نکات مهم برای آبیاری صحیح و نجات گیاهان بیش از حد آبیاری شده

نکات مهم برای آبیاری صحیح و نجات گیاهان بیش از حد آبیاری شده

گیاهان خانگی واقعاً می توانند یک خانه را روشن کنند، و یک راه عالی برای آوردن فضای باز به داخل خانه ایجاد کنند. اما در حالی که آنها به عناصر کلیدی برای زنده ماندن نیاز دارند، آب بیش از حد می تواند آسیب برساند. اگر گیاهان شما در حال تلاش برای رشد هستند، ممکن است به این نکات برای نجات یک گیاه بیش از حد آبیاری شده نیاز داشته باشید.

آبیاری بیش از حد (یا زیر آب رفتن)، یکی از رایج ترین اشتباهات در مراقبت از گیاهان

آبیاری بیش از حد (یا زیر آب رفتن)، یکی از رایج ترین اشتباهات در مراقبت از گیاهان است. و چه سبز باشیم یا نه، می توانیم میزان آبی را که فکر می کنیم گیاهان ما به آن نیاز دارند، به خصوص در هوای گرم یا زمانی که به تعطیلات می رویم، اشتباه قضاوت کنیم.

با این حال، آب بیش از حد می تواند ریشه ها را غرق یا خفه کند، که منجر به پوسیدگی ریشه، بیماری قارچی یا مورد بدتر، یک گیاه در حال مرگ خواهد شد. پس از کجا می دانید که با یک گیاه پر آب سر و کار دارید؟ نشانه های رایجی که باید به دنبال آن ها بگردید شامل برگ های زرد یا قهوه ای، پژمردگی و همچنین خاک می تواند از رشد جلبک ها سبز به نظر برسد.

پنج نکته برای نجات یک گیاه بیش از حد آبیاری شده:

1. از آبیاری بیشتر خودداری کنید

مجموعه ای از گیاهان آپارتمانی که در یک قفسه ردیف شده اند
مجموعه ای از گیاهان آپارتمانی که در یک قفسه ردیف شده اند (اعتبار تصویر: Shutterstock)

اول از همه باید از دادن آب بیشتر به آن خودداری کنید. اگر به آبیاری یک گیاه بیش از حد آب داده شده ادامه دهید، این کار می تواند آن را آبگیری کرده و احتمال پوسیدگی ریشه را افزایش دهد. ابتدا باید اجازه دهید خاک خشک شود و سپس برنامه آبیاری خود را تنظیم کنید. همچنین از مصرف کود خودداری کنید چون ممکن است گیاه آسیب دیده یا ضعیف را بکشد.

با این حال، اگر آب ایستاده ای در ته آن وجود دارد، باید آن را بیرون بریزید و مطمئن باشید که قابلمه به خوبی تخلیه می شود. به یاد داشته باشید، تنها زمانی باید شروع به آبیاری کنید که سطح خاک خشک باشد.

2. بگذارید گیاه خشک شود

یک کارخانه چدن در بیرون
یک گلدان چدن در بیرون (اعتبار تصویر: Shutterstock)

اجازه دهید گیاهان بیش از حد آبیاری شده به طور طبیعی خشک شوند. در حالت ایده آل، این گیاهان را به یک منطقه سایه دار منتقل کنید، زیرا ریشه ها قادر به گرفتن آب کافی برای مرطوب نگه داشتن گیاه شما نیستند. هنگام خشک کردن گیاه حتماً آن را به سایه ببرید زیرا گیاهان بیش از حد آب دار برای انتقال آب به قسمت های بالایی تلاش می کنند که می تواند باعث خشک شدن قسمت بالایی گیاه شود.

علاوه بر این، گیاهان در مکان های سایه دار تمایل به استفاده کمتر از آب دارند. همچنین توصیه می شود با دست یا یک حوله کوچک به آرامی به کناره های گلدان ضربه بزنید تا گیاه و خاک شل شوند. این کار با شل کردن خاک و ریشه ها می تواند به ایجاد کیسه های هوا کمک کند که روند خشک شدن را سرعت می بخشد. به یاد داشته باشید، خشک کردن گیاه ممکن است چند روز طول بکشد، اما می توانید گیاه را پس از عادی شدن شرایط، به خورشید برگردانید.

3. گیاه را دوباره بکارید

گلدان مجدد گیاه آپارتمانی
کاشت مجدد گیاه آپارتمانی (اعتبار تصویر: Shutterstock)

زمانی که گیاه خشک شد، برای بهبود شرایط خاک و کمک به رشد آن از آبیاری بیش از حد می تواند مفید باشد. توصیه می شود گیاه را دوباره در مخلوط خاک و گلدانی که دارای حفره های زه کشی مناسب است، قرار دهید. قبل از آبیاری، خاک کهنه را بردارید و ریشه های پوسیده را که قهوه ای رنگ هستند و بوی بدی دارند، از بین ببرید.

توصیه می شود که گیاه را در مخلوطی از کمپوست تخلیه آزاد با مواد اضافی پرلیت یا شبکه اضافه شده برای تقویت زه کشی قرار دهید. همچنین باید هر برگ زرد یا پژمرده را اصلاح کنید، زیرا آنها بهبود نخواهند یافت و این انرژی می تواند به بخش های سالم تر گیاه هدایت شود. وقتی برای اولین بار گیاه را دوباره گلدان می کنید، روی خاک آب می ریزید تا مرطوب شود، بعد از آن فقط وقتی خاک خشک می شود آب می ریزید.

4. مکان گیاه را عوض کنید

یک زنبق صلح در یک سبد حصیری روی زمین در کنار پرده ها
یک زنبق صلح در یک سبد حصیری روی زمین در کنار پرده ها (اعتبار تصویر: Shutterstock)

همیشه بهتر است گیاه بیش از حد آبیاری شده خود را به منطقه ای سایه دار منتقل کنید. و در حالی که به نظر می رسد انتقال گیاه به مناطق مرطوب تر برای خشک نگه داشتن، ممکن است باعث آسیب بیشتر شود. یک گیاه بیش از حد آب خورده برای انتقال آب به برگ ها و گل های بالایی خود تلاش خواهد کرد. بنابراین خطر خشک شدن برگ ها به دلیل تبخیر در نور مداوم خورشید بیشتر است.

هنگامی که گیاه را به یک نقطه سایه دار تغییر مکان می دهید، بهترین کار این است که هر گل یا میوه ای را به سمت بالا ببرید تا بتواند انرژی خود را روی سیستم ریشه اصلی متمرکز کرده و بازیابی کند.

5. به گیاه جریان هوای بیشتری بدهید

گیاه ZZ روی میز مقابل دیواری با نور محدود
گیاه ZZ روی میز مقابل دیواری با نور محدود (اعتبار تصویر: Shutterstock)

نکته خوب دیگر برای کمک به خشک شدن بیش از حد گیاه، افزایش جریان هوا است. در حالت ایده آل، گیاه را از گلدان خارج کنید، آن را روی یک قفسه یا سطح مناسب قرار دهید تا خاک اطراف توپ ریشه خشک شود. جریان هوای اضافی می تواند به کاهش رطوبت اضافی کمک کند و می تواند به خشک شدن خاک کمک کند. پس از خشک شدن، توپ ریشه می تواند دوباره به داخل قابلمه برگردد. این هم می تواند فرصت خوبی برای از بین بردن ریشه های بد با یکی از بهترین قیچی های هرس باشد. معمولا ریشه های سالم قهوه ای یا سیاه رنگ هستند، در حالی که ریشه های سالم سفید و نازک خواهند بود. اگر همه چیز خوب باشد، باید ظرف یکی دو هفته شاهد بهبود اوضاع باشید. وقتی گیاه دوباره رشد کرد، می توانید آن را به یک منطقه آفتابی منتقل کنید و دوباره از کود استفاده کنید.

نکاتی در مورد آبیاری گیاهان

لامپ های خود آبیاری برای گیاهان
لامپ های خود آبیاری برای گیاهان (اعتبار تصویر: Shutterstock)

تنها زمانی گیاه را آبیاری کنید که لایه بالایی آن خشک باشد. همچنین، می توانید روی رطوبت سنج مانند این دستگاه XLUX Long Probe Deep Use Soil Moisture Meter (قیمت 12 دلار، آمازون) سرمایه گذاری کنید تا نشان دهد چه زمانی زمان مناسبی برای آبیاری گیاهان است. در صورت امکان گلدان گیاه را بلند کنید و وزن آن را بسنجید. بعد از چند بار، این نشان می دهد که آیا قابلمه از آب سنگین است یا نه.

اطمینان حاصل کنید که گلدان های شما دارای سوراخ های زه کشی مناسب در پایین هستند. این کار به راحتی به گیاهان اجازه می دهد تا آب را تخلیه کنند و دچار آب گرفتگی نشوند. از لامپ های کم مصرف یا کم مصرف استفاده کنید. لامپ های خود آب شونده به طور خاص، از شیشه با کیفیت بالا ساخته شده اند و می توانند تا 150 میلی لیتر آب را در خود نگه دارند. تنها کافی است لامپ را با آب پر کنید، یک گودی کوچک در خاک ایجاد کنید و لامپ را با زاویه 60 تا 75 درجه در کنار گیاه قرار دهید. لامپ های آبی این چنینی برای آبیاری گیاهان خانگی به مدت 7 روز ایده آل هستند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *