11 ویژگی مخفی فوق العاده iOS 16 که باید امتحان کنید

iOS 16

Antalya, TURKEY - June 7, 2022. iPhone 13 Pro screen with new iOS 16 logo, the next operating system for Apple's smartphones will be released


هنگامی که سیستم عامل جدید آیفون اپل را امتحان می کنید، این ویژگی های پنهان iOS 16 را نیز بررسی کنید.

اگر پیش نمایش اپلیکشن iOS ۱۶ را در اوایل تابستان امسال دنبال کرده باشید – یا اگر قدم بعدی را برداشته و بتای عمومی iOS ۱۶ را روی آیفون خود دانلود کرده باشید – احتمالا همه چیز را در مورد تغییرات بزرگی که با این آپدیت به وجود می آیند می دانید.

iOS ۱۶ اگرچه مانند برخی از به روزرسانی های نرم افزاری گذشته آیفون یک تغییر اساسی محسوب نمی شود، اما قطعا طیف گسترده ای از پیشرفت ها و افزونه ها را معرفی می کند؛ برای مثال، احتمالا همه چیز را در مورد صفحه قفل iOS ۱۶ بازسازی شده می دانید و اینکه چگونه می توانید صفحه قفل آیفون خود را با ویجت ها شخصی سازی کنید.

تعدادی از اپلیکیشن های داخلی آیفون شما از ویژگی های جدیدی مانند امکان ویرایش متون در Messages، به اشتراک گذاری Tab Groups در سافاری یا اشتراک گذاری عکس ها بین خانواده و دوستان با کتابخانه عکس های اشتراکی iCloud بهره می برند. حتی یک اپلیکیشن تناسب اندام جدید هم وجود دارد که بدون نیاز به پوشیدن اپل واچ، تمرینات شما را دنبال می کند.

اما این ویژگی ها کاملا شناخته شده هستند. این ویژگی های پنهان iOS ۱۶ است که در اینجا می خواهیم روی آن ها تمرکز کنیم. در حالی که قابلیت کپی متن از یک ویدیو با استفاده از Live Text یا بازی کردن با اموجی های جدید iOS ۱۶ چندان چیز مهمی نیست، اما این ویژگی های مخفی باید تجربه کلی بهتری از آیفون ایجاد کنند.

و قطعا زمانی که از iOS ۱۶ استفاده می کنید، چه در بتای عمومی iOS ۱۶ که در حال حاضر در دسترس است و چه زمانی که نسخه نهایی آپدیت نرم افزاری ظاهر می شود، باید به دنبال آنها باشید. و این می تواند خیلی زود باشد. گفته می شود رویداد اپل برای ۷ سپتامبر برگزار می شود و آیفون 14 باید کمی بعد با نسخه iOS ۱۶ عرضه شود. این یعنی می توانیم تنها چند هفته با انتشار iOS ۱۶ فاصله داشته باشیم. این ها ویژگی های مخفی iOS ۱۶ هستند که باید به آن ها توجه کنید.

تایمرهای صفحه قفل آیفونتان را کنترل کنید

iOS ۱۶ با هدف به روز نگه داشتن شما در مورد رویداد های جاری، نوعی ویجت به نام Live Activities معرفی می کند. به عنوان مثال از یک سرویس تاکسی آنلاین درخواست کنید و یک ویجت Live Activities می تواند شما را از موقعیت مکانی راننده مطلع کند. به روزرسانی های ورزشی نیز قابلیت های اصلی ویجت های Live Activities هستند.

مشکل این است که این ویژگی تا پیش از عرضه iOS ۱۶ ظاهر نخواهد شد، چرا که سازندگان اپلیکیشن ها برای بروزرسانی نرم افزار خود و ایجاد ویجت هایی که از این ویژگی بهره می برند، به زمان نیاز دارند. اما بتای iOS ۱۶ به ما نشان می دهد که فعالیت های زنده چگونه با ویجت Timer کار خواهند کرد که وقتی تایمر را از طریق اپلیکیشن Clock اجرا می کنید، روی صفحه قفل آیفون نمایش داده می شود.

عکسی از ویجت صفحه قفل تایمر iOS 16

این ویجت کاری فراتر از این انجام می دهد و به شما نشان میدهد چقدر زمان روی شمارش معکوس باقی مانده است. همچنین کنترل هایی برای توقف کامل تایمر از صفحه قفل در اختیار دارید. در نسخه های قبلی iOS، برای مدیریت تایمر باید قفل گوشی خود را باز میکردید. همچنین این ابزارک کمک می کند که صفحه نمایش تایمر بسیار بزرگ تر از قبل باشد.

به نظر که این ویجت تایمر برای او یک ویژگی اساسی است. قطعا فکر می کنم در iOS ۱۶ که باید نقطه قوت اکثر سیستم عامل های اپل باشد، زندگی بسیار آسان تر می شود.

نمایش کرایه حمل و نقل عمومی iOS ۱۶ در مسیرها

قابلیت برنامه ریزی مسیرهای چند توقفه، قابلیتی است که به iOS 16 Maps اضافه شده است؛ اما در بهبود حمل ونقل عمومی این اپلیکیشن بی تاثیر نیست. اگر کارت حمل و نقل خود را به برنامه Wallet اضافه کنید، می توانید موجودی باقی مانده خود را ببینید و حتی مستقیما از برنامه Maps این موجودی را بیشتر کنید.

نمایش کرایه حمل و نقل عمومی iOS ۱۶ در مسیرها

و حالا به لطف یکی دیگر از افزونه های iOS ۱۶ می دانید که وقتی مسیری را با استفاده از حمل و نقل عمومی برنامه ریزی کنید، چه مقدار پول باید روی کارت حمل و نقل خود داشته باشید. حتی می توانید بین پرداخت کرایه ها با استفاده از کارت حمل و نقل و یا مقابل پول نقد جابجا شوید تا هزینه واقعی سفر خود را بدانید.

لغو ارسال ایمیل ها در Mail

احتمالا می دانید که می توانید یک متن را در پیام های آی او اس ۱۶ لغو ارسال کنید. (پس از ارسال یک متن، یک پنجره ۲ دقیقه ای دارید که در آن می توانید آن پیام را حذف کنید) Mail ویژگی مشابهی را در iOS ۱۶ اضافه می کند و به شما اجازه می دهد ارسال هر ایمیلی که ممکن است در ارسال آن عجله کرده باشید را لغو کنید.

iOS ۱۶ تنظیمات لغو ارسال ایمیل

پنجره مربوط به لغو ارسال نامه ها کوچک تر از پنجره مربوط به پیام های متنی است، اما انعطاف پذیری بیشتری دارد. در تنظیمات Mail می توانید بین زمان های ۱۰، ۲۰ و ۳۰ ثانیه ای یکی را برای لغو ارسال ایمیل انتخاب کنید. همچنین اگر فکر نمی کنید به آن نیاز خواهید داشت، می توانید این ویژگی را به طور کامل خاموش کنید.

لینک ها به ایمیل خود اضافه کنید

در حالی که ما در مورد ایمیل صحبت می کنیم، iOS ۱۶ Mail تعدادی ابزار ترکیبی مانند هشدار دادن به شما در صورتی که فراموش کرده اید یک گیرنده یا یک پیوست را در نظر بگیرید یا تنظیم یادآور برای بازگشت به خواندن ایمیل ها در زمان بعدی. با این حال، افزونه مورد علاقه من، امکان درج لینک های غنی در متن یک ایمیل است.

لینک های غنی در ایمیل iOS ۱۶

لینک های غنی یک پیش نمایش از لینک شما را فراهم می کنند، بنابراین به جای یک رشته متن، دریافت کنندگان شما یک طرح از وب سایت و یک توصیف کوتاه دریافت می کنند. به این ترتیب، افرادی که پیام می دهید، با کلیک روی یک لینک، ایده بهتری از آنچه در انتظارشان است، خواهند داشت.

عکس ها یک پوشه شامل موارد تکراری خواهند داشت

کتابخانه موارد اشتراک گذاری شده در آیکولود تمامی سرفصل ها را در خود جای داده است، اما در واقع تغییرات اندکی در عکس های iOS ۱۶ وجود دارد که بسیاری از آن ها به ویرایش تصاویر و مدیریت کتابخانه عکس شما مربوط می شوند. این مورد دومی است که اپلیکیشن محبوب Photos به آن می پردازد؛ پوشه ای که تصاویر تکراری را در خود جای می دهد.

پوشه عکس های تکراری iOS ۱۶

از پوشه Duplicates می توانید گزینه ادغام عکس های دل خواه را انتخاب کنید. عکس ها هر عنوان، کلیدواژه و داده دیگری را در یک عکس ترکیب خواهند کرد. این یک راه عالی برای پاک کردن برخی از شلوغی های موجود در کتابخانه و آزاد کردن کمی فضای اضافی در آیفون است.

مخفی کردن پوشه های عکس

یکی دیگر از قابلیت های خوب مدیریت عکس در iOS ۱۶ وجود دارد که شامل یک لایه امنیتی برای چند پوشه است. پوشه عکس های مخفی (Hidden Photos) که عکس های خصوصی را از چشم های کنجکاو دور نگه می دارد، حالا می تواند از شما بخواهد که برای باز کردن این پوشه از Face ID یا Touch ID استفاده کنید. این ویژگی قفل گشایی به پوشه Recently Deleted نیز اضافه خواهد شد.

iOS ۱۵ در برابر پوشه های مخفی iOS ۱۶
عکس ها در iOS ۱۶ (سمت راست)، در مقایسه با نحوه نمایش موارد در iOS ۱۵ (سمت چپ)

با یک نگاه متوجه خواهید شد که تدابیر امنیتی بیشتری در نظر گرفته شده است. در حال حاضر هر دو پوشه یک آیکون قفل در کنار خود دارند که به شما اطلاع می دهد برای باز کردن همه چیز به سطح بیشتری از احراز هویت نیاز است.

یادداشت سریع به iOS ۱۶ اضافه میشود

هر دو سیستم عامل macOS و iPadOS ویژگی یادداشت سریع (Quick Note) را برای یادداشت برداری سریع ارائه می دهند. iOS ۱۶ این قابلیت را به آیفون می آورد و در حالی که می توانیم در مورد روان بودن اجرای آن بحث کنیم، هنوز هم روشی خوشایند برای جمع آوری افکار شما بدون نیاز به خاموش کردن اپلیکیشن Notes است.

یادداشت سریع iOS ۱۶

شما می توانید یک یادداشت سریع را از طریق یک آیکون در صفحه Command Center آیفون خود آغاز کنید. (برای فعال کردن این آیکون ابتدا باید وارد تنظیمات شوید و Command Center را ویرایش کنید) سپس کافی است برای رسیدن به مرکز فرمان، روی آیکون Quick Note ضربه بزنید و اجازه دهید افکارتان آزادانه جریان پیدا کند.

یادداشت سریع iOS ۱۶

علاوه بر این، زمانی که در برنامه دیگری مانند سافاری یا فوتوز هستید، می توانید روی آیکون Share ضربه بزنید. در برگه اشتراک گذاری بعدی، یک دستور جدید Add to Quick Note ظاهر می شود که به شما اجازه می دهد یک یادداشت جدید ایجاد کنید یا یک یادداشت موجود را اصلاح کنید.

قفل کردن یادداشت ها با رمزعبور

یادداشت ها در iOS ۱۶

وقتی می خواهید یادداشتی را در اپلیکیشن iOS ۱۶ Notes ذخیره کنید، دیگر لازم نیست نگران تهیه و به خاطر سپردن یک رمز عبور جداگانه باشید. نسخه iOS ۱۶ Notes به شما اجازه می دهد از همان رمزعبوری که برای باز کردن قفل گوشی خود استفاده می کنید، استفاده کنید. من چیز مهمی را به این شکل ذخیره نمی کنم، اما حداقل یک راه سریع و راحت برای اضافه کردن مقداری امنیت برای انتخاب یادداشت ها است.

سیری در iOS 16 علائم نگارشی را می داند

من اهمیتی نمی دهم که آیا پیکسل ۶ می تواند این کار را مدت ها قبل از یکی از گوشی های اپل انجام دهد یا خیر، اما نسخه iOS ۱۶ سیری اکنون به اندازه کافی هوشمند است که تشخیص دهد چه زمانی باید با دیکته کردن یک متن یا ایمیل، نشانه گذاری اضافه شود. این کار به شما اجازه می دهد تا یک پیام را بدون نیاز به مشخص کردن هر علامت نقطه گذاری به طور شفاهی بنویسید.

دیکته سیری iOS 16 با علائم نگارشی

طبق تجربه من، این ویژگی می تواند به خصوص با علامت سوال، کمی مشکل خواهد داشت. با این حال، همیشه می توانید از صفحه کلید روی صفحه برای بازگشت و تصحیح هرگونه نقطه گذاری اشتباه استفاده کنید.

سیری می تواند به صورت خودکار پیام های متنی ارسال کند

وقتی در حال رانندگی هستم اما نیاز دارم برای کسی پیامکی بفرستم، با دیکته پیام های متنی به سیری چشمانم را به جاده و دستانم را روی فرمان نگه می دارم. وقتی صحبتم تمام شد، سیری از من می پرسد که آیا آماده ارسال پیام هستم یا خیر. گاهی اوقات، در صورتی که سیری آخرین کلمه را نشنیده باشد، ممکن است با مشکل مواجه شود. اما برای پاسخ های ساده بله یا خیر یا دیگر پیام های نه چندان پیچیده، این یک گام بی نیاز است.

iOS 16 سیری خودکار پیامک ارسال می کند

در iOS 16، اگر مطمئن باشید که سیری حرف های شما را می شنود، می توانید از او بخواهید فقط پیام های متنی دیکته شده ارسال کند. فقط کافیست به تنظیمات رفته و در بخش جستجوی سیری گزینه Automatically Send Messages را روشن کنید. تنها در صورتی که بخواهید متن را قبل از انتشار بررسی کنید، کمی تاخیر وجود خواهد داشت، اما در غیر این صورت، سیری بدون اینکه ابتدا از شما در مورد آن سوال کند، به کار نوشتن شما رسیدگی خواهد کرد.

تنظیم مدت زمانی که سیری برای اتمام صحبت شما منتظر می ماند

یکی از قابلیت های iOS 16 که من از آن لذت می برم، قابلیت تغییر زمان مکث سیری است؛ یعنی مدت زمانی که سیری به شما گوش می دهد تا مطمئن شود که صحبت می کنید. اگر یک مانع گفتاری مانند لکنت زبان خفیف دارید، به شما کمک می کند تا زمان بیشتری برای صدور دستورها صوتی به خود اختصاص دهید تا دستیار صوتی شما همیشه حرف شما را قطع نکند.

iOS ۱۶ زمان توقف سیری را تنظیم می کند

قابلیت جدید را در بخش Accessibility تنظیمات پیدا خواهید کرد. فقط کافی است روی سیری ضربه بزنید و زمان مکث مناسب – پیش فرض، طولانی تر یا طولانی تر – را انتخاب کنید. و سپس می توانید از داشتن یک دستیار صوتی که در نهایت آماده گوش دادن به هر آنچه که باید بگویید باشد، لذت ببرید.

بازار مگمشاهده نوشته ها

Avatar photo

بازارمگ، مجموعه ایی کامل از محصولات دردسترس آنلاین بهمراه نقد و بررسی کالای های پرطرفدار است که در سال 1401 تاسیس گردیده و سعی در ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به گجت ها و انواع محصولات پر طرفدار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *