استفاده هوشمندانه از علف‌های هرز برای بهبود خاک و حفظ محیط زیست در باغ و فضای سبز

5 دلیل جذاب برای اجازه دادن به علف‌های هرز برای رشد در حیاط خود

علف‌های هرز معمولاً ترس هر باغبانی هستند و کار از بین بردن آن‌ها ممکن است وقت‌گیر باشد. به علاوه، به دلیل رشد سریع، رقابت با سایر گیاهان برای جذب مواد مغذی و نقض زیبایی فضای خارجی، علف‌های هرز به عنوان مشکل شناخته شده‌اند. اما آیا می‌دانید که دلایلی وجود دارد که بهتر است به علف‌های هرز اجازه دهید در حیاط شما رشد کنند؟

بله، درست شنیده‌اید! بر اساس نظر کارشناسان، باقی‌ماندن علف‌های هرز در مناطق خاص می‌تواند به بهره‌وری خاک کمک کرده و از خشک شدن آن جلوگیری کند. به عبارت کریس بونت، باغبان و بنیان‌گذار گاردن اکسپرس: به جای تلاش ناکام در از بین بردن علف‌های هرز از چمن خود، آن‌ها را نقاشی کنید و به طبیعت اجازه دهید در باغ شما بازی کند. مهار علف‌های هرز می‌تواند به حفظ تنوع زیستی، بهبود خاک و حفظ آب کمک کند.

البته این به معنای اجازه دادن به علف‌های هرز برای پراکندن خود در حیاط و کمی جلوگیری از زیبایی فضای باز شما نیست. با افزایش اندازه، برداشتن آن‌ها ممکن است دشوارتر شود و آسیب بیشتری به جای خود وارد کنند. همچنین، نوع علف‌های هرز موجود در حیاط شما نیز مهم است؛ زیرا برخی از آن‌ها می‌توانند به گیاهان دیگر آسیب برسانند و باید بلافاصله با آن‌ها برخورد شود. با این حال، رها کردن برخی از انواع معمولی مانند شبدر یا دیگر علف‌های هرز کم‌تهاجمی به باغ‌تان آسیب نمی‌زند.

به خاطر داشته باشید که علف‌های هرز می‌توانند به سرعت رشد کنند، بنابراین مهم است اجازه ندهید که حیاط را تصرف کنند. بهتر است مناطق مشخصی را به آن‌ها اختصاص دهید تا به نظریه مواد مغذی، آب و نور خورشید با گیاهان شما رقابت نکنند.

بنابراین، قبل از اینکه اقدام به کنترل علف‌های هرز ناخواسته خود کنید، شاید بخواهید این دلایل شگفت‌انگیز را در نظر بگیرید که بهتر است به آن‌ها اجازه دهید در حیاط شما رشد کنند.

۱. علف‌های هرز جانداران وحشی مفید را جذب می‌کنند

پروانه ها روی گل های صورتی
پروانه ها روی گل های صورتی (اعتبار تصویر: Shutterstock)

مثیر است که علف‌های هرز در واقع جزء یک اکوسیستم مفید هستند و نقش حیاتی در تبدیل زمین خشک به خاک حاصلخیز و فراهم کردن زیستگاه‌های جدید برای جانداران وحشی ایفا می‌کنند. این فرآیند گاهی به نام “تبدیل” شناخته می‌شود، که به بازگرداندن علف‌های خشک به حالت اولیه و طبیعی خود اشاره دارد.

بونت توضیح می‌دهد: علف‌های هرز می‌توانند انواع حشرات، پرندگان و سایر جانداران وحشی را به باغ شما جذب کنند که به توازن محیطی کمک می‌کند و محیطی متعادل برای رشد گیاهان و تولید محصولات سالم ایجاد می‌کند. جذب گرده‌افشان‌ها برای تولید گیاهان و محصولات سالم بسیار مهم است.

دندانها شاید برای چمن‌های سبز و زیبا مطلوب نباشند، اما برای جذب زنبورها عالی هستند. علاوه بر این، علف‌های هرز گل‌هایی را تولید می‌کنند که برای تغذیه حشرات مختلف مفید هستند، و برگ‌هایشان به عنوان غذای کرم‌ها، شته‌ها و موجودات نرم‌تن دیگر عمل می‌کنند. این موجودات خوراک خوبی برای پرندگان و دیگر حشرات می‌شوند، به این ترتیب چرخه زندگی در حال ادامه است!

۲. تهیه کود از علف‌های هرز

قاصدک‌هایی که برداشته شده‌اند و در سطلی در کنار تکه‌ای خالی در چمن قرار گرفته‌اند
قاصدک‌هایی که برداشته شده‌اند و در سطلی در کنار تکه‌ای خالی در چمن قرار گرفته‌اند (اعتبار تصویر: Shutterstock)

یکی دیگر از مزایای علف‌های هرز این است که آن‌ها حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی اساسی هستند که از خاک خود جذب کرده‌اند. این امر به دلیل استخراج مواد آلی و مواد مغذی از خاک است که به طور مداوم می‌میرند و کود طبیعی و مغذی را تشکیل می‌دهند.

شما می‌توانید با خرد کردن و آبکشی علف‌های هرز در آب (بهترین انتخاب آب بارانی است) کود علفی خود را تهیه کنید. بهتر است این مواد را با یک لایه پوششی پوشانده و از ورود پشه‌های تخم‌گذار جلوگیری کنید، سپس مخلوط را با استفاده از یک چوب چرخان روزانه هم زنید. قبل از استفاده از این کود برای آبیاری گیاهان یا محصولات، آن را حداقل دو هفته دم بزنید.

همچنین می‌توانید با تجزیه علف‌های هرز در خاک، آن‌ها را بهبود دهید. علف‌های هرز را در آب فاسد قرار دهید و محتویات آن را روی کمپوست خود بریزید.

این مایع تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای رشد سالم را تامین می‌کند که روشی اقتصادی‌تر برای بازیافت زباله‌های باغی و کمک به صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید محصولات از فروشگاه‌هاست.

۳. حفظ رطوبت خاک

دستان دستکش در حال برداشتن مالچ
دستان دستکش در حال برداشتن مالچ (اعتبار تصویر: Shutterstock)

زیرا علف‌های هرز تمام مواد مغذی خاک را جذب می‌کنند، به حفظ تبخیر آب نیز کمک می‌کنند که معمولاً خاک را خشک و در شرایط نامناسب قرار می‌دهد. علف‌های هرز می‌توانند مانند یک مالچ عمل کرده و رطوبت را در خاک نگه دارند و از خشک شدن آن جلوگیری کنند. این ویژگی به ویژه در هوای گرم یا در دوره‌های خشکی مؤثر است.

علف‌های هرز مانند مالچ زنده عمل می‌کنند و می‌توانند با پوشاندن سطح خاک، تبخیر آب را کاهش دهند. این ویژگی به حفظ آب کمک می‌کند و نیاز به آبیاری مکرر را کاهش می‌دهد.

از جمله نوع دیگری از مالچ که می‌توانید در حیاط‌تان از آن استفاده کنید، مواد آلی مانند برگ‌های ریخته شده، کاه، پوست درخت یا علف است که حجم مالچ را شکل می‌دهند. این مواد به طور طبیعی تجزیه می‌شوند و مقادیر زیادی از مواد مغذی مثل نیتروژن و پتاسیم را به خاک اضافه می‌کنند. علاوه بر این، حدود 2 تا 3 اینچ از مالچ را برای بهترین نتایج در نظر بگیرید و در صورت نیاز مالچ را تغییر دهید.

۴. جلوگیری از فرسایش خاک

برداشتن خاک با دست
برداشتن خاک با دست (اعتبار تصویر: Shutterstock)

همانطور که علف‌های هرز می‌توانند به عنوان لایه‌ای محافظتی از خاک عمل کنند، می‌توانند از فرسایش خاک نیز جلوگیری کنند. فرسایش در واقع یک فرآیند طبیعی است که در آن باد، باران یا سیلاب ذرات خاک را از بین می‌برند. این به ویژه روی خاک حاوی تراکم بالا که بهترین خاک برای رشد و تغذیه گیاهان است، تأثیر می‌گذارد.

علف‌های هرز می‌توانند با پوشاندن لکه‌های خالی روی چمن از فرسایش خاک ناشی از باد یا آب جلوگیری کنند. سیستم ریشه قوی آن‌ها خاک را در مکان خود نگه می‌دارد و از شستشوی خاک سطحی ارزشمند جلوگیری می‌کند. بنابراین، در مناطقی که مستعد فرسایش هستند، علف‌های هرز می‌توانند مفید باشند.

علاوه بر این، در نظر داشته باشید که بهتر است این ۵ روش را برای بهبود خاک برای رشد سالم‌تر چمن‌تان نیز در نظر بگیرید.

۵. نشانگر وضعیت خاک

ph متر خاک در خاک
ph متر خاک در خاک (اعتبار تصویر: Shutterstock)

یکی دیگر از مزایای شگفت‌انگیز علف‌های هرز این است که برخی از نوع‌های آن‌ها می‌توانند وضعیت خاک شما را نشان دهند. به‌طور ایده‌آل، برای چمن‌های با کیفیت بالا، کاشت گیاهان با سطح pH کمی اسیدی (حدود ۶ تا ۷) و حاوی مقدار زیادی نیتروژن، فسفر و پتاسیم توصیه می‌شود. اما این مسئله به نوع گیاه‌هایتان نیز بستگی دارد، زیرا گیاهان فصل‌های خنک‌تر ترجیح می‌دهند که سطح pH بیشتری نسبت به گیاهان فصل‌های گرم داشته باشند.

زمانی که خاک بسیار اسیدی یا کمبود مواد مغذی دارد، برخی از علف‌های هرز به راحتی رشد می‌کنند. مشاهده انواع علف‌های هرز که در باغ شما رشد می‌کنند، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد نیازهای خاکی گیاهانتان فراهم کند.

شما می‌توانید با استفاده از یک کیت تست خاک مانند کیت تست خاک MySoil (موجود در فروشگاه‌ها) سطح pH خاک را آزمایش کنید تا ببینید چه تغییراتی می‌توانید برای بهبود شرایط ایجاد کنید. پس از اصلاح خاک، می‌توانید مجدداً تست کنید تا از بهبود وضعیت خاک اطمینان حاصل کنید.

باغبانانی که از توانایی‌های پنهان علف‌های هرز استفاده می‌کنند، می‌توانند بهبود قابل توجهی در فضاهای خارجی‌شان داشته باشند.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *