5 کاری که دکمه اکشن آیفون 15 پرو می‌تواند انجام دهد

5 کاری که دکمه اکشن آیفون 15 پرو می‌تواند انجام دهد

آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس هر دو اسلایدر هشدار نسبتاً اضافی که تقریباً در تمام آیفون‌های قبلی یافت می‌شد را کنار گذاشته و آن را با دکمه اکشن جدید جایگزین کرده اند.

در مراسم ماه سپتامبر اپل که شاهد رونمایی از اپل واچ 9 و اپل واچ اولترا 2 نیز بودیم، اهالی کوپرتینو به تفصیل توضیح دادند که این دکمه جدید چه کاری می‌تواند در گوشی‌های پرچمدار خود انجام دهد. از طریق استفاده از یک ژست فشار و نگه‌داشتن، همراه با بازخورد لمسی و نشانه‌های بصری از جزیره پویا، می‌توان از دکمه اکشن برای راه‌اندازی تعدادی از عملکردها و برنامه‌ها استفاده کرد.

با گذشت زمان احتمالاً قابلیت‌های دکمه Action گسترش پیدا می‌کند، خصوصاً با دسترسی سریع به ابزارهای ترجمه که پس از عرضه خانواده آیفون 15 از راه می‌رسند. اما در حال حاضر پنج مورد از جالب‌ترین کارهایی که دکمه Action می‌تواند انجام دهد، وجود دارد.

عکس بگیرید

آیفون 15 پرو مکس
(اعتبار تصویر: Future / Lance Ulanoff)

یکی از قابلیت‌های بارز دکمه Action، امکان ثبت سریع عکس یا ویدیو با یک فشار است. داشتن یک دکمه فیزیکی برای فشار دادن، گرفتن عکسی که کاملاً از آن راضی هستید را آسان‌تر می‌کند، بدون نگرانی از تغییر کادربندی زمانی که به سراغ دکمه شاتر مجازی در اپلیکیشن دوربین iOS می‌روید.

این روش برای دوربین جلو نیز جواب می‌دهد و بنابراین باید در دست گرفتن آیفون 15 پرو هنگام گرفتن سلفی را کمی آسان‌تر کند؛ من کسی نیستم که از خودم عکس بگیرم، اما گاهی اوقات متوجه می‌شوم که رسیدن به دکمه شاتر می‌تواند باعث لرزش آیفون 13 پرو شود و احساس کنم که ممکن است از دست من بیفتد. دکمه Action می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

اضافه کنیم که چگونه آیفون 15 پرو می‌تواند هنگام ثبت عکسی که از پس‌زمینه‌ای مات بهره می‌برد، به صورت خودکار به حالت پرتره تغییر حالت دهد و شما ابزاری دارید که به خوبی ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را با هم ترکیب می‌کند.

چراغ قوه را روشن کنید

کنترل دکمه اکشن آیفون 15 پرو مکس
(اعتبار تصویر: Future / Lance Ulanoff)

شاید این کار ساده به نظر برسد، اما داشتن یک دکمه فیزیکی برای چراغ قوه گوشی که توسط فلاش دوربین‌های پشتی تسهیل می‌شود، می‌تواند بسیار مفید باشد. به این دلیل که هر کسی که سعی کند به سرعت گزینه چراغ قوه را در آیفون فعال کند، می‌تواند تصدیق کند که دسترسی به آن از طریق صفحه قفل، به دلیل نیاز به فشار طولانی و احتمال باز شدن تصادفی یک اعلان، می‌تواند دشوار باشد.

یک دکمه سخت‌افزاری اختصاصی برای عملکرد چراغ قوه که با بازخورد لمسی تکمیل شده است، وعده می‌دهد که روشن کردن سریع چراغ قوه را بسیار ساده‌تر می‌کند؛ همچنین می‌تواند از مشکل روشن شدن تصادفی چراغ قوه هنگام ضربه زدن به صفحه قفل جلوگیری کند.

کلیدهای میانبر را فعال کنید

آیفون 15 پرو مکس
(اعتبار تصویر: Future / Lance Ulanoff)

در حالی که دکمه Action به طور کامل قابل شخصی‌سازی نیست، اما می‌توان از آن برای راه‌اندازی عملکردهایی که در برنامه Shortcuts تنظیم شده اند، استفاده کرد. همانطور که از نامش پیداست، اپلیکیشن Shortcuts به کاربران آیفون اجازه می‌دهد تا میان‌برهای سفارشی برای برنامه‌های مختلف ایجاد کنند. و با دکمه اکشن آیفون 15 پرو می‌توان این میان‌برها را با فشردن دکمه فیزیکی فعال کرد.

شما تنها قادر به دسترسی به یک میان‌بر خواهید بود اما این گزینه به شما اجازه می‌دهد تا درجه‌ای از سفارشی‌سازی را به دکمه Action اضافه کنید.

یادداشت های صوتی را به سرعت ضبط کنید

کنترل دکمه اکشن آیفون 15 پرو مکس
(اعتبار تصویر: Future / Lance Ulanoff)

البته اگر عجله دارید می‌توانید از دکمه Action برای ضبط سریع کلیپ‌های صوتی با استفاده از اپلیکیشن Voice Memo استفاده کنید.

با قابلیت شروع و توقف چنین یادداشتی از طریق دکمه Action، این قابلیت می‌تواند برای کسی که می‌خواهد هنگام قدم زدن در یک منطقه شلوغ که برای نگاه کردن و ضربه زدن به صفحه گوشی مناسب نیست، یک یادآور یا یادداشت صوتی داشته باشد، ایجاد شود.

روشن کردن تمرکز

کنترل دکمه اکشن آیفون 15 پرو مکس
(اعتبار تصویر: Future / Lance Ulanoff)

همچنین می‌توان از دکمه Action برای فعال کردن حالت فوکوس در آیفون‌ها استفاده کرد که می‌توان از آن برای خاموش یا محدود کردن اعلان‌ها برای مدت زمان مشخصی استفاده کرد تا به افراد اجازه دهد روی کار، استراحت یا خواب تمرکز کنند.

در حالی که روشن کردن حالت فوکوس کار سختی نیست، گزینه ای در منوی کشویی Command Center در iOS وجود دارد که انجام آن در صفحه اصلی یا قفل می‌تواند باعث حواس پرتی افراد توسط اعلان‌ها یا برنامه‌ها شود و به مرور در X یا اینستاگرام دچار مشکل شود. توانایی راه‌اندازی آن تنها از طریق فشردن دکمه Action بدون تعامل با صفحه نمایش آیفون‌ها می‌تواند فوکوس واقعی روی حالت فوکوس را ساده‌تر کند.

محدودیت های دکمه اکشن

آیفون 15 پرو
(اعتبار تصویر: Future / Lance Ulanoff)

نکته جالب اضافه شدن دکمه Action این است که محدودیت‌هایی دارد. یعنی تنها می‌توان از آن برای راه‌اندازی یک عمل در یک زمان استفاده کرد؛ هیچ راهی برای استفاده از ترکیبی از فشار و ضربه برای انجام اعمال مختلف، مثلاً دو بار ضربه زدن برای باز کردن برنامه دوربین یا فشار طولانی برای روشن کردن حالت فوکوس وجود ندارد.

امیدوارم اپل دکمه Action را باز کند تا با آپدیت‌های نرم‌افزاری بعدی قابل پیکربندی باشد. اما باتوجه به اینکه اپل دوست دارد کنترل دقیقی روی شخصی‌سازی آیفون داشته باشد، شاید این تفکر اشتباه باشد.

با این وجود، دکمه Action از اسلایدر هشداری که جایگزین آن می‌شود، توانمندتر است. و امیدواریم در سال آینده که آیفون 16 از راه می‌رسد، شاهد اضافه شدن آن به آیفون‌های استاندارد و پلاس باشیم.”

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *