5 اشتباه رایج هنگام پاک کردن کپک که باید از آنها اجتناب کنید

5 اشتباه رایج هنگام پاک کردن کپک که باید از آنها اجتناب کنید

وقتی صحبت از تمیز کردن هر اتاق در خانه می شود، دیدن کپک سیاه همیشه ناخوشایند است. و اگرچه می‌خواهید اقدام کنید و به سرعت از شر کپک خلاص شوید، اما اشتباهاتی وجود دارد که هنگام حذف کپک مرتکب می‌شوید.

در واقع، این اشتباهات رایج اغلب به جای خوب، ضرر بیشتری به همراه خواهند داشت – و می توانند مشکل را بدتر کنند. به طور معمول، هاگ های کپک در مناطقی با رطوبت زیاد و سطوح رطوبت مانند حمام، آشپزخانه یا زیرزمین رشد می کنند. حتی می توان آن را روی انواع سطوح از جمله کپک تشک تخت پیدا کرد. کپک نه تنها می تواند به خانه شما آسیب برساند، بلکه هاگ های موجود در هوا نیز به عنوان یک خطر سلامتی در نظر گرفته می شوند و در صورت استنشاق یا لمس، واکنش های آلرژیک ایجاد می کنند. در موارد شدید، کپک نیز می تواند باعث حملات آسم شود. به همین دلیل است که پیشگیری از کپک به روش صحیح، بدون تشویق ناخواسته رشد کپک در خانه شما بسیار مهم است.

بنابراین قبل از اینکه محصولات تمیزکننده مورد اعتماد خود را بیرون بیاورید، در اینجا اشتباهاتی که باید هنگام حذف کپک از آنها اجتناب کنید آورده شده است.

اگر یکی از بهترین رطوبت گیرها را ندارید، همیشه می توانید یکی از این 5 گیاه خانگی را امتحان کنید که به جلوگیری از کپک کمک می کنند.

1. پاشیدن مایع سفید کننده روی کپک

شخصی که دستکش پوشیده و درب بطری سفید کننده را برمی دارد
شخصی که دستکش پوشیده و درب بطری سفید کننده را برمی دارد (اعتبار تصویر: Getty Images)

در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که دیوارهای کپک زده یا سطوح را با سفید کننده اسپری کنید، این در واقع یک اشتباه رایج است. و در حالی که سفید کننده ماده شوینده مورد اعتماد ما برای از بین بردن سخت ترین لکه ها در اطراف خانه است، برای خلاص شدن از شر کپک مناسب نیست.

در واقع، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، اکیدا توصیه می کند که از سفید کننده روی کپک استفاده نکنید. با وجود اینکه از شر کثیفی اولیه سطح خلاص می شود، در اکثر موارد، هاگ های کپک همچنان در مواد فرو می روند – به این معنی که مشکل در زیر لایه ای کمین کرده است. این موضوع به ویژه در مورد برخی مواد متخلخل مانند چوب صادق است.

در عوض، توصیه می شود قبل از استفاده روی نواحی کپک زده، سرکه سفید مقطر را در یک بطری اسپری رقیق کنید. همچنین می توانید کپک را با استفاده از مایع ظرفشویی، آب گرم و یک برس اسکراب مانند برس اسکراب Amazer (7.99 دلار، آمازون) پاک کنید، سپس با یک پارچه میکروفیبر آن را بشویید و خشک کنید.

به خاطر داشته باشید که سفید کننده یک پاک کننده شیمیایی قوی است، بنابراین اگر می خواهید از آن در اطراف خانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که با باز کردن پنجره، در یا دریچه اگزوز، همیشه منطقه را به خوبی تهویه کنید. با این حال، برای از بین بردن کپک کار بسیار کمی انجام خواهد داد. علاوه بر کپک، در اینجا 7 چیزی وجود دارد که هرگز نباید با سفید کننده تمیز کنید.

2. رنگ آمیزی/پنهان کردن کپک

مردی که دیوار را آبی روشن نقاشی می کند
مردی که دیوار را آبی روشن نقاشی می کند (اعتبار تصویر: Shutterstock)

وقتی یک کپک را می بینید که دیوار سفید زیبای شما را خراب می کند، ممکن است کمی ناخوشایند به نظر برسد، با این حال، از بیرون آوردن قلم مو برای پوشاندن آن خودداری کنید. اشتباه دیگر هنگام برداشتن قالب، نقاشی روی آن است.

و در حالی که رنگ های مقاوم در برابر کپک در دسترس هستند، استفاده مستقیم از آن بر روی سطوح کپک زده آن را به طور کامل از بین نخواهد برد. هاگ های مولد ممکن است هنوز در زیر سطح در حال رشد باشند و ممکن است در دراز مدت گسترش یابند و مشکلات بیشتری ایجاد کنند.

با این حال اگر نیاز به روتوش یا رنگ آمیزی اتاق خود دارید، تا حد امکان کپک را با یک پاک کننده اختصاصی قالب یا سرکه تقطیر شده سفید از سطح جدا کنید. سپس قبل از نقاشی روی آن مطمئن شوید که منطقه کاملا عاری از کپک و خشک است. با این حال، اگر با مشکل قالب جدی تری دست و پنجه نرم می کنید، همیشه بهتر است به جای نقاشی روی قالب، به دنبال مشاوره حرفه ای باشید تا آن را پنهان کنید. همیشه بهتر است از میانبرها استفاده نکنید!

3. پاک کردن کپک با همان پارچه تمیز کردن

تمیز کردن آشپزخانه با یک بطری اسپری یک پارچه، در حالی که دستکش می پوشید
تمیز کردن آشپزخانه با یک بطری اسپری یک پارچه، در حالی که دستکش می پوشید (اعتبار تصویر: Shutterstock)

ممکن است پارچه های مخصوص تمیز کردن یا پارچه های کهنه داشته باشیم، اما یک اشتباه رایج این است که از همان پارچه برای تمیز کردن جاه ای دیگر استفاده کنیم. اگر از یک پارچه استفاده کنید، فقط قالب را به مناطق دیگر پخش خواهید کرد. هنگامی که هاگ ها شروع به رشد می کنند، این امر به طور اجتناب ناپذیری مشکل را بدتر خواهد کرد.

همیشه بهتر است برای رفع کپک از یک پارچه جداگانه استفاده کنید و برای سایر قسمت ها از پارچه تمیز استفاده کنید. در واقع ایده آل این است که به جای پارچه از دستمال کاغذی استفاده کنید که به راحتی بتوانید آن را دور بریزید. این کار از پخش اسپورهای کپک به سایر نقاط خانه جلوگیری می کند.

4. نادیده گرفتن علت اصلی کپک

یک شیر آب نشتی در حمام
یک شیر آب نشتی در حمام (اعتبار تصویر: Shutterstock)

این امر منجر به یک اشتباه رایج دیگر در نادیده گرفتن علت اصلی مشکلات کپک شما می شود.

اساسا مشکلات کپک ناشی از رطوبت بیش از حد در اتاق است، بنابراین پیش گیری کلید کاهش سطوح است. به طور خاص، زمستانه کردن خانه های ما با آب بندی پنجره ها و ترک ها یا استفاده از کوره ها می تواند ناخواسته باعث چگالش اضافی شده و منجر به رشد کپک شود.

به علاوه، وقتی هوای بیرون یخ می زند، تمایلی به باز کردن پنجره ها برای تهویه مناسب نداریم. با این حال، با وجود عامل سرما، همیشه توصیه می شود که چند بار در هفته پنجره ها یا درها را باز کنید تا هوای تازه وارد شود و از ایجاد رطوبت جلوگیری شود.

اگر اتاقی بدون پنجره دارید، از فن های اگزوز در اطراف خانه استفاده کنید. این موارد به خصوص در اتاق های مرطوب مانند حمام، زیرزمین یا آشپزخانه که شما در حال پختن یک طوفان هستید و بخار زیادی از فر، قابلمه یا ماهی تابه خود آزاد می کنید، روند تخلیه را سرعت می بخشد.

علاوه بر این، ممکن است یک شیر یا لوله نشتی در اطراف خانه وجود داشته باشد که باعث رطوبت اضافی شود. هرگونه مشکل لوله کشی می تواند منجر به رطوبت بیش از حد و ایجاد رطوبت در خانه شود که منجر به رشد کپک می شود. اگر این کار کوچکی است، می توانید یاد بگیرید که چطور بدون تماس با لوله کش، شیر وان حمام نشتی را تعمیر کنید، یا در غیر این صورت با یک متخصص تماس بگیرید تا با نشتی های جدی مقابله کند.

5. استفاده نکردن از تجهیزات محافظتی

تصویر فردی را نشان می‌دهد که دستکش‌های آبی رنگی به تن دارد و در حال پاک کردن قالب سیاه از روی تشک سفید است.
تصویر فردی را نشان می‌دهد که دستکش‌های آبی رنگی به تن دارد و در حال پاک کردن قالب سیاه از روی تشک سفید است. (اعتبار تصویر: Getty Images)

این ممکن است در مورد انجام کارهای خانه شدید به نظر برسد، اما برخی از کپک ها بسیار سمی هستند. علاوه بر این، اسپورهای کپک می توانند هنگام تمیز کردن در هوا پخش شوند و می توانند خطر جدی سلامتی برای شما یا سایر اعضای خانواده که در معرض آن قرار می گیرند، به ویژه کودکان خردسال، ایجاد کنند.

هنگام مقابله با کپک، توصیه می شود از دستکش های بلند لاستیکی یا یکبار مصرف، محافظ چشم و ماسک برای جلوگیری از تنفس اسپورها استفاده کنید. این امر به ویژه برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند و هر کسی که سیستم ایمنی ضعیف یا آسیب دیده دارد ضروری است.

در مورد مشکلات کپک طولانی مدت، همیشه بهتر است از یک متخصص که در تمیز کردن کپک آموزش دیده است، مشاوره بگیرید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *