5 گیاه آپارتمانی که به راحتی می توانید در خانه بکارید و از آنها لذت ببرید

5 گیاه آپارتمانی که به راحتی می توانید در خانه بکارید و از آنها لذت ببرید

از پرورش گیاهان خودتان لذت می برید، چه کاشتن بذر میوه و سبزیجات در حیاط یا تکثیر گیاهان. دیدن جوانه زدن و شکوفایی زندگی جدید بسیار رضایت بخش است و حتی زمانی که رویکردی بدون هزینه در پیش می گیرید، لذت بخش تر است.

اگر تازه کار هستید، پرورش گیاهان خانگی جای خوبی برای شروع است. و از آنجا که گیاهان داخل خانه در طول چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، به احتمال زیاد شما صاحب یکی دو گیاه خانگی هستید.

هنگامی که گیاهان جوان شما رشد کردند، می توانید آن ها را در اطراف خانه خود قرار دهید یا به دوستان و خانواده هدیه دهید. دادن گیاهان جدید قطعا یکی از راه های گسترش حشره انگشت سبز و تشویق دیگران به تکثیر است.

5 مورد از ساده ترین گیاهان را برای افزایش باغ داخلی خود انتخاب کرده و سه روش تکثیر قلمه، تقسیم یا افست را توضیح داده ایم.

قبل از شروع

اطمینان حاصل کنید که تمام ابزارهای برش، قیچی هرس یا قیچی شما قبل از استفاده استریل شده باشند تا از انتقال هرگونه بیماری یا باکتری به قلمه یا گیاه مادری جلوگیری شود. آنها همچنین باید تیز باشند تا برش تمیزی ایجاد کنند. (اینجا راهنمای ما برای تیز کردن قیچی هرس است.)

سانسوریا

بخش تقسیم شده گیاه پوتوس برای استفاده به عنوان قلمه
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

من یک گیاه خانگی را دوست دارم که رشد آن آسان است و اهمیتی ندارد که گاه به گاه فراموش شود. گیاهان دارویی به خوبی در این دسته جای می گیرند زیرا یکی از بهترین گیاهان خانگی با ماندگاری کم هستند. من یکی دارم که روی لبه پنجره ی گلخانه ی آفتابی ام رشد می کند، اگر چه آن ها در محیط های کسل کننده تر هم کاملا شاد هستند.

زیبایی گیاهان مار این است که تمام کاره ای سخت را برای شما انجام می دهند. و همین طور که اینجا نشسته ام و این مقاله را می نویسم، می توانم به گیاهم نگاه کنم و توله هایی را ببینم که در کنار گیاه اصلی رشد می کنند.

توله سگ چیست؟ این گیاه به سادگی یک شاخه یا گیاه خواهر است که از ریشه های جانبی درست در زیر خاک رشد می کند. هنگامی که توله ها ریشه های خود را رشد دادند، می توان آن ها را از گیاه اصلی جدا کرد و در گلدان جدیدی قرار داد تا به طور مستقل رشد کنند.

در اینجا به کارهایی که باید انجام دهید می پردازیم:

نحوه تکثیر سانسوریا

 • گیاه را از گلدان خارج کنید در صورت انجام این کار در داخل، از یک ورقه محافظ برای گرفتن خاک استفاده کنید.
 • به آرامی یک کپه را از گیاه اصلی دور کنید و در صورت نیاز به باز کردن ریشه ها دقت کنید. اگر ریشه ها محکم بسته شده باشند ممکن است لازم باشد آن ها را با یک جفت قیچی تیز هرس ببرید.
 • بخش جدید را در گلدانی با سوراخ های زه کشی قرار دهید، پر از مخلوط گلدان شنی، مانند مخلوط گلدان کاکتوس
 • درنهایت، گیاه جدید را در موقعیتی مشابه گیاه والد قرار دهید و مرتبا آب بنوشید.

پوتوس

زنی در حال تکثیر گیاه پوتوس
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

این گیاه خانگی محبوب به سرعت در حال رشد و سازگاری است. می توان آن را برای بالا رفتن یا رشد به عنوان یک گیاه آویزان آموزش داد. من یکی از آن ها را دارم که در کنار یک کمد سفید در اتاق خواب مهمانم آبشار می زند، برگ های پر جنب و جوش فضای ساده ای را روشن می کنند.

اگر آن ها را کمی دستکاری شده ترجیح می دهید، می توانید آن ها را اصلاح کرده و به شکل یک گیاه جمع و جور درآورید، اما اگر کمی دست و پا چلفتی هستید، نگران نباشید، آن ها به زودی رشد خواهند کرد.

علاوه بر آسان بودن مراقبت، تکثیر پتاس با روش برش بسیار ساده است.

نحوه تکثیر پوتوس

 • برش ساقه را مستقیما زیر گره برگ در نظر بگیرید این قسمت پردست انداز جایی است که برگ به ساقه می پیوندد. برش با زاویه 45 درجه برای افزایش سطح
 • هر برش باید حداقل 3 یا 4 گره داشته باشد که ریشه های جدید در آن رشد خواهند کرد.
 • برگ های پایینی را حذف کنید، اگر چه یک زوج را در بالای برش نگه دارید.
 • سپس بخش پایینی برش را در آب شیرین قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که گره ها زیر آب رفته اند. یک ظرف شیشه ای باریک، مانند یک شیشه مربا، به شما اجازه می دهد تا شکل گیری ریشه ها را ببینید، و اگر ابری به نظر می رسد، آب را جایگزین کنید.
 • ریشه ها پس از چند هفته شروع به شکل گیری خواهند کرد.
 • هنگامی که ریشه ها 2 تا 3 اینچ طول داشته باشند، برش می تواند در گلدانی با حفره های زه کشی و خاک به خوبی زه کشی شده کاشته شود.
 • گیاه را آبیاری کنید و آن را در یک موقعیت آفتابی قرار دهید و از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • چند هفته اول گیاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خاک مرطوب باقی می ماند.

کاکتوس کریسمس

قلمه های کاکتوس کریسمس در جعبه تخم مرغ کاشته شده اند
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

این گیاه تعطیلات طولانی مدت در زمستان در داخل خانه شکوفه می دهد و آن را به یک گیاه خانگی ایده آل برای تکثیر و هدیه دادن در فصل تعطیلات تبدیل می کند.

نام آن فریبنده است زیرا برخلاف کاکتوس های معمولی که از شرایط بیابانی گرم و خشک برخوردار هستند، بومی جنگل های بارانی گرمسیری است و در دماهای گرم با رطوبت بالا رشد می کند.

تکثیر کاکتوس کریسمس آسان است، اگرچه برای بهترین نتیجه، بهترین کار این است که وقتی قلمه می گیرید، گیاه جوانه تولید نکند. شما همچنین متوجه خواهید شد که کاکتوس کریسمس دارای بخش های برگ به جای برگ های معمولی است، که نشان دهنده چگونگی برش ساقه است.

نحوه تکثیر کاکتوس کریسمس

 • به جای بریدن ساقه برگ، آن را نیشگون بگیرید و در محل اتصال بچرخانید و ساقه را بین 3 تا 4 بخش بلند ببرید. باز هم ممکن است قبل از اینکه ریشه ها پیدا شوند، توی گلدان بیفتند.
 • چند ساقه را می توان در یک گلدان قرار داد و یکی دو اینچ بین آن ها قرار داد. نیمی از ساقه اول را زیر خاک قرار دهید و با مخلوط گلدانی مرطوب بپوشانید.
 • برای جلوگیری از خشک شدن آن به طور مرتب در یک موقعیت روشن با نور غیرمستقیم و آب قرار دهید.

پیله پپرومیوئیدس

قلمه های گیاه پول چینی در گلدان های سفالی
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

با توجه به نام آن، از آنجا که برگ های پر جنب و جوش شبیه به سکه هستند، کارخانه پول چین همیشه به من پاداش های زیادی داده است. با این حال، من یاد گرفته ام که آن به خوبی به آبیاری بیش از حد پاسخ نمی دهد و باید بین هر آب خشک شود. اما جدا از اشتباه ات آبیاری ام، من عاشق فشردگی این گیاه و شکل زیبای برگ های آن هستم.

از آنجا که انتشار آن آسان است، به عنوان گیاه اشتراک گذاری یا دوستی نیز شناخته می شود. و با توجه به تجربه ای که داشتم، دوستان و خانواده ام همیشه از آن استقبال می کردند.

گیاه پول چینی، مانند گیاه مار در بالا، می تواند با تقسیم تکثیر شود. شاخه ها از سیستم ریشه گیاهان مادر رشد می کنند، اما همچنین می توانند از گره های طول ساقه، جایی که برگ های قدیمی افتاده اند، تشکیل شوند.

چگونه گیاه پیله پپرومیوئیدس را تکثیر کنیم

 • با چاقوی تیز یا قیچی هرس، خاک را حفر کنید تا ریشه ها نمایان شوند. سپس ریشه اصلی را یکی دو سانتی متر پایین تر از خاک ببرید
 • برش تازه را در گلدانی با سوراخ های زه کشی قرار دهید و روی آن را با خاک غنی بپوشانید. به نظر من اضافه کردن پرلیت به مخلوط زه کشی را بهبود می بخشد.
 • گیاه را در نور روشن قرار دهید و خاک را بین آبیاری خشک کنید. وقتی آن را از وسط اتاقی به کنار پنجره ای روشن منتقل کردم، متوجه شدم که کارخانه پول چینی من شروع به رشد کرده است.

سروپژیا چوبی

رشته قلمه قلب در گلدان های شیشه ای
(اعتبار تصویر: Shutterstock)

اگر به دنبال یک گیاه ظریف هستید، رشته قلب انتخاب خوبی است. تاکستانی است با برگ های کوچک قلبی شکل و زیبا روی قفسه، لبه پنجره یا داخل سبدی آویزان. و اگر کمی رنگ بیشتر را در برگ های خود ترجیح می دهید، نوار متغیر صورتی و نقره ای قلب ها بسیار زیبا است.

این گیاه با روش بریدن ساقه بهتر تکثیر می شود و سپس می توان آن را در آب یا خاک قرار داد.

چگونه یک سروپژیا چوبی را تکثیر کنیم

با استفاده از روش آب:

 • یک برش 3 تا 4 اینچی با حداقل دو جناغ در نظر بگیرید (این ها مقاطع بین گره ها هستند)
 • برگ های پایینی را از برش جدا کرده و در دمای اتاق در آب قرار دهید.
 • برش را در نور روشن، اما غیر مستقیم قرار دهید
 • آب را هر 3 تا 5 روز یک بار عوض کنید تا ریشه ها شروع به رشد کنند.
 • سپس برش را در قابلمه ای با مخلوط قابلمه مرطوب قرار دهید.

کاشت مستقیم خاک برای رشد برش در خاک، مراحل بالا را دنبال کنید، اما به جای قرار دادن برش در آب، انتهای برش را قبل از کاشت به یک ترکیب ریشه دار فرو ببرید.

اگر اولین تلاش شما برای تبلیغ گیاهان خانگی جواب نداد، احساس دلسردی نکنید. من چند استارتاپ داشتم که ناامیدکننده بودند، به خصوص زمانی که صبورانه منتظر رشد آن ها بودید. اما این عقب ماندگی ها بیشتر از موفقیت ها و توانایی لذت بردن و به اشتراک گذاشتن مهارت جدید شما است.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *