4 نکته برای خرید چاپگر عالی

4 نکته برای خرید چاپگر عالی

در انتخاب یک چاپگر مناسب، از پرینترهای جوهرافشان تا پرینترهای لیزری، پرینترهای عکس و پرینترهای چندکاره، گزینه‌های متنوعی در دسترس هستند. برای پیدا کردن چاپگری که به نیازهای شما بخوبی پاسخ دهد، ممکن است با چالش‌هایی روبه‌رو شوید. اما می‌توانید این فرآیند را ساده کنید.

در راهنمای تامز، ما می‌توانیم شما را در مراحل پیدا کردن چاپگر مناسب همراهی کنیم. ما این چاپگرها را تست و بررسی می‌کنیم تا بهترین گزینه‌های بازار را شناسایی کنیم. با پاسخ دادن به سه سوال کلیدی، می‌توانید بفهمید چه مواردی برای شما اهمیت دارد و چگونه می‌توانید نیازهای خود را با هزینه‌های قابل قبولی برآورده کنید.

جوهر افشان یا لیزری؟

در ابتدا، تصمیم بگیرید که آیا میخواهید از یک چاپگر جوهر افشان یا لیزری استفاده کنید. در گذشته، چاپگرهای لیزری رنگی برای کاربران خانگی بسیار گران قیمت بودند. اما امروزه، مدل‌های جوهر افشان با کیفیت بالا و قیمت مناسب می‌توانند جایگزین خوبی برای چاپگرهای لیزری باشند. در انتخاب بین این دو، توجه کنید که آیا بیشتر چاپ‌های شما بر روی کاغذ ساده یا کاغذ عکاسی خواهد بود.

چاپگر جوهر افشان برای چاپ عکس و رنگی مناسب است، در حالی که چاپگر لیزری تک رنگ برای چاپ متن مناسب است. همچنین، چاپگر جوهر افشان قابلیت چاپ بدون حاشیه را دارد که در چاپگرهای لیزری کمتر دیده می‌شود.

مهم تر از همه، جوهرافشان ها در چاپ عکس روی کاغذ براق و دیگر روکش های کاغذ عکاسی برتری دارند.تعداد کمی از چاپگرهای لیزری رنگی می توانند بر روی کاغذ پوشش داده شده چاپ شوند، و آن هایی که به ندرت با کیفیت چاپ عکس جوهر افشان مطابقت دارند.علاوه بر ارائه طیف گسترده تری از انتخاب های کاغذ عکس، برخی از جوهرافشان ها می توانند روی پارچه یا وینیل چاپ شوند.

بررسی Epson EcoTank ET-4760
(اعتبار تصویر: Epson)

در حال حاضر، شاهد یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در فناوری چاپ جوهر هستیم و این فناوری باعث کاهش قابل توجهی در هزینه‌های مصرف جوهر شده است.

اکنون، چاپگرهای لیزری معمولاً در چاپ متون برتری دارند و متن‌هایی تیزتر و تیره‌تر از آنچه که بسیاری از چاپگرهای جوهرافشان تولید می‌کنند، را ارائه می‌دهند. این امر برای همه مدل‌ها صدق نمی‌کند، اما باید توجه کنیم که این تفاوت اکنون ظریف‌تر از گذشته شده است. (بیست سال پیش، چاپگر لیزری تک‌رنگ و چاپگر جوهرافشان رنگی را در دفتر کارم داشتم، اما اکنون نمی‌توانم بگویم که این یک ترجیح از دو دنیا است)

بسیاری از مدل‌های جوهرافشان کنونی متن جذابی را چاپ می‌کنند که در مقابل یک چاپگر لیزری خوب رقابت‌پذیر است. (مدل‌های جوهرافشان قدیمی‌تر تمایل داشتند متن‌های با کیفیت پایین‌تری تولید کنند) به احتمال زیاد، شما تفاوت در وضوح را حتی متوجه نخواهید شد و نیازی به دقت در مشاهده لبه‌های متن ندارید تا تفاوت بین چاپگرهای جوهرافشان با کیفیت بالا را تشخیص دهید.

فرض دیگر این است که چاپگرهای لیزری سریعتر از چاپگرهای جوهرافشان هستند. چاپگرهای جوهرافشان فعلی (که برخی از آنها تجاری هستند) در یک محیط کاری پررونق و پرسرعت از سرعت بالایی برخوردار هستند.

حالا بیایید در مورد هزینه‌ها صحبت کنیم. چاپگرهای جوهرافشان، به ویژه مدل‌های ارزان قیمت، به دلیل استفاده از کارتریج‌های گران قیمت جوهرافشان، به هزینه‌های بالا در هر صفحه شهرت دارند. به عنوان مثال، چاپگرهای جوهرافشانی که ما آزمایش کرده‌ایم، در هنگام چاپ یک صفحه متنی حتی با استفاده از کارتریج با بازدهی بالا، تا 6.2 سنت جوهر مصرف می‌کنند و هزینه چاپ یک صفحه رنگی حدوداً 15.9 سنت است.

اما این وضعیت در حال تغییر است. به خوشبختی، در حال حاضر شاهد یکی از بزرگترین تحولات در فناوری چاپ جوهر هستیم که هزینه‌های مربوط به جوهر را به شدت کاهش می‌دهد. شرکت‌هایی مانند کانن، اپسون و اچ‌پی مدل‌هایی با مخازن جوهر قابل تعویض ارائه می‌دهند. جوهر در بطری‌ها به شما تحویل داده می‌شود و شما آن را در مخازن مربوط به رنگ جوهر ریخته و ریخته می‌کنید.

همچنین، برادر چاپگرهایی با کارتریج جوهرافشان تولید می‌کند که با کارتریج‌های جوهرافشان سنتی متفاوت هستند. آنها شامل یک پرینتر نمی‌شوند و در داخل چاپگر قرار می‌گیرند و در طول فرآیند چاپ به جلو و عقب حرکت می‌کنند. آنها در جای ثابتی نگه‌داشته می‌شوند و به عنوان بخشی جداگانه و دائمی در داخل چاپگر وجود دارند.

این طرح‌های جدید هزینه جوهر را به شدت کاهش می‌دهند. به عنوان مثال، هزینه هر صفحه برای چاپگر اپسون اکوتانک ET-470 تنها 0.3 سنت برای چاپ متن و 0.9 سنت برای چاپ رنگی است. به طور مشابه، کارتریج‌های جوهر با بازدهی بسیار بالا در چاپگر برادر MFC-J4535DW هر صفحه را با هزینه 1.1 سنت برای چاپ متن و 6 سنت برای چاپ رنگی فراهم می‌کنند.

البته، این مدل‌ها نسبت به یک گجت معمولی قیمت بالاتری دارند. بنابراین، بهتر است محاسبات خود را بر اساس حجم چاپ تخمینی خود انجام داده و مطمئن شوید که می‌توانید هزینه‌های اضافی را در مدت زمان مناسب جبران کنید.

نکته آخر درباره چاپگرهای لیزری این است که در هنگام چاپ، یک چاپگر جوهرافشان حدوداً از 16 تا 50 وات برق مصرف می‌کند در حالی که یک چاپگر لیزری نیاز به مصرف بین 300 تا 1500 وات برق دارد.

آیا چند کاره برای شما مناسب است؟

آیا چاپگر چندکاره برای شما مناسب است؟ داشتن قابلیت‌های کپی و اسکن جذاب است و چاپگرهای چندکاره در این زمینه امکانات زیادی را ارائه می‌دهند. برخی از این دستگاه‌های چندکاره که به نام All-in-One هم شناخته می‌شوند، یک فیدر سند برای کپی و اسکن اسناد چند صفحه‌ای دارند. برخی از آنها همچنین امکان چاپ دو طرفه را (مشابه برخی چاپگرهای تک کاره) ارائه می‌دهند. اما رایج‌ترین آنها کپی دو طرفه است که شما را از دردسر وارد کردن مجدد دستی یک اصل دو طرفه در فیدر خودکار سند (ADF) برای تکثیر آن نجات می‌دهد. این کار با اسکن همزمان هر دو طرف کاغذ از طریق ADF انجام می‌شود.

برادر MFC-J1205w روی میز در اتاق نشیمن
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

در نهایت، باید به این نکته توجه کنید که همه چیز را نیاز ندارید. اگر به ندرت از برخی از ویژگی‌ها استفاده می‌کنید، نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای آنها نیست. همچنین، باید مراقب مدل‌های با قیمت کمتر باشید که ممکن است در برخی از وظایف پیچیده‌تر عملکرد خوبی نداشته باشند.

به عنوان مثال، اگرچه بسیاری از مدل‌ها در بسیاری از وظایف عملکرد قابل قبولی دارند، اما برخی مدل‌ها کیفیت یا سرعت کمتری در برخی از وظایف خاص دارند. برخی مدل‌ها تنها نسخه‌های کپی شده دو طرفه با کیفیت خوب تولید می‌کنند، در حالی که نسخه‌های یک طرفه آنها بهتر به نظر می‌رسند. برخی دیگر هنگام کپی اسناد چند صفحه‌ای از طریق ADF مشکل دارند و تصاویر زاویه‌دار یا گنگ تولید می‌کنند. برخی مدل‌ها همچنین در چاپ صفحات رنگی عالی عمل نمی‌کنند و نیاز به یک چاپگر رنگی جداگانه دارید. لذا بهتر است قبل از خرید، ویژگی‌های مورد نیاز خود را به دقت بررسی کنید و نظرات و بررسی‌های کاربران را مطالعه کنید.

آیا عاشق چاپ عکس های خارق العاده هستید؟

اگر عاشق عکاسی هستید و می‌خواهید از آثار خود عکس‌های زیبا بگیرید، جسارت کنید و یک چاپگر عکس متمرکز بخرید. برای اینکه چاپ عکس واقعاً برجسته شود، چاپگرهای عکس از رنگ‌های اضافی جوهر مبتنی بر رنگ‌های فراتر از سیان، مگنتا، زرد و سیاه استفاده می‌کنند. برخی مدل‌ها از جوهر آبی، قرمز، خاکستری یا مشکی بیشتری برای گسترش گاموت رنگی خود استفاده می‌کنند. جوهر سیاه دوم مبتنی بر رنگدانه است و در درجه اول برای چاپ متن روی کاغذ ساده استفاده می‌شود، در حالی که جوهر سیاه مبتنی بر رنگ در درجه اول برای چاپ عکس مناسب است.

Canon Pixma TS8320
(اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

بعضی از چاپگرهای عکس بیش از یک سینی کاغذی دارند تا بتوانید چندین اندازه کاغذ را بارگذاری کنید. بسیاری از چاپگرهای عکس از اندازه‌های حروف فراتر از کاغذ عادی پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند روی کاغذهای عکس تا سایز 11 * 17 اینچ یا حتی 13 * 19 اینچ چاپ کنند. همچنین، چاپگرهای عکس با مخزن جوهر قابل پر شدن نیز در بازار موجود هستند، مانند چاپگر عکس Epson EcoTank Photo ET-8500 All-in-One و پرینتر عکس بی‌سیم Canon Pixma G620. هر دو مدل از شش جوهر استفاده می‌کنند. علاوه بر CMYK استاندارد، پرینتر چاپ عکس شیائومی مدل XMKDDYJ01HT از رنگ‌های قرمز و خاکستری نیز استفاده می‌کند، در حالی که Epson یک عکس سیاه و یک عکس خاکستری اضافه می‌کند.

این چاپگرهای عکس جوهرافشان همچنان قادر به چاپ سند‌های روزمره روی کاغذ ساده هستند که یک گزینه عمومی‌تر است. برای استفاده از قابلیت استثنایی چاپ عکس، نیازی نیست اپلیکیشن اصلی چاپ عکس را رها کنید.

در مورد چاپگرهای کوچک

از سوی دیگر، اگر اصلاً نیازی به چاپ اسناد روی کاغذ ساده ندارید و قصد ندارید عکس‌های بزرگ چاپ کنید، یک چاپگر عکس فشرده را بررسی کنید. این چاپگرها عکس‌های فوری به اندازه 4 * 6 اینچ یا کوچکتر چاپ می‌کنند. این پرینترهای کوچک و قابل حمل، با باتری کار می‌کنند و به صورت بی‌سیم (از طریق یک اپلیکیشن)، دوربین یا کامپیوتر شخصی شما را چاپ می‌کنند. دو فناوری اصلی برای انتخاب وجود دارد.

چاپگر عکس موبایل Kodak STEP Slim با کاغذ
Kodak Step Slim یک چاپگر عکس کوچک عالی است (اعتبار تصویر: Tom’s Guide)

یکی از آن‌ها پرینترهای رنگی مانند سری پرینترهای Canon Selphy است. برای مثال، پرینتر Canon Selphy CP1500 اندازه 4 * 6 اینچ را چاپ می‌کند. مدل‌های Kodak Dock نیز به صورت انحصاری عکس‌های 4 * 6 اینچی را چاپ می‌کنند.

اگر می‌خواهید کوچک‌تر شوید، چاپگرهایی که مجهز به بلوتوث هستند و تقریباً به اندازه تلفن هوشمند شما هستند را بررسی کنید. برای مثال، Kodak Step Slim عکس‌های 2 * 3 اینچی می‌سازد. باتری این چاپگر تا 25 چاپ دوام می‌آورد و از فناوری موسوم به زینک (Zink) استفاده می‌کند؛ شما تنها باید جوهر کاغذی مورد نیاز را خریداری کنید. هزینه چاپ هر کدام 43 سنت است، که همان هزینه ساخت یک چاپ دو برابر این اندازه (4 * 6 اینچ) در Canon TS702a است. گزینه‌های دیگر زینک شامل HP Sprocket و Canon Ivy است. این چاپگرهای زینک در دسترس شما قرار می‌گیرند و به اندازه‌ای کوچک هستند که می‌توانند در جیب جا بیفتند.

و در آخر، شما می‌توانید دوستان خود را با این دوربین جدید که کار چاپ را انجام می‌دهد، آشنا کنید. پرینتر جوهرافشان Polaroid Zink عکس‌ها را گرفته و آن‌ها را روی کاغذ 2 * 3 اینچی چسبناک چاپ می‌کند. این گوشی در پنج رنگ (آبی، مشکی، زرد، قرمز و سفید) عرضه می‌شود. یکی دیگر از گزینه‌های چندمنظوره، سری Kodak Mini است که مدل‌های مخصوص چاپ‌های 2.1 * 3.4 اینچی یا چاپ‌های مربعی 3 * 3 اینچی را ارائه می‌دهد.

مانند هر چاپگر دیگری، بررسی‌ها را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید کیفیت چاپ قابل قبول است و چاپ‌های مینیاتوری آن می‌تواند در صورت پایین بودن کیفیت چاپ از بین برود.

با این توصیه‌ها، شما می‌توانید به خوبی در مسیر انتخاب چاپگر مناسب برای نیازهای عکاسی خود قرار بگیرید. امیدوارم که لذت ببرید و نتایج واقعاً خارق‌العاده ای بدست آورید!

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *