید)

اما باز هم این تنها شرکتی نیست که از این مزایا بهره می‌برد. سونی همچنین از پنل‌های QD-OLED در تلویزیون‌های خود استفاده می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها در تلویزیون سونی A95L OLED است.

بنابراین این کاهش هزینه‌ها در نهایت می‌تواند قیمت ال‌جی، سامسونگ و سونی را کاهش دهد. این سه شرکت مسلماً سه تولیدکننده برتر تلویزیون هستند، بنابراین رقبای زیادی برای بهترین تلویزیونی که تا به حال آزمایش کرده‌ایم می‌توانند از این مزایا بهره‌مند شوند. احتمالاً زمان عرضه تلویزیون‌های ۲۰۲۴ را سال آینده میلادی می‌دانیم.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *