5 مزایا و معایب آشپزی با هوا پز


اگر قصد دارید یکی از بهترین فرهای هوایی را برای منزل خود خریداری کنید، قبل از انجام این کار باید مزایا و معایب پخت وپز با فر هوایی را بدانید.

فریلنسرها در سال های اخیر به خاطر راحتی در سرو غذاهای ترد و خوش مزه در کم ترین زمان محبوب شده اند.و بسیار شبیه به یکی از بهترین اجاق های فوری، این اجاق های کوچک تبدیل به یکی از لوازم مورد نیاز آشپزخانه شده اند.

سرخ کردنی ها نه تنها می توانند غذاهای ترد را با استفاده از روغن کم یا بدون روغن به سرعت بپزند، بلکه می توانند کمی ارزان تر از یک اجاق گاز استاندارد عمل کنند و در هزینه های شما صرفه جویی کنند.تعجبی ندارد که بسیاری از فروشگاه ها با توجه به بحران هزینه زندگی بسیاری از خانواده ها را با کمبود سیب زمینی مواجه کرده اند.

بعد از دو سال که صاحب هواپز شدم، قطعا از آن استفاده خوبی کرده ام، تحت تاثیر نتایج ترد و خوش مزه آن قرار گرفته ام اما آیا هواپز برای شما مناسب است؟ برای کمک به شما، در اینجا 5 مورد از مزایا و معایب سرخ کردن با هواپز آورده شده است.

مزایای پخت وپز با فر هوایی

  • آن ها به سرعت گرم می شوند و غذاهایی را می پزند که در کسری از زمان در مقایسه با یک فر استاندارد یا حتی در یکی از بهترین اجاق های توستر پخته میشوند.

به طور معمول، بیشتر فرها می توانند در عرض 5 دقیقه یا کم تر تا 400 درجه فارنهایت گرم شوند، در حالی که هواپز می توانند تا 13 دقیقه و فرهای برقی بین 17 تا 19 دقیقه طول می کشند تا به دمای یکسانی برسند.این کار باعث می شود که خوردن تنقلات سریع و یا پختن یک جشن خانوادگی در کم ترین زمان ممکن راحت باشد.البته زمان از پیش گرم شدن به نوع هواپزی که در اختیار دارید بستگی دارد، اما باز هم خیلی سریع تر از اکثر سرخ کن ها گرم خواهند شد.

پخت سیب زمینی سرخ کرده در هوا پر
پخت سیب زمینی سرخ کرده در سرخ کن (اعتبار تصویر: Shutterstock)
  • مواد غذایی را به طور یکنواخت ترد می کنند از آنجا که فرچه های هوا، فرچه های کوچک همرفتی هستند، این کار هوای داغ را برای پختن مواد غذایی از هر طرف به گردش در می آورد.این کار به شما کمک می کند تا غذای خود را نصفه و نیمه بپزید و طعم و مزه مناسبی برای رقابت با دستور العمل های پخته و پخته داشته باشید.و اگر شما کباب ایده آل را برای غذاهای مورد علاقه خود ترجیح می دهید، این کار سرخ کردنی های هوایی را برای سرخ کردنی های فرانسوی، چوب ماهی، حلقه های پیاز و دیگر غذاهای سرخ شده محبوب عالی می کند.فریلنسرها همچنین برای گرم کردن مجدد باقی مانده سرخ شده ایده آل هستند تا دوباره بافت ترد خود را به آن بدهند.

علاوه بر این، فریلنسرها متنوع هستند و می توانند غذاهای مختلفی از جمله گوشت، غذاهای دریایی و سبزیجات را بپزند.برخی از مدل ها این امکان را به شما می دهند تا لوازم جانبی مانند قابلمه کیک، قفسه، قابلمه پیتزا و حصیر سیلیکونی را برای تهیه دستور پخت های مختلف در اختیار داشته باشید.برای آشنایی بیشتر، این 7 ماده غذایی را که نمی دانستید می توانید در یک فر هوایی بپزید، معرفی می کنیم.اما در نظر داشته باشید، چیزهایی نیز وجود دارند که هرگز نباید برای کنترل کیفیت آن ها را در یخچال قرار دهید.

  • پخت وپز به روغن کمتری نیاز داردبرخلاف مقدار روغنی که برای سرخ کردن عمیق یا کم عمق استفاده می شود، سرخ کردنی ها به روغن کمتری نیاز دارند و این امر آن ها را به روشی کم چربی برای پخت غذاها تبدیل می کند.در واقع در حالی که بسیاری از دستور العمل های روغنی تا 3 فنجان (750 میلی لیتر)روغن نیاز دارند، غذاهای روغنی تنها به حدود 1 قاشق سوپ خوری (15 میلی لیتر)روغن نیاز دارند.و در حالی که بحث های زیادی در مورد سالم بودن فریلنسرها وجود دارد، این وسایل قطعا جایگزین سالم تری برای سرخ کردن عمیق هستند.

علاوه بر این، این کار باعث صرفه جویی در هزینه های مواد غذایی خواهد شد، به خصوص اگر به دنبال راه های جدیدی برای پخت وپز با استفاده از روغن کم تر هستید.

روغن در قاشق ریخته می شود
ریختن روغن در قاشق (اعتبار تصویر: Shutterstock)
  • استفاده از فریلنسرها در مقایسه با فریلنسرها بسیار ایمن تر است.آن ها نه تنها برای مقابله با دمای بالا طراحی شده اند، بلکه خطر پاشیدن روغن داغ را نیز نخواهند داشت.به خصوص اگر کودک خردسال یا حیوان خانگی در خانه دارید.

علاوه بر این، آن ها کاربردی تر هستند و شما می توانید سبد را با خیال راحت از یک نقطه به نقطه دیگر، بدون خطر نشت تصادفی نفت حمل کنید.اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که فریلنسرها می توانند بسیار داغ شوند، بنابراین همیشه اجازه دهید غذاها قبل از بیرون آوردن و سرو کردن برای مدتی خنک شوند.

  • تمیز کردن کم تر در مقایسه با سرخ کردن سنتی، سرخ کردن هوا نسیمی برای تمیز کردن پس از استفاده است.به هر حال کسانی که می خواهند هر بار روغن خوراکی را دور بریزند، بسته به مدل، تمام قسمت های جداکننده ماشین ظرفشویی هستند، هرچند که می توانید به راحتی سبد را با آب گرم و صابون بشویید.برای پاک سازی هوای بیرون، تنها کافی است از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن آثار کثیفی استفاده کنید.

علاوه بر این، اگر می خواهید باقیمانده چربی را به حداقل برسانید، سبد سرخ کردن خود را با یک خط کش خاص مانند این خط کش قابل جدا کردن Air Fryer (8 دلار، آمازون)، قبل از پخت وپز خط بزنید.سپس به سادگی آن را پس از استفاده، بدون هر بار تمیز کردن پایه، دفع می کنید.

در هر صورت، همیشه قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه یک فر هوایی را تمیز کنید و از شر روغن پخته خلاص شوید، دفترچه راهنمای مربوط به فر هوایی خود را بررسی کنید.

یک سبد سرخ کن هوا در حال شستشو با آب
یک سبد سرخ کن هوا در حال شستشو با آب

معایب پخت و پز با هواپز

  • همه غذاها را نمی توان در یک هواپز اگرچه هواپز ها فوق العاده متنوع هستند، اما چیزهایی وجود دارند که به سادگی در یک هواپز پخت نمیشوند.نه تنها بر کیفیت کلی، بافت و طعم تاثیر می گذارد، بلکه می تواند یک خطر بالقوه نیز باشد.برخی از سبزیجات مانند کلم بروکلی کبابی حاوی رطوبت کمتری هستند، بنابراین خیلی سریع خشک می شوند، در حالی که سبزیجات سبز برگ دار می توانند به راحتی بسوزند.در عوض به برخی سبزیجات ریشه دار مانند سیب زمینی یا سیب زمینی شیرین بچسبید تا بافت ترد خوبی داشته باشند.

اگر می خواهید از یک فاجعه در زمان غذا خوردن جلوگیری کنید، 9 نکته ای را که هرگز نباید برای آرامش ذهن خود در هوای آزاد قرار دهید، بخوانید.و تا زمانی که در آن هستید، مطمئن شوید که هیچ یک از این اشتباه ات را مرتکب نمی شوید.

سرخ کن هوا پر از سبزیجات چاشنی
An air fryer filled with seasoned vegetables (اعتبار تصویر: Shutterstock)
  • آن ها می توانند مواد غذایی را بیش از حد بپزند چون سرخ کننده های هوا خیلی سریع گرم می شوند و دمای داغ خود را بیشتر حفظ می کنند، این اغلب فرآیند پخت را سرعت می بخشد.این امر می تواند منجر به پخت بیش از حد، یا بدتر از آن، غذاهای غیرقابل خوردن حتی در زمان پخت توصیه شده بر روی بسته بندی شود.اگر می خواهید از غذاهای خشک اجتناب کنید، به زمان بندی توجه کنید و سعی کنید غذاهای با حرارت بالا را برای مدت طولانی داخل سرخ کن نگذارید.

به طور مشابه، اگر فراموش کنید که بیشتر فریلنسرها را از پیش گرم کنید، این ممکن است منجر به غذاهای پخته نشده شود.یعنی باید تنظیمات و زمان بندی را آزمایش کنید تا به ترد مورد نظر خود برسید.در هر صورت، هر مدل از فریلنسرها متفاوت است، پس حتما دفترچه راهنما را بخوانید و به دستور العمل های فریلنسرها پایبند باشید.

  • برای خانواده های بزرگ تر ایده آل نیست.در حالی که شما می توانید یخچال های آل جی را خریداری کنید، یا یخچال هایی با دو سبد برای پخت غذاهای جداگانه در آن واحد، این ها تنها برای 4 نفر کافی هستند.با این حال اگر می خواهید برای یک خانواده بزرگ غذاهای لذیذ بپزید، پختن در فر منطقی تر است.علاوه بر این، پختن مقادیر زیاد در یک فر استاندارد تنها در یک زمان نسبت به استفاده چندین بار از یک سرخ کن هوا، بسیار کارآمدتر است.
یک مرغ با سیب زمینی در یک سبد سرخ کن هوا
مرغ با سیب زمینی در سبد سرخ کن بادی (اعتبار تصویر: Shutterstock)
  • شما می توانید یک سرخ کن هوا را بیش از حد پر کنید یکی از رایج ترین اشتباه ات پر کردن بیش از حد یک سرخ کن هوا است.از آنجا که فریلنسرها با یک سبد عمیق همراه هستند، پر کردن آن ها وسوسه انگیز است و تصور کنید که این کار باعث صرفه جویی در وقت شما خواهد شد.با این حال، پر کردن بیش از حد می تواند مانع از گردش صحیح هوای گرم در اطراف غذا شود.این امر منجر به این می شود که غذاها یا کم پخته شوند یا فاقد آن پختگی کامل و حتی ترد باشند.در عوض، غذای خود را در یک لایه روی سبد قرار دهید و بین هر آیتم فضایی قرار دهید تا هوا در اطراف آن جریان پیدا کند.
  • آن ها می توانند فضای اضافی را اشغال کنند.علاوه بر این، سرخ کن های هوا نیز به فضای کافی برای تخلیه مناسب در طول فرآیند پخت نیاز دارند.بنابراین اگر یک آشپزخانه جمع و جور، قفسه های درهم ریخته، یا انباری محدود دارید، باید در نظر بگیرید که این را کجا قرار دهید.با این حال اگر خانواده کوچکی دارید یا فقط برای سفره ای کوچک به آن نیاز دارید، همیشه می توانید یک ایرباد جمع و جور و با ظرفیت 2 ترابایتی مانند این Vortex 4 – in – 1، 2 – QT Mini Air Fryer (49 دلار، آمازون)را انتخاب کنید که برای فضای محدود، تمیز و ایده آل است.
سرخ کن با سبد باز شده با دست روی میزی با مواد اطراف آن، از جمله تخم مرغ و روغن

خط آخر: شما باید سرخ کن بادی بخرید!

در نهایت، خرید بلیط هواپیما همگی به نیازهای خاص شما بستگی خواهد داشت.چند بار از آن استفاده می کنید؟ آیا شما یک خانه بزرگ دارید؟ و چقدر فضا دارید؟ در حالی که فر هوایی کوچک من یک وسیله فضایی بزرگ است که من اغلب از آن برای تنقلات سریع استفاده می کنم، دیگران اندازه فشرده را محدود کننده می دانند.همچنین، اگر می خواهید مقدار زیادی غذا بپزید و تعداد زیادی فضای خالی داشته باشید، بهتر است روی مدل بزرگ تر سرمایه گذاری کنید تا در زمان و انرژی صرفه جویی کنید.در هر اندازه و مدلی که تصمیم بگیرید، هیچ چیز راحتی محض، سهولت استفاده و نتایج تردی که یک فریلنسر باید ارائه دهد را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

اگر در دنیای سرخ کردن هوا تازه کار هستید، باید بدانید که چگونه از سرخ کردن هوا برای بهترین نتیجه استفاده کنید.برای آشنایی بیشتر با دمنوش ها، ترفندها و نحوه سرخ کردن، 11 اشتباه سرخ کردنی هوایی که احتمالا مرتکب شده اید و همچنین 9 موردی که هرگز نباید در سرخ کردنی هوایی قرار دهید، نحوه استفاده از سرخ کردنی هوایی را بررسی کنید.از همه مهم تر، در مورد چگونگی جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بخاری مطالعه کنید زیرا می تواند خطر آتش سوزی بالقوه باشد.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *