5 راهی که در این فصل می‌توانید رشد قارچ در خانه‌تان را متوقف کنید

5 راهی که در این فصل می‌توانید رشد قارچ در خانه‌تان را متوقف کنید

کسی نمی‌خواهد با رشد قارچ در خانه‌اش روبرو شود و اگر علائم رشد آن را مشاهده می‌کنید، باید بدانید چگونه به سرعت از قارچ خلاص شوید.

در واقع، اسپورهای قارچ ناشی از رطوبت و رطوبت اضافی هستند، به ویژه در اتاق‌های گرم مانند حمام‌ها و آشپزخانه‌ها. اگر بی‌توجه به آن‌ها بمانید، این لکه‌های سیاه کوچک می‌توانند گسترش یابند و به خانه‌تان، به علاوه به سلامتی شما آسیب بزنند.

اما در تلاش‌های بهترین خود برای گرمایی و راحت برای زمستان، آیا می‌دانستید که ممکن است واقعاً رشد قارچ در خانه‌تان را تشویق کنید؟

زمستان‌نمایی کردن خانه‌هایمان با درب‌ها و شکاف‌ها را بستن یا استفاده از گرم‌کن‌ها ممکن است بی‌هواهوا به ایجاد ترشح اضافی منجر شود که منجر به رشد قارچ می‌شود. علاوه بر این، ممکن است مسائلی در و اطراف ملک ما وجود داشته باشد مانند لوله‌های نشکن که در صورت توجه به آن‌ها می‌توانند منجر به تجمع رطوبت شوند. در واقع، زمانی که احتمال رشد قارچ در خانه‌تان بیشتر است.

به همین دلیل مهم است که از قارچ در خانه‌تان جلوگیری کنید. برای این منظور، ملک خود را معایب کنید و اقدامات مناسبی برای ‘مقاوم به قارچ’ کردن خانه‌تان در ماه‌های سردتر انجام دهید. بنابراین، قبل از اینکه خانه‌تان را گرم و دلپذیر کنید، به این راه‌ها نگاهی بیندازید که ممکن است رشد قارچ در خانه‌تان را تشویق کنید و چگونه از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

اگر یکی از بهترین دهانه‌گیرها را ندارید، می‌توانید همیشه از این 5 گیاه خانگی استفاده کنید تا از رشد قارچ جلوگیری کنید.

1. مسدود کردن تهویه

نوارهای درزگیر فوم روی آستانه پنجره
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

هنگامی که خانه‌هایمان را برای زمستان آماده می‌کنیم، معمولاً همه چیز را برای نگه‌داشتن گرما و صرفه‌جویی در قبض انرژی مسدود می‌کنیم. از دهانه‌های هوا و فن‌ها تا عایق پنجره، همه این‌ها می‌توانند به خوبی کار کنند تا جلوی خروج گرما و ورود هوای سرد را بگیرند. اما این می‌تواند همچنین تهویه مورد نیاز برای جلوگیری از تشکیل ترشح را مسدود کند.

این هوای ساکن می‌تواند منجر به ترشح داخل پنجره‌ها، درها یا سطوح دیگری شود که ممکن است به رشد پوسیدگی و قارچ منجر شود. با وجود فاکتور سرما، همیشه توصیه می‌شود که چند بار در هفته درها و پنجره‌ها را باز کنید تا از ورود هوای تازه جلوگیری کنید و جلوی ترشح را بگیرید.

به خاطر داشته باشید که اگر ترشح مشکل مداومی است، ممکن است نیاز به تعویض پنجره‌های خود داشته باشید یا نیاز به مشاوره حرفه‌ای داشته باشید.

2. عدم استفاده از فن‌های خروج هوا

یک فن اگزوز در حمام در کنار دوش
یک فن خروج هوا در حمام کنار یک حمام (اعتبار تصویر: شاتراستاک)

یک اشتباه دیگری که اغلب انجام می‌دهیم، عدم استفاده از فن‌های خروج هوا در سراسر خانه است. این فن‌ها در تسریع فرآیند تهویه بسیار مهم هستند، به ویژه در اتاق‌های مرطوب مانند حمام یا اگر تمایلی به باز کردن پنجره در دماهای سرد ندارید.

این فن‌های خروج هوا طراحی شده‌اند تا رطوبت اضافی و بوها را از خانه شما بیرون پمپ کنند و به جلوگیری از رشد قارچ کمک کنند. آن‌ها معمولاً در مناطقی خصوصاً مرطوب مانند حمام، آشپزخانه یا زیرزمین نصب می‌شوند و می‌توانند وقتی که از عناصری کم دارید به شما کمک کنند.

مطمئن شوید که اتاق به خوبی به بیرون هوا تهویه داده می‌شود پس از تمام شدن حمام یا دوش گرم. همچنین، اگر در آشپزخانه دارید و بخواهید بخار زیادی از فر، قابلمه‌ها یا تابه‌های خود را ترک کنید، فوراً فن خروج هوا را روشن کنید. فقط اجتناب کنید که آن‌ها را بیش از حد طولانی فعال نگه دارید چرا که این می‌تواند به مصرف انرژی زیادی در طول زمان منجر شود.

3. نادیده گرفتن نشتی

یک شیر آب نشتی در حمام
شیر آب دارای نشتی در حمام (اعتبار تصویر: Shutterstock)

چه شیر آب حمام در حال چکه کردن باشد و چه متوجه علائم آسیب آب در اطراف آن شده باشید، نشت آب هرگز نباید نادیده گرفته شود. هرگونه مشکل لوله کشی می تواند منجر به رطوبت بیش از حد و ایجاد رطوبت در خانه شود که منجر به رشد کپک می شود.

برای بررسی هر گونه نشانه ای از نشتی، چکه کردن یا آسیب به آب به اطراف ملک خود بروید. نقاط مشترکی که نشتی را تجربه می کنند، سینک حمام و آشپزخانه، پنجره ها یا درب ها هستند.

اگر نشتی ساده ای دارید، می توانید یاد بگیرید که چگونه بدون تماس با لوله کش، شیر وان حمام نشتی را تعمیر کنید، یا در غیر این صورت با یک متخصص برای مقابله با نشتی بیش از حد تماس بگیرید. زمانی که به نشتی ها رسیدگی نمی شود و فورا ثابت می شود، این کار می تواند به راحتی کپک و آسیب های احتمالی به اموال شما مانند پوسیدگی چوب را تشویق کند. علاوه بر این، اگر یک شیر آب داشته باشید که به طور منظم در تمام طول روز می چکد، می تواند صدها لیتر آب را در طولانی مدت هدر دهد.

4. شما دریچه خشک کن لباس خود را تمیز نکنید

نمای بیرونی دریچه خشک کن لباس کثیف که با پرز پر شده است
نمای بیرونی دریچه خشک کن لباس کثیف که با پرز پر شده است (اعتبار تصویر: Shutterstock)

زمستان اغلب زمانی است که خشک کن لباس هایمان را سر کار می گذاریم. اما آخرین باری که دریچه خشک کن خود را تمیز کردید کی بود؟ درست مانند بسیاری از لوازم خانگی، ما باید خشک کن شما را حفظ کنیم، در غیر این صورت با چدن خشک می شود. به طور معمول، اگر یک خشک کن لباس تخلیه شده داشته باشید، یک منفذ از پشت دستگاه به بیرون راه می یابد. این کار رطوبتی که در طول چرخه تبخیر شده است را حمل می کند و آن را از خانه شما خارج می کند.

ساخت قالب می تواند به راحتی دریچه شما را ببندد و رطوبت اضافی را به دام بیندازد و شرایط مناسبی برای رشد قالب ایجاد کند. علاوه بر این، مسدود شدن راه های ارتباطی می تواند آن را به یک خطر جدی برای آتش سوزی تبدیل کند. گرمای درون منافذ می تواند باعث به هم خوردن لکه شود، بنابراین ضروری است که شما این ناحیه را به طور منظم بازرسی و تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که به طور منظم دریچه گاز خود را بین چرخه های خشک کن تمیز کنید و به طور منظم دریچه را تمیز کنید. در واقع تمیز نکردن منافذ یکی از اشتباه ات رایج خشک کن لباس است که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد.

توصیه می کنیم برای راهنمایی نحوه تمیز کردن منافذ خشک کن دو بار در سال منافذ خود را تمیز کنید تا دستورالعمل های گام به گام انجام شود. به علاوه، اگر می خواهید یکی از بهترین خشک کن های لباس را ارتقا دهید، بررسی کنید.

5. آویزان کردن لباس های مرطوب در داخل خانه بدون تهویه

یک قفسه خشک کن برای خشک کردن لباس ها با ماشین لباسشویی و سبد لباسشویی در پس زمینه
یک قفسه خشک کن برای خشک کردن لباس ها با ماشین لباسشویی و سبد لباسشویی در پس زمینه (اعتبار تصویر: Shutterstock)

با این حال، اگر خشک کن لباس ندارید، چاره ای جز آویزان کردن لباس هایمان در داخل خانه در طول زمستان ندارید. اما با خشک شدن لباس های مرطوب، این رطوبت را به هوا می فرستد که روی سطوح سرد خانه متراکم می شود. این رطوبت اضافی می تواند منجر به رشد کپک شود، به خصوص اگر گردش هوای کافی وجود نداشته باشد.

تا جایی که ممکن است هوای بیرون سرد باشد، مطمئن شوید که تهویه کافی وجود دارد، با شکستن یک پنجره یا در باز برای ورود هوا. یا می توانید لباس های خود را به اتاقی با تهویه مناسب با یکی از بهترین دمنده ها یا رطوبت گیرها برای از بین بردن چگالش ببرید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *